واکسن کووید۱۹ مدرنا با اثربخشی ۹۵٪ ، احتمال شکست همه گیری تا سال ۲۰۲۱ را دو برابر می کند

بعد از اینکه Pfizer و BioNTech از یک کاندید واکسن ویروس کرونا با اثربخشی ۹۰٪ خبر دادند، اکنون، فقط یک هفته بعد، Moderna اعلام کرد که واکسن آن از بیماری پنهان نیز جلوگیری می کند. تجزیه و تحلیل موقت فاز ۳ نشان می دهد واکسن آزمایشی ۹۴.۵٪ در جلوگیری از کووید۱۹ موثر است، حتی خوش بینانه ترین تخمین ها را نیز پشت سر می گذارد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از zmescience، بعد از اینکه Pfizer و BioNTech از یک کاندید واکسن ویروس کرونا با اثربخشی 90٪ خبر دادند، اکنون، فقط یک هفته بعد، Moderna اعلام کرد که واکسن آن از بیماری پنهان نیز جلوگیری می کند. در بیانیه ای که امروز منتشر شد، Moderna  اعلام کرد: تجزیه و تحلیل موقت فاز 3 نشان می دهد واکسن آزمایشی 94.5٪ در جلوگیری از کووید19 موثر است، حتی خوش بینانه ترین تخمین ها را نیز پشت سر می گذارد.

"این خبر بسیار خوبی است. اگر به داده ها نگاه کنید، اعداد و ارقام به خودی خود گویا هستند. " "من خودم را رئالیست توصیف می کنم، اما اساساً یک خوش بین محتاط هستم. احساس کردم احتمالاً چیزی کمتر از این به دست می آوریم. ... من گفتم مطمئناً یک واکسن موثر به اضافه 90 درصد امکان پذیر است، اما من روی آن حساب نمی کردم. "

این واکسن می تواند وارد روند تأیید استفاده اضطراری شود.

 

هر دو شرکت Pfizer و Moderna از یک فناوری مشابه برای ساخت واکسن های خود استفاده کردند. اما، این اولین واکسن ها بر اساس RNA پیام رسان، یک مولکول تک رشته ای RNA است که دستورالعمل های ژنتیکی را برای تولید پروتئین در داخل سلول رمزگذاری می کند. در این مورد خاص، mRNA دارای کدی است که پروتئین خوشه ای ویروس کرونا را تولید می کند، و از آن برای اتصال سلول ها و در نهایت آلوده کردن آنها استفاده می کند. با تولید فقط این پروتئین سنبله و بدون هیچ اثری از ویروس، سیستم ایمنی بدن شروع به تولید آنتی بادی می کند تا پس از تماس با ما، در مقابل ویروس کرونا قرار گیرد.

دانشمندان Moderna با این فناوری تجربی به نظر می رسد که نتیجه خوبی داشته اند. آزمایش فاز 3 مطالعه نهایی واکسن برای ایجاد ایمنی و اثربخشی قبل از بررسی برای تأیید - درگیر 30،000 داوطلب بود، نیمی از آنها دو تزریق واکسن mRNA را با فاصله 28 روز دریافت کردند، در حالی که نیمی دیگر دو عکس گرفتند. از دارونما این شرکت یک گروه متنوع از شرکت کنندگان را ثبت نام کرد، از جمله 6000 نفر ثبت نام کننده اسپانیایی و بیش از 3000 شرکت کننده آمریکایی آفریقایی تبار و همچنین 7000 شرکت کننده بالاتر از 65 سال و 5000 نفر که حداقل از یک بیماری مزمن رنج می برند.

این مطالعه 95 مورد کوویدرا در میان شرکت کنندگان در مطالعه ثبت کرد که فقط پنج مورد از آنها در گروه واکسینه شده بودند. از 90 مورد مثبت در گروه دارونما، 11 مورد بیماری شدید بود.

این نتایج مورد بررسی همتا قرار نگرفته اند و همچنین نهایی نیستند، زیرا هنوز در حال مطالعه است. به همین ترتیب، اثربخشی کلی واکسن ممکن است در آینده تغییر کند، اگرچه این اتفاق نباید با اختلاف زیادی رخ دهد. با این حال، یک کمیته مستقل که توسط انستیتوی ملی بهداشت (NIH) تشکیل شده بود، از صبح روز یکشنبه در مورد نتایج آن  پیگیر شد و نتایج را امیدوار کننده دانست.

 

میزان کارایی گزارش شده 94.5٪ کمی بهتر از اثر 90٪ Pfizer است. علاوه بر این، واکسن Moderna را می توان در  منفی 4 درجه سانتیگراد ( منفی25 درجه فارنهایت) ذخیره کرد، در حالی که واکسن Pfizer به دمای ذخیره سازی فوق العاده منفی 70 درجه سانتیگراد ( منفی94 درجه فارنهایت) نیاز دارد. در نتیجه، توزیع واکسن Moderna بسیار آسان تر و راحتتر خواهد بود، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه که از نظر زیرساختی کمبود دارند.

 

از طرف دیافراگم، Pfizer پیش بینی می کند 50 میلیون دوز تا پایان سال 2020 تحویل داده شود، 1.3 میلیارد دیگر تا پایان 2021، در حالی که پروژه های Moderna می توانند تا پایان سال فقط 20 میلیون دوز تولید کنند. در پایان سال آینده، مدرنا قصد دارد 500 میلیون دوز با امکان مقیاس گذاری تا 1 میلیارد بسته به ظرفیت تولید و در دسترس بودن مواد اولیه تولید کند.

تولید همچنین به سرعت تأیید واکسن mRNA مدرنا بستگی دارد. استفان بانسل مدیر عامل شرکت Moderna، می گوید که زودتر از 25 نوامبر برگزار می شود تا اینکه شرکت بتواند به دنبال یک نقض اضطراری باشد. کمی عدم اطمینان وجود دارد زیرا مجوز استفاده اضطراری فقط پس از اتمام دوره آزمایشی یا ثبت 151 مورد کووید19 در مطالعه شروع می شود. اما با توجه به افزایش موارد ویروس کرونا در ایالات متحده، این ممکن است بیش از یک هفته طول نکشد.

در سال جاری، دولت ایالات متحده با ابتکار عمل Warp Speed خود 10 میلیارد دلار تعهد کرد تا 3001 دوز واکسن ویروس کرونا ویروس ایمن و موثر را تا ژانویه 2021 تولید و تحویل دهد. این بدان معنی است که هدف تولید واکسن کمتر از یک سال است. برای مقایسه، تولید واکسن معمولی 10 تا 15 سال طول می کشد.

از بسیاری جهات، این دوره واکسن های آپولو است، و میلیاردها میلیارد ریال از گوشه و کنار جهان در تلاش برای نجات جهان از بیماری همه گیر است. Moderna تاکنون 1.5 میلیارد دلار از برنامه فدرال Operation Warp Speed برای افزایش تولید و تسریع در تحقیق و توسعه دریافت کرده است.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/modernas-covid-19-vaccine-is-95-effective-doubles-the-odds-in-beating-the-pandemic-by-2021/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 92786

مطالب مرتبط :
۱

۲۳ آذرماه برگزار می شود؛

دومین همایش ملی التهاب با رویکرد «التهاب شدید در بیماری COVID-۱۹» (با امتیاز بازآموزی)

"دومین همایش ملی التهاب با رویکرد «التهاب شدید در بیماری COVID-۱۹» (با امتیاز بازآموزی)، آذر ۹۹" در تاریخ ۲۳ الی ۲۷ آذر ۱۳۹۹ توسط مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در شهر تهران - به صورت مجازی برگزار می گردد.خبرنگار:حسینی مفرد

بیشتر بدانید؛

مدرنا یا فایزر یا اکسفورد؛ همه‌چیز درباره واکسن کووید-۱۹

بیماری همه‌گیر کرونا ویروس منجر به مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شده است، این موضوعی است که شرکت‌های داروساز را برای تولید واکسن درمان این بیماری به تکاپو وامی‌دارد، Moderna و Oxford و Pfizer که نتایج اولیه آزمایش واکسن تولید شده خود را گزارش می‌دهند اما هنوز ماه‌ها مانده تا به طور گسترده در دسترس عموم قرار بگیرد.

گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

بیانیه معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه در گرامیداشت هفته بسیج؛

روحیه مقاومت و روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه با صدور بیانیه ای به مناسبت هفته بسیج، امیدورا است گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی مد نظر همگانی باشد و ترویج گردد.

پروژه موشک استارشیپ قابلیتهای منحصر بفرد اما دو چالش اصلی

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی؛

پروژه موشک استارشیپ دو چالش اصلی دارد/ آغاز عصر جدید با پرتاب موشک فالکن ۹

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی گفت:پروژه موشک استارشیپ قابلیتهای منحصر بفرد اما حداقل دو چالش اصلی(قابلیت سوخت گیری در مدارها و فضا است و چالش دیگرسیستم خنک سازی است) که می تواند منجر به شکست پروژه شود، با پرتاب موشک فالکن ۹ عصرجدیدی در صنایع فضایی آغاز شد؛ و اگر پشتیبانی باشد ما هم می توانیم شکاف با پیشتازان صنایع فضایی را پر کنیم.

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

این دستگاه در کل دنیا سفارش محوراست؛

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

هانتاویروس

هانتاویروس موشی در آلمان به انسان سرایت کرد+عکس

گزارش شده‌ است که ویروس نادر «هانتا» در آلمان از یک موش خانگی به انسان منتقل شده است. هانتاویروس ها (Hantaviruses) یک خانواده ویروس هستند که به طور عمده توسط جوندگان گسترش می یابند و می توانند باعث بیماری های متنوعی مردم در سراسر جهان شوند.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی معرفی شدند/ اهدای جایزه بخش خصوصی جشنواره به ده طرح

اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی؛

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی معرفی شدند/ اهدای جایزه بخش خصوصی جشنواره به ده طرح

آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی با سخنرانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و با حضور عباس رضایی استاندار اصفهان، رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، سید محمد ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، در این مراسم ۱۳ طرح در بخشها مختلف بعنوان برگزیده معرفی شدند و همچنین اهدای جایزه بخش خصوصی جشنواره به ده طرح تعلق گرفت.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

در افتتاحیه پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی:

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی، پیام من امسال پیام حمایت است

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در افتتاحیه پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی با بیان این که جشنواره شیخ بهایی همیشه زمینه ساز تحولات بوده است، و حمایتهای ما مثل سالهای گذشته در جشنواره شیخ بهایی هست، گفت: پیام من امسال برای جشنواره پیام حمایت است.

ویتامین دی

نقش ویتامین D درمقابله با کرونا

سبکتکین کارشناس و مشاور تغذیه اظهار کرد: با توجه به نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی از جمله پیشگیری از بیماری های حاد تنفسی و در شرایط کنونی بحث های زیادی در مورد تاثیر این ویتامین در پیشگیری و یا درمان یا کاهش عوارض بیماری کرونا وجود دارد.

 پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

دبیر پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی؛

پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

عبدالرضا کبیری از برگزاری پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی در سه بخش «طراحان کسب و کار، فن آفرینان و فرصت های سرمایه گذاری»۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و سرمایه گذارهای هم دولتی و هم خصوصی دارد و خبرهای خوبی در راه است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب