مدیرکل انتقال خون اصفهان؛

ذخیره خون از یک هفته به ۳ روز رسیده است/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود

مجید زینلی مدیر کل انتقال خون استان اصفهان، گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از ۷ روز تقریبا به ۳ روز رسیده است، همچنین روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود که میانگین روزانه چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد پلاسما است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مجید زینلی مدیر کل انتقال خون استان اصفهان، گفت: نزدیک به 30 درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از 7 روز تقریبا به 3 روز رسیده است، همچنین روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود که میانگین روزانه چیزی در حدود 25 تا 30 واحد پلاسما است.

وضعیت ذخیره خون در سازمان انتقال خون استان به چه صورت است؟

مدیرکل انتقال خون اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار کرد: با توجه به این که به فصل سرما نزدیک می شویم و هرساله با نزدیک شدن به فصل سرما با کاهش اهدا کنندگان مواجهه هستیم و امسال مضاعف شده بیماری کرونا به این امر، نزدیک به 30 درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از 7 روز تقریبا به سه روز رسیده و بنابراین از اهداکنندگان و شهروندانی که شرایط اهدای خون دارند درخواست می کنیم که برا ای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه کنند که بتوانیم پاسخگوی مراکز درمانی باشیم.

 

در دوره کرونا چه میزان نیاز خون افزایش یافته است؟

وی با بیان این که کسانی که کرونا گرفته اند اصلا نیازی به خون پیدا نمی کنند داروهای اختصاصی خودشان را بایستی مصرف کنند بیان کرد: فرقی نمی کند ما چه در دوران کرونا باشیم یا غیر این وضعیت باشیم نیاز استان معمولا روزانه چیزی حدود 450 واحد خون است که الان با 30 درصد کاهش روبرو هستیم که باز از شهروندان می خواهیم که این امر را حتما یاری کنند.

 

درباره پلاسما و افزایش نیاز به پلاسما در دوران کرونا؟

زینلی بیان کرد: شرایط اهدای پلاسما به این صورت است که کسانی که مبتلا به بیماری کرونا گشته اند و از زمان ترخیص از بیمارستان یک ماه گذشته باشد و اگر در خانه قرنطینه باشند یک ماه از زمان بهبودشان گذشته باشد می توانند با مراجعه به مرکز جامع اهدا کنندگان میدان خواجو همه روزه از ساعت 8 تا 12  اهدای پلاسما انجام دهند.

 

روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم به همان قدر هم مصرف می شود

وی تصریح کرد: پلاسمایی که گرفته می شود اختصاصا برای بیمارانی است که در حال حاضر بستری هستند در بیمارستان و بنا به تشخیص پزشک احتیاج به پلاسما دارند به آنها تزریق می شود و روزانه هر چه قدر هم پلاسما بگیریم به همان قدر هم مصرف می شود که بطور میانگین روزانه چیزی در حدود 25 تا 30 واحد پلاسما در روز گرفته می شود.

 

همکاری در دوران کرونا از نظر اهدای خون و پلاسما به چه صورت بوده است؟

مدیرکل انتقال خون اصفهان اظهار کرد: همیشه مردم استان اصفهان در این امر خیر و خداپسندانه پیش قدم بوده اند و خوب هم مشارکت می کنند ولی با توجه به توصیه هایی که وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا می کند که پرتکلهای بهداشتی رعایت شود و تا جایی که ممکن است مردم از منزل خارج نشوید بخاطر همین تاثیر گذاشته و الا همیشه مردم اصفهان در این امر خیر شرکت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ضروریاتی که مردم می توانند برای خودشان در نظر بگیرند اهدای خون است که می توانند با مراجعه به  مراکز انتقال خون، خون خودشان را اهدا کنند در حال حاضر هم وضعیت ذخیره خون استان 3 روز است که ذخیره ما همیشه بایست7 روز باشد.

زینلی اظهار کرد: تقریبا روزانه چیزی حدود 550 تا 600 نفر مراجعه کننده برای اهدای خون داشتیم که 450 نفر موفق به اهدای خون می شدند که از این آمار 30 درصد کاهش پیدا کرده که دست همه شهروندان را می بوسیم و درخواستی که داریم با مراجعه به مراکز انتقال خون، سازمان انتقال خون سازمان انتقال را یاری کنند که ما بتوانیم پاسخگوی مراکز درمانی باشیم.

 وی بیان کرد: در خصوص شرایط اهدای خون به این صورت است که همه افرادی که هیجده سال تمام تا 60 سال تمام باشند می توانند با مراجعه به مراکز انتقال خون در صورتی که در سلامت کامل از نظر جسمی و روحی باشند خون خودشان را اهدا کنند آقایان هر سال  4 مرتبه یعنی هر سه ماه یکدفعه و بانوان هر چهار ماه یک دفعه یعنی سالی سه مرتبه می توانند خون اهدا کنند.

مدیرکل انتقال خون اصفهان در خصوص شرایط اهدای پلاسما گفت: برای اهدای پلاسما هم کسانی که دچار بیماری کووید19 شده باشند و 30 روز از زمان ترخیص از بیمارستان یا اگر منزل قرنطینه بوده اند از بهبودی آنها 30 روز گذشته باشد با همان شرایط اهدای خون که 18 سال تمام تا زیر 60 سال  است درصورت صحت و سلامت کامل که بیماری خاصی نداشته باشند بعد از پذیرش و معاینه توسط پزشک مرکز انتقال خون اگر شرایط اهدای خون را داشته باشند می توانند پلاسمای خون خود را اهدا کنند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی  

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷:۳۷

شناسه خبر: 92768

مطالب مرتبط :
۴۷

محققان دانشگاه یو سی ای ال آمریکا موفق شدند؛

نابودی ویروس کرونا با فناوری پلاسمای سرد/فواید پلاسمای سرد چیست؟

برای اولین بار در دنیا محققان دانشگاه یو سی ای ال آمریکا توانستند با استفاده از پلاسمای سرد برای نابودی مؤثر و سریع ویروس کرونا و حذف آن از سطوح مختلف به نتایج مفید وارزنده دست یابند.

کشف شگفت انگیز دانشمندان دانشگاه کمبریج و محققان امریکایی؛
سلولهای ایمنی برای محافظت از مغز در روده آموزش دیده اند

کشف شگفت انگیز دانشمندان دانشگاه کمبریج و محققان امریکایی؛

سلولهای ایمنی برای محافظت از مغز در روده آموزش دیده اند

مغز به طور منحصر به فردی در برابر باکتری ها و ویروس های مهاجم محافظت می شود، اما مکانیسم دفاعی آن مدت هاست به عنوان یک راز باقی مانده است. اکنون، یک مطالعه روی موش ها، که در نمونه های انسانی هم تأیید شده است، نشان داده است که مغز متحدی شگفت آور در محافظت از خود دارد: "روده".

واکسن کووید۱۹ مدرنا با اثربخشی  ۹۵٪ ، احتمال شکست همه گیری تا سال ۲۰۲۱ را دو برابر می کند

واکسن کووید۱۹ مدرنا با اثربخشی ۹۵٪ ، احتمال شکست همه گیری تا سال ۲۰۲۱ را دو برابر می کند

بعد از اینکه Pfizer و BioNTech از یک کاندید واکسن ویروس کرونا با اثربخشی ۹۰٪ خبر دادند، اکنون، فقط یک هفته بعد، Moderna اعلام کرد که واکسن آن از بیماری پنهان نیز جلوگیری می کند. تجزیه و تحلیل موقت فاز ۳ نشان می دهد واکسن آزمایشی ۹۴.۵٪ در جلوگیری از کووید۱۹ موثر است، حتی خوش بینانه ترین تخمین ها را نیز پشت سر می گذارد.

"نقطه عطفی باورنکردنی برای علم." Pfizer و BioNTech نتیجه امیدوار کننده واکسن کووید۱۹ خود را به روز می کنند

غول داروسازی ایالات متحده و شریک بیوتکنولوژی آلمانی آن (۰Pfizer و BioNTech)، در حال حاضر با استفاده از تجزیه و تحلیل نهایی از یک مطالعه ۴۳۰۰۰ نفری، کارآیی ۹۵٪ را برای نامزد واکسن خود گزارش داده اند. و نگران نیستند که افراد مسن به واکسن پاسخ ندهند. این شرکتها در بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند که این اثر در افراد مسن تر از ۶۵ سال فقط به ۹۴٪ کاهش می یابد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

در افتتاحیه پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی:

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی، پیام من امسال پیام حمایت است

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در افتتاحیه پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی با بیان این که جشنواره شیخ بهایی همیشه زمینه ساز تحولات بوده است، و حمایتهای ما مثل سالهای گذشته در جشنواره شیخ بهایی هست، گفت: پیام من امسال برای جشنواره پیام حمایت است.

 پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

دبیر پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی؛

پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

عبدالرضا کبیری از برگزاری پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی در سه بخش «طراحان کسب و کار، فن آفرینان و فرصت های سرمایه گذاری»۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و سرمایه گذارهای هم دولتی و هم خصوصی دارد و خبرهای خوبی در راه است.

۳۳

یادداشت

ورود دستگاه قضایی به گرانی های بی حساب

از آنجایی که بسیاری از گرانی ها توجیه ناپذیر بوده و ارتباطی به سیاست های بین المللی و تحریمهاندارد باید گفت این وضعیت نیازمند رسیدگی و ورود دستگاه های نظارتی و قضایی است تا اجحافی در حق مردم به عنوان مصرف کنندگان واقعی نشود.

۲۲

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان:

عملیات مالچ پاشی همراه با نهالکاری در کانونهای بحران فرسایش بادی برقرار است

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان بابیان اینکه هرمزگان سومین استان کشور در کانون بحرانی بیابان است؛ گفت: استان هرمزگان حدود ۲/۷ ميليون هكتار مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می‌باشد.

نشست

خبرگزاری علم و فناوری استان قم خبر داد :

برگزاری جلسه سیاست گذاری رویداد البسه هوشمند

عصر امروز جلسه سیاست گذاری رویداد علمی فناورانه البسه و منسوجات هوشمند در محل دانشگاه علمی کاربردی زائر استان قم برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب