خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

بیم‌ها و امیدهای ساماندهی پسماند در مازندران

ایجاد دو کارخانه زباله سوز اگرچه زمینه ساماندهی ۶۰۰ تن زباله در مازندران را فراهم می‌کند اما دپو غیر بهداشتی روزانه دو هزار ۴۰۰ تن زباله تولیدی دیگر چالش جدی حوزه پسماند در مازندران است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، تولید روزانه بیش از سه هزار تن زباله در روزهای عادی و افزایش دو برابر میزان زباله‌های تولیدی استان در ایام تعطیل از چالش‌های حوزه پسماند در مازندران محسوب می‌شود.

زباله‌های تولیدی مازندران تَر و دارای شیرابه است که بعضا در برخی از نقاط استان مازندران شیرابه‌ها به سفره‌های آب زیر زمینی در استان نفوذ کرده و در تعدادی از نقاط شاهد انتقال شیرابه‌ها به آب‌های سطحی و حتی رودخانه‌ها استان مازندران هستیم.

تقریبا در 22 شهرستان استان سایت دفن زباله وجود دارد اما حقیقت موضوع این است که زباله‌های تولید شده استان دپو می‌شود.

**دپو غیر بهداشتی زباله

نارضایتی مدیر کل محیط زیست مازندران نسبت به دپو زباله از مباحثی است که بارها و بارها در جلسات و رسانه‌ها مطرح شده است.

کلمه دپو زباله در سال‌های اخیر توسط محمد اسلامی وزیر فعلی راه و شهرسازی و استاندار مازندران مطرح شده است.

در حال حاضر وضعیت زباله در شهرهای آمل، بابل، ساری، قائمشهر و محمودآباد بسیار بغرنج‌تر از سایر نقاط استان مازندران است.

در برخی از نقاط استان مازندران مثل بهشهر رامسر و نوشهر مراکز ساماندهی زباله راه اندازی شده است اما به دلیل اینکه با حداکثر ظرفیت راه اندازی نشده همچنان زباله در استان به یک چالش جدی تبدیل شده است.

ایجاد دو کارخانه در مرکز و غرب استان مازندران امیدها برای ساماندهی مناسب زباله را تقویت کرده اما چون این پروژه‌ها مشمول زمان شده زمینه دل نگرانی مردم را فراهم کرده است.

تحرکات انجام شده و واکنش‌های اجتماعی برای ساماندهی زباله در مرکز استان مازندران زمینه را تامین اعتبار کارخانه زباله سوز ساری فراهم کرده است.

**آخرین خبر درباره کارخانه زباله سوز

آخرین پیگیری خبرنگار علم و فناوری در ارتباط با وضعیت کارخانه زباله سوز در ساری از مجری طرح بهروز امامی، حکایت از برنامه ریزی برای روشن کردن کوره‌های این پروژه تا پایان سال جاری دارد.

بهروز امامی در ارتباط با آخرین وضعیت کارخانه زباله سوز نوشهر اظهار کرد: این پروژه راه اندازی شده اما هنوز به ظرفیت اسمی سوزاندان 200 تن زباله و تولید برق نرسیده است.

مجری طرح کارخانه زباله سوز مازندران خاطر نشان کرد: در حال حاضر روزانه 80 تن زباله‌های دپو شده نوشهر امحا می‌شود که مقدمات لازم برای بهره‌برداری کامل این پروژه انجام شده و تا ایام الله دهه فجر به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

**امیدها برای ساماندهی 600 تن زباله در مازندران

با راه اندازی دو کارخانه زباله سوز مازندران حدود 600 تن زباله در استان ساماندهی می‌شود که می‌تواند چراغ راهی برای سایر شهرهای استان مازندران در طرح ساماندهی زباله محسوب شود.

اما واقعا زباله به یک زخم عمیق و قدیمی در استان مازندران تبدیل شده است، که ساماندهی آن نیاز به یک عزم ملی دارد.

**زخم عمیق زباله در سه شهر بزرگ مازندران

بحث زباله آمل، قائمشهر و بابل از جمله چالش‌های جدی حوزه پسماند در استان مازندران است که با وجود ساماندهی زباله در مرکز و غرب استان این کهنه زخم به آسانی درمان نمی‌شود.

سه هزار تن زباله که از آن صحبت می‌شود مربوط به مجامع شهری است، اطلاعات کافی و دقیق از زباله‌های تولیدی روستاها و دهستان‌ها بزرگ به صورت کلی در دست نیست که حداقل درباره این زباله‌ها می‌توان اعلام نظر کرد که این زباله‌ها با وجود نابسمانی پسماند در شهرها به صورت نامناسب در طبیعت رها می‌شود.

** تکرار وعده‌ها

مهدی سعادتی نماینده مردم بابل و رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران، در گفت و گو با خبرنگار علم وفناوری، اظهار کرد: بیش از سی جلسه تخصصی برای ساماندهی زباله در بابل برگزار شده است، تصمیمات بسیار مهمی برای بابل به عنوان پایلوت اجرای طرح اساسی و ملی پسماند اخذ شده است.

وی اضافه کرد: ساماندهی زباله در استان مازندران  غیر بهداشتی و غیر اصولی است و اثرات آن به دلیل شیرابه‌ها که جاری شده است مشاهده می‌شود برای حل این معضل بنا داریم با استقرار تیم تخصصی در بحث زباله بابل ورود پیدا کرده و با اجرای کردن آن تجربیات آن به کل کشور تعمیم داده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری زباله‌های بابل در منطقه انجیل‌سی بالاترین نقطه در شهرستان بابل دپو می‌شود، گلایه‌های مردمی نسبت به انتقال و دپو زباله تاکنون راه به جائی نبرده است.

 با وجود نصب و راه‌اندازی دستگاه تصفیه شیرابه زباله اما در حال حاضر شیرابه‌ها زباله انجیل سی در رودخانه این منطقه جاری شده است و به رود پائین دست منتقل می‌شود.

از قائمشهر هم خبرهای خوبی در ارتباط با ساماندهی زباله به گوش نمی‌رسد.

** کم کاری برای جذب اعتبار

بهمن ماه سال 98 بود که شهردار قائمشهر قول ساخت خاک چال زباله را به مردم داده است و مراسم کلنگ زنی پر سر و صدائی را برگزار کرده است.

اما در نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مازندران گزارشات کم کاری شهرداری ساری روی میز رسانه‌ها قرار گرفته است.

غلامی راد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: شهردار قائمشهر اعتبارات ساماندهی زباله در قائمشهر را جذب نکرده است.

**قول تامین اعتبار استانی

در پیگیری خبرنگار علم و فناوری مازندران از کمال علیپور نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، جویبار و سیمرغ درباره وضعیت زباله این شهرستان، گفت: زباله در مازندران یک چالش جدی است، بنا داریم که به صورت کلی اعتبار ملی را برای ساماندهی زباله در استان مازندران پیشنهاد داده و پیگیری کنیم تا این چالش جدی در استان به صورت جدی حل و فصل شود.

** فاصله حرف تا عمل

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران آنچه که مسئولان روی کاغذ اعلام می‌کنند با آنچه که مشاهده می‌شود تفاوت جدی وجود دارد، خروجی همه پیگیری‌های مسئولان استانی و ملی برای ساماندهی زباله مازندران در حال حاضر زباله‌های دپو شده غیر بهداشتی و شیرابه‌های که جذب سفره‌های زیر زمینی می‌شود.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 92020

مطالب مرتبط :
انجام آنالیز فیزیکی و شیمیایی زباله با همکاری دانشگاه  بیرجند

یک دهه فرصت سوز ساماندهی زباله در مازندران/ کارخانه‌ای که عاقبت به خیر نمی‌شود

کارخانه زباله سوز در استان مازندران با تکنولوژی منسوخ شده در جهان با طولانی شدن روند ساخت به نظر می‌رسد که نمی‌تواند زمینه ساماندهی زباله در مازندران را فراهم کند.

انجام آنالیز فیزیکی و شیمیایی زباله با همکاری دانشگاه  بیرجند

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

زباله جدی‌ترین چالش استان‌های شمالی کشور

پروژه‌های ساماندهی زباله در استان مازندران با وجود اختصاص اعتبارات همچنان از نبود مدیریت مناسب در رنج است و زباله جدی‌ترین چالش استان‌های شمالی کشور است.

کارگروه پسماند

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

ورود سازمان بسیج علمی مازندران برای رفع معضل پسماند

گام دوم سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران برای حل معضل زباله مازندران در دیدار با مسؤول سازمان پسماند استان برداشته شد

نخاله ساختمانی

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

نخاله‌های ساختمانی چالش پنهان پسماند در مازندران

حجم انبوه زباله‌های خانگی به کوهی تبدیل که چالش نخاله‌های ساختمانی دیده نشده است.

اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت؛

تشکیل اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی/ حدود ۳۰ درصد جمعیت نیازمند این خدمات هستند

ابراهیم صادقی رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی متشکل از نمایندگان همه دانشکده های علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان و سازمانهای مرتبط با این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل شد، گفت:حدود ۳۰ درصد جمعیت بصورت موقت یا مستمر نیازمند این خدمات هستند.

هفته بسیج

برگزاری برنامه های هفته بسیج با محوریت خدمت، سلامت و امید آفرینی

برنامه های هفته بسیج با محوریت خدمت، سلامت و امیدآفرینی در مناطق مختلف استان اردبیل برگزار می‌شود.

زباله های بیمارستانی

علم و فناوری گزارش می دهد

بلای خاموش خطرآفرین برای سلامت جامعه/ چرا پزشکان زیر بار قانون نمی روند؟

پسماند شاید مانند آلودگی هوا یا آلودگی آب، نمود روشنی نداشته باشد اما می ‌تواند یک بلای خاموش باشد که در بلند مدت آثار خود را بر محیط زیست و سلامت نشان دهد.

دانشجویی

پیگیری برای ساماندهی پسماند ساری وارد فاز مطالبات دانشجویی شده است

قرارگاه مطالبه‌گری احمدی روش بسیج دانشجویی شهرستان ساری، پیگیری برای ساماندهی پسماند در ساری و علت تاخیر در اجرای پروژه کارخانه زباله سوز ساری را در دستور کار خویش قرار داده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب