مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کرمان مطرح کرد؛

مطالبه ایجاد صنایع پایین دستی از الزامات جهش تولید و افزایش اشتغال

رضا خواجه حسنی گفت: طرح توجه به صنایع پایین دستی درجهت فرآوری محصولات صنعتی و معدنی باید مورد مطالبه مسئولان و علی الخصوص مردم استان قرار گیرد تا شاهد رشداقتصادی، اشتغال پایدار و همچنین بهره برداری بیشتر از ثروت ها و ظرفیت های صنعتی و معدنی استان باشیم.

 

رضا خواجه حسنی مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری از کرمان بعد از بازدید از دو کارخانه بزرگ مادر در استان کرمان، گفت: استان کرمان به واطسه حضور صنایع مادری چون لاستیک سازی ، سنگ آهن ، مس ، ذغال سنگ و .....معروف است لذا خام فروشی از مقوله هایی است که نشان از عدم توجه به صنایع فرآوری و پایین دستی این صنایع دارد .

وی با بیان اینکه دراسان کرمان در سال های اخیر د رعرصه فولاد نقش صنایع پایین دستی پر رنگ تر شده است و زنجیره تکمیل رشد به سزایی داشته است اما در عرصه های دیگر هنوز نا کامی هایی وجود دارد .

 

مسئول بسیج علمی پژوهشی و فناوری صنایع  را به سه دسته تقسیم بندی و تاکید کرد: صنایع بالا دستی، صنایع میان دستی ،صنایع پایین دستی، که به طور معمول صنایع میان دستی و پایین دستی در یک رده قرار می گیرند.

خواجه حسنی اذعان کرد: فرآوری ها و فعالیت های صورت گرفته بر روی مواد خام و محصولات صنایع بالادستی چرخه عملیاتی صنایع پایین دستی را شکل می دهند که این فرآیند ها لازم و ملزوم رشد، توسعه و تامین نیازهای صنایع مادر و مصرف کنندگان هستند.

مسئول بسیج علمی استان کرمان به الزامی بودن مجاورت صنایع میان دستی  و پایین دستی در کنار صنایع بالادستی اشاره کرد و گفت : استفاده از ظرفیت نیروی کار و متخصص مناطق محل استقرار صنایع بالادستی ، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق محروم که عموما صنایع مادر در آنجا مستقر می شوند از عمده دلایل توجه به  این نوع از صنعت است .

وی ادامه داد :از دیگر دلایل مهم توجه به صنایع پایین دستی، کاهش هزینه های حمل و نقل تجهیزات و مواد اولیه ، کاهش هزینه های ارائه خدمات مورد نیاز صنایع مادرو کاهش نیاز به واردات محصولات از دیگر کشور ها  و یا سایر استان ها و جلوگیری از خام فروشی فرآوری آنها با استفاده از ایجاد صنایع جنبی پایین دستی است .

 

خواجه حسنی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در راستای لزوم توجه به  عوامل موثر درجهش تولید، اذعان کرد: مدیران و سایر دست اندرکاران صنایع بایستی علاوه بر توسعه صنایع مادر به ایجاد صنایع پایین دستی نیز توجه کافی نمایند لذا در سال های اخیر شاهد توسعه صنایع بزرگ و بالادستی در استان کرمان بوده ایم اما توسعه صنایع میان دستی و پایین دستی متناسب با توسعه صنایع مادر نبوده و از رشد نامتوازنی برخوردار بوده است .

 

وی تاکید کرد: صنایع پایین دستی علاوه بر اشتغال بیشتر، توانایی تامین قطعات، ملزومات و خدمات صنایع بالادستی و مادر را دارد که با اهمیت به صنایع موجود و گسترش آن ها در سال جهش تولید می توان چشم انداز توسعه پایدار را در سال های آتی متصور بود.

مسئول بسیج علمی ،پژوهشی و فناوری استان کرمان در پایان خاطر نشان کرد: طرح توجه به صنایع پایین دستی درجهت فرآوری محصولات صنعتی و معدنی باید مورد مطالبه مسئولان و علی الخصوص مردم استان قرار گیرد تا شاهد رشداقتصادی، اشتغال پایدار و همچنین بهره برداری بیشتر از ثروت ها و ظرفیت های صنعتی و معدنی  استان باشیم.

انتهای پیام/ طهماسبی

زمان انتشار: شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۱:۱۵

شناسه خبر: 91833

مطالب مرتبط :
واگن پارس

موانعی که مسیر تولید را ناهموار می کنند

شرکت واگن پارس اراک از صنایع مادر کشور است با ایجاد موانع ،رونق تولید در این کارخانه مورد تهدید است.

لبنیات سنتی

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

ابتکار تولید کننده مازندران برای کاهش هزینه تولید محصولات لبنی

یک تولید کننده محصول لبنی برای کاهش هزینه‌های تولید طرح ایجاد کارگاه در واحدهای تولید شیر را عملیاتی کرده است.

بسیج علمی لنجان

پایگاه بسیج علمی ذوالفقار شهرستان لنجان برگزار کرد؛

بازدید از صنایع مادر با هدف کارآفرینی و ایجاد کارگاههای کارآفرینی کوچک

اعضای پایگاه بسیج علمی ذوالفقار شهرستان لنجان از خطوط تولیدی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در تاریخ پنجم شهریور ماه سال ۱۳۹۶ بازدید کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب