معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی کشور:

دانشجو باید در شروع تحصیل با چالش های اساسی کشور در رشته خود آشنا شود

دکتر اقبالی به لزوم مشخص شدن سیر رشد تخصصی دانشجویان اشاره کرده و گفت: دانشجویان می توانند در این سیر شناسایی و توانمند شوند و مانند پژوهشکده های کنونی در حل چالش های اساسی کشور مددکار باشند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی کشور در دیدار با رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان با بیان اینکه حرکت علمی و پژوهشی بسیج کشور کمتر شناخته شده است اظهار داشت: جریان علمی بسیج به ویژه بسیج دانشجویی دارای عقبه است و این روز ها در دوران شکوفایی خود سیر می کند.

رویکرد مسئله محوری

دکتر اقبالی با اشاره به اینکه رویکرد بسیج دانشجویی در سال های اخیر رویکرد مسئله محوری بوده است ابراز کرد: رویکرد مسئله محوری در جهت حل مسائل، مشکلات و چالش های مختلف کشور است و فرقی ندارد که مسائل مسائل مدیریتی باشند یا مسائل تکنیکال و فنی، در هر صورت به دنبال پاسخ آن به صورت علمی هستیم.

عملکرد علمی دانشجویان بسیجی

اقبالی تجربه مراکز تحقیاتی را جهت بستر سازی کار های علمی در بسیج دانشجویی را بسیار مهم قلمداد کرده و گفت: دانشجویان از بدنه دانشگاه جمع شده و با رویکرد مسئله محوری کار های مهمی از جمله باک ضد انفجار، سامانه مدیریت شهری، سامانه سوت زنی، تولید موتور سیکلت برقی و ... را با هدف حل مشکلات انجام داده اند.

وی ادامه داد: برنامه میدون که از رسانه ملی پخش می شود نیز از دستاورد های بسیج دانشجویی است که توسط دانشجویان بسیجی دانشگاه امام صادق طرح ریزی شده و تاکنون 60 مجموعه تحقیقاتی در بسیج دانشجویی سراسر کشور شکل گرفته که فقط 30 مجموعه در سال جاری راه اندازی شده است.

معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی کشور به طرح مهاجرت معکوس در استان ها اشاره و اظهار کرد: طرح شبکه مسائل استان ها یا همان طرح شمسا از طریق سایت کندو انجام می شود و این شبکه مسائل در ارائه راهکار و حل مسائل بسیار گره گشا می تواند باشد.

دکتر اقبالی با اشاره به اینکه باید برای دانشجویان سیر رشد تخصصی و کاملی را در نظر بگیریم ابراز کرد: در این سیر ابتدا دانشجو باید توانمند شود و سپس با ارتباط گیری با مراکز مختلف به حل مسائل و چالش های مهم کشور کمک کند.

مرکز رشد شهید شهریاری

وی حوزه علوم پایه در کشور را حوزه بکر قلمداد کرده و گفت: در زمینه علوم پایه اقدامات خاصی صورت نگرفته است و مد نظر داریم تا مرکز رشد شهید شهریاری زنجان را قطب علوم پایه در کشور کنیم و در این مسیر نیاز به کمک دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان نیاز داریم.

اقبالی با بیان اینکه علوم پایه برای ما بسیار مهم است عنوان کرد: در علوم پایه یک راهبرد و سیاست گذاری نیاز است تا ابتدا آسیب شناسی خوب اتفاق بیوفتد که البته مراد از نو اختراع کردن چرخ نیست و علمدار این جریان نیز باید مرکز رشد شهید شهریاری زنجان باشد.

معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه یک دانشجو در شروع تحصیل خود در دانشگاه باید برخی از مسائل کلان مرتبط با رشته خود در کشور را بشناسد گفت: این شناخت انگیزه لازم برای دانشجو در طول تحصیل را تا حدودی فراهم می کند و به نوعی روحیه مسئله محوری در فرد شکل می گیرد.

دکتر اقبالی اولین قدم در سیر رشد تخصصی را شناسایی فرد مطلوب عنوان کرده و اظهار داشت: پس از شناسایی باید این فرد تربیت شود تا قبل از مواجهه با مسائل توانمند شده باشد، به عنوان مثال تیم توانمند ما به شرکت بهنوش معرفی شد و پس از عارضه یابی امروز این تیم در مرحله عقد قرارداد با شرکت قرار دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹:۰۹

شناسه خبر: 92717

مطالب مرتبط :
نمایشگاه دستاوردهای جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان با بیش از بیست محصول فناورانه

با حضور فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) اصفهان؛

تجلیل از جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان با بیش از بیست محصول فناورانه

آیین تجلیل از جهادگران و نخبگان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان "با بیش از بیست محصول فناورانه" با حضور سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان استان اصفهان، خالد گمار مسئول بسیج علمی، سیدهادی انوری مسئول بسیج دانشجویی و محمد امین رجبی مسئول معاونت علمی بسیج دانشجویی استان برگزار شد.

دکتر آهنگری

روایت محقق زنجانی از تولیدات مرکز رشد:

با بالا پایین کرونا بهتر شدیم

دکتر آهنگری با بیان اینکه روز های شروع کار مشکلات فراوانی برای تولید و فروش محصول داشتیم ابراز کرد: پس از کرونا در راستای کرونا محصولاتی تولید کردیم اما فقط یکی از تولیداتمان موفق بود و مدل همان تولید را پیش گرفتیم و امروز به پیشرفت های خوبی رسیده ایم

دکتر کریمی

رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان:

پیشرو بودن علوم پایه تضمین رشد کشور است

دکتر کریمی با اشاره به اینکه اگر توجه ویژه به علوم پایه بکنیم می توانیم سری بین سر ها بلند کنیم گفت: فقط بودجه دانشگاه آخن چند برابر بودجه کل آموزش عالی کشور است اما با این حال مرکز رشد شهید شهریاری باید کاری کند که در علوم پایه با وجود کمبودها پیشرو و سرآمد شویم گفتنی است در شرایط کنونی نیز دانشجویانی تربیت کرده ایم که دانشگاه های دنیا برای آن ها سر و دست می شکنند

راه مهندسی

برگزاری نشست هماهنگی ناحیه بسیج دانشجویی با تیم های راه مهندسی دانشگاه های استان اردبیل

نشست ناحیه بسیج دانشجویی استان اردبیل با محوریت طرح جامع مجازی راه مهندسی با حضور تیم های راه مهندسی استان در دانشگاه پیام نور برگزار شد.

بازدید دکتر مراد خانی

در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری مطرح شد:

فعالان علوم فنی نیاز ها و درخواست های خود جهت ارائه به دکتر ستاری را آماده کنند

دکتر مراد خانی در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری ضمن تاکید بر همکاری ها مستمر پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی و پژوهشی ابراز کرد: طرح های بسیجیان قابل تامل است و اگر برخی از شرکت های مستقر ارتقاء سیستم دهند مشمول حمایت های مادی و معنوی این دو مجموعه می شوند

دکتر محمودی

استاد دانشگاه مراغه محقق سرآمد کشور شد

دکتر قدرت محمودی، عضو هیات علمی گروه شیمی دانشکده علوم پایه برای سومین سال متوالی به عنوان محقق سرآمد كشوري انتخاب شد.

سیستم هواپاک

به همت متخصصان مرکز رشد شهید شهریاری زنجان؛

تولید و تجاری سازی دو محصول جدید دانش بنیان بلتا و هواپاک

به همت متخصصان مرکز رشد شهید شهریاری زنجان، سیستم ضدعفونی تجهیزات آرایشی (بلتا) و سیستم هواپاک تولید شده و به مرحله تجاری سازی رسیدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب