پرفسور دومیری گنجی چهاردهمین سال متوالی عنوان ۱۰۰ دانشمند برتر جهان را کسب کرد

عنوان دار ۱۰۰ دانشمند برتر جهان،گفت: پرفسور دومیری گنجی برای چهاردهمین سال متوالی عنوان ۱۰۰ دانشمند برتر جهان را کسب کرد و از بین بیش از ۹۲ هزار استاد هم رشته خودش رتبه بیست و چهارم جهان را کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران نام داود دومیری گنجی چندین سالی است که عنوان 100 دانشمند برتر جهان می‌درخشد.

در ارتباط با راز این موفقیت و چگونگی انتخاب دانشمندان برتر دنیا با رئیس دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل گفت و گویی انجام دادیم.

وی با اعلام اینکه هر ساله سایت‌های تامسون رویترز،سایت‌های پلاس یا سایت‌های شانگ‌های دانشمندان برتر دنیا را در 22 رشته مختلف علمی انتخاب می‌کنند، اظهار کرد:  فعالیت علمی دانشمندان رشته‌های مهندسی، پزشکی، علوم پایه مهندسی و اقتصاد در این سایت‌ها رصد می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این سایت‌ها دانشمندانی که رتبه علمی خودشان را حفظ کنند به عنوان یک درصد دانشمند برتر جهان انتخاب می‌شوند.

خبرگزاری علم و فناوری این رتبه‌ها چه طور حفظ می‌شود؟

دومیری گنجی: حفظ کردن جایگاه علمی بستگی به این دارد که دانشمند مورد نظر چه مقدار در عرصه علمی فعالیت، کتاب، مقاله و متد جدید و روش‌های علمی برای حل مسائل اختصاصی رشته خودش ارائه کرده باشد.

وی ادامه داد: از بین 92 هزار و 324 نفری که در حوزه انرژی کار کردند به عنوان 100 محقق برتر و موفق به کسب رتبه 24 شدم.

 رئیس دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل ادامه داد: تعداد داکیومنت‌های من در سایت پلاس 807 مقاله ثبت شده است از سال 2006 فعالیت‌های  علمی بنده در این حوزه شروع شده و در سال 2007 به عنوان دانشمند یک درصد جهان انتخاب شدم و تا 2020نزدیک به 15 سال این روند ادامه دارد، در سال جاری از بین 92 هزار و 645 نفر رتبه 24 را بین حوزه انرژی رشته مهندسی مکانیک جهان را کسب کردیم.

خبرگزاری علم و فناوری از چه مقدار از ظرفیت علمی شما در کشور استفاده می‌شود؟

پرفسور گنجی: ما پایه اساس دینامیک غیر خطی را در کشور از سال 2007 پایه گذاری کردیم، همه مسائل دینامیک غیر خطی در صنعت و  تکنولوژی قابل مدل سازی در کشور است،حرکت‌های دورانی، انتقالی و پرتابی مسائل دینامیک غیر خطی در کشور استفاده می‌کنیم که در همه صنایع از جمله در مسائل پرتاب موشک و ماشین سازی از این سیستم طراحی استفاده می‌شود.

وی با اعلام اینکه حفظ رتبه در جهان کار بسیار سختی است، گفت: بنده و دکتر دهقان که در دانشگاه امیرکبیر فعالیت دارند حدود 15 سال این رتبه را حفظ کردیم.

دو میری گنجی اضافه کرد: سیاست پلاس هر دو ماه یک بار فعالیت‌های علمی دانشمندان را بررسی می‌کند و اگر فردی نتواند رتبه خویش را حفظ کند از گردونه انتخاب حذف می‌شود.

خبرگزاری علم و فناوری شما چه طور این رتبه را حفظ می‌کنید؟

دو میری گنجی: تیمی که طراحی کردیم متشکل از 600 نفر از دانشجوان قبلی ما در داخل و خارج کشور است و هدف اصلی ما دانشمند پروری است در سال جاری که یکی از دانشجویان بنده به عنوان مصطفی بزرگر گرد رودباری نیز به عنوان دانشمند یک درصد جهان شده است.

وی ادامه داد:دو سال قبل دکتر محسن شیخ الاسلامی دانشجوی دکتری اقتصاد این رتبه را کسب کرده است سه سال قبل محمد آتنی دانشجوی دانشگاه ما که در حال حاضر در اسفراین مشغول است این رتبه را کسب کرده همچنین چهار سال قبل امین براری که در خارج  از کشور فعالیت می‌کند این رتبه را به دست آورده است.

دومیری گنجی یادآور شد: چون تیم ما به صورت زنجیره وار با همدیگر ارتباط دارند دانشمند تازه‌ای را وارد مجموعه می‌کنند،اصلی‌ترین مسئله که باعث شده بچه‌ها حفظ شوند این چرخه گردش علمی را حفظ می‌کنم.

خبرگزاری علم و فناوری روزانه چند ساعت مطالعه دارید؟

دومیری گنجی: بنده بعد از ساعت اداری تا یک بامداد مشغول فعالیت علمی هستم.

خبرگزاری علم و فناوری چه مقدار از ظرفیت علمی شما برای توسعه استان مازندران استفاده می‌شود؟

دومیری گنجی: در هیچ یک از مراکز تصمیم گیرنده استان دخالتی در تصمیم گیری‌ها ندارم و چرائی این موضوع را باید از مسئولان اجرائی کشور پرسیده شود.

خبرگزاری علم و فناوری فعالیت شرکت دانش بنیان در کشور به صورت جدی آغاز شده است، شما چشم انداز را چه طور می‌بینید؟

دومیری گنجی: زمانی که ما در بنیاد نخبگان استان بودم این زمینه فعالیت این شرکت‌ها را در استان کلید زدیم، حدود 12 سال قبل تاسیس شده و رشد خوبی دارد.

وی اضافه کرد: بنده تاکید و توصیه دارم که از ظرفیت‌های علمی در حوزه فعالیت‌های اجرائی استفاده مناسب شود، معمولا 10 درصد اساتید دانشگاه‌ها در حوزه اجرا مشغول فعالیت هستند اگر همین 10 درصد جدی گرفته شود بقیه در مسیر خودشان قرار می‌گیرند.

خبرگزاری علم وفناوری، شما چه مقدار اعتقاد دارید که اساتید دانشگاه بر اساس سلایق سیاسی انتخاب می‌شوند؟

دومیری گنجی: اگر علم و فناوری توجه بیشتر شود علم می‌تواند در همه جا خوش بدرخشد.

وی با اعلام اینکه انتخاب روسای دانشگاه‌ها بر اساس سلایق سیاسی یک سم است و این موضوع به پایه‌های علمی کشور آسیب می‌زند.

رئیس دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل در پایان اضافه کرد: ثبات علمی باید در جامعه وجود داشته، الگو جوانان باید افرادی باشند که ثبات علمی داشته باشند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 92798

مطالب مرتبط :
موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خبر داد

برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران در هفته بسیج خبر داد.

شیمی

درخشش استاد شیمی دانشگاه اراک در جمع برترین دانشمندان جهان

دکتر خلیل فقیهی، استاد تمام گروه شیمی دانشگاه اراک در فهرست ۲درصد شیمیدان های برجسته دنیا قرار گرفته است.

دکتر محمد پدرام

پرفسور محمد پدرام به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست

استاد برجسته و پرافتخار دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پس از چندین روز تحمل درد و رنج ناشی از کرونا به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست.

 پروفسور هیبت الله کلانتری، نخستین سم‌ شناس ایران

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

نخستین سم ‌شناس دارویی ایران از تولد تا وفات/پروفسور هیبت الله کلانتری که بود؟

پروفسور هیبت الله کلانتری در سال ۱۳۳۵ در شهر گتوند از توابع استان خوزستان دیده به جهان گشود و در روز دوشنبه پنجم خرداد ماه سال ۱۳۹۹ شمسی چشم از جهان فرو بست.

قوام زاده

پدر پیوند مغز استخوان ایران خبر داد:

فعالیت ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور/ انجام سالانه ۱۲۰۰ پیوند

پدر پیوند مغز استخوان ایران با اشاره به فعالی۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور گفت: سالانه ۱۲۰۰ پیوند در این مراکز انجام می شود.

پرفسور نعمت زاده

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری طبرستان:

برنج روشن در کوران رقابت با بزرگترین کشور تولید کننده برنج/ بی‌مهری سنگین و ارزهای که بابت واردات برنج از کشور خارج می‌شود

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری طبرستان با اعلام اینکه بذر روشن در هر هکتار هشت تن عملکرد دارد، گفت: یکی از کشاورزان در سال جاری ۱۳ تن شلوتک از بذر روشن در یک هکتار به دست آورد و می‌توانیم اعلام کنیم که رقیب جدی برای کشورهای تولید کننده برنج تبدیل شدیم.

عیدی

در افتتاحیه نمایشگاه نگاری گری و تذهیب مطرح شد؛

درآمد ۶۶ میلیارد یورویی آلمان از اقتصاد فرهنگی/ آموزشگاهها محلی برای محفلی کردن خلاقیت هنری

محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، در افتتاحیه نمایشگاه نگاری گری و تذهیب جوانان هنرمند اصفهانی، که با حضور اساتید و هنرمندان بزرگ اصفهانی از جمله پرفسور احمدعلی فروغی ابری، استاد حسین یقینی، استاد علی خوشنویس زاده برپا شد، به شاخص جهان شهری اصفهان و زمینه گفتگویی آن و محفلی بودن خلاقیت هنری اشاره کرد و اظهار داشت: هنرمند می تواند خودش را اداره کند یک کشور هم اداره کند، کشور آلمان در سال گذشته ۶۶ میلیارد یورو از اقتصاد فرهنگی درآمد داشته است.

کردوانی

پرفسور کردوانی:

پکن زیرآب می‌رود/ دریای خزر خشک می‌شود

پدر علم کویر شناسی کشور گفت: منشا آب دریای خزر کوه است و احتمال خشک شدن آن وجود دارد.

ی

با حضور پرفسور فوجیتا

دوره آموزشی بهبود مستمر و نظام آراستگی محیط کار در بندرعباس برگزار شد

با حضور پرفسور فوجیتا از کشور ژاپن دوره آموزشی بهبود مستمر و نظام آراستگی محیط کار (۵s ) در بندرعباس برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب