زوج دانشمند سازنده نخستین واکسن کرونا؛ داستان علم، عشق و شاید «جایزه نوبل»

علی رغم آنکه ویروس کرونا روزگار جهان را سیاه کرده است، اما زوج آلمانی ترک تبار و بنیانگذار کمپانی بایون تک روزهای خوبی را سپری می کنند. سهام کمپانی آنها به بیش از ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافته و واکسن کرونای مبتنی بر mRNA آنها احتمالا به عنوان نخستین واکسن کرونا تاییدیه های لازم را دریافت خواهد کرد.

پشت پرده  ساخت واکسن کووید-19 چه می‌گذرد؟ زوجی که امیدشان درتحقیقات برای درمان سرطان را با یکدیگر شریک شده بودند، حالا مهمترین دستاورد علمی جهان در سال جاری را به دست آورده‌اند و البته از کاندیدای مهمی برای دریافت جایزه نوبل به شمار می‌روند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از هندوستان تایمز، اخبار مثبتی که از شرکت «بایون تک» و شریک آمریکایی‌اش «فایزر» در ارتباط با ساخته شدن واکسن کووید-19 به گوش رسیده است. این موفقیت بزرگی برای زوج آلمانی موسس شرکت «بایون تک» بود این زوج تمام زندگی خود را برای ساختن‌ داروهایی که به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه برای بیماری سرطان کمک کند، وقف کرده‌اند.

با محققان سازنده نخستین واکسن کرونا آشنا شوید

شرکت «فایزر» در روز دوشنبه اعلام کرد که واکسن ساخته شده توسط این کمپانی 90 درصد کارآیی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس را داراست. ارزش شرکت «بایون تک» که این زوج بنیان‌گذار آن بودند، مطابق با آنچه «نزداک» می‌گوید در روز جمعه از 4.6 میلیارد در سال گذشته، به 21 میلیارد دلار رسید.

از فرزند یک مهاجر ترک تبار که در شهر کلن درکارخانه خودروسازی فورد کار می‌کرد، «اوگار شاهین» حال توانسته خود را به‌عنوان یکی از پولدارترین افراد آلمان (100 نفر اول) مطرح نماید. همسر او «اوزلم تورسی» 53 ساله که از اعضای اصلی هیئت مدیره این شرکت است، درکنار همسر خود در این لیست قرار دارد.

«ماتیاس کرامایر» عضو هیئت مدیره شرکت «می-آی-جی» که از شریکان و سرمایه‌گذاران کمپانی داروسازی «بایون تک» است، درمورد موسس این شرکت پس از موفقیت گسترده‌اش گفت: «علی رغم موفقیت بزرگش، او همچنان تواضع و شخصیت خود را حفظ کرده‌ است، او همچنان با شلوار جین، کلاه کاسکت معروف دوچرخه و کوله پشتی خود درجلسات کاری حاضر می شود.»

«شاهین» که رویایی کودکیش خواندن پزشکی بود، سخت در بیمارستان‌های آموزشی شهر کلن و هامبورگ برای رویای خود جنگید. او در اوایل دوران آکادمیک‌اش با همسرش آشنا شد. شرکت بایون تک در سال ۲۰۰۸ با هدف توسعه ابزارهای ایمونوتراپی برای مقابله با سرطان بنیان گذاشته شد.

در ژانویه سال جاری میلادی، مقاله‌ای در خصوص شیوع کروناویروس و پتانسیل‌های واکسن مبتنی بر mRNA در کنترل همه گیری منتشر کرد. این مقاله به سرعت جنبه‌های عملی پیدا کرد و در ماه مارس، یعنی حدود دو ماه بعد، شرکت آمریکایی فایزر و شرکت چینی فوسان (Fosun) در پروژه او سرمایه‌گذاری کردند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶:۱۱

شناسه خبر: 92882

مطالب مرتبط :
هاروارد فایزر

محقق هاروارد اثربخشی واکسن کرونای فایزر را زیر سوال برد

ویلیام هازلتین (William Haseltine) محقق برجسته حوزه ژنوم انسان و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد می گوید داده های موجود در خصوص واکسن کرونای فایزر به اندازه کافی اطمینان بخش نیستند. آقای هازلتین فایزر از کمپانی فایزر به دلیل انتشار اثربخشی واکسن بدون ذکر جزئیات بررسی ها انتقاد کرده است.

تکامل ویروس کرونا

تکامل ویروس کرونا ؛ آيا ویروس خود را با واکسن سازگار خواهد کرد؟

ویروس کرونای جدید تاکنون میلیون ها نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده است. اعلام موفقیت کمپانی های فایزر و مدرنا در تولید واکسن خبر امیدوارکننده ای برای پایان همه گیری بود. اما آیا این پایان کار است؟

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آخرین اخبار از وضعیت واکسن ایرانی کرونا/ مردم چه زمانی می توانند از واکسن بومی سازی شده کووید ۱۹ استفاده کنند ؟

با توجه به اعلام مسئولین، ۸ واکسن ایرانی کرونا در فهرست کاندیداهای واکسن سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و البته ۸ واکسن دیگر نیز در آستانه ورود به این فهرست قرار دارد که این بدان معناست که تقریبا تمام استراتژی‌های احتمالی دستیابی به واکسن کووید۱۹ در ایران از مرحله تولید آزمایشگاهی عبور کرده است.

کتاب

دانشگاه ها به عنوان موتورهای توسعه اقتصادی

کتاب دانشگاه ها به عنوان موتورهای توسعه اقتصادی توسط ادوارد کراولی، خوان کریستوبال گارسیا سانچز SM '۲۰ و دیگران تألیف شده است و نشان می دهد که چگونه دانشگاه ها می توانند پس از کووید ۱۹ به بهبود اقتصادی کمک کنند.

نوزادان

چگونه از نوزادان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

ویروس کرونا در نوزدان و کودکان چه علائمی دارد و چگونه می توان از بروز کووید-۱۹ در آنها جلوگیری کرد؟ مادامی که بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس دچار شده اند، مهم است بدانیم که کودکان یکی از مهمترین گروه ها هستند و ایمنی ‌آنها در برابر این بیماری به شدت در معرض خطر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب