کشف شگفت انگیز دانشمندان دانشگاه کمبریج و محققان امریکایی؛

سلولهای ایمنی برای محافظت از مغز در روده آموزش دیده اند

مغز به طور منحصر به فردی در برابر باکتری ها و ویروس های مهاجم محافظت می شود، اما مکانیسم دفاعی آن مدت هاست به عنوان یک راز باقی مانده است. اکنون، یک مطالعه روی موش ها، که در نمونه های انسانی هم تأیید شده است، نشان داده است که مغز متحدی شگفت آور در محافظت از خود دارد: "روده".

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نیو اطلس، مغز به طور منحصر به فردی در برابر باکتری ها و ویروس های مهاجم محافظت می شود، اما مکانیسم دفاعی آن مدت هاست به عنوان یک راز باقی مانده است. اکنون، یک مطالعه روی موش ها، که در نمونه های انسانی هم تأیید شده است، نشان داده است که مغز متحدی شگفت آور در محافظت از خود دارد: "روده". در واقع سلولهای ایمنی برای محافظت از مغز در روده آموزش دیده اند.

 

یک مطالعه جدید، که در مجله معتبر نیچر منتشر شده است، توصیف کننده کشف شگفت آور پیوند مغز و روده است که قبلاً ناشناخته بود. این تحقیقات سلولهای ایمنی خاصی را نشان می دهد که در غشای محافظ اطراف مغز ساکن هستند و در واقع از روده سرچشمه می گیرند.

این تحقیق توسط همکاری بین المللی به رهبری دانشمندان انگلیسی از دانشگاه کمبریج و محققان آمریکایی از انستیتوی ملی بهداشت انجام شده است. این مطالعه بر روی سه غشای محافظ که مغز و نخاع را احاطه کرده اند، به نام مننژ متمرکز شده است.

ما می دانیم که مننژ انواع مختلفی از سلولهای ایمنی را در خود جای داده است اما این مطالعه در سلولهای B پلاسما که مسئول تولید آنتی بادی در پاسخ به عفونت هستند، بزرگنمایی شده است.

بررسی اینکه دقیقاً چه نوع آنتی بادی توسط سلولهای پلاسما در مننژ تولید شده است، تعجب غیرمنتظره ای را نشان داد. آنتی بادی های کشف شده نوعی به نام ایمونوگلوبولین A (IgA) است و به طور کلی در روده یا مخاط مخاطی ریه ها یا بینی ساخته می شوند. محققان با توالی ژن های آنتی بادی، این سلول های خاص B پلاسما را در مننژها از روده کشف کردند.

منا کلاتووریتی از دانشگاه کمبریج و موسسه ولکام سنگر توضیح می دهد: "روش دقیق محافظت از مغز در برابر عفونت، فراتر از مانع جسمی مننژ، کاملاً یک راز بوده است، اما کشف اینکه یک خط دفاعی مهم از روده شروع می شود کاملاً تعجب آور بود."

چندین آزمایش موش پیگیری این رابطه قوی روده و مغز را تأیید کرد. هنگامی که محققان موش هایی را که فاقد باکتری روده بودند پرورش دادند، دریافتند که این سلولهای خاص تولید کننده IgA از مننژ ناپدید شده اند.

این فرضیه مطرح شد که نقش این سلولهای ایمنی خاص محافظت از مغز در برابر آسیب رساندن به میکروبهای روده است که می توانند وارد جریان خون شوند. با حمایت از این فرضیه، محققان میکروبهای روده را در صورت از بین بردن این سلولهای تولید کننده IgA از مننژ، از خون به مغز پخش می کنند.

کلاتورث می گوید: "این کاملاً منطقی است،" حتی یک نقص جزئی در مانع روده ای به اشکالات اجازه می دهد تا به جریان خون وارد شوند، در صورت توانایی گسترش در مغز، عواقب ویرانگری را به همراه خواهد داشت. بذر مننژ با سلولهای تولید کننده آنتی بادی که برای شناسایی میکروبهای روده انتخاب شده اند، دفاع در برابر مهاجمین محتمل را تضمین می کند. "

این مطالعه نشان می دهد این مکانیسم محافظت از روده و مغز احتمالاً به عنوان راهی برای دفاع از مغز و سیستم عصبی مرکزی (CNS) در برابر انبوه باکتری هایی که در روده ما زندگی می کنند، تکامل یافته است. اشاره شده است که بدون این مکانیسم محافظتی حتی یک نقض کوتاه مدت و مختصر موانع روده ای می تواند عواقب ویرانگری برای CNS و مغز ما داشته باشد.

سرانجام؛ محققان تأیید کردند که این سلولهای IgA در مننژهای انسانی واقعاً وجود دارند. بافتی که طی جراحی های معمول برداشته شده است، یافته های حیوان را تأیید می کند و تأیید می کند این مکانیسم روده و مغز برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت های CNS مانند مننژیت بسیار حیاتی است.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://newatlas.com/science/gut-brain-immune-cells-microbiome-bacteria-antibodies/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵:۱۵

شناسه خبر: 92240

مطالب مرتبط :
خواب

ابداع اولین ابزار هوش مصنوعی بالینی برای خواب راحت بیماران

پژوهشگران موسسه تحقیقات پزشکی Feinstein ابزار هوش مصنوعی بالینی عمیق را برای شناسایی بیمارانی که لازم نیست شب بیدار شوند، برای آنها استراحت، بهبودی و ترشح سریع تر ایجاد کردند.

 پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

دبیر پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی؛

پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

عبدالرضا کبیری از برگزاری پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی در سه بخش «طراحان کسب و کار، فن آفرینان و فرصت های سرمایه گذاری»۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و سرمایه گذارهای هم دولتی و هم خصوصی دارد و خبرهای خوبی در راه است.

ذخیره خون اصفهان از ۷ روز به ۳ روز رسیده/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود

مدیرکل انتقال خون اصفهان؛

ذخیره خون از یک هفته به ۳ روز رسیده است/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود

مجید زینلی مدیر کل انتقال خون استان اصفهان، گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از ۷ روز تقریبا به ۳ روز رسیده است، همچنین روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود که میانگین روزانه چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد پلاسما است.

نمایشگاه دستاوردهای جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان با بیش از بیست محصول فناورانه

با حضور فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) اصفهان؛

تجلیل از جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان با بیش از بیست محصول فناورانه

آیین تجلیل از جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان "با بیش از بیست محصول فناورانه" با حضور سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان استان اصفهان، خالد گمار مسئول بسیج علمی، سیدهادی انوری مسئول بسیج دانشجویی و محمد امین رجبی مسئول معاونت علمی بسیج دانشجویی استان برگزار شد.

گیربکس ناو جماران را نخبگان اصفهانی ساختند

فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان در آیین تجلیل از جهادگران علم و فناوری بسیج دانشجویی و بسیج علمی گفت؛

گیربکس ناو جماران را نخبگان اصفهانی ساختند

سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان در آیین تجلیل از جهادگران و نخبگان علم و فناوری که به همت معاونت علمی و فناوری بسیج دانشجویی و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان برگزار شد، ضمن توصیه و تاکید به نخبگان بر امیدواری و پشتکار داشتن، گفت: گیربکس ناو جماران را همین نخبگان اصفهانی ساختند.

۱

وزیر صمت در هرمزگان چه گفت

رزم حسینی: بارهای دپو شده در صورت عدم ترخیص به نفع اموال تملیکی توقیف می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور بازدید میدانی از روند ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات و بنادر، عصر جمعه به استان هرمزگان سفر کرد.

پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

با تلاش یک تیم بین المللی؛

پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

سندرم مثانه کم کار، وضعیتی است که باعث می شود مبتلایان نتوانند به درستی عضو را به دلیل ضعیف شدن عضلات تخلیه کنند، اما یک تیم بین المللی از محققان یک ایمپلنت پزشکی پیشرفته هوشمندی ایجاد کرده اند که می تواند مدیریت آن را، با پیچیدن دور مثانه برای انبساط و انقباض آن بسیار آسان تر کند.

فناوری جدید اختلالات بلع در مبتلایان سکته مغزی یا آسیب مغزی را درمان می کند

با همکاری پروفسور شاهین حمدی؛

فناوری جدید اختلالات بلع در مبتلایان سکته مغزی یا آسیب مغزی را درمان می کند

وقتی کسی سکته مغزی یا آسیب مغزی را تجربه کرده باشد، غیر معمول نیست که توانایی بلعیدن صحیح را از دست بدهد. اما حالا شرکت فاگنسیس انگلستان با همکاری پروفسور شاهین حمدی به فناوری جدیدی دست یافته که با اعمال آن طی سه جلسه در سه روز متوالی، بیمار دوباره بطور طبیعی قورت می دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب