با توجه به رونمایی از تازه ترین دستاورد نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛

تابوت مرگ استکبار با تیربارموشکی سپاه پاسداران

بتازگی نیروی هوافضای سپاه جدیدترین دستاورد تسلیحات موشکی خود را با قابلیت پرتاب رگباری از موشک های بالستیک دوربرد بجای یک فروند موشک از زیر زمین، آنهم در کمترین فاصله ممکن از هم به سمت هدف رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛از شروع انقلاب اسلامی و با افزایش توان نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه تسلیحاتی و موشکی شاهد طراحی و ساخت مدل های بسیاری از سامانه های موشکی و راداری تا امروز بوده ایم.

اما آنچه قابل توجه است تکیه بر توان و ظرفیت های بومی کشور با همت متخصصان عرصه ی موشکی از یک سو و نیز مقابله با تحریم و فشارهای اقتصادی دشمن آنهم با تمام قدرت از سویی دیگر بر اهمیت این موفقیت ها افزوده است.مهم‌ترین ابزار دکترین تسلیحاتی و نظامی ایران؛ حجم وسیع موشک‌های بالستیک ایران است که توانسته در سال های اخیر قدرت نظامی ایران را در تسلیحات فوق سنگین به اثبات برساند.

همانگونه که در رسانه های خارجی و داخلی شنیده شد نیروی هوافضای سپاه مقتدر پاسداران انقلاب اسلامی از جدیدترین سامانه موشکی خود که به صورت خودکار و هوشمند پرتاب‌های متوالی موشک‌های بالستیک دوربرد را انجام می دهد با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.

سرلشکر سلامی در همین رابطه گفت: پرواز موشک‌های ما پیکره دشمن را می‌لرزاند و قدرت موشک ما ضامن عقب‌نشینی دشمنان است.

سرتیپ پاسدار «امیرعلی‌حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، همزمان با رونمایی از سامانه خودکار و هوشمند پرتاب‌های متوالی موشک‌های بالستیک دوربرد نیروی هوافضای سپاه (تیربار موشکی) در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: دشمنان ما خوب بدانند اگر دست از پا خطا کنند با رگبار سنگینی از موشک‌های ما روبرو خواهند شد.

موشک بالستیک چیست؟

موشک بالستیک Ballistic missile به نوعی از موشک ها اتلاق می شود که تا ارتفاع بسیار بالایی اوج می‌گیرند (که قسمتی از راه با موتور و مابقی راه را با استفاده از نیروی جاذبه زمین به سمت هدف می‌روند که مانند یک سقوط آزاد البته با هدایت صحیح است. موشک‌های بالستیک معمولاً در ارتفاع بسیار بالایی قرار می‌گیرند و حتی برخی از موشک‌های بالستیک که برد بسیار بالایی دارند، از جو زمین نیز خارج می‌شوند و با استفاده از ماشین ورود مجدد RV به جو بازگردانده خواهند شد.

اولین بالستیک در جهان

اولین موشک بالستیک با نام  A-۴ و توسط آلمان نازی و زیر نظر ورنر فون براون در ورماخت ساخته و تولید شد که معمولاً با نام موشک وی-۲ (اصطلاح آلمانی ۲-Vergeltungswaffe ) به معنی «سلاح انتقامی ۲» شناخته می‌شود.

این رویداد بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ میلادی اتفاق افتاد. اولین پرتاب موفقیت آمیز وی-۲ در ۳ اکتبر ۱۹۴۲ بود و برای اولین بار در تاریخ ۴ سپتامبر ۱۹۴۴ علیه انگلستان مورد استفاده قرار گرفت. تا پایان جنگ جهانی دوم حدود ۳۰۰۰ موشک وی-۲ از مجموع شش هزار موشک ساخته شده توسط ورماخت، به سمت کشور‌های بریتانیا، هلند و بلژیک پرتاب شده بود.

انواع موشک بالستیک

موشک‌های بالستیک از نظر برد یا کاربرد آن‌ها به چند دسته تقسیم بندی می گردد، اما معمولاً آن‌ها را بر اساس برد گروه‌بندی می‌کنند. کشور‌های مختلف از الگو‌های متفاوتی برای دسته‌بندی موشک‌های بالستیک استفاده می‌کنند.

۱- Tactical ballistic missile با میزان برد ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر

۲-موشک بالستیک کوتاه برد SRBM به انگلیسی: Short-range ballistic missile با برد کمتر از ۱٫۰۰۰ کیلومتر

۳-موشک بالستیک میانبرد MRBM به انگلیسی: Medium-range ballistic missile با میزان برد بین ۱٫۰۰۰ تا ۳٫۵۰۰ کیلومتر

۴-موشک بالستیک دوربرد IRBM به انگلیسی: Intermediate-range ballistic missile با میزان برد ۳٫۵۰۰ تا ۵٫۵۰۰ کیلومتر

۵-موشک بالستیک قاره پیما ICBM  به انگلیسی: Intercontinental ballistic missile با برد بیشتر از ۵٫۰۰۰ کیلومتر

با توجه به محدودیت موشک‌های بالستیک در توانایی حمل بار‌های سنگین عمدتاً از موشک‌های بالستیک میان‌برد، دوربرد و قاره پیما برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای استفاده می‌شود، زیرا در غیر این صورت پرتاب کردن حجم کمی از مواد منفجره معمولی توسط موشک‌های بالستیک صرفه اقتصادی ندارد.

موشک‌های بالستیک کوتاه برد (SRBM) به‌طور بالقوه در درگیری‌های منطقه‌ای به دلیل فاصله کوتاه کشورها، هزینه نسبی کم و سهولت تنظیمات و پیکربندی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اولین موشک بالستیک ایران

«شهاب ۳»، اولین موشک بالستیکی است که نام ایران را به لیست تولیدکنندگان موشک‌های بالستیک دوربرد در دنیا اضافه ساخت.این موشک بالستیک با سوخت مایع برای نخستین بار در تابستان سال ۲۰۰۳ وارد خدمت رسمی در نیروهای مسلح کشورمان شد. بُرد این موشک با کلاهک هزار و ۲۰۰ کیلویی تا هزار و ۳۰۰ کیلومتر، با کلاهک یک تُنی تا هزار و ۵۰۰ کیلومتر و با کلاهک ۸۰۰ کیلویی تا دو هزار و ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است. هم‌چنین تا یک دهه گذشته این موشک مهم‌ترین اهرم فشار ایران برای دفاع از خود در برابر حملات احتمالی رژیم صهیونیستی بود، اما امروز بالستیک‌هایی را تولید کرده‌ایم که با سر جنگی به مراتب سنگین‌تر، بُرد بیش از دو هزار کیلومتر در مقایسه با «شهاب ۳» دارند.

تیربار موشکی سپاه پاسداران

همانطور که بیان شد دستیابی به سامانه های موشکی با قابلیت های متفاوت از مهم ترین اهرم دفاعی و بازدارنده برای کشورمان محسوب می شود. این مسیر درابتدا با موشک های اسکاد سوخت مایع در زمان جنگ تحمیلی آغاز شدو بطور تدریجی نسل جدید موشک های بالستیک با سوخت مایع، سپس پرتابگرهای جدید، موشک های سوخت جامد، افزایش دقت موشک ها، سیلوهای پرتاب گر زیرزمینی و شهرهای موشکی و ... به وجود آمدند.

براساس مستندات تصویری منتشر شده،جدیدترین محصول نظامی تسلیحاتی سپاه پاسداران، نوعی سیستم حامل برای موشک‌های بالستیک در شهرهای موشکی است که زمان لازم برای آماده‌سازی و پرتاب موشک‌ها را شدیدا کاهش می‌دهد.

این دستاورد سپاه که به آن "تیربار موشکی‌" گفته می شود، به زبان ساده در حقیقت یک سیسم ریلی است که موشک های سنگین (موشک های سری عماد مطابق فیلم منتشرشده ) بعد از سوخت‌گیری و آماده شدن برای پرتاب، به وضعیت عمودی در آورده و مثل گلوله‌های فشنگ که روی جایگاه نگهداری قرار می‌گیرند، آن‌ها را روی یک ریل به سمت محل پرتاب می‌برد.

براساس بررسی های انجام شده درباره تسلیحات نظامی در دنیا تا به امروز سامانه ای با این ساختار که بتواند بصورت هوشمند و بدون وقفه با قابلیت پرتاب چندین فروند موشک بالستیک ثبت و مشاهده نشده است.

البته ناگفته نیست در جنگ هایی مانند جنگ ۳۳روزه در لبنان بارها به حج سنگین و مداوم آتش سنگین از سوی حزب الله به سوی شهرهای رژیم غاصب صهیونیستی اشاره گردیده است.شاید بتوان یکی از رموز موفقیت حزب الله در آن نبرد را جدااز اقدامات رسانه ای در پشت خطوط جنگی این حجم سنگین و مدام آتش دانست.در جنگ ۳۳ روزه یکی از اصلی ترین غافلگیری های پیش آمده برای ارتش رژیم صهیونیستی، شلیک راکت های مختلف حزب الله به عمق سرزمین های اشغالی بود که نقش بسیار مهمی در تغییر موازنه قوا به نفع حزب الله داشت. از سال ۲۰۰۶ میلادی به این طرف حزب الله لبنان و رژیم صهیونیستی به صورت مستقیم وارد درگیری نشده اند اما به اذعان مقامات نظامی و اطلاعاتی غربی و صهیونیستی، در سالهای اخیر حزب الله لبنان -که نیروهایش در کوره جنگ سوریه آبدیده تر شده اند- به یک توان موشکی چشمگیر و متنوع دست پیدا کرده است.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 91796

مطالب مرتبط :
۵۸۷

در جریان رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت ۹۹؛

آسمان نصف جهان زیر بال های جنگنده های نهاجا/بمب هوشمند قاصد علیه مواضع دشمن

نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت با اجرای برنامه های هجومی،شناسایی و آمادگی رزمی در توان بالا در منطقه عمومی اصفهان انجام گرفت.

۱

ساخت دوچرخه ای که می تواند با سرعت یک موشک حرکت کند !

به تازگی نوعی دوچرخه با نام "Aerovelo" ساخته شده است که تنها با قدرت رکاب زدن می تواند با سرعت ۱۴۰ کیلومتر حرکت کند.

۰۰۰۲۵

رزمایش تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت۹۹؛

آسمان ایران امن تر از همیشه تحت پوشش شبکه یکپارچه پدافندی

رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ با اعلام رمز یا رسول الله(ص) با گسترش و استقرار سامانه‌های بومی موشکی، راداری، اطلاعات شناسایی، جنگ الکترونیک، سامانه های ارتباطی و شبکه دیده بانی بصری کار خودرا آغاز کرد.

۰۲۱۲

در ادامه اجرای رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت۹۹ ؛

مقابله مقتدرانه باور ۳۷۳ با اهداف دورایستا برای نخستین بار /سامانه های پدافندی کشور درتراز جهانی

در روند اجرای این مرحله از رزمایش، با تهاجم هواگردهای راهبردی و دور ایستای نیروی حمله‌ور، سامانه پدافند هوایی بومی باور ۳۷۳برای نخستین بار در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور به اجرای نمایش قدرت پرداخت.

۲۰۲۰

در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره شمالی؛

نمایش قدرت در کـــره شمالی/رونمایی از غول پیکر قاره پیما در رژه نظامی

کره شمالی در مراسم رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد.

۲۲۵۲

در جلسه مشترک با فرماندهان استانی و مسئولین استانی سازمان علم و فناوری کشور مطرح شد؛

سـردار سلامی با اشاره به ظرفیت های بسیج: باید در کشور یک رستاخیر علمی ایجاد شود

اگر کشوری بخواهد پایداری و بقای خودرا تضمین نماید باید به سمت وسوی علمی شدن در تمام حوزه ها قدم بردارد و باسرعت هم این راه طی شود.

رئیس پدافند هوایی شمال غرب کشور

تولید ۹۰ درصد سامانه های پدافند هوایی توسط متخصصان داخلی

بیش از ۹۰درصد سامانه های پدافند هوایی به همت دانشمندان و جوانان متخصص داخلی طراحی و تولید شده است.

سردار

۸۱ پروژه محرومیت زدایی در مناطق محروم خراسان شمالی افتتاح شد

۸۱ پروژه محرومیت زدایی " قرارگاه پیشرفت و آبادانی" با حضور فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در مناطق محروم خراسان شمالی افتتاح و به بهره برداری رسید

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب