شیراز، قطب پزشکی هسته‌ای کشور

استاد پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: رشته پزشکی هسته ای برخلاف نامش که موجب ترس بسیاری از مردم شده، چیز ترسناکی نبوده و انجام اسکن ها با دقت و اطمینان بسیار بالا انجام شده و عوارض که بیماران نگران آن باشند، وجود ندارد زیرا مقدار تابشی که مورد استفاده قرار می گیرد، استاندارد بوده و بطور مداوم با دستگاه هایی چک و بررسی می شود تا هیچ خطری بیماران را تهدید نکند .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، پزشکی هسته ای یکی از روش های دقیق درمانی برای تشخیص انواع بیماری های مختلف می باشد که نسبت به سایر روش های پزشکی با قیمت مناسب تری میسر است، برای نطفه ای از بدن که پزشک معالج تجویز کرده، اسکن انجام شده و درد آن نطفه تسکین می یابد .

به منظور آشنایی بیشتر با پزشکی هسته ای، گفتگویی با دکتر مهرسادات علوی، استاد علوم پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی شیراز و پایه گذار بخش پزشکی هسته ای بیمارستان کوثر داشته ایم که در ادامه می خوانید:::

 

** * با عرض سلام و ممنون از اینکه دعوت خبرگزاری علم و فناوری را برای مصاحبه پذیرفتید، پیشینه ای از پزشکی هسته ای در ایران بفرمایید.

پزشکی هسته ای  تقریبا از سال ۱۳۴۶ بصورت یک کار آزمایشی دانشگاهی در دانشگاه تهران شروع شد و گسترش پیدا کرده و از سال ۱۳۶۲ تربیت رزیدنت شروع شده و درحال حاضر این تربیت رزیدنت ها در مراکز دانشگاهی کشور ادامه دارد. در شهر شیراز ما هم اکنون ۷ سال است که دستیار پزشکی هسته ای  را پذیرش کرده و متخصص پزشکی هسته ای  تحویل جامعه می دهیم .

 

** * تعریفی از علم پزشکی هسته ای داشته باشید. چه فعالیت هایی در این بخش انجام می دهید؟

پزشکی هسته ای، علم تشخیص و درمان بیماری ها با استفاده از مقدار بسیار کم مواد رادیو اکتیو است که در این رشته فعالیت های تشخیصی انجام شده و از تمام نقاط بدن اسکن هایی انجام می شود؛ اسکن هایی همانند اسکن تیروئید، اسکن قلب، اسکن کلیه، اسکن مجاری اشکی و سایر اسکن. سایر فعالیت های ما شامل درمان پرکاری تیروئید، دردهای استخوانی ناشی از متازتاز، درمان کنسل تیروئید و اخیرا نیز دو درمان سرطان پروستات و درمان تومورهای نورن کلین با استفاده از مواد رادیو اکتیو می باشد .

 

** * شیراز بعنوان قطب پزشکی کشور و حتی منطقه شناخته می شود و همه ساله افراد بسیاری از اقصی نقاط کشور و کشورهای همسایه جهت درمان پزشکی به این کلانشهر مسافرت می کردند، جایگاه شیراز در پزشکی هسته ای و توریسم درمانی چگونه است؟

در شیراز، مراکز پزشکی هسته ای توانا، قدرتمند و خوبی داریم وکلیه پروژیستن های پزشکی هسته ای در کشور در شیراز انجام می شود. بدین ترتیب هیچ نیازی به حضور در شهرهای دیگر و یا کشورهای خارجی نمی باشد و در شیراز امکان سرویس دهی به کلیه مراجعه کنندگان، هم وطنان و توریسم های درمانی خارجی را داریم .

 

** * پزشکی هسته ای در بیمارستان کوثر شیراز قدمتی دیرینه ای داشته و دستگاه های مجهزی در این مرکز قرار دارد، در مورد بیمارستان کوثر و شیراز توضیح بفرمایید.

بخش پزشکی هسته ای  بیمارستان کوثر  از سال ۱۳۸۳ در یک ساختمان بسیار شیک با رعایت کامل اصول ایمنی راه اندازی شده است. در این ساختمان سه طبقه کلیه کارهای مرتبط از جمله درمان بیماران سرطان تیروئید که نیاز به یود درمانی دارند و پروستات و پرکاری تیروئید که همگی با نظارت پزشکان بصورت منظم و به بهترین روش انجام می شود .

همچنین در این مرکز دستگاه گاماکمرا وجود دارد که اسکن های معمول پزشکی هسته ای را انجام می دهند . خوشبختانه در بیمارستان کوثر به عنوان پنجمین مرکز پت سیتی وارد کشور شده و در این بیمارستان نصب گردیده است. بیش از  ۳۰ ماه است که بیماران از نقاط مختلف کشور و کشورهای اطراف به شیراز مراجعه کرده و اسکن پت سیتی را انجام می دهند. این اسکن برای بیمارانی است که گرفتار بیماری بدخیمی شده و پس از تشخیص توسط پزشک، اسکن پت سیتی را انجام می دهیم .

 

** * کاربرد پزشکی هسته ای چیست و بیشتر برای چه بیمارانی استفاده می شود؟

پزشکی هسته ای یک رشته کامل بوده و شامل درمان بسیاری از بیماری ها همچون قلبی، کلیوی، ارتوپدی، خشکی و آبریزش چشم، تیروئید و انواع سرطان ها کاربرد دارد. قابل ذکر است که ما با طیف وسیعی از متخصصین شهر روبرو بوده و بسته به هر بیمار، اسکنی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد .

 

** * صحبت پایانی شما با مردم و مسئولین.

رشته پزشکی هسته ای برخلاف نامش که موجب ترس بسیاری از مردم شده، چیز ترسناکی نبوده و عوارضی نیز به دنبال ندارد. انجام اسکن ها با دقت و اطمینان بسیار بالا انجام شده و عوراضی که بیماران نگران آن باشند، وجود ندارد زیرا مقدار تابشی که مورد استفاده قرار می گیرد، استاندار بوده و بطور مداوم با دستگاه هایی چک و بررسی می شود تا هیچ خطری بیماران را تهدید نکند .

بنابراین اگر پزشک معالج برای فردی اسکن پرتو پزشکی هسته ای تجویز کرد، بدون نگرانی نسبت به آن اقدام نمایید، گویی می خواهید یک رادیوگرافی ساده را انجام دهید. قابل ذکر است که اگر نیاز به رعایت موارد و یا نکاتی خاص باشد، در مرکز مورد نظر برای بیمار و همراهان توضیح داده خواهد شد .

در پایان از مجموعه خبرگزاری علم و فناوری در استان فارس که اهتمام خاصی در اطلاع رسانی و آگاهی دهی در مباحث علمی و تخصصی به ویژه پزشکی دارید، کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 

** * خبرگزاری علم و فناوری نیز از اینکه سرکارخانم دکتر مهرسادات علوی، استاد علوم پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی شیراز و پایه گذار بخش پزشکی هسته ای بیمارستان کوثر وقت گران بهای خود را در اختیار ما و مخاطبان گذاشته، بسیار سپاسگزار بوده و توفیقات روزافزون را برای این قشر زحمتکش به ویژه در ایام شیوع ویروس منحوس کرونا دارد .

 

گفتگو از احسان ایوبی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵:۲۵

شناسه خبر: 91770

مطالب مرتبط :
۰

مخترع بسیجی در گفتگو با علم و فناوری:

در صورت حمایت توان صادرات را داریم

مخترع بسیجی با بیان اینکه تاکنون هیچ حمایت خاصی از طرح تستر سیم کشی و شبیه ساز سنسورها صورت نگرفته، گفت: درصورت حمایت شرکت ما توان تولید محصول جهت صادرات را نیز علاوه بر تامین نیازهای داخلی دارد.

شیراز

در گفتگو با یک دکتر شهرساز:

ارزیابی ابعاد مختلف اتصال شهر جدید صدرا به شیراز

در گفتگو با دکتر احمد کلائی، شهرساز و پژوهشگر حوزه شهری بحث اتصال صدرا و بعضی روستاها به شیراز مورد مداقه قرار گرفت که مشروح آن خدمتتان ارائه می گردد.

بیمار کرونایی

در شیراز؛

اولین سامانه جامع ثبت اطلاعات کووید ۱۹ در کشور

اولین سامانه جامع ثبت اطلاعات کووید ۱۹ در کشور به منظور جمع آوری اطلاعات بیماران و فوتی های ناشی از این ویروس منحوس در دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شده است.

۱۲۳

۱۵ اردیبهشت ماه برگزار می شود :

چهارمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در علوم برق و کامپیوتر و مهندسی پزشکی

چهارمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در علوم برق و کامپیوتر و مهندسی پزشکی ۱۵ اردیبهشت ماه توسط موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک و تحت حمایت سیویلیکا در شهر شیروان برگزار می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب