روشن شدن مشعل انرژی های نو با فناوری پلاسما

یک شرکت دانش‌بنیان با بومی سازی فناوری و طراحی مشعل‌های پلاسمایی جهت امحای زباله های خطرناک، امکان تجزیه و تبدیل زباله‌ به انرژی را فراهم کرده است که علاوه بر حفظ محیط زیست باعث ارز آوری یک میلیون دلاری در سال هم شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، مسئله دفع زباله در سال های اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی يکي از مشکلات روز است. هرچند که از زباله به عنوان شی کثيف عنوان می شود اما اگر در مدیریت آن ها خوب عمل نشود تبعات زیان باری را به دنبال دارد. يکي از پيشرفته ترين و پرهزينه ترين روش ها در دفع پسماند روش پلاسما است. اين روش براي همه نوع پسماند مخصوصاً براي پسماندهاي خظرناک نظير زباله هاي بيمارستاني بکار برده مي شود. 

پلاسما چيست

پلاسما گاز ساده اي است که دستگاه تبديل کننده (converter) آن را يونيزه مي کند سپس آن يک هادي الکتريکي موثر و يک ماده نوراني مثل قوس الکتريکي توليد مي کند که منبع انرژي زيادي است که به مواد پسماندها به عنوان انرژي پرتاوي منتقل مي شود. جذب اين انرژي بوسيله مواد پسماندها است که باعث تجزيه پسمانها و فروپاشي مولکول هاي پسماند مي شود. دستگاه تبديل کننده پلاسما بوسيله کامپيوتر کنترل مي شود و به آساني قابل استفاده است. ما روزانه با تنوع مختلفی از پلاسما سروکار داریم که برخی از آن ها عبارتند از جرقه رعد و برق، تابش ملایم شفق قطبی، گازهای داخل یک لامپ فلورسنت، چراغ نئون و یونش مختصری که در گازهای خروجی موشک دیده می‌شود؛ همچنین پلاسما، امروزه نقش مهمی در توسعه منابع انرژی، از راه همجوشی هسته‌ای یافته‌است

مشعل های پلاسما یکی از پرکاربرد ترین مولد های پلاسما در صنعت می باشند. این مولد ها در فشار اتمسفری و نزدیک اتمسفر کار می کند مشعل پلاسما بطور کلی برای ایجاد حرارت های بسیار بالا حدود 10000 درجه سانتی گراد که سیستم های دیگر قادر به تولید آن نمی باشند مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین کاربرد‌های این دستگاه می‌توان به امحای زباله‌های خطرناک، تولید انرژی از پسماند، تولید سوپر آلیاژها، ذوب مواد دیرگذار و لایه نشانی سرامیک‌ها اشاره کرد، همچنین مهم ترین ویژگی این سیستم دوست دار طبیعت بودن آن است که این دستگاه هیچ گونه گاز گلخانه ای تولید نمی کند و هیچ گونه آلودگی زیست محیطی را ندارد.

امحاء زباله با استفاده از مشعل پلاسما

از جمله مشکلات گریبان گیر کشور ها مسئله مدیریت پسماند می باشد که بعضی از این زباله ها به دلیل تجزیه ناپذیر بودن و یا در تجزیه شدن باعث به وجود آمدن آلودگی هایی شده اند. روش‌های معمول كه تاكنون برای دفع زباله به كار گرفته شده است شامل بازیافت، سوزاندن، دفن بهداشتی و تهیه كمپوست با استفاده از سیستم‌های سنتی، نیمه صنعتی و مدل‌های پیشرفته هوازی و غیرهوازی است.

مشعل پلاسما به عنوان یکی از فناوری‌های مورد استفاده در از بین بردن زباله و تبدیل آن به انرژی  امروزه به در بسیاری از صنایع اجرا می شود. این دستگاه می تواند در صنعت بازیافت ،تصفیه و بدست آوردن انرژی از زباله مورد استفاده قرار گیرد.

از محاسن توليد گاز پلاسما، محصولات گازي مفيد است و اينکه مواد ته نشيني يا خاکستر توليد نمي کند. پسماندها به عنوان مواد سوختي و هم استفاده از مواد سوختي غيرگازي هميشه خاکستر توليد مي کنند و در بعضي موارد تا 30% مواد ورودي را تشکيل مي دهد. در حالي که خاکستر باقيمانده درته به عنوان يک توده براي مصالح ساختماني استفاده مي شود.

زباله های خطرناک

بر اساس تحقيقات انجام شده، حدود يك درصد از زباله هاي شهري، زباله هاي خطرناك خانگي است. بر اساس تعريف آژانس بين المللي حفاظت از محيط زيست، زباله هاي خطرناك به مواد زائدي اطلاق مي شود كه بالقوه خطرناك هستند يا اين كه مي توانند موجبات خطر را براي سلامت انسان و ديگر موجودات زنده فراهم كنند. زباله های خطرناک عبارتند از: محصولات تنظيفي، فرآورده هاي ويژه سرگرمي ها از جمله رنگ نقاشي، مركب، مواد ضد آب، مواد شيميايي عكاسي و چسب ها فرآورده هاي مربوط به وسايل نقليه، فرآورده هاي حاصل از تعميرات ساختماني و رنگ زني فرآورده هاي كنترل آفات باغداري، زباله های بیمارستانی هم چنين بايد مراقب بود كه زباله هاي الكترونيكي مانند لامپ هاي كم مصرف و باتري هانیز به دلیل دارا بودن  مقدار زيادي فلزات سنگين مانند جيوه، سرب، نيكل و كروم كه بسيار خطرناكند، باتري هاي خانگي كه حاوي فلزات سنگين و سمي هستند، پايداري زيادي در خاك داشته و به همچنين اين نوع باتري ها باعث آلودگي آبهاي زيرزميني شده و در نهايت وارد ريشه ي گياهان آسيب مي زنند.

چگونگی کار دستگاه

این دستگاه دارای یک کوره پلاسمایی بوده که داخل آن سه مشعل وجود دارد که کوره را گرم کرده و دمای آن به 1800 درجه سانتیگراد می‌رساند، این در حالی است که نقطه ذوب شیشه 1500 درجه سانتیگراد است. مشعل‌های دستگاه حرارتی ما با انرژی الکتریکی فعال می‌شوند و راندمان آن بالاست به طوری که 90 درصد پسماندهای بیمارستانی به این روش امحا می‌شوند.

کاربرد مشعل پلاسما در صنایع گوناگون

هر شرکتي که مشکل دفع پسماند دارد مي خواهد محيط زيست را آلوده نکند و از نظر اقتصادي نيز صرفه داشته باشد مي تواند از روش توليد گاز پلاسما استفاده کند. نمونه هائي از آن ها بشرح زير است:

در صنايع پتروشيمي که پسماندهاي خطرناک زيادي توليد مي شود و همچنين محصولات فرعي نيز توليد مي کند که ارزش تجاري و اقتصادي ندارد.

 در صنايع داروسازي مقدار زيادي پسماند حلال خطرناک توليد مي شود با بکاربردن فرايند توليد گاز پلاسما براي دفع اين مواد نه فقط تجزيه کامل آنها تضمين مي شود بلکه گاز تبديل شده پلاسما مي تواند در توليد برق و توليد حرارت بکاربرده شود.

 در صنايع الکترونيک، بسياري از سازنده ها مسئول دفع نهائي محصولات غير مفيدشان مي باشند در جائي که بازيافت غيرممکن است سيستم توليد گاز پلاسما دفع سالم را با حداکثر بازيافت مواد با ارزش مثل طلا، نقره ومس را فراهم مي آورد.

در بهره برداري از معادن، پسماندهاي توليدي آلوده شده با فلزات سنگين يک مشکل زيست محيطي تلقي مي شود. سيستم توليد گاز پلاسما مي تواند اين پسماند را به مواد غير سمي تبديل کند.

 محاسن توليد گاز پلاسما

انتشار آلاينده ها به هوا در اين روش معادل مقدار آلاينده هاي توليد شده در اثر سوخت گاز طبيعي مي باشد. با توجه به اينکه کيفيت گاز ايجاد شده از طريق پلاسما مشابه گاز طبيعي است جزئيات آلاينده هاي انتشار يافته آن نيز مشابه گاز طبيعي است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91816

مطالب مرتبط :
 گام دوم انقلاب سند رهاسازی کشور از وابستگی است/ استان بوشهر نمایندگی دبیرخانه انرژهای‌نو در کشور را دارد

علم و فناوری گزارش می دهد؛

گام دوم انقلاب سند رهاسازی کشور از وابستگی است/ استان بوشهر نمایندگی دبیرخانه انرژهای‌نو در کشور را دارد

استان بوشهر با راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی، موفق به کسب رتبه اول مرکز تحقیقاتی کشور و ایجاد دبیرخانه کنسرسیوم انرژی‌های‌نو در استان شد،این دبیرخانه کنسرسیوم شامل ۱۳ مرکز تحقیقاتی در حوزه انرژی‌های‌نو و بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور است که استان بوشهر نمایندگی و مدیریت آن را برعهده دارد.

کرمانیان

راهکار دانشگاه آزاد ساری برای امحا زباله مازندران/ تکنولوژی موجود امحا زباله مازندران مربوط به ۳۰ سال گذشته است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مازندران با انتقاد از قدیمی بودن سیستم امحا زباله در مازندران، گفت: تکنولوژی موجود امحا زباله مازندران مربوط به سه دهه گذشته است.

بیبس

در بیرجند اتفاق افتاد؛

ساخت دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی

برای اولین بار در خراسان جنوبی دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی تولید شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب