خبرگزاری علم و فناوری

در بررسی یکی از فعالان اقتصادی؛

بورس یکی از اجزای نظام اقتصادی است/ فهم حوزه تکنیکال و تاکتیکال رمز موفقیت شماست

توجه به سرمایه موجود و میزان تمایل برای سرمایه گذاری برای همه افراد حائز اهمیت است، اگر به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اید احتمالا با سوالاتی از این دست مواجه شوید، چطور معامله کنیم تا ضرر نکنیم؟ چطور پس از ضرر در بورس دلسرد نشویم؟برای دریافت پاسخ سوالات خود این گزارش را مطالعه نمایید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ توجه به سرمایه موجود و میزان تمایل برای سرمایه گذاری برای همه افراد حائز اهمیت است، اگر به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اید احتمالا با سوالاتی از این دست مواجه شوید، چطور معامله کنیم تا ضرر نکنیم؟ چطور پس از ضرر در بورس دلسرد نشویم؟

فعالیت در بازار بورس ریسک بالایی به همراه خود دارد؛ اما آنچه که تضمین کننده‌ی سود سرمایه شماست قبل از هرچیز مدیریت سرمایه در بورس است. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اصلا مدیریت سرمایه در بورس به چه معنی است؟ چه اهمیتی دارد و یا چطور می‌توان تکنیک‌های آن را فراگرفت؟ باید بگوییم که مدیریت سرمایه در بورس در واقع دانشی است که به شما مهارت سرمایه‌گذاری امن با حداقل ریسک و حداکثر بازدهی در این بازار سرمایه‌گذاری را خواهد آموخت.

از نظر اهمیت این مبحث، باید گفت که با فراگرفتن این مهارت قادر خواهید بود که نرخ ریسک مشخصی را متقبل شوید و با توجه به ریسک مورد انتظار، به خرید و فروش سهم اقدام کنید.

علی اکبر مزارعی، محقق علوم اقتصادی گفت: موفقیت دربورس بیشتر مربوط به فهم حوزه تکنیکال و تاکتیکال است زیرا تکنیک‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت، به شما این امکان را می‌دهد که جزو معامله‌گران برتر بورس باشید و معاملات خود را از ورود تا خروج با درصد بالایی از سود و کمترین ریسک مدیریت کنید و فهم دقیق این علوم مربوط به افرادی است که مطالعات صرف اقتصادی داشته و سازوکارهای بورس را می‌شناسند و هم مطالعه کافی داشته و هم تحصیلات در این زمینه کسب کرده‌اند.

بورس یکی از اجزای نظام اقتصادی است

وی افزود: این افراد به راحتی می‌توانند در مورد روشهای تکنیکال صحبت کنند و نظریات افراد در زمینه بورس و مسائل اقتصادی را  تحلیل کنند، در واقع بورس یکی از اجزای نظام اقتصادی است که امروزه ما  از آن استفاده می‌کنیم مانند بیمه، بانک، بورس، اوراق قرضه ، این نظام اقتصادی یک نظام اقتصادی مبتنی بر مبانی غربی است که بر اجزایی تقسیم شده است که عالمان ما این اجزا را با مفاهیم کلی فقهی ما تطبیقی می‌دهند که اگر در تعارض مستقیم با مبانی اسلامی نباشد به سطحی از استناد می‌رسند که در ان صورت استفاده از این نظام اقتصادی را جایز می‌دانند و فرد می‌تواند ضرورتا از ان استفاده کند که البته باید گفت خروجی نظام اقتصادی غرب خروجی مطلوبی نیست و حتی با یک تطبیق سطحی با مبانی اسلامی باز هم صدمه و زیان خود را برای ما به دنبال خواهد داشت.

مزارعی با بیان اینکه سقوط آزاد بازار بورس ایالات متحده در سال 1929و 2008 و کلاه برداری 65 میلیارد دلاری  برنارد میداف می‌تواند در فهم آنچه که در نظام پولی و سرمایه‌ای کشور ما اتفاق می‌افتد کارگشا باشد افزود: برنارد میداف سرمایه‌دار بسیار بزرگی بود که  بدون اینکه متوجه شوند که او این ثروت را از راه اعمال سیستم پونزی بدست آورده سالها نبض بازار وال استریت را به دست داشت و اگر فاجعه مالی مسکن در سال 2008 نبود شاید تا به الان نیز کسی متوجه کلاهبرداری میلیارد دلاری او نشده بود.

 وی افزود: سیستم پونزی که در اوایل دهه 20 توسط چارلز پونزی ابداع شد به این شکل بود که وی با جلب رضایت افراد با مواردی همچون  تبلیغ سود مناسب اقدام به جمع‌آوری سرمایه اشخاص می‌نمود و سود شرکای قبلی خود  را با جذب سرمایه از افراد جدید پرداخت می‌کرد.

با توجه به شناخت سرمایه داران از سیستم پونزی، میداف چگونه توانست مدت‌ها بدون اینکه دستش رو شود چنین کلاه برداری بزرگی را ادامه دهد؟

این محقق اقتصادی گفت: میداف نسبت به بسیاری از صندوق‌های پولی سود کمتری در حدود دوازده درصد در سال را انتخاب کرده بود که در ایجاداطمینان برای سرمایه‌گزاران بسیار موثر بود چرا که معمولا کلاه برداران برای جذب مشتری سود‌های کلان را وعده می‌دهند، اما به نظر می‌آمد سودی را که میداف به شرکایش می‌داد بسیار تضمینی است و بسیاری از بحران‌های بازار بر روی آن اثری ندارد به همین دلیل بسیاری از صندوق‌های مالی با  این نوع تبلیغ میداف تشویق می‌شدند تا با جلب اعتماد میداف نزد او سرمایه‌گزاری کنند.

وی افزود: شرکت انرون نیز که یکی از شرکت‌های بسیار بزرگ ایلات متحده در حوزه انرژی بود با پنهان کاری در ارائه حساب‌های مالی خود و جعل سود‌های غیر واقعی و مخفی نمودن بدهی‌های خود باعث افزایش قیمت سهام خود می‌گردید  که در نهایت با بدهی 37 میلیارد  دلاری که 12میلیارد دلار اعلام شده بود به ورشکستگی انجامید و  این مخفی کاری درحساب‌های مالی شرکت‌ها در بازار بورس آمریکا نهادینه شد، حال با شنیدن این داستان رقت انگیز آیا بانک‌های ایرانی با پرداخت سود 20 تا 30 درصد تضمینی شک برانگیز نیستند.

برای پرداخت سود سپرده گزاران، این سود توسط بانک‌ها از کجا تامین خواهد شد؟

مزارعی در ادامه گفت: نزول و سعود سهامی که به دست خودشان و با تبلیغ سودهای کلان به سپرده گزارها و خروج سرمایه گزاران خرد از بورس جهت سرمایه گزاری در بانک‌ها اتفاق می‌افتد  و در نتیجه باعث افت سهام می‌شود باعث می‌شود تا با خرید دوباره این سهام‌های کم ارزش  توسط همین بانک‌ها و تبلیغات جدید و پنهان‌کاری مالی و تزریق نقدینگی به شرکت هایی که با پایین ترین قیمت سهامشان را خریده اند  افزایش دوباره این سهام‌ها را شاهد باشیم  بدین وسیله  بانک‌ها با فروش دوباره آن به خریداران جدید سهام که نقدیگی را در دست دارند و ممکن است از هر راهی این نقدینگی را تامین کرده باشند(گرفتن وام‌های درشت  و یا پول‌های کثیف) نقدینگی خود  را برای پرداخت سود به سپرده‌گزارهای جدید بانک و تشویق صاحبان سهام بی ارزش برای فروش سهام و سپرده گزاری در بانک  بدست آورند.

وی افزود: با این وجود حتی با سهام بازی بانک‌های خصوصی ارزش واقعی شرکت‌ها آن چیزی نیست که در بورس عرضه می‌شود، کشور ما ظرفیت بسیار بالایی دارد و من معتقدم که این بورس در درازمدت می‌تواند تامین کننده سود باشد و همیشه سیر صعودی خواهد داشت به شرطی که هیجانی با آن برخورد نشود.

جان لئو، اشاره اولین کسی که رابطه بین بانک و بورس را برقرار کرد

این فعال اقتصادی  با اشاره اولین کسی که این رابطه بین بانک و بورس برقرار کرده بود گفت: جان لئو خزانه‌دار پادشاهان در ونیز که یکی از بزرگترین سرمایه‌داران و کلاهبرداران قرن شانزدهم است با سازگاری که در بازار بورس آمستردام هلند مشاهده کرد تصمیم گرفت تا با کمک دوک نئورلئان این مدل هلندی را در فرانسه و با ترکیبی از بانک و  بورس اجرا نماید.

وی افزود: بدین ترتیب تلفیق بانک و بورس کلاهبرداران سازمان یافته را وارد مرحله جدیدی کرد و  با چاپ اسکناس توسط دولت بدهی‌های دولت را تبدیل به سهام می‌کرد و در بازار بورس رونقی را فراهم می‌آورد که برای خرید و فروش شرکت اکسیدنت در خصوص زمینهای لوزیانا در آمریکا به آن نیاز داشت، حباب می سی سی پی  معروف، که با مرگ ۸۰ درصد آلمانی‌های مهاجر به لوزیانا ترکید و تمامی سهامداران فرانسوی را به خاک سیاه کشاند.

مزارعی با بیان اینکه تزریق نقدینگی توسط دولت و واگذاری شرکت‌های دولتی در بازار بورس و خرید سهام این شرکت‌ها و عدم شفافیت مالی شرکت‌های خصوصی گفت: شرکت‌هایی مانند صنایع پتروشیمی و صنایع شیمیایی که سهمشان در بازار بورس  تا ۵۰ درصد نیز می‌رسد و بانک‌هایی که با پنهان نگه داشتن بدهی های خود که در اثر پرداختن به سپرده‌گذاران قدیم از محل سپرده گذاری افراد جدید به دست می‌آورند باعث رونق کاذب در بورس می‌گردند.

وی ادامه داد:  از ابتدای شکل گیری بورس  سازکارهای ذکر شده در  این بازار  مرسوم بوده و هر از چندگاهی حباب های بزرگی را ایجاد می‌کند که وقتی که این حباب ترکید  در ساختار هرمی ان  تمامی سهامداران خرد ضرر خواهند کرد حتی در صورت صعود  بازار بورس عده کمی هستند که در نهایت سود خواهند برد.

ارتباط بین بانک و بورس یک ارتباط خیلی پیچیده است!

مزارعی اظهار داشت: ارتباط بین بانک و بورس یک ارتباط خیلی پیچیده است و آنچه که در کشور ما و یا در هر جای دنیا تحت عنوان حبابی شدن ریزش سهام اتفاق می‌افتد و به راحتی می‌توان گفت عمده این تاثیر از ناحیه بانک‌ها است، شما حساب کنید که یک تجارت خیلی پر سود مانند بازرگانی  ۱۵ درصد  و در تولید ماکزیموم سود ۸ درصد است چرا که اگر بیشتر از این باشد برای شما رقیب پیدا می‌شود در حالی که شرکت‌ها و بیمه و بانک‌ها تجارتی را به شما پیشنهاد می‌دهند که تا ۳۰ درصد سود دارد.

 وی بیان کرد: توصیه من به کسانی  که وارد بازار بورس  می‌شوند این است هر وقت دیگران می‌خرند شما بفروشید و هر وقت دیگران می‌فروشند شما بخرید  چون این بازار، بسیار تحت تاثیر شایعه است ریشه  بسیاری از شرکت‌های خوشنام را با  همین روش می‌زنند و بسیاری از شرکت‌های ضعیف را همینطور بالا می‌آورند و این یک تجارت بسیار عجیبی هست که افراد حقیقی وقتی وارد این فضاها می‌شود به دلیل اینکه به این مسائل آشنا نیستند همیشه ضرر می‌کنند و در  اینجا  متغیر بازار هیجان و احساسات است و نه استدلال، پس باید مراقب بود تا به اطمینان از سوددهی یک شرکت  و یا به وضعیت اضطرار نرسیده اید در این بازار سرمایه گزاری نکنید و اگر ضرورت ایجاد کرد از سرمایه های غیر مولد خود برای مدت طولانی در شرکت های خوش نام حتی با سود دهی کم استفاده نمایید.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۳:۳۹

شناسه خبر: 92789

مطالب مرتبط :
۱۸۴

مسئول بسیج علمی پژوهشی استان قم در بازدید از پایگاه علمی حوزه شهری گفت :

راه اندازی بانک جامع اطلاعات علمی استان قم بدست بسیج علمی

دکتر کاویانی مسئول بسیج علمی پژوهشی استان قم ذیل بازدید از پایگاه علمی گفت : بانک اطلاعات علمی پژوهشی استان به زودی راه اندازی خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب