عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران:

پرداخت یارانه سوم قانونمند شود/ طرح دریافت مالیات بر خرید و فروش سکه و ارز در کشور عملیاتی شود

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، گفت: دولت بخشی از منابع تامین یارانه را می‌تواند از مالیات بر خرید و فروش ارز مالیات بر خانه‌های خالی و امثال آن تامین کند.

 

محنت‌فر در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری استان مازندران در ارتباط با مشکلات اقتصادی فعلی در کشور و بحث پرداخت یارانه، اظهار کرد: موضوعات اقتصادی به  تئوری ها و عقاید اقتصاددانان بر می‌گردد.

وی تصریح کرد: اگر  لایحه ای  از سوی دولت و طرحی از جانب مجلس در زمینه اقتصادی مطرح شود   به عقاید  و اهداف  آرمان‌های دولت و مجلس بستگی دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، اضافه کرد: طی 200 سال ظهور علم اقتصاد مطالب و روش‌های زیادی برای توزیع و توصیف مکانیزم عملکرد اقتصاد در جامعه و هر کشوری  به روش‌های   مختلفی وجود داشته و  بیشتر  بر نحوه توزیع درآمدها بحث بوده است.

وی یادآور شد: در ارتباط با چگونگی بحث درآمد در کشورها بحث‌های زیادی شده است و نسبت به این موضوع تاکید ویژه‌ای متناسب با نیاز کشورها انجام شده است.

این استاد اقتصاد در دانشگاه مازندران، خاطر نشان کرد: بحث رقابتی بودن بازارها از دیدگاه آدام اسمیت در اقتصاد رواج پیدا کرده مکتب دیگری که در مقابل دیدگاه آدام اسمیت بحث شده موضوع آزاد گذاشتن اقتصاد و تمایل ذاتی آن به سمت آزادی اقتصادی و در نهایت بحث‌های متناسب آن است. که در حال حاضر هم مورد بحث و گفتمان می باشد.

وی اضافه کرد:یکی از اقدامات دولت‌ها اتخاذ سیاست‌های مناسبی که نابرابری‌ها موجود در جامعه را کاهش دهند و زمینه عدالت اقتصادی را فراهم کنند.

محنت فر ادامه داد: اقتصاد را می‌توان یک کیک بزرگی تعریف کرده، ثروت و منابع درآمدی کشور یک کیک اقتصادی است و در هر کشوری الزاما باید سیاست‌ها طوری تدوین شود که سهم هر قشر از کیک اقتصادی مناسب و متناسب باشد.

وی خاطر نشان کرد: همه کسانی که بنا دارند از کیک اقتصادی دولت بهره‌مند شوند به دنبال دریافت برش مناسب و بیشتری از این کیک اقتصادی کشور هستند و این موضوع مد نظر دولت‌ها باید قرار گیرد که عدالت در توزیع درآمدهای دولتی باید لحاظ شود تا افشار آسیب پذیر جامعه دچار مشکل و کمبود منابع مالی نشوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران ادامه داد: برای اینکه کیک اقتصادی دولت بزرگ و بزرگتر شود باید نسبت به بهره وری بالا و کار موثر، رشد فناوری تولید ارزش افزوده  و در نهایت افزایش تولید ملی  آن هم در عمل  با کار و تلاش مضاعف برنامه ریزی جدی شود.

وی ادامه داد: دولت‌ها در سیاست گذاری‌ها برای توسعه اقتصادی باید برنامه مدونی و چشم انداز مناسب در زمینه رشد اقتصادی داشته باشند تا کیک اقتصادی‌شان پرزرق و برق و قابل دست‌یابی برای همه افراد باشد.

**ضرورت پرداخت یارانه در کشور

محنت‌فر در ارتباط با پرداخت یارانه‌ها، افزود: مسئله پرداخت یارانه در اقتصاد ما  برای اقشار  اسیب پذیر  و کم درآمد یک ضرورت است و کسی مخالفتی با این  مسئله ندارد.

وی اضافه کرد: در اقتصاد همه یارانه‌ها را قبول داریم و کمک به مردم برای معیشت و تامین زندگی روزمره باید یارانه  پرداخت شود اما این پرداختی‌ها الزاما باید هدفمند و مشروط باشد.

**شفافیت در تامین منابع یارانه

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران ادامه داد: در پرداخت یارانه باید جامعه  هدف را و اهداف مورد نظر را  به خوبی ترسیم کرده و از طرفی منابع تامین یارانه باید کاملا روشن مشخص  و عملی باشد.

وی اضافه کرد: در دولت نهم و دهم طرح پرداخت یارانه نقدی به آحاد مردم داده شده است، در حال حاضر نزدیک به سه هزار و 500 میلیارد تومان یارانه 45 هزارتومانی بین آحاد مختلف مردم توزیع می‌شود که بار مالی بسیار سنگینی برای کشور دارد

این استاد اقتصاد ادامه داد: در پرداخت یارانه اما و اگرهای زیادی وجود داشته و در حال حاضر هم این مباحث وجود دارد که  آیا افراد مستحق از این یارانه برخوردار هستند یا خیر؟چرا برخی از فاردی که مستحق و نیازمند دریافت یارانه هستند از این سهم تعیین شده دولت برخوردار نیستند؟ البته  در قانون بودجه‌های سال بعد مقرر شده بود که نسبت به حذف دهک‌های بالای جامعه  از پرداخت یارانه اقدام شود این موضوع در کشور می‌توانست سریعتر انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: کم بودن مقدار یارانه یک بحث جدی است، در سال 98 به دلیل افزایش قیمت بنزین یک یارانه معیشتی به تعدادی از مردم ایران پرداخت شده تا آنجائی که بنده اطلاع دارم 30 هزار میلیارد ریال ماهیانه این مبلغ یارانه به مردم پرداخت می‌شود، این میزان هم برای دولت بار مالی بسیار زیادی دارد  بنظرم بهتر آن بود این  میزان پرداختی  را صرف زیر ساختار های  حمل و نقل  می کردیم که از مشکلات زیادی رنج می‌برد.

** پرداخت یارانه معیشتی سوم

محنت‌فر ادامه داد: در سال 99 بحث معیشت سوم توسط مجلس مطرح شده که بنا است جامعه هدف 60 میلیون نفری را تحت پوشش  قرار دهد، مهمترین موضوع مهم  بحث تامین اعتبارات این یارانه است که اگر تامین این میزان  یارانه اساسی و اصولی و شفاف  نباشد زمینه کسری بودجه در اقتصاد را در سال۹۹  فراهم می‌کند.

** احتیاط در پرداخت یارانه سوم

وی خاطر نشان کرد: با عدم تدارک تامین منابع یارانه زمینه افزایش بار مالی دولت فراهم می‌شود که زمینه افزایش بدهی‌ها دولت را فراهم می‌کند.

این کارشناسی اقتصادی اعلام کرد:در شرایط حاضر و با توجه به مشکلات ناشی از کرونا طرحی که زمینه کمک به معیشت مردم را فراهم کند قابل تقدیر و ستایش است اما نکته این است که پرداخت یارانه کار ساده‌ای است و اما تامین منابع بسیار مشکل است و اقتصاد را با چالش رو برو می کند.

محنت فر اضافه کرد: شرایط سخت اقتصادی متفاوتی برای دولت به وجود آمده که نیاز است مجلس و دولت با تعامل و تبادل نظر کارشناسی  با هم داشته باشند که راه‌های تامین کمک معیشتی سوم را به صورت شفاف روشن و مشخص کنند.

**تاکید بر پرداخت یارانه

وی ادامه داد: تا 15 آذر ماه دولت باید لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند و واقعیت این است تامین این اعتبار برای دولت و اقتصاد کشور بسیار سخت است.

این استاد اقتصاد خاطر نشان کرد: درخواست من از دولت و مجلس این است که پرداخت یارانه‌ها را در قالب بودجه سال 1400 مشخص  کنند،تا برای دولت فعلی و دولت آینده  دچار مشکل نشوند.

این استاد اقتصاد یادآور شد: پرداخت یارانه معیشت سوم اولا باید قانونمند بوده و در ثانی منابع و اعتبار مالی آن هم به صورت مشخص دیده و تعریف  شود، نکته اینجاست که اگر مجلس بنا دارد دولت را مکلف به پرداخت یارانه معیشتی به صورت کالایی یا نقدی کند، منابع تامین یارانه به صورت شفاف مشخص باشد.

** پرداخت یارانه کالایی

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط رکودی که در اقتصاد حاکم است و دولت منابع لازم را در اختیار ندارد به نظر می‌رسد که پرداخت یارانه به صورت کالا آن هم با تعریف و دقت لازم موثرتر است در کنار این موضوع بحث هدفمندی در تامین کالا هم باید مد نظر قرار گیرد.

محنت‌فر ادامه داد: پرداخت یارانه نقدی  هم کسری بودجه دولت را زیاد می کند و هم  باعث تورم  می شود که پیشنهاد مشخص بنده این است که با شفاف شدن محل تامین یارانه به صورت کالایی در اختیار اقشار مختلف مردم قرار گیرد که فشار مضاعف به منابع اعتباری کشور را فراهم نکند.

**روش‌های که دولت می‌تواند کسب درآمد کند

وی اضافه کرد: دولت می‌تواند نیازمندی‌های اعتباری به یارانه یا معیشت سوم را از مالیات بر درآمد، عوارض گمرکی، مالیات بر خانه‌های خالی، افزایش حق انتقال پول، مالیات بر خرید و فروش خودرو و مالیات بر خرید و فروش سکه و ارز قابل تامین است.

استاد اقتصاد دانشگاه مازندران یادآور شد:در این شرایط   اقتصادی  میزان پرداختی های  پایان سال 99  نیز برای دولت مهم است،تامین  اعتبارات پایان سال است   باید کاملا  مورد بررسی دقیق  کار شناسی قرار  گیرد، نکته مهم آن است که هر هزینه این که  مد نظر مجلس  و دولت بوده  برای هر منظور و برای هر هدفی باید  اول تامین اعتبار شود و  منابع تامین اعتبار ان هم کاملا  شفاف مشخص شود.

وی در پایان گفت: کرونا  مشکلات فراوانی در حوزه اقتصاد ایجاد کرده  و ناخواسته بار مالی زیادی برای  دولت بوجود آورده است که دولت به تنهایی توان  تامین و انجام این همه هزینه ها را ندارد در این شرایط همه باید به دولت کمک کنند تا از این  پیچ خطرناک که همه   بخش های اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده است عبور کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸:۵۵

شناسه خبر: 92763

مطالب مرتبط :
محنت فر

دانشیار اقتصاد دانشگاه مازندران مطرح کرد:

نسخه شفا بخش اقتصاد کشور در گرو رفع آسیب‌های اقتصادی /راه پر اشتباه دولت برای مقابله با تحریم/ دلالان بانک‌ها قاچاق کالا و ارز سد بزرگ تحقق شعار سال

دانشیار اقتصاد دانشگاه مازندران، گفت: نسخه شفا بخش اقتصاد کشور در گرو رفع آسیب‌های اقتصادی که همگان اطلاعات کافی درباره آن دارند و باید اقدام عملی برای رفع آن انجام شود.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

چرا قانون مالیات بر درآمد پزشکان بعد از یکسال به درستی اجرا نشد ؟

با گذشت یکسال از تصویب قوانین مربوط به نصب کارتخوان در مطب پزشکان و دریافت مالیات از آن ها، متأسفانه تعداد زیادی از پزشکان علارغم درآمدهای میلیاردی حاضر به پرداخت مالیات خود نیستند و و با ترفندهای خاص و با حمله به منتقدان و فضا سازی، از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند .

برنامه دولت برای پولهای مردم

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور و استاد اقتصاد:

پرداخت یارانه‌ کالای گامی در جهت کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادله درآمد دولت است

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور، گفت: اگرچه در پرداخت مکانیزم یارانه کالائی عملکرد مناسبی نداشتیم اما پرداخت یارانه در حال حاضر گامی در جهت کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادلانه درآمد دولت است.

دولت

دفترچه قسط بزرگ دولت (۲)

دولت باید به طور جدی جهت کسب درآمد به مالیات و سپس رونق تولید بپردازد و مالیات بر واردات باشد و مالیات بر ثروت و درآمد و ثروت مندان بسته شود نه بر ارزش افزوده، مواد مصرفی و کالا و خدمات که در واقع باعث ضرر به طبقه متوسط و ضعیف می‌شود و باعث ضرر به تولید کننده می شود و ما نیاز به اصلاح ساختاری داریم.

یادداشت

یادداشت /

ایرادهای قانون فعلی مالیات بر خانه های خالی چیست و چرا به اصلاحیه نیاز داشت؟

با وجود اینکه در این سال ها بازار مسکن التهاب بسیار زیادی را تجربه کرده و افزایش قیمت چندبرابری مسکن و اجاره‌بها قشر متوسط و کم‌درآمد را با مشکل جدی مواجه کرده است، قانون مالیات بر خانه های خالی که قبل تر در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده بود هیچ گاه به مرحله اجرا نرسید.

طی دوسال ۸۷ درصد از تورم و کاهش تولید ناخالص ملی ضربه خوردیم / افزایش شاخص بورس انباشت تورم است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت:

طی دوسال ۸۷ درصد از افزایش تورم و کاهش تولید ناخالص ملی ضربه خوردیم/ افزایش شاخص بورس انباشت تورم است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: در طی این دوسال اخیر تولید ناخالص حداقل ۱۲ درصد کاهش یافت متوسط افزایش قیمتها ۷۵ درصد افزایش داشت و در مجموع حدود ۸۷ درصد ضربه خوردیم، از طرف دیگر افزایش چندبرابری شاخص بورس از اسفند تا الان هم انباشت تورم است.

مالیات

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

مالیات دوای درد اختلاف طبقاتی

از دیرباز خراج یا مالیات یکی از بهترین راهکار ها برای تخصیص ثروت عادلانه بین مردم بوده و هست که در شرایط کنونی برخی راهکار ها مانند افزایش مالیات بخش های غیر مولد هوشمند سازی فعالیت های اقتصادی و ... می توانند اختلاف طبقاتی ایجاد شده را کاهش دهند

مالیات

علم و فناوری گزارش می دهد؛

فرار ۸۰ هزار پزشک ایرانی از شفافیت مالی/ رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است ؟+ فیلم و جدول

با توجه به اعلام علی رستم‌پور ، رئیس سازمان مالیاتی کشور، حدود ۸۰ درصد پزشکان از نصب کارتخوان بانکی در مطب های خود سرباز زده اند که این نشان از عدم علاقه پزشکان برای شفاف سازی درآمدهای میلیاردی خود دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب