با همکاری شرکت ‌آلمانی بایواِن‌تک؛

موفقیت کمپانی فایزر در تولید واکسن کرونا ؛ تولید ۱.۳ میلیارد دوز تا سال آینده میلادی

امروز دوشنبه کمپانی داروسازی فایزر اعلام کرد نتایج اولیه آزمایش واکسن کرونای آنها که در همکاری با شرکت بایوان‌تک در دست تولید است، اثرپذیری بیش از ۹۰ درصدی را نشان داده است. تاکنون این بیشترین میزان اثرپذیری در میان تمام پروژه‌های تولید واکسن کرونا در جهان بوده است.

نتایج منتشر شده از سوی کمپانی فایزر (Pfizer) نشان می‌دهد واکسنی که آنها در همکاری با شرکت بایوان‌تک (BioNtech) توسعه داده‌اند، با اثرپذیری ۹۰ درصدی در جلوگیری از ابتلای افراد به بیماری کووید-۱۹ همراه است. در فاز سوم توسعه این واکسن بیش از ۴۳ هزار نفر از ۶ کشور جهان به صورت داوطلبانه شرکت کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از اسکای، داوطلبان در این آزمایش ۲ دوز از این واکسن یا دارونما (Placebo) را دریافت کردند. پس از گذشت ۲۸ روز بیش از ۹۰ درصد آنها در برابر ویروس مقاومت نشان داده‌اند. کمپانی آمریکایی اعلام کرده که از میان تمامی داوطلبان تنها ۹۴ نفر بیمار شده‌اند و هیچگونه مخاطرات جدی از نظر ایمنی آنها گزارش نشده است.

موفقیت کمپانی فایزر در تولید واکسن کرونا

دکتر آلبرت بورلا (Albert Bourla)،‌ مدیرعامل فایزر در این خصوص می‌گوید: «امروز روز بزرگی برای بشریت و علم است. نخستین سری از نتایج فاز سوم آزمایش واکسن کووید-۱۹ حاکی از شواهدی ابتدایی است که از توانایی واکسن در پیشگیری از کووید-۱۹ خبر می‌دهد. با خبر امروز، یک قدم بزرگ دیگر برداشته شد تا برای مردم در سراسر جهان پیشرفتی به ارمغان بیاوریم که به پایان این بحران سلامتی بیانجامد.»

همزمان با انتشار این خبر، بازارهای بورس در سراسر جهان با جهش‌های عمده‌ای مواجه شده‌اند. واکسن کرونای فایزر و بایوان‌تک، به عنوان یکی از ۱۲ پروژه جهانی واکسن کووید-۱۹ که در فاز نهایی به سر می‌برند، موفق شد برای نخستین بار نتایج خود را منتشر کند.

این دو کمپانی آمریکایی و آلمانی اظهار امیدواری کرده‌اند که تا پایان سال ۲۰۲۰ بتوانند ۵۰ میلیون دوز و تا پایان ۲۰۲۱ بیش از ۱.۳ میلیارد دوز از محصول خود را به تولید برسانند. گفتنی است سازمان بهداشت جهانی مترصد آن است تا در پروژه‌ای تحت عنوان «کوواکس» (Covax) از تامین واکسن کرونا برای کشورهای محروم اطمینان حاصل کند. با این حال کماکان نگرانی‌هایی از این جهت وجود دارد.

فایزر اعلام کرده تا پایان ماه جاری میلادی، با نهایی شدن نتایج این مطالعه، یک درخواست اضطراری برای تولید واکسن را به سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تسلیم خواهد کرد. با این حال کماکان هشدارهایی در خصوص فرآیند تولید و عرضه واکسن وجود دارد. به عنوان مثال، پروفسور «برندن رن» (Brendan Wren)، استاد پاتولوژی میکروبی از آموزشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن، باور دارد که ذخیره کردن واکسن کار دشواری است؛ چرا که باید آن را در دمای منفی ۸۰ درجه نگه‌داری کرد.

نتایج منتشر شده، بسیار امیدوارکننده و به دور از انتظار بسیاری از محققان بوده است. دکتر ویلیام شفنر (William Schaffner)، متخصص بیماری‌های عفونی از مرکز پزشکی بیمارستان وندربیلت (Vanderbilt) می‌گوید:‌ «نتایج واقعا بهتر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌کردیم. شخصا با اثرپذیری ۷۰ تا ۷۵ درصدی هم بسیار خوشحال می‌شدم. اثرپذیری ۹۰ درصدی واقعا برای هر واکسنی حیرت آور است. هرچند این مطالعه هنوز به پایان نرسیده، اما نتایج بسیار قابل اطمینان است.»

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳:۳۰

شناسه خبر: 91898

مطالب مرتبط :
کووید آمریکایی

فایزر از ویاگرا تا واکسن کووید-۱۹

سر نخی از ‌آمریکایی بودن کرونا

تحلیلی بر واکسن کرونای ساخت فایزر و با بررسی پرونده احتمال آمریکایی بودن بیماری کرونا

زنانی که به شدت به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند پیشگیری از بارداری ترکیبی را ترک کنند/ پیشگیری فقط با پروژسترون یا روش مانع باشد

طبق دستورالعمل های جدید کالج پزشکان عمومی سلطنتی استرالیا؛

زنانی که به شدت به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند پیشگیری از بارداری ترکیبی خطرناک است

طبق دستورالعمل های جدید کالج پزشکان عمومی سلطنتی استرالیا (RACGP) ، زنانی که به شدت به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند باید استفاده از پیشگیری از بارداری ترکیبی را ترک کنند، توصیه احتیاط آمیز پیشگیری از بارداری فقط با پروژسترون یا روش مانع می باشد.

نوریان

مدیر کل انتقال خون قم گفت :

اهدا پلاسماتوسط ۱۴۰ بیمار کرونایی تا کنون

نوریان مدیرکل انتقال خون قم گفت:از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بیماران بهبودیافته کرونا تاکنون ۱۴۰ بیمار بهبودیافته قمی پلاسمای خون خود را اهدا کرده اند.

در روزهای کرونایی نگرانی از امحا پسماندهای پزشکی در قم کاهش یافت

نابودی کامل پسماندهای کرونایی در قم

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت : وضعیت امحای پسماندهای پزشکی در قم بهبود می یابد .

ماسک

فرماندار اردکان خبر داد

بسیج خیرین اردکانی برای تهیه ماسک و ملزومات بهداشتی

فرماندار اردکان با اشاره به موفقیت در کنترل کرونا دراین شهرستان گفت: یکی از برنامه های ما توصیه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توزیع ماسک بود. به گونه ای که اکثر خیرین را به این سمت بردیم که در کمک های مومنانه خود وسایل بهداشتی را در اختیار خانواده‌های کمتر برخوردار قرار بدهند.

واکسن کرونا

آیا واکسن کرونا موثر خواهد بود؟

با توجه به اینکه ابتلای به کرونا ایمنی نمی‌دهد آیا می توان برای ویروس کرونا واکسنی موثر ساخت؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب