ایجاد سازه بافت ترکیبی برای بازسازی غضروف

محققان موسسه پزشکی ویک فارست (WFIRM) روشی را برای چاپ مجدد نوعی غضروف ایجاد کرده اند که روزی می تواند به بازیابی عملکرد زانو آسیب دیده در اثر آرتروز یا آسیب کمک کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ساینس نیوز؛ زانوهای انسان به طور قابل توجهی در برابر آسیب دیدگی یا فرسودگی با سن آسیب پذیر هستند، که در بیشتر موارد نیاز به جراحی به اوج می رسد. اکنون محققان بیونیک های ترکیبی جدیدی ایجاد کرده اند که می تواند در ساختارهای چاپ سه بعدی جایگزین غضروف آسیب دیده در زانو شود.

مینیسک یک غضروف لاستیکی است که یک بالشتک به شکل C در زانوی شما ایجاد می کند و از مالش استخوان های بالایی و پایینی پا به یکدیگر جلوگیری می کند. این مواد در معرض آسیب های ناشی از آسیب های ورزشی هستند، اما همچنین می توانند با افزایش سن فرسوده شوند - و اگر به خصوص بد شود، گاهی اوقات تنها کاری که می توان انجام داد برداشتن برخی از مینیسک های آسیب دیده با جراحی است.

برای اثبات جدید مطالعه مفهوم، محققان موسسه پزشکی ویک فارست (WFIRM) روش جدیدی را برای چاپ سه بعدی بیولوژیکی نشان دادند که هم غضروف و هم ساختارهای پشتیبانی را ایجاد می کند. این تیم از سیستم یکپارچه چاپ بافت و اندام (ITOPS) استفاده کردند که در مطالعات گذشته برای چاپ بافتهای پیچیده مانند استخوانها، عضلات و حتی گوشها مورد استفاده قرار گرفته بود.

این بار، محققان با استفاده از چندین بیونیک برای چاپ کل بافت فیبروکارتاراژ به صورت لایه لایه، به صورت ضربدری متقاطع، چاپ کردند. اولین آنها آدامس ژلان مرکب و جوهر فیبرینوژن بود، که سلولهای خود بدن را به جمعیت دوباره ترغیب می کند. دومین بیونیک یک متاکریلات فیبروئین ابریشم است که به استحکام و انعطاف پذیری ساختار کمک می کند.

در تست های آزمایشگاهی با استفاده از سلول های خوک، این تیم دریافت که سلول ها قادر به تکثیر و زنده ماندن هستند، در حالی که ساختار از نظر بیومکانیکی سالم است. آزمایش های پیگیری شامل کاشت ساختارهای چاپ شده در موش ها بود و مشاهدات طی 10 هفته پس از جراحی نشان داد که موش ها همانطور که انتظار می رود شروع به بازسازی غده فیبروکارتار خود کردند.

این تحقیق در ژورنال Chemistry of Materials منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91922

مطالب مرتبط :
ترمیم غضروف های مفاصل آسیب دیده با تزریق هیدروژل

درمانی جدید برای مفاصل آسیب دیده:

ترمیم غضروف های مفاصل آسیب دیده با تزریق هیدروژل

به طور عادی هنگامی که مفصلی آسیب می بیند، غضروف محافظ در زانوها و سایر مفاصل به آرامی آن را بهبود می دهد. با این حال، یک ژل تزریقی جدید می تواند بافت را بعد از آسیب دیدن تقویت کرده و سرعت ترمیم غضروف جدید را بالا ببرد.

روش نوین درمان آرتروز زانو

به همت متخصصان ایرانی؛

روش نوین درمان آرتروز زانو

به همت متخصصان ایرانی آرتروز زانو به روش نوین با مسدود کردن عروق درمان می‌شود.

داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر بیشتری برای تعویض مفصل زانو و مفصل ران ارتباط دارد

بر طبق گزارشی کالج آمریکایی روماتولوژی؛

داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر تعویض مفصل زانو و ران همراه است

تحقیقات جدید ارائه شده در نشست سالانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی، نشان می دهد که استفاده از وارفارین، داروی ویتامین K که به طور گسترده برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می شود، با خطر قابل توجهی بیشتر در تعویض مفصل زانو و مفصل ران در بیماران مبتلا به آرتروز همراه است.

شاخص

برابری رتبه کمی و کیفی علمی ایران برای نخستین بار

برای نخستین بار رتبه علمی ایران در رتبه بندی اسکوپوس از نظر کمی و کیفی به رتبه ۱۵ رسید و همچنین در رتبه بندی وب او ساینس هم باز از نظر کمی و کیفی به رتبه ۱۶ رسید.

سیاره

تشخیص یک ابر سیاره با استفاده از رادیو تلسکوپ برای اولین بار

دانشمندان در اروپا و هاوایی با شناسایی یک " ابر سیاره " که به عنوان یک کوتوله قهوه ای سرد یا یک ستاره شکست خورده نیز شناخته می شود، با استفاده از یک تلسکوپ رادیویی رتبه اول جهان را بدست آوردند.

منسوجات

استفاده از خطای چاپ سه بعدی برای تولید منسوجات

محققان ام آی تی با استفاده از خطای چاپ سه بعدی برنامه ای را ایجاد کردند که می تواند برای تولید منسوجات با تکنولوژی بالا استفاده شود.

تزریق اسید هیالورونیک باعث درمان قطعی زانو درد نیست

بیشتر بدانید:

تزریق اسید هیالورونیک باعث درمان قطعی زانو درد نیست

تزریق اسید هیالورونیک درمانی است که با هدف تسکین علائم آرتروز زانو و تأخیر در نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو انجام می‌شود و جراحان ارتوپدی آمریکا، این درمان توصیه نمی‌شود، زیرا بسیاری از افراد مزایای مورد نظر را دریافت نمی‌کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب