آشنایی با شهدای نخبه خوزستان/۱

دانشجوی نخبه ای که اساتید را به چالش می کشید/ دریافت نمره ۲۰ در پروژه پایانی مقطع کارشناسی

برای بنده خیلی جالب است پیگیری مسائل و قضایای علمی توسط شهید هاشمی فر بود زیرا خیلی جاها در مسائل علمی مرا به چالش می کشید و آنقدر سوالات علمی می پرسید که در گنجایش اطلاعات من نبود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، سرباز شهید سید خلیل (علی) هاشمی فر از جوانان استان خوزستان فررند سید علی اصغر در تاریخ 22  اسفند ماه سال 1371 همزمان با روز 19 رمضان المبارک به عنوان دومین فرزند خانواده در بهبهان دیده به جهان گشود.

این جوان خوزستانی پس از پایان دیپلم به دانشگاه آزاد ماهشهر رفت و مقطع کارشناسی را در رشته برق با موفقیت و نمرات خوب پشت سر نهاد و پس از آن تحصیلات کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی برق، گرایش قدرت به پایان رساند.

جوان نخبه ای که در  اهواز شهید شد

مهندس سید خلیل هاشمی فر پس از پایان تحصیلات و دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد ماهشهر به سربازی اعزام شد و در حال انجام خدمت در سپاه ولیعصر(عج) استان خوزستان بود.

شهید هاشمی فر در صبح روز شنبه 31 شهریورماه سال 1397 در رژه نیروهای مسلح در اهواز حضور داشت و به همراه 22 نفر دیگر از جمله سرباز شهید مهران زرافشان، سرباز شهید سعید کریمی و شهید یونس پورجلو توسط تروریست ‌های بزدل و فریب خورده به شهادت رسید.

پیکر پاک سرباز شهید سید خلیل هاشمی فر از شهدای مظلوم عملیات تروریستی 31 شهریور ماه پس از تشییع در اهواز به بهبهان منتقل شد و در گلزار شهدای روستای بید بلند از توابع این شهرستان آرام گرفت.

مهندس سید خلیل هاشمی فر به گفته اساتید و دوستانش یکی از نخبگان علمی دانشگاه آزاد ماهشهر محسوب می شود که علاوه بر موفقیت در درس، ویژگی های اخلاقیش نیز زبانزد همگان است.

به همین خاطر نیز به سراغ دکتر سید عنایت اله تقوی مقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر، دانشکده برق و کامپیوتر که هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد از اساتید شهید مهندس سید خلیل هاشمی فر بودند رفتیم تا درباره این شهید نخبه نکاتی را بیان کند.

خیلی منظم و به کلاس ها مقید بودند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر در همین ارتباط اظهار کرد: شهید هاشمی فر در سال های 1393 و 1394 درس هایی در مقطع کارشناسی همراه با پروزه پایانی مهندسی برق را با من داشتند، همچنین در مقطع کارشناسی ارشد نیز درس های الکترونیک صنعتی و مدار منطقی را من برای ایشان و هم کلاسی هایش تدریس می کردم.

وی در ادامه گفت: بدون هیچ تملق یا تعارف یا بزرگ نمایی این را می گویم قبل از شهید هاشمی فر با هیچ شهیدی نشست و برخواست نداشتم که بعد به این مقام شهادت نائل شود به همین خاطر این چیزی که می گویند شهدا جنسشان با بقیه متفاوت است را درک نمی کردم چون برایم ملموس نبود و این فکر را می کردم که شهدای انسان های خیلی عادی باشند که به این فیض نائل شوند.

تقوی مقدم درباره ویژگی های اخلاقی شهید هاشمی فر نیز بیان کرد: چند نکته درباره شهید هاشمی فر بگویم یکی اینکه خیلی منظم و به کلاس ها مقید بودند علی رقم اینکه درس خوبی داشتند و سر کلاس خیلی خوب درس را متوجه می شدند ولی متعهد بود که در تمام کلاس ها حضور یابد.

وی با بیان اینکه با اشاره به این نکته احترام اساتید دانشگاه را نگه می داشت، عنوان کرد: همیشه قبل از من سر کلاس حاضر بودند تا من از کلاس بیرون نمی رفتم بیرون نمی رفتند حتی یک بار هم جلوتر از من از کلاس خارج نشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر تصریح کرد: نکته ای که برای بنده خیلی جالب است پیگیری مسائل و قضایای علمی توسط شهید هاشمی فر بود زیرا خیلی جاها در مسائل علمی مرا به چالش می کشید و آنقدر سوالات علمی می پرسید که در گنجایش اطلاعات من نبود.

به بقیه دانشجویان در مسائل درسی کمک می کرد

وی با اشاره به این نکته که شهید هاشمی فر نجابت خاصی داشتند که نمی توان این نجابت را کلمات و جملات وصف کرد، ادامه داد: ایشان سکوت، شرم و حیا و شخصیت واقعا منحصر به فردی داشتند به نحوی که انصافا و بدون تعارف بگویم که چهره اش نورانیت خاصی داشت والله غلو نکردم.

تقوی مقدم در ادامه تصریح کرد: شهید هاشمی فر تمریناتی که من سر کلاس می دادم و یا تمریناتی که به عنوان مطالعه اختیاری به آنها می گفتم پیگیر بودند و آنها را به نحو احسن انجام می دادند و در سایت های علمی جست و جو می کردند که این مسئله برای خود من خیلی عجیب و غریب بود.

وی اظهار کرد: معمولا دانشجویان سر کلاس حرف هایی را برای مزاح و شوخی می زنند یا کمی شلوغ کاری می کنند ولی شهید هاشمی فر از لحظه ای که سر کلاس حاضر می شدند همیشه روی یک صندلی در ردیف دوم می نشستند و تا لحظه ای که در کلاس بود حتی موقعی که در بین درس استراحت می دادم حتی یک کلمه خارج از درس صحبت نمی کرد، از کلاس بیرون نمی رفت و با موبایلش هم ور نمی رفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر با اشاره به دیگر ویژگی های اخلاقی شهید هاشمی فر اظهار کرد: این شهید عزیز خیلی خیلی مهربان بودند، علی رقم اینکه خیلی در درس موفق بودند و نمرات خیلی خوبی هم از من در درس گرفتند ولی همیشه سر کلاس می دیدم سعی می کرد به بقیه دانشجویان نیز در مسائل درسی کمک کند.

انجام صفر تا صد پروژه پایانی مقطع کارشناسی

وی در همین ارتباط توضیح داد: با خانواده شهید هاشمی فر به خاطر نسبت فامیلی دوری که داشتیم رفت و آمد می کردم متوجه می شدم ایشان در شب امتحان به بقیه هم کلاسی هایش مباحث درسی را یاد می دادند خیلی برایم جالب بود، در عصری که اگر دانشجویان کمی درسشان از بقیه بهتر باشد سعی می کنند از این مسئله برای درآمدزایی استفاده کنند و برای آموزش دیگران به صورت ساعتی یا جلسه ای کار می کنند ولی او بدون چشم داشت جلسات درسی رایگان برای هم کلاسی ها و هم دوره ای هایش برگزار می کرد.

تقوی مقدم با بیان این نکته که شهید هاشمی فر در همه حالات لبخندی به لب داشت، عنوان کرد: همیشه چهره مبتسمی داشت که این موضوع نیز برای خودم جالب بود زیرا هر انسانی در زندگی ممکن است گاهی ناراحت باشد و یا خبر بدی به او بدهند یا اینکه اعصابش به هم ریخته باشد ولی هیچ وقت چهره او را گرفته ندیدم بلکه در همه اوقات خنده رو و گشاده رو بودند. شهید هاشمی فر برای من الهام بخش بودند چه در شخصیتشان و چه در برخردش با دیگران و چه در پیگیری در مسائل درسی.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر گفت: پروژه پایانی مطقع کارشناسی شهید هاشمی فر هم با بنده بود یک پروژه خیلی خوبی را انتخاب و به خوبی آن را تشریح کردند که من بالاترین نمره را یعنی نمره بیست را به او دادم.

وی خاطرنشان کرد: شهید هاشمی فر پروژه پایانی مقطع کارشناسی را مثل خیلی از دانشجویان دیگر ندادند بیرون از دانشگاه فرد دیگری برایش انجام دهد یا اینکه کسی او را کمک کند بلکه خودش از صفر تا صد این پروژه را که طراحی و ساخت مدار بود را انجام داد و در کامپیوتر نیز شبیه سازی شد و در تک تک مراحل نیز موفق بود.

نکته به نکته سوالاتش را می پرسید

تقوی مقدم با اشاره به پشتکار شهید هاشمی فر برای انجام پروژه پایانی مقطع کارشناسی تاکید کرد: گاهی پیش می آمد که من از پاسخگویی خسته بودم از من وقت می گرفت تا بعد سوالاتش را بپرسد به دفتر اساتید دانشگاه می آمد و نکته به نکته سوالاتش را می پرسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر تصریح کرد: پروژه ای که شهید هاشمی فر برای پروژه پایانی مقطع کارشناسی خود انتخاب کرده بود آنقدر پرمحتوا و خوب بود که می شد برای مقطع کارشناسی ارشد نیز آن را ارائه داد.

در عملیات تروریستی روز شنبه 31 شهریور ماه سال 1397 چند تروریست به رژه نیروهای مسلح در اهواز که به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شد حمله کردند که 23 نفر به نام شهید سید حسن سواری، سردار شهید علی لویمی‌باقری، شهید محمد عذاری، شهید اسماعیل شفیعی ‌نژاد، شهید رضا شعیبی، شهید سینا آقاجری، شهید امید حسینی، شهید میلاد جهانگیری‌نژاد، شهید سید خلیل هاشمی‌ فر، شهید هادی الماسیان، شهید سعید زارع، شهید مهران زرافشان، شهید سعید کریمی، شهید نبی دریس، روحانی شهید محمد افچنگی، شهید محمدطاها اقدامی، سردار شهید امید فرجی ‌زنگنه، سردار شهید حسین منجزی، شهید امید نریمیسایی، شهید علی سلمانوند، شهید حسین ولایتی‌فر، شهید علی کمایی و شهید یونس پورجلو به شهادت رسیدند.

ادامه دارد ...

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱:۱۵

شناسه خبر: 91697

مطالب مرتبط :
شهدای ۳۱ شهریور

به همت جمعی از جوانان خوزستانی انجام شد

ابتکاری برای بزرگداشت شهیدان در ایام کرونا/برگزاری طرح ختم قرآن مجازی به نیابت از شهدای ایران

همزمان با ایام شیوع کرونا طرح ختم مجازی قرآن کریم به نیابت از شهدای ایران توسط جمعی از جوانان خوزستانی انجام شد.

مهارت آموزی در فنی و حرفه ای

فرماندار مسجدسلیمان مطرح کرد

حمایت از مهارت آموزان فنی و حرفه ای در مسجدسلیمان

فرماندار شهرستان مسجدسلیمان گفت: در راستای جلوگیری از مهاجرت فرزندان مسجدسلیمان به شهرهای دیگر مهارت های فنی و حرفه ای را مورد حمایت قرار می دهیم.

مسجدسلیمان

سرپرست آموزش و پرورش مسجدسلیمان عنوان کرد

راه اندازی دانشگاه فرهنگیان گام مثبتی برای ایجاد امید در مسجدسلیمان

سرپرست آموزش و پرورش مسجدسلیمان گفت: امیدواریم با راه اندازی دانشگاه فرهنگیان گام مثبت و موثری در ایجاد فضای امید در شهرستان مسجدسلیمان برداشته شود.

مسجدسلیمان

رئیس دانشگاه فرهنگیان خوزستان:

مسجدسلیمان نخبگان زیادی را به کشور معرفی کرد

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان خوزستان با تاکید بر این نکته که مسجدسلیمان نخبگان زیادی را به کشور معرفی کرده است، یادآور شد: با اینکه نخستین چاه نفت خاورمیانه در این شهرستان قرار دارد ولی متاسفانه نتوانسته است جایگاه خود را آن طور که شایسته است به دست بیاورد.

برگزاری سالگرد دانش آموز شهید سید حسن سواری در اهواز

گزارش تصویری/

برگزاری سالگرد دانش آموز شهید سید حسن سواری در اهواز

نخستین سالگرد شهادت مظلومانه نوجوان بسیجی دانش آموز شهید سید حسن سواری از شهدای ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۷ با حضور اعضای بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان در اهواز برگزار شد.

شهید محمد عذاری

همزمان با هفته پژوهش

شهید محمد عذاری در اهواز تجلیل می شود

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان به منظور استفاده از فضای معنوی خانه شهدا به زودی نیز به دیدار یکی دیگر از خانواده های معظم شهدای والامقام ۳۱ شهریور ماه به نام مهندس شهید محمد عذاری می رویم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب