یادداشت

ورود دستگاه قضایی به گرانی های بی حساب

از آنجایی که بسیاری از گرانی ها توجیه ناپذیر بوده و ارتباطی به سیاست های بین المللی و تحریمهاندارد باید گفت این وضعیت نیازمند رسیدگی و ورود دستگاه های نظارتی و قضایی است تا اجحافی در حق مردم به عنوان مصرف کنندگان واقعی نشود.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ این روزها شاهد افزایش قیمتهای غیرواقعی در تمامی بخشها اعم از مصرفی و خدماتی و مسکن و... مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است .
این روزها از قیمت تخم‌مرغ تا دلار، از مطالبات کادر درمان تا سرنوشت یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی، از گرانی مسکن تا... همه و همه در وضعیتی نامناسب قرار دارد.
در روزهایی که حتی دولت در حل مشکل گرانی تخم‌مرغ هم وامانده و جلساتی در سطح معاون رئیس جمهور برای یافتن راه حل کاهش قیمت تخم‌مرغ برگزار می‌شود. روحانی درحالی از مجروح یا شهید شدن در جنگ گفته و آن را با وضعیت فعلی تطبیق داده که بسیاری بر این باورند دولت تدبیر ندارد و تحریم‌ها تا این حد نیز مجروح به جای نمی‌گذارد که امروز بخش مهمی از جامعه با چالش تامین معاش خود روبه رو باشند و خبر برسد مصرف گوشت در کشور حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است!
درباره مدیریت امور و اینکه دولت چگونه قرار است حواسش به مردم باشد به تازگی علی نیکزاد نائب رئیس مجلس در مصاحبه‌ای گفته است: «دهک درآمدی اول و دوم هم که از لحاظ درآمدی در رده‌های پایین قرار دارند واقعاً در این دولت به خدا سپرده شده‌اند، امکان خانه‌دار شدن برای آنها وجود ندارد.» بگذریم از اینکه در چنین شرایطی مرکز آمار می‌گوید تورم ۲۶ درصد است!
از سال پیش تا امروز دلار آمریکا حدود ۱۴۰ یا ۱۵۰ درصد گران شده؛ از طرف دیگر، ارز دولتی برای کالاهای اساسی مانند خوراک دام و کود و کره و روغن و غیره، حذف شده است، بنابراین ارز برای واردات اینها از ۴۲۰۰ تومان به بالای ۲۰ هزار تومان رسیده است؛ دلارهم که از یازده هزار تومان به بالای ۲۵ هزار تومان رسیده؛ در بخش خدمات هم به شدت هزینه‌ها افزایش یافته، از کرایه خانه گرفته تا هزینه‌های تاکسی و سلمانی و بیمه و غیره؛ در نتیجه نرخ تورم مردادماه در خوشبینانه‌ترین حالت بالای ۵۰ درصد است، یعنی تورم کالاها که نصف سبد تورم را تشکیل می‌دهد حداقل ۸۰ درصد است و نرخ تورم خدمات هم حداقل ۴۰ درصد است که میانگین اینها ۶۰ درصد است؛ بنابراین نرخ تورم کلی سالانه در مردادماه امسال حداقل ۶۰ درصد است.»
در چنین شرایطی هر روز در سخنرانی‌های روحانی می‌شنویم که او مدعی است پیروزی‌هایی رقم خورده است، گشایش‌هایی ایجاد شده است. حالا شاید موافق باشید که شنیدن سخنرانی‌های رئیس جمهور این روزها بسیار سخت است. 
بررسی وضعیت بازار خودرو نشان می‌دهد مشتری چندانی در بازار نیست، اما با این حال قیمت‌ها روندی افزایشی را تجربه می‌کنند. این وضعیت البته از نظر فعالان بازار خودرو وضعیت چندانی غریبی نیست چرا که طی ماه‌های اخیر همواره بازار خودرو با این وضعیت مواجه بوده است. هر روز خبر افزایش چند ده میلیونی محصولات یک خودروساز شنیده می‌شود و این نگرانی مردم و کاهش تقاضا را بیشتر می‌کند.
بنابر گفته مسئولان آنچه موجب افزایش قیمت‌ها در این بازار شده است تغییر در شاخص‌های کلان اقتصادی بوده چراکه افزایش نرخ ارز فرایند ساخت خودرو را با هزینه‌های بیشتری همراه کرده است و همچنین فاصله عرضه و تقاضا در بازار یکی دیگر از عوامل گرانی در این بازار اعلام شده است. اما کارشناسان این عرصه معتقدند که کاهش قدرت خرید مردم و همچنین قدرت مالی و سرمایه‌ای خودروسازان در برابر سیاست‌های اجرایی دولت توان ایستادگی ندارد و برهم ریختگی این بازار به سختی قابل کنترل است.
بی تعارف باید گفت ورشکستگی صنعت، انفجار در بازار، مشکلاتی که در مدت دو سال و نیم گذشته شاهد آن هستیم، واقعیتی است که اتفاق افتاده است.
در حال حاضر تمامی اقتصادانان و متخصصین صنعتی بر این مشکلات پافشاری دارند و عواقب آن را هشدار می‌دهند، اما نمی‌خواهند حتی صدای آنان را بشنوند چراکه درصدد نابودی یک صنعت استراتژیک در کشور هستند. اگر هنوز نابودی کامل و توقف صنعت اجرایی نشده و علت آن هم این است که بدنه‌ صنعت در حال جنگ است و مقاومت می‌کند. یکی از علل آن سرمایه‌گذاری‌های عظیمی است که در دهه ۷۰ انجام شده است به خصوص سرمایه‌های انسانی و مالی که در این دهه بدنه این صنعت را تقویت کرد، اما امروز صنعت را وارد یک جنگ تمام عیار اقتصادی کرده‌اند.
شاخص فلاکت در حالی رو به افزایش هست که هنوز اتحادیه های کارگری در اندرخم تعیین دستمزد اولیه کارگران متناسب با نرخ تورم مانده اند و هر چند وقت یکبار با بزرگ نمایی و سیاه نمایی در رسانه ها سعی در جلوه دادن افزایش نجومی حقوق کارگران هستند اما واقعیت های عینی جامعه چیز دیگری را نشان می دهد.

امید است که با ورود دستگاه قضایی به گرانی های بی حساب وکتاب بازار بتوان تا حدی ارامش نسبی را در بازار و اقتصادبرقرار کرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹:۱۷

شناسه خبر: 92773

مطالب مرتبط :
مسکن

با هدف کمک به توسعه ساخت مسکن در کشور

صندوق ملی مسکن کشور تاسیس می‌شود/ بانک‌ها سود تسهیلات ۱۸ درصد را ۲۳ درصد پای مردم حساب می‌کنند

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،گفت: صندوق ملی مسکن با پرداخت تسهیلات سود صفر درصد در کشور تاسیس می‌شود.

۲۲

گپ وگفتی خودمانی با نخبه بسیجی هرمزگان

فرهادی:هرمزگان هنوز در ابتدای مسیر توسعه و تخصص علمی است

​دکترمنصور فرهادی جوان نخبه رودانی که در مسابقات جهانی اختراعات موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی جهان شده است گفت: هرمزگان در ابتدای مسیر توسعه است.

 پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

دبیر پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی؛

پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

عبدالرضا کبیری از برگزاری پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی در سه بخش «طراحان کسب و کار، فن آفرینان و فرصت های سرمایه گذاری»۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و سرمایه گذارهای هم دولتی و هم خصوصی دارد و خبرهای خوبی در راه است.

۲۲۲

رییس دانشگاه آزاد بندرعباس در گفتگو با علم وفناوری خبر داد

راه‌اندازی گلخانه در زمین ۵۰ هکتاری برای تولید بذر هیبرید /افزایش ۲۰ درصدی جذب دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان

رییس دانشگاه آزاد بندرعباس از اختصاص ۱۶۰هکتار زمین به سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان و افزایش جذب ۲۰درصدی دانشجو خبر داد.

ذخیره خون اصفهان از ۷ روز به ۳ روز رسیده/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود

مدیرکل انتقال خون اصفهان؛

ذخیره خون از یک هفته به ۳ روز رسیده است/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود

مجید زینلی مدیر کل انتقال خون استان اصفهان، گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از ۷ روز تقریبا به ۳ روز رسیده است، همچنین روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود که میانگین روزانه چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد پلاسما است.

۱

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی:

نخبگان علمی استان می تواند کمک شایانی به دستگاه قضایی بکنند

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی گفت:اکنون بیش از هر زمانی نیاز است دانشگاه در کنار دستگاه قضایی باشد چرا که اندیشه اساتید و نخبگان علمی استان می تواند کمک شایانی به دستگاه قضایی بکند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب