رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت؛

تشکیل اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی/ حدود ۳۰ درصد جمعیت نیازمند این خدمات هستند

ابراهیم صادقی رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی متشکل از نمایندگان همه دانشکده های علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان و سازمانهای مرتبط با این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل شد، گفت:حدود ۳۰ درصد جمعیت بصورت موقت یا مستمر نیازمند این خدمات هستند.

 به گزارش خبر گزاری علم و فناوری از اصفهان، ابراهیم صادقی رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی متشکل از نمایندگان همه دانشکده های علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان و سازمانهای مرتبط با این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل شد، گفت: درصد قابل توجهی و شاید حدود 30 درصد جمعیت جامعه نیازمند خدمات وسایل کمکی یا توانبخشی به صورت موقت یا مستمر هستند که این نیازها باید در سیستم سلامت دیده شود.

 

 دبیر شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی، اظهار کرد: آذرماه پژوهش 1398 از پژوهشگران دانشگاه برای انجام تحقیقات و فناوریهای کاربردی درعرصه خدمات توانبخشی دعوت و از یک آموزشگاه استثنایی بچه های معلول جسمی و یا ذهنی بازدید کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نیازهای بدون پاسخ این حوزه را نمی توان به صورت جزیره ای رفع کنیم.اگر بخواهیم کاری انجام دهیم به نوعی همه باید درگیر شویم یعنی این طور نیست که فقط دانشکده علوم توانبخشی بتواند به تنهایی پاسخگوی تمام نیازهای این حوزه باشد.

وی گفت: پس از آذر ماه پژوهش 1398 با همفکری افراد دغدغه مند و حمایت مسوولان دانشگاه ایده تشکیل شورایی متشکل از همه دانشکده ها بعلاوه سازمانهای مسوول ارائه خدمات توانبخشی شکل گرفت و آئین نامه تشکیل این شورا تدوین شد.

صادقی تصریح کرد: شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی را برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل دادیم که متشکل از معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، یک نماینده از هرکدام از دانشکده های مختلف که شامل 9 دانشکده می شود، 4 نفر از سازمان بهزیستی شامل معاون توانبخشی و کارشناسان، یک نماینده از آموزش استثنایی و یک نماینده از جمعیت هلال احمر و یک نماینده از دانشگاه اصفهان است.

وی با بیان این که جلسه اول این شورا را با حضور نمایندگان تشکیل دادیم، افزود: پس از بیان اهداف تشکیل شورا و بررسی آیین نامه شورا اعضا به بیان دغدغه های مهم در حوزه ارائه خدمات توانبخشی پرداخته و پیشنهادات خود را برای عملکرد موثر شورا به اشتراک گذاشتند. در این جلسه همچنین بر انجام فعالیتهای عملیاتی تاکید گردید و بر این اساس مقرر شد در اولین گام فعالیت شورا رویداد کارآفرینی و فناوری در حوزه فناوریهای مورد نیاز معلولان و افراد کم توان را آذرماه و مقارن با روز جهانی معلولان برگزار کنیم.

 

حدود ۳۰ درصد جمعیت بصورت موقت یا مستمر نیازمند این خدمات هستند

 رئیس مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی  علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: حوزه خدمات توانبخشی علاوه بر  معلولان، افراد کم توان و با نیازهای ویژه را هم شامل می شود. مثل زنان باردار یا کسی که دچار شکستگی پا شده واگر جمعیت سالمندان را هم در نظر بگیریم درصد قابل توجهی از جمعیت ما و شاید حدود 30 درصد جمعیت جامعه نیازمند خدمات وسایل کمکی یا توانبخشی به صورت موقت یا مستمر هستند که این نیازها باید در سیستم سلامت دیده شود.

وی با اشاره به اینکه نیازهای عرصه توانبخشی در قالب تحقیق و فناوری مورد توجه دانشگاهیان و پژوهشگران قرار خواهد گرفت، گفت: بر اساس موضوع جلسات، از حضور و نظرات نمایندگان جمعیتهای معلولان نیز بهره مند خواهیم شد.

 

چه زیرساختهایی برای پژوهشگران و فناوران این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فراهم کرده اید؟

صادقی گفت: زیرساختهای لازم برای توسعه فناوریهای مرتبط از مرحله ارائه ایده تا راه اندازی یک کسب و کار داش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی فرهم است. رویدادهای مختلفی برای ارائه ایده وجود دارد و ایده های منتخب می توانند با استقرار در دفاتر مرکز رشد فناوریهای سلامت، مراحل توانمدسازی خود را طی کنند، از امکانات، دستگاهها و تجهیزات کارگاه اختصاصی ساخت نمونه اولیه برخوردار شوند و پس از اخذ مجوزها به عنوان یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه مستقر شده و از تسهیلات مربوط به این شرکتها برخوردار باشند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹:۳۷

شناسه خبر: 92024

مطالب مرتبط :
نخبگان بسیجی عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

به مناسبت هفته بسیج،

ده عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

ده عضو پایگاههای بسیج علمی پژوهشی و فناوری شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند.

گیربکس ناو جماران را نخبگان اصفهانی ساختند

فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان در آیین تجلیل از جهادگران علم و فناوری بسیج دانشجویی و بسیج علمی گفت؛

گیربکس ناو جماران را نخبگان اصفهانی ساختند

سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان در آیین تجلیل از جهادگران و نخبگان علم و فناوری که به همت معاونت علمی و فناوری بسیج دانشجویی و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان برگزار شد، ضمن توصیه و تاکید به نخبگان بر امیدواری و پشتکار داشتن، گفت: گیربکس ناو جماران را همین نخبگان اصفهانی ساختند.

پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

با تلاش یک تیم بین المللی؛

پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

سندرم مثانه کم کار، وضعیتی است که باعث می شود مبتلایان نتوانند به درستی عضو را به دلیل ضعیف شدن عضلات تخلیه کنند، اما یک تیم بین المللی از محققان یک ایمپلنت پزشکی پیشرفته هوشمندی ایجاد کرده اند که می تواند مدیریت آن را، با پیچیدن دور مثانه برای انبساط و انقباض آن بسیار آسان تر کند.

فناوری جدید اختلالات بلع در مبتلایان سکته مغزی یا آسیب مغزی را درمان می کند

با همکاری پروفسور شاهین حمدی؛

فناوری جدید اختلالات بلع در مبتلایان سکته مغزی یا آسیب مغزی را درمان می کند

وقتی کسی سکته مغزی یا آسیب مغزی را تجربه کرده باشد، غیر معمول نیست که توانایی بلعیدن صحیح را از دست بدهد. اما حالا شرکت فاگنسیس انگلستان با همکاری پروفسور شاهین حمدی به فناوری جدیدی دست یافته که با اعمال آن طی سه جلسه در سه روز متوالی، بیمار دوباره بطور طبیعی قورت می دهد.

زباله

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

بیم‌ها و امیدهای ساماندهی پسماند در مازندران

ایجاد دو کارخانه زباله سوز اگرچه زمینه ساماندهی ۶۰۰ تن زباله در مازندران را فراهم می‌کند اما دپو غیر بهداشتی روزانه دو هزار ۴۰۰ تن زباله تولیدی دیگر چالش جدی حوزه پسماند در مازندران است.

اولین رویداد فناوری و کارآفرینی خدمات توانبخشی در آذرماه پژوهش  برگزار می شود

مقارن با روز جهانی معلولان؛

رویداد فناوری و کارآفرینی خدمات توانبخشی در آذرماه پژوهش برگزار می شود

ابراهیم صادقی رئیس مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان « رویداد فناوری و کارآفرینی خدمات توانبخشی را با عنوان همنت وسایل کمکی» در آذرماه پژوهش ۱۳۹۹ و مقارن با روز جهانی معلولان برگزار می کند.

کرونا ویروس

آخرین و دقیق‌ترین تصاویر از ساختار ویروس کرونا که شاید به درمان آن کمک کند

دانشمندان امیدوارند با رسیدن به مدل سه بعدی و دقیق از ساختار بیرونی و درونی ویروس کووید ۱۹ بتوانند قدمی مهم را در یافتن درمان و بهبود بیماری کرونا بردارند .

طبق یک مطالعه، مصرف آسپرین با کاهش ۴۷ درصدی خطر مرگ بیماران کووید۱۹ همراه بود

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند بررسی کردند؛

طبق یک مطالعه، مصرف آسپرین با کاهش ۴۷ درصدی خطر مرگ بیماران کووید۱۹ همراه بود

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند نشان دادند که در بیماران کووید۱۹ که روزانه با دوز کم آسپرین برای بیماری های قلبی عروقی استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که آسپرین مصرف نمی کنند، خطر عوارض و مرگ آنها به طور قابل توجهی کمتر است.

دومین نشست تعاملی سازمان بسیج علمی با عوامل اجرایی دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان

با حضور مسئول سازمان بسیج علمی استان اصفهان؛

دومین نشست تعاملی سازمان بسیج علمی با عوامل اجرایی دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان

دومین نشست تعاملی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان با عوامل اجرایی دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم» در حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان ذوب آهن اصفهان برگزار شد.

مقتدایی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

نزدیکترین محل برای قانون تسهیل ازدواج جوانان بودجه ۱۴۰۰ است

عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در نشستی که به همت بسیج دانشجویی استان اصفهان و با موضوع قانون تسهیل ازدواج جوانان برگزار شد، با بیان این که در موضوع جوانان نباید فکر کنیم کار جدی انجام داده ایم گفت: نزدیکترین محل برای قانون تسهیل ازدواج جوانان بودجه ۱۴۰۰ است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب