عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان؛

منشا بخشی از ریزگردها و گرد و غبار دشت سگزی هنوز بطور دقیق مشخص نیست

مسعود برهانی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، گفت: منشا بخشی از ریزگردها و گردو غبار دشت سگزی خارج از منطقه است. حتی بعضی، منشا این ذرات را مناطقی از شمال استان و استان سمنان می دانند. بنابراین برای رفع موثر و کامل مشکل، لازم است مناطق برداشت این ذرات بطور دقیق مشخص شود که این کار مستلزم انجام مطالعات و تحقیقات بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مسعود برهانی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، با اشاره به دوکانون بحرانی ریز گرد و گرد و غبار در اصفهان (تالاب گاوخونی و دشت سگزی)، گفت: منشا بخشی از ریزگردها و گردو غبار دشت سگزی خارج از منطقه است. حتی بعضی، منشا این ذرات را مناطقی از شمال استان و استان سمنان می دانند. بنابراین برای رفع موثر و کامل مشکل، لازم است مناطق برداشت این ذرات بطور دقیق مشخص شود که این کار مستلزم انجام مطالعات و تحقیقات  بیشتر  است. 

 

نمای عمومی بخشی از دشت سگزی

 

تصویر ماهواره ای تالاب گاوخونی

مسعود برهانی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری پیرامون مسئله ریزگردها در استان اصفهان، در ابتدا به تعریف ریزگردها پرداخت و گفت:  ریزگردها ذرات جامد ریز طبیعی یا مصنوعی هستند که در جو پخش شده و دید افقی را محدود می کنند و بر سلامتی موجودات زنده و محیط زیست اثر می گذارند. این ذرات،  بسته به ابعاد آن ها و سرعت باد به سه دسته غلطان، جهشی و معلق تقسیم بندی می شوند. ذرات معلق  با قطر 20 الی 100 میکرون، کوچکترین اندازه را دارند و از  ترکیباتی مثل آزبست، سیمان، رس و یکسری از کانیها و عناصر سنگین که حاصل فعالیت انسانی هستند تشکیل شده اند. این ذرات قادرند در طوفان های گرد و غبار به طبقات بالاتر جو صعود پیدا کرده و در مسافت های بسیار زیاد جابجا شوند.

 

چگونه اصفهان میهمان ریزگردهای سه استان است؟

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، با بیان این که منشأ تولید ریزگردهای کشور داخلی و خارجی است، مهمترین مناطق تولید ریزگرد در منطقه  را صحرای افریقا و بخشهایی از خاورمیانه دانست و اظهار کرد:  در منطقه خاورمیانه، کشورهایی مانند عربستان، عراق، سوریه، کویت، اردن، ترکمنستان و ایران منشا این ریز گردها هستند که بسته به نوع سازند زمین شناسی، جنس خاک،  وضعیت اقلیمی و پوشش گیاهی شدت و نوع آن متفاوت می باشد.

وی در ادامه با اشاره به این که اما چگونه این ریزگردها به سمت کشور ما هدایت می شوند، گفت: در مواقعی از سال که کم فشارهای حرارتی در قسمتهای شمالی شبه جزیره عربستان یا روی خلیج فارس مستقر هستند نقش بیشتری در تشدید گرد و غبار و ریزگردها ایفا می کنند، به خصوص  در تابستان که پرفشار آزور روی ایران مستقر است.

برهانی سپس با اشاره به مقیاس منطقه ای ریزگردها گفت: جنس ذرات خاک در مناطقی مانند عراق و بخشهایی از خوزستان نظیر تالاب هورالعظیم از مواد ریزدانه است و زمانی که جریانات هوا از این مناطق به سمت مناطق مرکزی کشور می باشد، این ریزگردها به استان ما منتقل می شود.

وی اظهار داشت: بیشترین زمان وقوع توفان های گرد و غبار در فصول گرم سال بخصوص تیر و مرداد می باشد و در سال های نه چندان دور شاهد بودیم که این ذرات بسیار ریز حاصل از فرسایش بادی در استان های جنوبی و غربی کشور، در بسیاری از مناطق از جمله استان اصفهان ایجاد مشکلات بسیاری نمودند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، با تصریح این که بخشی از این ریزگردها منشا داخلی دارد، اظهار کرد: در استان اصفهان چندین کانون بحران گرد و غبار و ریزگرد داریم که حاصل فرسایش بادی ناشی از عوامل طبیعی و انسانی است. این ذرات معلق پس از برداشت، به مناطق مختلف و از جمله شهر اصفهان منتقل و باعث ایجاد مشکل می شوند.

 وی تصریح کرد: یکی از این کانونها؛ کانون بحران دشت سگزی است و کانون بحرانی دیگر مناطق همجوار تالاب در حال خشک شدن گاوخونی است، البته در شمال استان هم کانونهای بحرانی در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل داریم اما اگر بخواهیم  بر وضعیت شهر اصفهان متمرکز شویم دو کانون بحران دشت سگزی و مناطق اطراف تالاب گاوخونی دارای اهمیت بیشتری هستند. برهای ادامه داد:کانون بحران دشت سگزی نزدیکترین کانون به شهر اصفهان است و با مساحت حدود 42 هزار هکتار، در شرق و به فاصله حدود 30 کیلیومتری شهر اصفهان واقع شده است. در داخل این منطقه تعدادی روستا و مزرعه، همچنین واحدهای صنعتی، کشاورزی و تاسیسات مهمی مانند فرودگاه اصفهان، پایگاه هشتم شکاری و مراکز جمعیتی واقع شده است، به نحوی که ساکنین این منطقه خود بیشترین تأثیر را از وضعیت نامطلوب آن متحمل می شوند.  

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، بیان کرد: این کانون بحران (ریزگرد و گرد و غبار) به دلیل جنس خاک که نسبتا سنگین، بسیار شور و قلیایی و حاوی ذرات گچ است، پتانسیل فرسایش بادی دارد. ذرات حاصل از این فرسایش، مناطق همجوار را تحت تأثیر قرار داده و در مواقعی از سال که جهت باد، شرقی- غربی است،  منازل، معابر، تأسیسات شهری و اراضی کشاورزی و فضای سبز شهر اصفهان را می پوشاند.

وی افزود: دومین کانون بحرانی اصفهان "کانون بحرانی ریزگرد" تالاب بین المللی گاوخونی است که متاسفانه به دلیل نوع مدیریتی که در بخش آب داشتیم، منابع آبی مورد نیاز این تالاب به میزان زیادی تامین نمی شود، به نحوی که این تالاب در ده سال گذشته تقریبا خشک شده و به دلیل نوع رسوبات بسیار ریزی که در بستر این تالاب هست در مواقعی که وزش باد داریم ریز گرد تولید و به سایر مناطق منتقل می گردد.، لذا در استان اصفهان، تالاب گاوخونی مهمترین منشا تولید "ریز گرد" است.

آبراهه های ورودی آب و پساب به تالاب گاوخونی 

برهانی بیان کرد: در مواقعی از سال که جهت باد غالب، شرقی- غربی است، بخشی از ریزگردهای این تالاب به سمت اصفهان و مناطق همجوار گسیل می شود.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، اظهار کرد: این دو مورد در استان اصفهان برجسته تر است البته مناطق دیگری هم در استان داریم مثل تالاب شور گلپایگان که شهر گلپایگان را تحت تاثیر قرار می دهد که متاسفانه آن هم به دلیل نوع مدیریتی است که در سال های گذشته در این منطقه اعمال شده است.

وی ادامه داد: تالاب شور گلپایگان آبگیری به وسعت چندهزار هکتار بوده است که آب آن از زه آب اراضی کشاورزی جریانات زیر سطحی که احتمالا تحت تأثیر رودخانه گلپایگان بوده است تأمین می شده، اما وقتی به دلایلی جریان آب رودخانه گلپایگان کم و متوقف شد منبع آبی آن کاهش یافت، همچنین احداث زهکش و حفر چاههای عمیق هم باعث خشک شدن این آبگیر و ایجاد این کانون بحرانی شد. 

 

استانهایی که استان اصفهان را تحث تاثیر قرار می دهند کدامند؟

برهانی اظهار کرد: می توانیم بگوییم در مواقعی از سال که جریانات باد را از سمت شمال و شمال شرق داریم ذرات معلق از استان سمنان و در مواقعی که جریانات هوا غربی- شرقی است، استانهای غربی اصفهان نظیر خوزستان و ایلام در افزایش ریزگردهای استان موثرند.

 

 در استان ما چه اقداماتی از نظر علمی پژوهشی و اجرایی در خصوص کانونهای بحران ریزگرد و ریزگرد و گرد و غبار انجام شده و چقدر موثر بوده؟

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، گفت: در این خصوص تحقیقات متعددی انجام شده که ماحصل آن گزارشات علمی و نقشه هایی است که لازم است تکمیل گردد. در این مطالعات اثر عوامل مختلف بر بروز فرسایش بادی و پدیده گرد و غبار و ریزگردها در حال بررسی است.  ما هنوز نیاز داریم مطالعات بیشتری هم در سطح محلی و هم در سطح کشوری انجام دهیم البته ارگانهایی درگیر این کار هستند ولی در مورد دشت سگزی لازم است با مقیاس دقیق تری مطالعات را انجام دهیم و مشخص کنیم دقیقا  مناطق برداشت، حمل و رسوب گذاری کجا هستند.

وی خاطرنشان کرد: گرد و غبار و ریزگردها تاثیراتی بر سلامت انسان و حیوانات دارد و هم بر گیاهان و پوشش گیاهی و فضای سبز شهری تاثیراتی خواهد داشت.

 

اقدامات خاصی اجرایی در مورد دو کانون انجام شده یا نه؟

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، تصریح کرد: دشت سگزی یک بیابان انسان ساخت است که به دلیل مدیریت غلط در نیم قرن گذشته ایجاد شده است. دراین منطقه با احداث زهکش و بعد حفر چاههای آب مختلف سطح آب پایین برده شده و بعد جریانات سطحی رودخانه دستکن که از طرف میمه می آمده کاملا قطع شده جریانات دیگر هم قطع شده، زه آب مزارع کشاورزی منطقه اطراف هم که موجب افزایش سطح آب بوده الان به دلیل خشکسالی و کاهش جریان رودخانه کاهش یافته است.

وی گفت: از حدود 30 سال پیش اداره منابع طبیعی استان اصفهان یک سلسله اقداماتی برای احیای این منطقه در پیش گرفته که مهمترین آن احیای بیولوژیک با کاشت درختان تاغ و آتریپلکس و قره داغ است. این اقدامات احیایی در سطوحی از این منطقه انجام گرفته و در حال حاضر نیز این پروژه ها ادامه دارد که خیلی تاثیر گذار بوده است. البته  به دلیل وسعت زیاد منطقه و عدم شناخت دقیق منشا اصلی این ذرات  هنوز نتیجه مطلوب را آنطور که باید و شاید نگرفته ایم.

منشا بخشی از ریزگردها و گرد و غبار دشت سگزی هنوز بطور دقیق مشخص نیست

برهانی افزود: در مورد رسوباتی که منشأ آن ها دشت سگزی است، با ادامه پروژه های احیایی می توان به نتیجه مطلوب رسید. البته این فعالیت ها نیاز به آب دارد که بایستی از طریق پساب فاضلاب شهر اصفهان تأمین گردد. همچنین محدودیتهای دیگری مثل شوری بالای خاک، کمیت و کیفیت سفره آب زیرزمینی هم مطرح است، لیکن بررسی ها نشان می دهد منشأ همه ذراتی که در این منطقه در حال جابجایی است خود منطقه نیست بعضی  از این ذرات از مناطق دور و نزدیک نظیر مزارع کشاورزی رها شده مناطق کمشچه و برخوار منشأ می گیرد. حتی بعضی، منشا این ذرات را مناطقی از شمال استان و استان سمنان می دانند. بنابراین برای رفع موثر و کامل مشکل، لازم است مناطق برداشت این ذرات بطور دقیق مشخص شود که این کار مستلزم انجام مطالعات و تحقیقات  بیشتر  است.  

وی ادامه داد: به دلیل اهمیت منطقه سگزی، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع استان اصفهان از سالها پیش بر این موضوع متمرکز شد و در این مدت کارهایی انجام گرفته که مهمترین آنها انجام چندین پروژه تحقیقاتی است که بعضی از آنها جهت رفع نیاز علمی دستگاه های اجرایی جهت پروژه های احیایی بوده است. به عنوان مثال، در یکی از این پروژه های تحقیقاتی که با همکاری یک شرکت آلمانی انجام گرفت، بسترهای کِشتی بنام  بلنت بک جهت کاهش مصرف آب در نهال کاری ها استفاده شد که نتایج این تحقیق در آینده ارائه می شود.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، افزود: روشهای بیولوژیک متکی بر کشت درخت کار خیلی اصولی است اما در بعضی از مناطق، به دلیل محدودیتهای خاک و آب نمی توانیم پوشش گیاهی را  ایجاد کنیم، در این مناطق روشهای دیگری  مانند ایجاد پرچین، خاک پوش، مالچ می تواند اثر بخشی بهتری داشته باشد، که این کار در قالب یک پروژه تحقیقاتی در منطقه سگزی در حال انجام است و در نهایت بر اساس اثر بخشی و توجیه اقتصادی، بهترین روش انتخاب می شود.

نمای عمومی منطقه فساران در دشت سگزی محل اجرای طرح استفاده از صفحات پلانت بک جهت کاشت درخت

 

 استفاده از خاکپوش و پرچین غیر زنده جهت کاهش فرسایش بادی در منطقه سگزی

برهانی با تصریح این که البته برنامه هایی و پیشنهاداتی به منابع طبیعی استان ارائه داده ایم همچنین در سطح ملی به موسسات مربوطه برنامه هایی و پیشنهاداتی ارائه شده، گفت: بعضی طرحهای پیشنهادی تصویب شده است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات مهمی که در طول این مدت در مرکز تحقیقات انجام گرفته است، ایجاد کارگروهی استانی بنام کارگروه منابع طبیعی شرق است که تمرکز آن بر مسائل مرتبط با دشت سگزی و تالاب گاوخونی می باشد. در این کارگروه علاوه بر محققین مرکز تحقیقات، متخصصانی از دانشگاههای استان، دستگاههای اجرایی مانند منابع طبیعی و محیط زیست، هواشناسی، راه و شهرسازی و دستگاههای دیگر حضور دارند. در این کارگروه سعی می شود ضمن شناخت وضع موجود، موانع و مشکلات در راه احیای این منطقه مشخص و راهکارهای عملی برای حل این مشکلات به دستگاه های تصمیم گیرنده استانی ارائه شود و امیدواریم در این راه به تحولی چشمگیر نائل شویم.

 

این تحول چقدر زمان می خواهد؟

برهانی بیان کرد: کارگروه مذکور دارای برنامه کوتاه مدت و بلند مدت است. اولا باید وضعیت موجود را دقیقا ارزیابی نماییم، زیرا انجام هر برنامه ای مستلزم داشتن اطلاعات کافی در خصوص آن موضوع است.  علیرغم کارهای خوبی که تاکنون انجام گرفته است، متاسفانه هنوز خلاهای اطلاعاتی داریم پس در کوتاه مدت باید پایگاه اطلاعات دشت سگزی و تالاب گاوخونی را تکمیل کنیم که این کار در حال انجام است و تقریبا تا یک حدی هم پیش رفته.

وی افزود: در قسمت بعد، لازم است توان منطقه از نظر انجام هر گونه فعالیتی ارزیابی شود. در حال حاضر آمایش سرزمین در سطح استان در یک مقیاس اجمالی کار شده اما لازم است در این مناطق ویژه با یک مقیاس دقیقتری توان سرزمین جهت کاربری های مختلف مشخص شود.کاربریهای فعلی در بعضی مناطق متناسب با توان منطقه نیست.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، اظهار کرد: در برنامه اقدام درازمدت قصدداریم ایستگاههایی در این مناطق داشته باشیم و در این ایستگاه ها، روشهای نوین و اقتصادی تر و موثر تر برای مقابله با این تهدیدات زیست محیطی مورد ارزیابی قرار گیرد. در این راستا لازم است با دیدگاه کلان تر و مبتنی بر"اصول اکولوژیک" همه جوانب موضوع بررسی شود. در این دیدگاه، مبنا نه تنها توسعه اقتصادی بلکه حفظ پایداری اکوسیستم است. این پایداری، جنبه های مختلف نظیر خاک، آب،  اقلیم، موجودات زنده اعم از گیاهان و جانوران و نهایتا انسان را در بر می گیرد. در این راستا مسائل اقتصادی و اجتماعی اهمیت به سزایی دارد که بایستی در برنامه های ارائه شده مد نظر قرار گیرد. و نهایتا بر اساس یک مدل، نوع استفاده مشخص می شود، استفاده ای که هم معیشت ساکنان را تأمین کند و هم از نظر اکولوژیک پایدار باشد. این کار می تواند در همه مناطق بحرانی دیگر نیز تکرار شود و الگویی برای کل کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته محدودیتها متاسفانه هنوز وجود دارد، این محدودیت ها بخشی ناشی از نوع نگاه برخی مسئولین استان و کشور است و بخشی دیگر ناشی از محدودیت منابع مالی و امکانات می باشد. لیکن در صورتی که امکانات لازم در اختیار محققان و صاحب نظران قرار گیرد، نتایج خوبی حاصل می شودکه برای استان و کشور منشأ خیر خواهد بود.

ایشان در پایان ضمن ابراز خرسندی از توجه خبرگزاری ها به موضوعات مهم و ساختاری نظیر مسئله ریزگردها، ابراز امیدواری کرد با همکاری صاحبنظران و دست اندرکاران و پرهیز از کارهای انفرادی و جزیره ای، دستاوردهای مهمی در حل این مشکلات حاصل شود.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91811

مطالب مرتبط :
داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر بیشتری برای تعویض مفصل زانو و مفصل ران ارتباط دارد

بر طبق گزارشی کالج آمریکایی روماتولوژی؛

داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر تعویض مفصل زانو و ران همراه است

تحقیقات جدید ارائه شده در نشست سالانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی، نشان می دهد که استفاده از وارفارین، داروی ویتامین K که به طور گسترده برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می شود، با خطر قابل توجهی بیشتر در تعویض مفصل زانو و مفصل ران در بیماران مبتلا به آرتروز همراه است.

۲۲

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان:

عملیات مالچ پاشی همراه با نهالکاری در کانونهای بحران فرسایش بادی برقرار است

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان بابیان اینکه هرمزگان سومین استان کشور در کانون بحرانی بیابان است؛ گفت: استان هرمزگان حدود ۲/۷ ميليون هكتار مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می‌باشد.

مواد غذایی

تشخیص اشیاء خارجی در مواد غذایی با سیستم جدید

مهندسان موسسه Fraunhofer در آلمان برای تکنیک های فیزیک و رادار با فرکانس بالا سیستم SAMMI را ایجاد کرده اند که اشیاء خارجی موجود در مواد غذایی را تشخیص می دهد.

محققان اصفهانی کشتی تصفیه هوا ((AirShip را اختراع کردند/ کسب مدال طلا و جایزه ویژه اختراعات جشنواره ITE ۲۰۲۰ لندن

مدیر مجموعه فناورجنرال تک گفت؛

محققان اصفهانی کشتی تصفیه هوا را اختراع کردند/ کسب مدال طلا و جایزه ویژه اختراعات جشنواره ITE ۲۰۲۰ لندن

محققان اصفهانی کشتی تصفیه هوا (AirShip) را اختراع و با شرکت در جشنواره ITE ۲۰۲۰ لندن موفق به کسب مدال طلا و جایزه ویژه اختراعات این جشنواره شدند. این سیستم تکمیل کننده چرخه فیلترهای از بین برنده آلاینده ها است و با آن می توان مانند کشتی هایی که کف رودهانه را جایروبی می کنند هر چند وقت داخل هوا را جایروبی کرد.

میزان ابتلا به کووید۱۹ در افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی کم است

بر طبق گزارشی در نشست سالیانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی؛

میزان ابتلا به کووید۱۹ در افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی کم است

یک مطالعه جدید نشان می دهد که میزان ابتلا به کووید۱۹ در افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی کم است و بیشتر افراد آلوده دوره خفیف بیماری را تجربه می کنند. علاوه بر این، مرگ و میر در بین بیماران روماتیسمی آلوده به کووید۱۹ کم بوده است، این در نشست سالیانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی گزارش شده است.

آغار به کار مرکز رشد و نوآوری بسیج شهرستان برخوار با استقرار ۴ هسته فناور در حوزه الکترونیک

در راستای اهداف بسیج علمـی پژوهشی و فناوری استان اصفهان؛

آغار به کار مرکز رشد و نوآوری بسیج شهرستان برخوار با استقرار ۴ هسته فناور در حوزه الکترونیک

در راستای اهداف بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان اصفهان «مرکز رشد بسیج شهرستان برخوار» برای فعالیت در سه حوزه علمی مکانیک، الکترونیک و کشاورزی در حمایت و هدایت از طرح ها، ایده ها، ابتکارات و اختراعات بسیجیان و نخبگان شهرستان برخوار افتتاح شده و در مرحله اول هم با استقرار ۴ هسته فناور در حوزه الکترونیک کار خود را آغاز کرد.

آزمایش گزینه جدید درمان سندروم حاد تنقسی کووید ۱۹ « یک هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی گزارش کردند:

آزمایش موفقیت آمیز گزینه جدید درمان کووید ۱۹ « هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی یک هورمون شایع تیروئید را بعنوان گزینه جدید برای درمان سندروم تنفسی حاد کووید ۱۹ با موفقیت آزمایش کردند،

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آزمایش انسانی واکسن کرونا در کشور آغاز می‌شود/ تا چه اندازه می توان به درمان ایرانی کوید-۱۹ امیدوار بود ؟

سعید نمکی ، وزیر بهداشت کشورمان در مصاحبه ای امیدوار کننده از موفقیت واکسن کرونا ایرانی بر روی مدل‌های حیوانی خبر داد و اعلام نمود مدل انسانی این واکسن ، طی هفته های آینده وارد فاز اجرایی می گردد.

قومیت آسیایی به شدت با سکته مغزی کووید۱۹ مرتبط اند

گزارش مرکز سکته مغزی انگلستان و اسکاتلند؛

اقوام آسیایی به شدت با سکته مغزی کووید۱۹ مرتبط اند

تجزیه و تحلیل فعالیت مرکز سکته مغزی انگلستان و اسکاتلند در طول موج اول شیوع ویروس کرونا نشان می دهد که اقوام آسیایی به شدت با سکته مغزی COVID مرتبط اند.

ژن درمانی برای بیماری اوتیسم باعث ضعف پاها می شود و توانایی راه رفتن دو نفر را از بین می برد

پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو گزارش کردند؛

ژن درمانی برای بیماری اوتیسم باعث ضعف پاها می شود و توانایی راه رفتن دو نفر را از بین می برد

پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو گزارش کردند: یک آزمایش بالینی کوچک از ژن درمانی برای سندرم آنجلمن - یک بیماری نادر ژنتیکی مربوط به اوتیسم – بر روی پنج کودک با دوزهای مختلف انجام شد، پس از آنکه دو شرکت کننده توانایی راه رفتن را به طور موقت از دست دادند، به گفته کارشناسان، مسئله ایمنی برای حل و فصل مهم است، وگرنه درمان موثر به نظر می رسد، و آزمایش می تواند استراتژی های درمانی را برای شرایط مغزی مشابه هدایت کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب