هموپرفیوژن امیدی برای درمان کووید۱۹

از گوشه و کنار کشور خبرهایی مبنی بر درمانهای گوناگون برای کوبید ۱۹ شنیده می شود که توسط دانشگاههای علوم پزشکی که مرجع تایید یا رد این نسخ درمانی هستند تکذیب یا تایید می گردند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت طی بخشنامه ای درمان  هموپرفیوژن برای بیماران کوبید ۱۹ را تایید کرد. در این بخشنامه تاکید شده است که استفاده از روش درمانی هموپرفیوژن در بیماران کووید ۱۹، صرفاً در مراکزی ارائه شود که به عنوان طرح پژوهشی مقایسه‌ای با گزارش ماهانه مرگ و میر و اثر بخشی با تأیید پروپوزال توسط معاونت پژوهشی آن دانشگاه و با تأیید معاونت درمان وزارت بهداشت باشد.

در ادامه این بخشنامه تاکید شده است: انجام این اقدام بر اساس تأیید فوق تخصص کلیه و متخصص عفونی و فوق تخصص ریه یا فوق تخصص مراقبت‌های ویژه (هر سه نفر) باشد و توصیه می‌شود در خارج از ضوابط فوق این اقدام درمانی صورت نپذیرد.

اما این روش درمانی چیست و چقدر می تواند در بهبود بیماران کرونا اثربخش باشد.


هموپرفیوژن چیست؟

هموپرفیوژن یک روش درمانی است که در آن حجم زیادی از خون بیمار بر روی ماده جاذب منتقل می شود تا مواد سمی از خون خارج شود. جذب فرآیندی است که در آن مولکولها یا ذرات یک ماده به سطح یک ماده جامد جذب می شوند و در آنجا نگهداری می شوند. به این مواد جامد صربنت گفته می شود. هموپرفیوژن گاهی اوقات به عنوان یک روش خارج درمانی از خون توصیف می شود زیرا خون از طریق دستگاهی خارج از بدن بیمار پمپ می شود.

صربنت هایی که بیشتر استفاده می شوند ، رزین ها و اشکال مختلف کربن فعال شده یا ذغال سنگ هستند. مضراب های رزین امروزه در اروپا مورد استفاده قرار می گیرند اما در ایالات متحده نیستند. از سال 1999 ، تمام سیستم های هموفا فیوژن تولید شده در ایالات متحده از کارتریج ها یا ستون هایی که حاوی جاذب کربن هستند استفاده می کنند.


هدف استفاده از هموپرفیوژن :

هموپرفیوژن سه کاربرد عمده دارد:

• برای حذف داروهای نفروتوکسیک یا سموم از خون در مواقع اضطراری ( یک ماده نفروتوکسیک ماده ای است که برای کلیه ها مضر است.)

• برای حذف مواد زاید از خون در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی
 
• برای ارائه درمان حمایتی قبل و بعد از پیوند برای بیماران نارسایی کبدی

هموپرفیوژن مؤثرتر از سایر روشهای درمانی برای از بین بردن برخی سموم خاص از خون است ، به ویژه آنهایی که به پروتئین در بدن وصل می شوند یا حل شدن در آنها مشکل است. هموپرفیوژن برای درمان مصرف بیش از حد باربیتوراتها ، میپروبامات ، گلوتتییمید ، تئوفیلین ، دیجیتال ، کاربامازپین ، متوترکسات ، اچلرووینول و استامینوفن و همچنین معالجه مسمومیت پاراکوات مورد استفاده قرار می گیرد.


 هموپرفیوژن در درمان کوبید ۱۹

دکتر میردامادی فوق تخصص بیماری کلیه و فشار خون بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) شیراز گفت: هموپرفیوژن با برداشت فاکتور‌های التهابی یکی از روش‌های درمانی است که تاکنون در درمان چندین بیمار بدحال مبتلا به کرونا انجام شده و این بیماران بهبود یافته اند.

وی ادامه داد؛ در این روش مواد التهابی خون بیمار از طریق فیلتر مخصوص گرفته می‌شود و مجددا خون تصفیه شده به بدن بیمار بر می‌گردد که به نظر می‌رسد از پیشرفت بیماری پیشگیری می‌کند.

این فوق تخصص بیماری کلیه و فشار خون اظهار امیدواری کرد با این روش بتوان، جان بیماران بدحال را نجات داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: روش درمانی هموپرفیوژن برای نخستین بار در این استان برای مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ با موفقیت انجام شد.

دکتر قاسم بیانی با بیان اینکه این روش درمانی توسط دکتر امیر بیگدلی فوق تخصص نفرولوژی انجام شده است، گفت: این روش تاکنون برای سه بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان انجام شده است که در مورد ۲ نفر موفقیت آمیز بوده است.

وی گفت: هموپرفیوژن نوعی روش درمانی است که باعث تصفیه خون می شود و مواد سمی را از بدن خارج می کند.

وی ادامه داد: این روش درمانی در حذف مسمومیت های دارویی نظیر داروهای ضد تشنج در شرایط عفونت های شدید ریوی در بیماران بدحال و همچنین در درمان های حمایتی به منظور حذف مواد زاید در بیماران دارای نارسایی  کلیوی و کبدی کاربرد دارد.

وی توضیح داد: با توجه به این که در بیماری کووید ۱۹ مواد زاید و سمی سیستم ایمنی بدن را تحت عنوان سیتوکاین در بدن به مقدار زیادی تولید کرده و این سیتوکاین های تولید شده باعث آسیب های بسیار جدی روی ارگان های حیاتی نظیر کلیه، کبد، ریه و سیستم همودینامیک بدن می شود، بنابراین استفاده از روش هموپرفیوژن می تواند

با برداشت قابل توجهی از مواد سمی کمک شایانی به بیماران مبتلا به کرونای شدید در مراحل اولیه کند.

تاکنون پروسیجر فوق در دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز برای درمان ۲ بیمار بدحال و در حالت کما بکار گرفته شده که این بیماران بهبود یافتند و در حال حاضر برای درمان ۲ بیمار دیگر نیز در حال انجام است.

گفتنی است در مرحله درگیری شدید ریوی در بیماران کرونایی در کنار درمان‌های دارویی، هموپرفیوژن با برداشت فاکتورهای التهابی، یکی از روش‌هایی است که به درمان این بیماران کمک می‌کند.

 فیلتر هموپرفیوژن به دستگاه دیالیز وصل می‌شود و با عبور خون از این فیلتر و برداشت فاکتورهای التهابی تا حدودی به این بیماران کمک می‌شود.


گزارش از مهر آفرین وثوقی
انتهای خبر/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴:۴۰

شناسه خبر: 91892

مطالب مرتبط :
نان

گزارشی برای نگهداری از نان؛

نان سالم و بهداشتی چیست و چه کارهایی برای سلامت نان باید انجام داد؟

نان در همه کشورها به شکل های مختلفی پخت شده و از مهم ترین مواد غذایی ملت ها به شمار می رود اما سالانه مقادیر زیادی نان به علت عدم نگاهداری صحیح دچار آلودگی کپکی شده و غیر قابل مصرف شده و نابود می شوند.

نوریان

مدیر کل انتقال خون قم گفت :

اهدا پلاسماتوسط ۱۴۰ بیمار کرونایی تا کنون

نوریان مدیرکل انتقال خون قم گفت:از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بیماران بهبودیافته کرونا تاکنون ۱۴۰ بیمار بهبودیافته قمی پلاسمای خون خود را اهدا کرده اند.

در روزهای کرونایی نگرانی از امحا پسماندهای پزشکی در قم کاهش یافت

نابودی کامل پسماندهای کرونایی در قم

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت : وضعیت امحای پسماندهای پزشکی در قم بهبود می یابد .

واکسن کرونا

آیا واکسن کرونا موثر خواهد بود؟

با توجه به اینکه ابتلای به کرونا ایمنی نمی‌دهد آیا می توان برای ویروس کرونا واکسنی موثر ساخت؟

میزان ابتلا به کووید۱۹ در افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی کم است

بر طبق گزارشی در نشست سالیانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی؛

میزان ابتلا به کووید۱۹ در افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی کم است

یک مطالعه جدید نشان می دهد که میزان ابتلا به کووید۱۹ در افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی کم است و بیشتر افراد آلوده دوره خفیف بیماری را تجربه می کنند. علاوه بر این، مرگ و میر در بین بیماران روماتیسمی آلوده به کووید۱۹ کم بوده است، این در نشست سالیانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی گزارش شده است.

بخور

درمان کرونا با بخور جوش‌شیرین؛ شایعه یا واقعیت؟

شاید شما هم شنیده باشید که از بخور جوش شیرین به عنوان درمان کرونا یاد می شود اما آیا این درمان ها مبنای علمی دارد؟

نانوشیمی

نشاط علمی نانو شیمیست ها با کرونا در شیراز

کرونا هم نتوانست نانو شیمیست های شیرازی را از فعالیتهای علمی باز نگاه دارد و انجمنهای علمی فعال تر از قبل در سال جهش تولید گام بر می دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب