مسئول مرکز رشد حسان و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان؛

تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها /تکمیل ۸ پروژه در مرکز رشد حسان

مسول مرکز رشد حسان با اشاره به این که مرکز رشد حسان بعنوان برترینهای جایزه ملی شهید طهراتی مقدم انتخاب شده است، گفت: تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد کرد بطوری که تا به امروز در مرکز رشد حسان ۸پروژه به نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی رسیده است.

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری از اصفهان، علی سهیلی مسول مرکز رشد حسان و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، با اشاره به این که مرکز رشد حسان در بخش بیشترین پیشرفت در میان مراکز تحقیقاتی جایزه ملی شهید طهرانی مقدم را به خود اختصاص داده و در بخش دستاوردها هم جایگاه سوم را کسب کرد، گفت: در واقع امضای تفاهم مابین بسیج علمی پژوهش و فناوری استان اصفهان و معاونت علمی بسیج دانشجویی استان اصفهان در سال 1397 راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد کرد بطوری که تا به امروز 14 پروژه به مرکز معرفی شده که از بین آن 8 پروژه به نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی رسیده است و 3 پروژه در دستورکار و مرحله مطالعاتی قرار گرفته شده است.

اخیرا معاونت پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی رویکردی جدید در تشویق و حمایت از مراکز تحقیقاتی با برگزاری جایزه ای فصلی در پیش گرفته است، این سازمان در گام نخست جایزه ملی شهید طهرانی مقدم را در تابستان 1399 در سه بخش برترین مرکز تحقیقاتی، بیشترین پیشرفت در میان مراکز و برترین دستاورد مراکز تحقیقاتی برگزار کرد و جایزه هرکدام ۲۰۰ میلیون ریال بود.

در بخش بیشترین پیشرفت در میان مراکز تحقیقاتی، مرکز رشد حسان از استان اصفهان توانست این جایزه را از آن خود کند. همچنین در بخش دستاوردها؛ دستاورد «نانو پوشش ضدمیکروبی» (استفاده از سنتز سبز برای ایجاد پوشش ضد میکروب در محیط‌های بالینی) ارائه شده توسط مرکز رشد حسان از استان اصفهان جایگاه سوم این بخش را کسب کرد.

علی سهیلی  مسول مرکز رشد حسان و مسئول کمیسیون جنبش نرم افزاری و مرجعیت علمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، اظهار داشت: این مرکز با هدف گسترش علوم و فناوریهای نوین در سال 1398 کار خود را  در جهت دستیابی به محصولات دانش بنیان و مرجعیت علمی ایران آغاز کرد. این مرکز بطور خاص در حوزه های فناوری زیستی، فناوری نانو، مکانیک و الکترونیک و در صنایع خاص اهداف خود را دنبال می کند.

 مسول مرکز رشد حسان سپس در خصوص ایده تاسیس این مرکز، بیان کرد: موضوع سیال بودن نیروی انسانی در پژوهشکده های دانشجویی و هم افزایی آنان مسئله­ای بود که از سال 1393 دنبال می کردم.

وی عدم تعامل پژوهشکده­ها با همدیگر و عدم اطلاع از توانمندیها و دانش به دست آمده را بعنوان یک مسئله عنوان کرد و افزود: از طرفی پژوهشکده ها مکانی بود برای پرورش دانشجویانی مبتدی که با فارغ التحصیلی جای خود را به افراد مبتدی می دادند، و این سیکل بارها تکرار می­شد و پژوهشکده­ها را دچار فراز و نشیب­های زیادی می کرد.

 

امضای تفاهم مابین بسیج علمی پژوهش و فناوری استان اصفهان و معاونت علمی بسیج دانشجویی استان اصفهان در سال 1397 راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد کرد

عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان ادامه داد: ابتدا در قالب جلسه ی هم اندیشی پژوهشکده های استان این مسئله پیگیری را پیگیری کرده  و ثمره آن تشکیل قرارگاه احمدی روشن در بسیج دانشجویی با محوریت حل مسئله بوده است و در ادامه مسئولیت ارتباط با صنعت این قرارگاه  را نیز بر عهده گرفته است.

وی اظهار کرد: قرارگاه مسئله را رصد می کرد اما فضا و امکانات برای حل آن نبود. در واقع جواب و راه حل مسئله پیشنهاد می ­شد ولی پیاده سازی آن امکان پذیر نبود لذا طبق تفاهم نامه صورت گرفته مابین بسیج علمی پژوهش و فناوری استان اصفهان و معاونت علمی بسیج دانشجویی استان اصفهان در سال 1397 راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد شد.

سهیلی گفت: مرکز رشد علاوه بر در نظر گرفتن فعالیت پژوهشکده­ ها از ادوار بسیج دانشجویی برای انجام پروژه­ ها و حل مسائل طرح­ها و نیز انتقال تجربه با کنار هم قرار گرفتن فارغ التحصیلان و دانشجویان درصدد یک روند مطلوب برای مسئله بیان شده بوده است.

 

مرکز رشد حسان یک مرکز حمایتی است

وی اظهار کرد: مرکز رشد یک مرکز حمایتی است و حسان مخفف حامیان سرمایه­ ها، ایده­ ها و نوآوری­ها می­ باشد. در واقع مرکز رشد و تحقیقات حسان حمایت کننده تمام ایده های نوآوری­ه ای فناور می­ باشد ولی به لحاظ گسترده بود حوزه ­های فعالیتی در حال حاضر بیشتر بر روی حوزه­ های فناوری زیستی، فناوری نانو، مکانیک و الکترونیک در صنایع خاص متمرکز شده است. البته این موضوع مانع حمایت کردن مرکز از طرح­های غیر از این موضوعات نشده است.

عضو هیئت اندیشه ورز علمی استان اصفهان، با تصریح این که این مرکز در دو فرآیند کاری ایده های برخواسته از نیازهای کشور را در حوزه فناوری به محصول دانش محور تبدیل خواهد کرد، گفت:  افراد نخبه صاحب ایده نو و کارآمد در قالب گروه های فناور و حتی انفرادی پس از داوری تخصصی وارد مرکز می شوند. این با همکاری و هماهنگی سازمان بسیج دانشجویی از طریق رصد نخبگان درون دانشگاه های استان به وسیله پژوهشکده های مستقر در دانشگاه ها صورت خواهد گرفت.

عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، ادامه داد: در مرحله اول طبق تفاهم نامه های صورت گرفته با سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری و سازمان بسیج دانشجویی حمایت های مالی و آزمایشگاهی برای رسیدن ایده به محصول در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی صورت خواهد گرفت. در فرآینده دوم، محصول برخواسته از ایده وارد مرحله تجاری سازی و تولید صنعتی و انبوه سازی خواهد شد. که در این مرحله با ارتباط گیری با سازمانها و پیداکردن سرمایه­ گذار، پژوهشگر در قالب های مختلف قراردادی وارد همکاری می شود.

 

پژوهشکده­ها بسیج دانشجویی بازوی اصلی برای پذیرش نیرو در مرکز رشد است

 مسول مرکز رشد حسان در خصوص این سوال که راه ورود دانشجویان به این مرکز رشد چگونه است، گفت: بازوی اصلی برای پذیرش نیرو در مرکز رشد، پژوهشکده­ ها بسیج دانشجویی مستقر در دانشگاه­های استان و ارتباط با مدعوین بسیج دانشجویی که در حوزه فناوری فعالیت دارند، است. جامعه هدف بیشتر افراد کارشناسی ارشد و دکترا می­باشند که به سطح مطلوب علمی و توانایی انجام پروژه رسیده ­اند.

 

فعالیت های فناورانه در این مرکز به چه صورت و با چند نفر دنبال می شود؟

سهیلی اظهار داشت: پژوهشکده­ ها گامهای ابتدایی را برداشته و چند هسته­ در حیطه های مختلف معرفی و مستقر شده اند، علاوه بر این سه هسته مستقل هم در مجموعه فعال اند و نیروهایی بصورت پاره وقت و تمام وقت حضور دارند.

 

 جایزه ملی شهید طهرانی مقدم در بخش بیشترین پیشرفت در میان مراکز تحقیقاتی به مرکز رشد حسان از استان اصفهان اختصاص یافت، لطفا بفرمایید چند تحقیق و دستاورد حاصل شده در چه راستایی بوده و چه مشکلی از کشور را رفع می کند؟

عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، اظهار کرد: تا به امروز 14 پروژه به مرکز معرفی شده که از بین آن 8 پروژه به نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی رسیده است و 3 پروژه در دستورکار و مرحله مطالعاتی قرار گرفته شده است.

 

جدول: دستاوردها، حوزه های کاربردی و گرهی که باز می کنند چیست، چقدر زمان برده و در چه مرحله ای قرار دارد؟

عنوان

کاربرد و هدف

مدت زمان انجام پروژه

سطح محصول

شیر اطمینان دمایی آلیاژ حافظه دار

اسپرینکلرها، شیرهای اطمینان سیستم گازرسانی، و در شیرهای اطمینان کارخانجات بزرگ نفت و گاز می باشد. اساس شیرهای کنترل دبی و دمایی حافظه،دار است.

6 ماه

نمونه آزمایشگاهی

ساخت نازل پاشش حرارتی برای تولید نانوذرات اکسیدی

سنتز نانوذرات اکسید فلزی و سرامیکی برای کاربردها و صنایع مختلف (اعم از نظامی و غیرنظامی)

6 ماه

نیمه صنعتی

کشت بافت گیاهی

ایجاد شرایط مطلوب محیطی جهت رشد  گیاه با کمترین میزان مصرف آب و مواد افزودنی مضر و خودکفایی در محصولات کشاورزی

10 ماه

نمونه آزمایشگاهی

ساخت نانوپوشش های گالوانیزه رنگی و ضدخوردگی با کاربرد در صنعت زیرسطحی

ساخت پوششی شبیه گالوانیزه که قابلیت اعمال بر روی تجهیزات فلزی محیط دریا را دارد و از خوردگی آن ها محافظت کند و از طرفی هم مانند پوشش گالوانیزه براق نباشد و قابل تشخیص در زیر سطح آب را نداشته باشد.

4 ماه

تولید صنعتی

ساخت نانوپوشش ضد ميكروبي

ساخت نانوپوشش ضد ميكروبي به منظور غلبه بر مقاومت دارويي ميكروبها و درمان سريعتر زخمهاي سطحي همچون زخم بستر و زخمهاي سوختگي

6 ماه

نمونه آزمایشگاهی

ساخت پوشش نانوکامپوزیتی ضدچسبندگی رنگ های پودری و روغنی باکاربرد بر روی قطعات فلزی

کاربرد در خطوط رنگ صنایع مختلف بر روی شاسی های نگهدارنده ی قطعه ای که در حال رنگ شدن است و هر صنعتی که نیاز به مواد روغن گریز دارد.

4 ماه

تولید صنعتی

طراحی و ساخت CNC چند منظوره

طراحی و ساخت دستگاهی است که بتوان سه فرآیند پرینتر سه بعدی FDM و لیزر حکاکی و نیز فرزکاری روی فلزات سبک را انجام داد.

8 ماه

تولید صنعتی

گیره­ی ماشینکاری همزمان چند میله (MC)

 

این گیره را میتوان در همه ی کارگاههای تولید و ساخت قطعات و آزمایشگاهها به کار رود.

3 ماه

تولید صنعتی

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۶:۳۰

شناسه خبر: 91928

مطالب مرتبط :
فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری هفتگل:

دستاوردهای علمی نانو مدیون اعتماد به جوانان است/تلاش بسیج علمی برای رفع مشکلات

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری هفتگل گفت: دستاوردهای علمی نانو در کشور ایران مدیون اعتماد به جوانان است.

ترویج اندیشه علمی

عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی بسیج دانشجویی:

تحقق ۸ طرح دانش بنیان طی دوسال/ چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی با حمایت های مالی چشمگیرتر است

علی سهیلی عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی پژوهشی ناحیه بسیج دانشجویی و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، با بیان این که مرکز رشد حسان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان از دوسال پیش فعالیت خود را با ۱۴ طرح آغاز کرد که الان ۸ طرح به مرحله آزمایشگاهی و تجاری رسیده، سه شرکت دانش بنیان و سه هسته فناور هم دارد، گفت: چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی و روحیه پژوهشگری با حمایت های مالی چشمگیرتر بسیج دانشجویی و بسیج علمی است

داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر بیشتری برای تعویض مفصل زانو و مفصل ران ارتباط دارد

بر طبق گزارشی کالج آمریکایی روماتولوژی؛

داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر تعویض مفصل زانو و ران همراه است

تحقیقات جدید ارائه شده در نشست سالانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی، نشان می دهد که استفاده از وارفارین، داروی ویتامین K که به طور گسترده برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می شود، با خطر قابل توجهی بیشتر در تعویض مفصل زانو و مفصل ران در بیماران مبتلا به آرتروز همراه است.

فراهانی

برنامه های بسیج دانشجویی در هفته بسیج تشریح شد

برنامه های بسیج دانشجویی در هفته بسیج توسط رئیس علمی وپژوهشی ناحیه دانشجویی تشریح شد.

نخبگان بسیجی عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

به مناسبت هفته بسیج،

ده عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

ده عضو پایگاههای بسیج علمی پژوهشی و فناوری شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند.

نمایشگاه دستاوردهای جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان با بیش از بیست محصول فناورانه

با حضور فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) اصفهان؛

تجلیل از جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان با بیش از بیست محصول فناورانه

آیین تجلیل از جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان "با بیش از بیست محصول فناورانه" با حضور سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان استان اصفهان، خالد گمار مسئول بسیج علمی، سیدهادی انوری مسئول بسیج دانشجویی و محمد امین رجبی مسئول معاونت علمی بسیج دانشجویی استان برگزار شد.

اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت؛

تشکیل اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی/ حدود ۳۰ درصد جمعیت نیازمند این خدمات هستند

ابراهیم صادقی رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی متشکل از نمایندگان همه دانشکده های علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان و سازمانهای مرتبط با این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل شد، گفت:حدود ۳۰ درصد جمعیت بصورت موقت یا مستمر نیازمند این خدمات هستند.

طبق یک مطالعه، مصرف آسپرین با کاهش ۴۷ درصدی خطر مرگ بیماران کووید۱۹ همراه بود

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند بررسی کردند؛

طبق یک مطالعه، مصرف آسپرین با کاهش ۴۷ درصدی خطر مرگ بیماران کووید۱۹ همراه بود

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند نشان دادند که در بیماران کووید۱۹ که روزانه با دوز کم آسپرین برای بیماری های قلبی عروقی استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که آسپرین مصرف نمی کنند، خطر عوارض و مرگ آنها به طور قابل توجهی کمتر است.

دومین نشست تعاملی سازمان بسیج علمی با عوامل اجرایی دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان

با حضور مسئول سازمان بسیج علمی استان اصفهان؛

دومین نشست تعاملی سازمان بسیج علمی با عوامل اجرایی دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان

دومین نشست تعاملی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان با عوامل اجرایی دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم» در حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان ذوب آهن اصفهان برگزار شد.

مقتدایی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

نزدیکترین محل برای قانون تسهیل ازدواج جوانان بودجه ۱۴۰۰ است

عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در نشستی که به همت بسیج دانشجویی استان اصفهان و با موضوع قانون تسهیل ازدواج جوانان برگزار شد، با بیان این که در موضوع جوانان نباید فکر کنیم کار جدی انجام داده ایم گفت: نزدیکترین محل برای قانون تسهیل ازدواج جوانان بودجه ۱۴۰۰ است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب