دستگاه تنفسی می تواند الکل را سریعتر از بدن پاک کند

محققان کانادایی دستگاهی را ابداع کردند که می تواند الکل را سریعتر از بدن پاک کند و میزان مسمومیت با الکل را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل، یک اثبات جدید و جذاب از مطالعه مفهوم ارائه راهی جدید، ارزان و به طرز شگفت آور ساده برای کاهش سریع سطح الکل در خون است. این تحقیق نشان می دهد که یک دستگاه با تکنولوژی پایین و کمک به تهویه هوا، می تواند میزان الکل دفع شده از بدن را بیش از سه برابر افزایش دهد.

کبد ما اساساً مسئول پاکسازی الکل از بدن است. با این حال، میزان پاکسازی توسط کبد، صرف نظر از میزان الکل در خون، نسبتاً ثابت است. این ممکن است گاهی اوقات وقتی افراد بیش از حد زیاد الکل مصرف کرده اند، در موقعیت های مسمومیت سمی قرار گیرند.

جوزف فیشر، محقق کانادایی، به عنوان راه حلی برای تسریع توانایی بدن در پاکسازی الکل، به ریه ها نگاه کرد. برای تقریباً یک قرن مشخص شده است که اتانول و سایر ترکیبات فرار در تنفس بازدم وجود دارند. بنابراین فیشر بیش از حد تهویه را می تواند راهی برای تسریع میزان پاکسازی سموم مانند الکل در بدن باشد.

فیشر، متخصص بیهوشی در انستیتوی تحقیقات بیمارستان عمومی تورنتو گفت: اما نمی توانید فقط بیش از حد تهویه کنید، زیرا در عرض یک یا دو دقیقه سبک می شوید و از بین می روید.

دلیل سرگیجه یا ضعف سر در هنگام تزریق بیش از حد هوا این است که سرعت تنفس، دی اکسید کربن را از خون ما سریعتر از بدن می تواند جایگزین کند. این باعث ایجاد وضعیتی به نام هیپوکاپنیا می شود.

فیشر و تیمی از همکاران برای اینکه فرد بتواند بدون ایجاد هیپوکاپنیا به راحتی هوا را تهویه کند، دستگاهی را به نام ClearMate ابداع کردند. این اختراع ساده ترکیبی از دی اکسیدکربن و اکسیژن را در اختیار افراد قرار می دهد و اجازه می دهد تا تنفس بدون عوارض جانبی منفی انجام شود.

دکتر فیشر افزود: این یک وسیله بسیار ابتدایی و با تکنولوژی کم است که می توان آن را در هر کجای دنیا تهیه کرد: به هیچ الکترونیکی، هیچ رایانه و فیلتر دیگری نیاز نیست. تقریباً غیرقابل توصیف است که چرا ما دهه ها پیش این تلاش را نکردیم.

این دستگاه در ابتدا برای درمان مسمومیت با مونوکسیدکربن ساخته شد و در سال 2019، FDA  ClearMate  را به عنوان یک روش درمانی قابل فروش برای این مورد پس از چندین مطالعه بالینی نشان داد که دستگاه مؤثر است.

تحقیقات جدید، منتشر شده در مجله Scientific Reports، اثبات بسیار کمی از آزمایش دستگاه  ClearMate برای از بین بردن الکل از بدن انسان است. پنج نفر برای مطالعه انتخاب شدند.

هر آزمونی دو روز آزمایشی را پشت سر گذاشت، یکی میزان پاکسازی الکل خون را از طریق تهویه طبیعی و دیگری را با استفاده از Clearmate تا سه ساعت آزمایش کرد. هر فرد قبل از شروع آزمایش یک نوشیدنی حاوی ودکا مصرف کرد تا الکل خون خود را تا 0.1 درصد برساند. این مطالعه نشان داد که تزریق بیش از حد هوا میزان دفع الکل در خون را بیش از سه برابر افزایش می دهد.

محققان خاطرنشان کردند: برای اعتبارسنجی بهتر یافته ها، به کارهای بیشتری نیاز است اما پیشنهاد می شود که این امر در زمینه های بالینی به عنوان نوعی درمان حاد مسمومیت با الکل قابل استفاده باشد. فیشر و چندین محقق دیگر که روی این پروژه کار می کنند شرکتی به نام Thornhill Medical را برای تجاری سازی فناوری ClearMate تأسیس کرده اند.

در حالی که این یافته ها به طور موثری نشان می دهد که چگونه می توان از طریق تزریق بیش از حد هوا، بدن را در پاکسازی الکل تسریع کرد، اما مشخص نیست که آیا این روش می تواند به طور مفید از نظر بالینی استفاده شود. قبلاً از نظر بالینی برای مسمومیت با مونوکسیدکربن مفید بوده است اما تصور اینکه چگونه یک فرد نیمه هوشیار که از مسمومیت حاد با الکل رنج می برد می تواند تا بیش از سه ساعت به شدت فعال شود.

در این مطالعه، محققان این فرضیه را دارند که می توان از طریق لوله گذاری تراشه، بیماران را به شدت مدهوش درمان کرد. با تهویه دستی پیشنهاد می شود، در شرایط مراقبت ویژه، ممکن است در کمتر از 40 دقیقه سطح الکل خون به کمتر از حد کشنده کاهش یابد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 92044

مطالب مرتبط :
مومیایی روزالیا

رازعلمی سالم ماندن مومیایی روزالیا از۱۰۰ سال پیش تا امروز

راز مومیایی روزالیا

علم ۱۰۰ سال پیش با ترکیبی جادویی جسد لومباردو کودکی که در زمان آنفولانزای اسپایی مرده بود را هنوز سالم نگه داشته است .

پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

با تلاش یک تیم بین المللی؛

پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

سندرم مثانه کم کار، وضعیتی است که باعث می شود مبتلایان نتوانند به درستی عضو را به دلیل ضعیف شدن عضلات تخلیه کنند، اما یک تیم بین المللی از محققان یک ایمپلنت پزشکی پیشرفته هوشمندی ایجاد کرده اند که می تواند مدیریت آن را، با پیچیدن دور مثانه برای انبساط و انقباض آن بسیار آسان تر کند.

ل

قرارداد همکاری بسیج علمی و پژوهشی ایلام و کارگاه تولید محلول ضدعفونی کننده غیرالکلی امضا شد

مسئول سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان ایلام از امضای قرارداد همکاری این سازمان با کارگاه تولید محلول ضدعفونی کننده غیرالکلی در ایلام خبر داد

هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

مبتکر

به همت بسیج سازندگی و بسیج علمی تحقق یافت؛

دستگاه تهویه تنفسی با استفاده از آمبوبگ اتوماتیک ساخته شد.

مبتکر بسیجی با همکاری بسیج سازندگی و بسیج علمی، پژوهشی و فناوری شهرستان بیله سوار دستگاه تهویه تنفسی با استفاده از آمبوبگ اتوماتیک ساخت.

یخ شکر روش جدید حفظ و انتقال واکسن

با ایده برداری از محقق ایرانی؛

محققان کانادایی روش جدید حفظ و انتقال واکسن را ارائه کردند

محققان کانادایی با دنبال کردن ایده ثنا جهانشاهی انبوهی روش جدیدی را طراحی کرده اند که می تواند حتی برخی از واکسن های حساس به گرما را بدون نیاز به سردخانه حفظ کند. در آینده، این نوع جدید ذخیره سازی واکسن می تواند موجب پیشرفت مراقبت های بهداشتی جهان باشد و با آن می توان واکسن ها را با خیال راحت انتقال و زندگی افراد بی شماری را نجات داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب