موانعی که مسیر تولید را ناهموار می کنند

شرکت واگن پارس اراک از صنایع مادر کشور است با ایجاد موانع ،رونق تولید در این کارخانه مورد تهدید است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از استان مرکزی:غضنفر صفاری راد جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس از روند کاری شرکت واگن پارس گفت: برنامه تولید 750 واگن را در سال جاری برای تولید داریم که افزایش 25درصدی تولید نسبت به سال گذشته است تا بتوانیم رکورد تولید بیشترین واگن در کشور را ثبت کنیم.

صفاری راد اظهار کرد: هم اکنون توانسته ایم 300دستگاه تحویل ناوگان ریلی دهیم که متاسفانه از برنامه تعداد 50دستگاه واگن عقب هستیم.

وی80درصد محصولات ریلی کشور در واگن پارس تولید می شود که این نشان دهنده جایگاه برتراین مجموعه صنعتی در صنعت ریلی است در ادامه صحبتهای خود علت عقب افتادن پروژه ها را اینگونه بیان کرد:عقب ماندگی از تولید که ریشه اش در ابلاغ و اجرایی نشدن یک مصوبه مهم است .

جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس افزود: قولهایی از طرف مسئولین برای همکاری داده شده است ولی هیچکدام عملیاتی نشده و ثمره این امر تعطیلی کارگاه ها و بیکار شدن کارگران است.

صفاری راد عنوان کرد: در گذشته معضل شرکت نداشتن سهامدار بود که حل شده علی رغم واگذاری کارخانه به سهام مپنا موانعی  در مسیرواگذاری ایجاد شده است.عملاً سند منتقل نشده چون سند به نام سهامدار قبلی است و سازمان گسترش از آن وکالت دارد این عمل برای شرکت مشکلات بزرگی را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه مصوبه ای که در صورت اجرا می توانست تولید را به همراه داشته باشد ولی خودش مشکلات بعدی را نمایان کرده است افزود:الان هیچگونه قرارداد جدیدی با شرکت بسته نمی شود و از طرفی کسی مطالبات ما را هم نمی دهد.

صفاري راد اضافه كرد: قيمت تمام شده هر واگن مسافربري بيش از120 ميليارد ريال و قيمت واگن هاي باري بيش از 10ميليارد ريال است به‌دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک اظهار داشت: سال گذشته مقرر شد از محل منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه تسهیلاتی ویژه به شماری از شرکت‌های بهره‌برداری واگن پرداخت شود اما تا کنون این امر محقق نشده است.

وی اضافه کرد: پرداخت تسهیلات کرونا نیز که قرار بود به واحدهای تولیدی آسیب دیده صورت بگیرد تا کنون نه تنها به شرکت واگن‌پارس تعلق نگرفته بلکه هیچ یک از شرکت‌های بهره‌بردار از این امکان بهره‌مند نشده‌اند.

طهماسبی مدیر تولید کارخانه بیان کرد: پروژه های استراتژیک در این شرکت صنعتی به دلیل موانع و مشکلات تعطیل شده است که شاهد تعطیلی 2کارگاه از 14کارگاه شرکت واگن پارس و بیکار شدن تعدادی از کارگران هستیم.

صفاری راد در ادامه عنوان کرد :واگن پارس اراک برای تولید محصول با کمبود مواد اولیه مواجه است و سهمیه اختصاصی واگن پارس به اندازه نیاز برای تولید مطلوب نیست و بخشی از اقلام مورد نیاز تولید واگن پارس از بهمن ماه وارد  گمرک شده ولی هنوز به شرکت تحویل داده نشده است .

گمرک استان مرکزی

علی رضا کرمی معاون گمرک استان مرکزی در مورد ترخیص نشدن اموال شرکت واگن پارس افزود: کالاهایی زیادی از شرکت واگن پارس در گمرک است و فضای زیادی را اشغال کرده که علت اصلی این امر را بخشنامه های بانک مرکزی بیان کرد مبنی بر اینکه کالاها باید با کد رهگیری بانک ترخیص شوند .

صفاری راد در پایان به این موضوع اشاره کرد: اگر دولت به صورت جد در صنعت ریلی کشور وارد نشود مشکلات افزایش می یابد و این صنعت جان نمی گیرد.در صورتیکه کشور ظرفیت تولید واگن را دارد و در سال های اخیر تصمیم به ورود واگن خارجی و حتی دست دوم گرفته شده بود.

شرکت واگن پارس اراک از صنایع مادر کشور در حوزه محصولات ریلی خاورمیانه است .در سال 1354 آغاز به کار کرده و در سال 1364 با سرمایه گذاری سازمان صنایع و نوسازی ایران به یکی از زیرمجموعه های این سازمان پیوست.

کارگاه‌های تولیدی شرکت واگن پارس در فضایی به وسعت ۳۳ هکتار جانمایی شده و به‌عنوان بزرگترین سازنده انواع لوکوموتیو، واگن‌های باری، مسافری و مترو در خاورمیانه، متولی اصلی تولیدات سیستم حمل و نقل ریلی ایران است. و محوریت تولید و تعمیر خودروهای حمل و نقل ریلی ایران را دارد.

تا کنون ۱۲ هزار انواع واگن باری (نیمی از واگن‌های باری کشور)، ۴۰۰ دستگاه واگن مسافربری و ترنست و ۳۰۰ واگن مترو در شرکت واگن پارس اراک تولید شده است  .

اتمام خبر/ج

زمان انتشار: جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱:۰۵

شناسه خبر: 92877

مطالب مرتبط :
واگن پارس

رونمایی از لوکوموتیو پارس۳۳ در شرکت واگن پارس اراک

نخستین لکوموتیو تولیدی واگن پارس با عنوان پارس ۳۳ تحویل راه آهن شد و سفارش ۱۰ دستگاه لکوموتیو به این شرکت داده شده است.

فراهانی

برنامه های بسیج دانشجویی در هفته بسیج تشریح شد

برنامه های بسیج دانشجویی در هفته بسیج توسط رئیس علمی وپژوهشی ناحیه دانشجویی تشریح شد.

جوز قند

علم و فناوری گزارش می دهد:

با جوزقند، انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنید.

تولید جوز قند، گرانترین شیرینی سنتی و فرهنگی ایران متشکل از مغزهای مفید در شهرستان نراق می باشد.

خواجه حسنی

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کرمان مطرح کرد؛

مطالبه ایجاد صنایع پایین دستی از الزامات جهش تولید و افزایش اشتغال

رضا خواجه حسنی گفت: طرح توجه به صنایع پایین دستی درجهت فرآوری محصولات صنعتی و معدنی باید مورد مطالبه مسئولان و علی الخصوص مردم استان قرار گیرد تا شاهد رشداقتصادی، اشتغال پایدار و همچنین بهره برداری بیشتر از ثروت ها و ظرفیت های صنعتی و معدنی استان باشیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب