برای اولین بار درکشور صورت گرفت

ساخت آب شیرین کن خورشیدی در دانشگاه یزد/ افزایش نرخ تولید آب

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد از ساخت دستگاه آب شیرین کن خورشیدی با افزایش نرخ تولید آب شیرین خبر داد.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد بیان داشت: دغدغه تامین آب شرب برای برخی مناطق با اهمیت بالا و دسترسی اندک به منابع آب و حتی برق منجر به طراحی و ساخت دستگاه آب شیرین کن خورشیدی شد.

دکتر احمدرضا فقیه خراسانی افزود: برای مثال می توان به مکان‌هایی نظیر پایگاه‌های نظامی، ایستگاه‌های مراقبت از خطوط انتقال انرژی و مناطق مسکونی کم جمعیت اشاره کرد. از طرفی در اکثر مناطق کشور دسترسی به آب شور میسر است. به عنوان مثال مناطقی داریم که به دریا، رودخانه‌ یا چاه با آب شور دسترسی وجود دارد. لذا سعی شد سیستمی طراحی شود که علاوه بر اینکه از آب شور آب شیرین تهیه می‌کند از انرژی نیز مستقل باشد و انرژی مصرفی خود را از انرژی خورشیدی تامین‌کند.

وی ادامه داد: بر همین اساس بنده به همراه دکتر محسن مظفری عضو هیئت علمی دانشگاه میبد پروژه ای تعریف کردیم که خانم سارا طاهری به عنوان پروژه کارشناسی ارشد و آقایان محمدمهدی هاشمی، سید امید دستمالچیان و محمد عرفان انوری از دانشجویان دانشگاه یزد به عنوان پروژه کارشناسی برای ساخت آن همکاری کردند.

 

 

این استاد دانشگاه اظهار کرد: این دستگاه آب شیرین را با نرخ تقریباً دو لیتر در هر ساعت تامین می کند. این نرخ خوبی است که می تواند آب شرب مورد نیاز چندین نفر را تامین کند.خوشبختانه هم اکنون نمونه اولیه ساخته شده و امیدوارم با شناسایی و معرفی دستگاه و قابلیت ها به مشتریان که می‌توانند از مجموعه وزارت نیرو یا نیروهای مسلح باشند بتواند به درآمدزایی برسد.

فقیه تاکید کرد: این دستگاه به شیوه سیستم های رطوبت زن و رطوبت گیر عمل می کند و به صورت اجمالی می توان گفت آب شور وارد یک هوای گرم می شود در نتیجه تبخیر شده و بخار آبی که نمک از آن زدوده شده وارد کانالی مجزا می شود و در این کانال عمل تقطیر صورت می پذیرد. شورابه باقی مانده نیز از کانال دیگری از دستگاه خارج می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: این سیستم برای اولین بار در کشور ساخته شده و استفاده از پنل های خورشیدی و افزایش بازدهی و نرخ بیشتر تولید آب شیرین از مزایای آن می باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 92839

مطالب مرتبط :
طالبی

استاندار یزد:

باید فرهنگ پژوهش را در جامعه گسترش داد

طالبی گفت: امروز یکی از نیازهای ضروری پرداختن به پژوهش در بین دانش‌آموزان و دانشجویان است تا بتوانیم آنها را با روحیه پرسشگری و پژوهشگری پرورش دهیم.

لقمانی

رئیس دانشگاه یزد:

پژوهش در حوزه علوم انسانی در کشور ما مغفول مانده است

رئیس دانشگاه یزد گفت: موضوع علوم انسانی، موضوعی است که در کشور ما مغفول مانده و مورد نظر رهبر انقلاب نیز می‌باشد.

ضدعفونی کننده

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده منحصر به فرد در یزد

دو تن ازنخبگان بسیجی یزد موفق به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده ای منحصر به فرد شدند که با استقبال خوب بازار نیز مواجه شده است.

علی  منصوری

ساخت دستگاه چاپ پارچه توسط بسیجی مبتکر یزدی

منصوری مبتکر یزدی موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شده که با قیمتی کمتر و کیفیتی به مراتب بیشتر از نمونه های مشابه خارجی عملیات چاپ پارچه را انجام می دهد.

ویتامین دی

نقش ویتامین D درمقابله با کرونا

سبکتکین کارشناس و مشاور تغذیه اظهار کرد: با توجه به نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی از جمله پیشگیری از بیماری های حاد تنفسی و در شرایط کنونی بحث های زیادی در مورد تاثیر این ویتامین در پیشگیری و یا درمان یا کاهش عوارض بیماری کرونا وجود دارد.

۲۲

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تصریح کرد

اهمیت " تغذیه ورزشی" در موفقیت ورزشکاران را دست کم نگیرید/ باورهای غلط در مورد تغذیه

صادقیان گفت: علاوه بر تکنیک ها، تاکتیک ها، مهارت و نقشه‌های تیمی در حین مسابقات تغذیه مناسبِ رشته ورزشی در حین مسابقه و اجرای مناسب بسیار تاثیر گذار است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب