خبرگزاری علم و فناوری

تماشا کنید: سلفی جدید ربات کاوشگر ناسا در مریخ

مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا که هم‌اکنون در گودال گیل نزدیکی خط استوا مریخ، در حال کاوش است، تصاویری جدیدی به زمین مخابره کرده است که در میان ‌آنها یک سلفی نیز به چشم می خورد. مریخ نورد کنجکاوی بیش از ۸ سال است که در سطح سیاره سرخ ماموریت خود را برای بررسی امکان زیست پذیر بودن مریخ ادامه داده است.

ناسا سلفی یک کاوشگر مریخ‌نورد را که با این سیاره گرفته است، به اشتراک گذاشت. تخیل انسانی هرگز تنها به سیاره زمین محدود نبوده است و برای اثبات این مدعا هیچ چیز بهتر از یک سلفی در کره مریخ نمی‌تواند باشد. کاوشگر «کنجکاوی» ناسا گویا در این سلفی بسیار سرحال به‌نظر می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از سی‌نت، عکسی که در 25 اکتبر گرفته شده است، نشان می‌دهد که مریخ‌نورد حسابی خاک گرفته‌ با دوربین از خود عکس گرفته است، درحالی که در سمت چپ آن سه سوراخ بر روی زمین دیده می‌شود. این منطقه در مریخ «مری آنینیگ» نام دارد، اسمی که بخاطر یک دیرینه شناس نوآور انگلیسی در قرن 19 روی آن گذاشته شده است.

تصاویر جدید «کنجکاوی» از سیاره سرخ

ناسا در بیانیه خود در این ارتباط گفته است: «دانشمندان بر روی این منطقه به‌ دلیل آنکه پتانسیل نشان دادن اطلاعاتی درباره محیط زیست بسیار قدیمی دارد، نام این دیرینه شناس را گذاشتند.» چیزهای جذاب و جالب بسیاری برای کشف در این سلفی بامزه وجود دارد. برای شروع، بد نیست که به سنگ شکسته در انتهای سوراخ‌ها که شکل خاصی را درست کردند، توجه نمایید.

ما علاوه بر این عکس، نمای زیبای دیگری را داریم که توسط این کاوشگر به ثبت رسیده است. این نما درحقیقت در داخل دهانه «گیل» است، که به دلیل سپری شدن فصل گرد و غبار در مریخ کمی مبهم به نظر می‌رسد. ماموریت این کاوشگر همچنان ادامه دارد البته ما منتظر هستیم که برادر یا خواهر او مریخ نورد «پسرورنس» در فوریه 2021 به مریخ برسد. آنگاه می‌توانیم سلفی‌های مریخی بیشتر را انتظار بکشیم.

این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی شش-چرخه که ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند که حدود چند ده متر در روز است.

کنجکاوی می‌تواند از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتیمتر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ده سال به حرکت ادامه دهد؛ که برای بازدید از همه کفِ دهانه و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 92865

مطالب مرتبط :
مریخ

اگر روزی به مریخ سفر کردید به این مکان ها سری بزنید !

مقاصد جالب برای گردشگری در مریخ

امروز ما در مورد هشت مکان "نمادین" در مریخ صحبت خواهیم کرد که ممکن است مورد توجه گردشگران فضایی آینده قرار گیرد.

ثبت فشار انگشت با

سنسوری بسیار نازک تر از موی انسان ساخته شد:

ثبت فشار انگشت با "پوست نامرئی" !

اگرچه قبلاً در مورد "پوست" های حساس به فشار شنیده ایم که می توان آن ها را روی اجزای رباتیکی یا مصنوعی اعمال کرد، دانشمندان ژاپنی یکی از آنها را برای استفاده روی انگشتان واقعی انسان ایجاد کرده اند؛ و گرچه ممکن است تعجب کنید که چرا آنها اذیت شده اند، اما در واقع کاربرد پنهانی جالبی دارد.

فورجی در ماه

ناسا و نوکیا اینترنت ۴G را به ماه می‌برند+عکس

ناسا در راستای برنامه های بلند مدت خود برای استقرار انسان بر روی کره ماه در نظر دارد تا بودجه قابل توجه ای را برای توسعه یک شبکه ارتباطات فورجی بر روی سطح کره ماه اختصاص دهد. برای این کار آنها به سراغ آزمایشگاه های شرکت نوکیا رفته اند.

دددددددددددد

به زودی محقق می شود :

مریخ نورد رباتیک MoonRanger به دنبال آب در ماه

کاوشگر رباتیک موسوم به MoonRanger که قرار است در ۷ دسامبر ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شود، اکنون برای جستجوی یخ به قطب جنوب ماه ارسال می شود.

مدل مفهومی یک هنرمند از سفینه MMX که دارای یک دوربین با کیفیت ۸K

سفینه JAXA MMX مریخ و قمرهای آن را با کیفیت ۸K به تصویر خواهد کشید

تصویربرداری فضایی از زمان ارسال اولین تصاویر محدود تلویزیونی از مدار ماه در دهه ۱۹۶۰، مسیری طولانی را طی کرده است. امروزه ویدئوهایی با کیفیت ۴K از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) پخش می شوند و حتی مأموریت های فضایی ژرف مانند ماموریت فرود سیارک Hayabusa۲ توسط ژاپن نیز با کیفیت بالا پخش شده اند و جدا از تولید تصاویر نفس گیر، به ابزاری فزاینده و قدرتمند برای اکتشافات فضایی تبدیل شده اند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب