آیت الله مکارم شیرازی ؛ علامه طباطبایی به مجالس تفسیر قرآن در حوزه رسمیت داد

سی و نهمین مراسم گرامیداشت علامه طباطبایی

آیت الله مکارم شیرازی گفت:علامه از شخصیت‌های برجسته زمان ما بود و خدمات زیادی به اسلام، مکتب اهل بیت و حوزه‌های علمیه ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قم , آیت الله ناصر مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان در مراسم گرامیداشت سی و نهمین سالگرد ارتحال علامه سیدمحمدحسین طباطبایی که در محل دارالقرآن این علامه در قم برگزار شد، در پیامی تصویری گفت: خدا را شکر می‌کنیم که بار دیگر خدا توفیق داد تا سالگرد علامه طباطبایی را برپا داریم؛ علامه از شخصیت‌های برجسته زمان ما بود و خدمات زیادی به اسلام، مکتب اهل بیت و حوزه‌های علمیه ارائه کرد.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه در بین خدمات علامه طباطبایی سه خدمت از خدمات ایشان از نظر ما بسیار مهم است تصریح کرد: اول احیای مجالس تفسیر است که در حوزه‌های علمیه بود، ولی در حاشیه بود و ایشان تفسیر را به حوزه‌ها آورد و به آن رسمیت داد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه علامه طباطبایی سبب شد مساله تفسیر قرآن که از مهم‌ترین مسایل علمی است به سطح بالای حوزه‌ها برسد یادآورشد: ایشان قرآن را از غریبی بیرون آورد که خدمت بزرگی به تفسیر و حوزه‌ها بود.

او ادامه داد: دومین کار ایشان این بود که فلسفه ما ناخالصی‌هایی داشت که باعث ایراد بود و با آموزه‌های ما نمی‌ساخت و در آن زمان شرایط به گونه‌ای بود که اگر کسی فلسفه می‌خواند به او شهریه نمی‌دادند؛ ایشان ناخالصی‌ها را برداشت و دو کتاب فلسفی نوشت که هماهنگ با آموزه‌های اسلام بود و کتاب درسی حوزه‌ها شد.

آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: خدمت سوم این بود که در عصر ایشان و عصر ما فلسفه مادی گری کولاک می‌کرد و طرفداران مادی گری هجوم زیادی بر مسایل مذهبی و روحانیون داشتند؛ ایشان آمد و برنامه ریزی کرد و جلوی آن‌ها ایستاد و کتابی نوشت که نقش موثری در این زمینه داشت.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: برخی فکر می‌کردند فلسفه مادی گری درست است درحالی که اینطور نیست و منطق صحیحی نداشته و با آموزه‌های حوزه و اسلام مطابقت ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی با اذعان به اینکه مرحوم علامه قلب صاف و پاکی داشت و به واسطه این خلوص نیتش مرکزی به وسیله خیرین در متن شهر و خانه ایشان ساخته شد و تبدیل به دارالقرآن علامه شد تصریح کرد: در حال حاضر این دارالقرآن فضایی برای احیای علامه و یادآوری خدمات ایشان شد و این مرکز نمادی از این است که ما اگر برای خدا کار کنیم خدا کار ما را رشد می‌دهد و این پیامی برای طلاب است که راه را با قدرت ادامه داده و منتظر عنایات الهی باشند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲:۳۱

شناسه خبر: 92705

مطالب مرتبط :
علوم انسانی

باید توجه بیشتری به علوم انسانی شود

علوم انسانی میراث فرهنگی ما را در بر دارد و ما را به گذشته‌مان پیوند می‌دهد و به خدمت به کشورمان متعهد می‌سازد و این امر به حفظ هویت و استقلال کشور کمک می‌کند و باعث تقویت فرهنگ بومی و خودباوری می‌شود.

منزل آیت‌الله یزدی مدرسه علمیه می شود

وقف منزل آیت الله یزدی به مدارس حوزه علمیه

منزل آیت‌الله یزدی مدرسه علمیه می شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم از وقف یک منزل مسکونی از سوی آیت‌الله یزدی برای ساخت مدرسه علمیه در قم خبر داد.

دکتر قدیر

امتحانات هفته آینده حوزه علمیه قم لغو شد

تعطیلی امتحانات حوزه علمیه قم

قدیر گفت:براساس ارزیابی صورت گرفته از ابتدای اجرای محدودیت کرونایی حدود۸۰ درصد از اصناف قم با این طرح همراهی کرده اند.

آیت الله اعرافی

مدیر حوزه های علمیه درگذشت حجت الاسلام فیرحی را تسلیت گفت

تسلیت آیت الله اعرافی به درگذشت استاد فیرحی

آیت الله اعرافی،مدیر حوزه های علمیه در پیامی درگذشت حجت الاسلام داوود فیرحی را تسلیت گفت.

علامه مجلسی

مفاخر ایران؛

عالمی بلند آوازه که ناشناخته ماند

او یکی از علمای بزرگ ناشناخته تاریخ است. شصت سال حیات علمی و با برکت وجودش باید بازخوانی شود تا عظمت علمی و اجتماعی او و آثار و برکات زیاد آن شناسائی و مورد استفاده قرار گیرد. او تجدیدکننده علوم اهل البیت (ع) ، احیاگر مذهب تشیع و مدافع موفق حریم ولایت و امامت می باشد.

مشاوره تلفنی

به منظور ارائه خدمات در ایام کرونا انجام شد

راه اندازی مشاوره مجازی در آبادان

به منظور ارائه خدمات به اقشار مختلف مردم و جوانان در ایام کرونا مشاوره مجازی در آبادان راه اندازی شد.

علوم انسانی جهت دهنده و فکرساز است

علوم انسانی جهت دهنده و فکرساز است/ایران کشوری در حال توسعه است

یکی از دلایل مهم تأکیدمقام معظم رهبری بر علوم انسانی این است که ایران کشوری در حال توسعه است و برای پیشرفت و توسعه، الگوی کاملی لازم است که مقصد و مسیر براساس آن روشن می شود تعیین این الگو و معیارها و شاخص های توسعه بر عهده علوم انسانی می‌باشد.

rsfgsg

مشاوره مذهبی در دانشگاه علامه طباطبایی فعال شد

معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی از فعال شدن مشاوره مذهبی با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه خبرداد.

یکی از مسئولیتهای مهم حوزه و دانشگاه نسبت به بیانیه گام دوم بازنگری و بررسی راجع به خروجی های است

قائم مقام مدیر حوزه های علمیه گفت؛

یکی از مسئولیتهای مهم حوزه و دانشگاه نسبت به بیانیه گام دوم بازنگری و بررسی خروجی ها است

قائم مقام مدیر حوزه های علمیه، با بیان این که بدنه حوزه و دانشگاه بدنه فرهیختگی، دانش، تقوی، دیانت، تعهد و احساس مسئولیت است، گفت: یکی از مسئولیتهای مهم حوزه و دانشگاه نسبت به بیانیه گام دوم بازنگری و بررسی راجع به خروجی ها است.

۴۵۲

خبرگزاری علم و فناوری از علوم غریب و منزوی می‌گوید:

دانشگاه تهران طلایه‌دار علوم انسانی ایران/ پشتوانه ثروت و ذخیره بانکی خود را محکم‌تر کنید

باتوجه به نقش مهم علوم انسانی در جهت‌بخشی و حرکت جامعه به سمت مقصد خود و تاکید چند ساله اخیر مسئولین بر رشد این علوم در سطح دانشگاهی، در جدیدترین رتبه‌بندی موضوعی تایمز در گروه هنر و علوم انسانی، دانشگاه تهران در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب