این دستگاه در کل دنیا سفارش محوراست؛

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول  نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

امیر قدس مطهری فارغ التحصیل رشته کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان و از نخبگان بسیجی فعال در عرصه اختراع و فناوری در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار کرد: با توجه به پیشینه علمی و اختراعاتی که داشتیم، دستیابی به فناوری دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی» را پیگیری کردیم و توانستیم نمونه اولیه این دستگاه را بسازیم.       

وی ادامه داد: دلیل این که به این سمت آمدیم این بود که همچنان تفکیک پسماندهای شهری به طور کامل اتوماتیک نیست، اتوماسیون تفکیک پسماندهای شهری به این صورت است که ابتدا کیسه های زباله پاره می شود و سپس وارد سرند شده و پس از آن  بصورت اتوماتیک یکسری از ضایعات مثل آهن  جدا می شود و سپس کارگران عمدتا افغانی مراحل تفکیک ضایعات را بصورت دستی تکمیل می کنند.  

مطهری ادامه داد: برای تکمیل مکانیزاسیون این خطوط تفکیک زباله، دستگاههای مختلفی وجود دارد یکی از آنها دستگاه تفکیک ضایعات آلومینیومی است، نحوه کار هم به این صورت است، همانطور که آهن توسط نیروی مغناطیس از داخل خطوط زباله جدا می شود این دستگاه هم روی خط تفکیک ضایعات قرار می گیرد و اجزایی مختلف مانند قوطی ها، و ظروف و کلا فلزات غیر آهنی هر چه باشد جدا می کند، البته عمده ضایعات غیر فلزی آلومینیوم است و بندرت طلا یا مس و غیره همراه پسماندها وجود دارد.

این نخبه بسیجی اظهار کرد: دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی» بر پایه تکنولوژی مغناطیس طراحی و ساخته شده است.

وی ادامه داد: این دستگاه درسه کلاسه بندی براساس اندازه ضایعات می تواند ساخته و عرضه شود، کلاسه بندی درشت برای ضایعات شهری اندازه  20 تا  200 میلی متر است.

مطهری تصریح کرد: این دستگاه در صنایع دیگری هم مورد نیاز است و کاربرد دارد، دستگاه با کلاسه بندی متوسط جهت جداسازی اندازه ذرات کوچکتر از 20 میلیمتر هم تولید می شود که کاربرد آن در کارخانه های بازیافت اتومبیل، همچنین در صنایعی مثل فولاد  است (به هیچ وجه تفکیک ضایعات توسط نیروی کار انسانی در صنعتی مثل فولاد ممکن نیست).

این محقق اظهار کرد: کلاسه بندی ریزتر در حد میلی متر برای ضایعات الکترونیکی است که بعد از خردایش ذرات ریز مس یا آلومینیوم به تفکیک جدا می شود.

وی بیان کرد: در ضایعات شهری به این صورت است که اول ضایعات از یک سرند رد می شود در سرند قطعات بزرگتر از 5 ساتیمتر روی سرند باقی می ماند، و مواد ریزتر از سرند رد می شود که عموما بخش اعظم آن مواد آلی است و برای تولید کمپوست و کودهای آلی استفاده خواهد شد.

 مطهری عنوان کرد: دستگاه ما جهت تفکیک زباله شهری از 2 سانتیمتر به بالا را تفکیک می کند یعنی روی خط قرار گرفته و از داخل زباله، قطعات غیر فلزی و آلومینیومی را تفکیک می کند و دقت آن هم بالای 90 درصد است، چون دستگاه براساس مغناطیس طراحی شده خطای پایینی دارد  و هرچه فلز داخل سطح باشد تفکیک می شود.

 

دستگاه همزمان همه کلاسه بندیهای تفکیک ضایعات را دارد؟

این محقق اظهار کرد: دستگاه ما برای اولین بار در دنیا ساخته نشده، نمونه های مشابه خارجی دارد، این نوع دستگاهها برای تفکیک ضایعات براساس یک استاندارد مشخص طراحی و ساخته می شود، طبق استانداردی که هست باید ابتدا  قطعات آهنی از داخل خط توسط مگنت جدا شده باشد، چون در این قسمت شدت میدان مغناطیسی بسیار بالا است و اگر آهن وجود داشته باشد به دستگاه می چسبد و باعث اختلال می شود.  

 

تفکیک دستی این نوع ضایعات برای صنایعی مثل فولاد امکان پذیر نیست، آیا دستگاههای مورد استفاده این صنایع همه وارداتی هستند و  شما برای اولین بار در ایران این دستگاه را ساخته اید؟

 وی گفت: بله دقیقا همینطور است تمام دستگاههای مورد استفاده وارداتی بوده و هنوز هم هستند، البته در ضایعات شهری چنین دستگاهی نداشته به دلیل این که در پسماند شهری ضایعات درشت تر هستند و نیروی کار ارزان وجود دارد و همچنین امکان این که با کارگر انجام دهیم بوده است، البته الان هم فقط کارگران افغان حاضر می شوند این کار را انجام دهند.

مطهری خاطرنشان کرد: ولی در آینده اگر نیروی کارگری کمتر شود و هم الزامات ایمنی و HSE رعایت بشود، الزاما باید از چنین دستگاهی در فرآیند تفکیک زباله شهری استفاده شود.

 

قیمت دستگاه وارداتی چقدر است و در صورتی که دستگاه در داخل کشور تولید شود چقدر ارزانتر خواهد بود؟

مطهری گفت: قیمت براساس کلاسه بندیهای مختلف فرق دارد اما مشابه خارجی بین 100 تا 200 هزار یورو قیمت دارد.

وی با اشاره به این که دستگاه گرانقیمت است ادامه داد: فعلا به تکنولوژی تولید دستگاه رسیده ایم، دستگاه که در داخل می توانیم بسازیم قیمت آن یک سوم نمونه خارجی است.

 

برآوردی از نیاز کشور به این دستگاه انجام داده اید و الان از نظر تولید در چه مرحله ای قرار دارید؟

این محقق اظهار کرد: بصورت سرانگشتی در هر شهری الان تقریبا یک شرکت بازیافت داریم مثلا در استان اصفهان شهرداری اصفهان،  شاهین شهر، مجموعه فولادشهر و نجف آباد، کاشان، شهرضا، 5 سایت تفکیک زباله وجود دارد که اگر در آینده بخواهد کار اصولی انجام و زباله ها درست تفکیک شود برای هر سایت تفکیک حداقل یک دستگاه نیاز است، طبق برآورد شهر تهران به تنهایی 25 دستگاه تفکیک ضایعات غیر فلزی و آلومینیومی برای سایت های بازیافت خود نیاز دارد که همچنان بصورت دستی انجام می شود.  

مطهری تصریح کرد: نمونه اولیه را ساختیم اما دستگاه گرانقیمتی است نمونه خارجی 100 هزار یورو قیمت دارد همچنین دستگاه ابعاد بزرگی 1.5 در 4 متر دارد و وزن آن هم سنگین است، تا مرحله تجاری سازی جلو رفتیم.

وی با بیان این که بخاطر همین مسائل نمونه صنعتی را نساختیم گفت: ولی با شرکتهای مختلفی رایزنی کردیم، یکی از جوامع هدف ما هم سازمانهای بازیافت بود که به دو دلیل پا پس کشیدند، اول این که چون این سازمانها عموما زیر نظر شهرداری هستند ارگانهای زیاد پول داری نیستند تا الزامات زیست محیطی نباشد این کار را نمی کنند، دوم این که گران شدن دلار هم روی تولید صنعتی این دستگاه تاثیر منفی گذاشت.

 

آیا صنایعی مثل فولاد که این نوع دستگاه را استفاده می کنند تمایلی برای خرید تولید داخل نشان می دهند؟

مطهری تصریح کرد: صنایع فولاد و اینها هم مشکلات خاص خود را دارد سیستم حالت رانتی دارد مثلا یک تعداد دستگاهها را از آلمان  خریداری کرده و طبق قرار داد باید بقیه دستگاهها هم از آلمان بخرند، پیگیر شدیم یکی از شرکتها گفتند سهامدار شرکت آلمانی است و طرف آلمانی  باید رضایت بدهد چون خودش دستگاه را وارد می کند.

این مخترع افزود: برخی هم راهکاری که به ما می دهند این است که دستگاه را بیاورید و نصب کنید 6 ماه کار بکند بعد قرارداد ببندیم، اما دستگاه گرانقیمت است ما چنین پولی نداریم، درخواست هم کردیم پول قطعات را به ما بدهند دستگاه را برایشان بسازیم و نصب کنیم اما قبول نکردند، سیستم قفل است و ما نتوانستیم.

 

مگر دستگاه وقتی از کشور خارجی وارد می شود پول آن چگونه پرداخت می شود؟

وی گفت: همین الان می توانید با شرکت آلمانی بعنوان مشتری مکاتبه کنید، تعارفی در کار نیست الان نصف پول را باید واریز کنید و از لحظه عقد قرارداد تا تحویل دستگاه یکسال هم منتظر بمانید، دستگاه در کل دنیا سفارش محور است.

 

چقدر قبل از ورود برای دستیابی به این فناوری پرس و جو کردید و اصلا نیاز سنجی کردید یا نه؟

 این محقق اظهار کرد: تقاضا محور نمونه اولیه دستگاه را ساختیم چون قبل این خودم سه تا اختراع داشتم، تجربیاتی به دستم آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول فناورانه باشد موفق نخواهد شد به هر حال در پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان فعال بودم، اما چون از سمت شهرداری اصفهان متقاضی شدند و گفتند ما می خواهیم از یک  شرکت آلمانی این دستگاه را بخریم، شهرداری صحبت کردند و گفتند می توانید این دستگاه را بسازید که حدود یک ماه بررسی کردیم، حتی نامه کتبی را از شهرداری دارم که گفتند اگر جواب بدهد مورد نیاز ما هست.

 وی افزود: حتی ناظر و مسئول فنی سازمان پسماند خیلی باسواد بودند هم استقبال کردند و روی کار هم نظارت کردند و تاییدیه دادند نهایتا به علت تغییر مدیریت سازمان پسماند مدیریت بعدی گفتند نه نمی خواهیم، حتی قبل از تغییر مدیریت ما دستگاه را رونمایی کردیم که گفتند باید شرکت هم ثبت کنید که پیگیر این موضوع بودیم و مدیریت تغییر کرد.  

 

چشم اندازی که برای آینده این دستگاه متصورید چیست؟

 مطهری اظهار کرد: اگر وضعیت مملکت بهتر شود فکر می کنم بشود کاری کرد اما هر چیزی یک زمانی دارد =که اگر میوه رسیده به موقع چیده نشود خراب می شود، تیمی که بودیم با وجود این که فرصتهای شغلی خوبی داشتند روی این کار ایستادند که الان هم دو نفر از این تیم در شرف ازدواج هستند و دیگر نمی توانند با وعده زنده بمانند ولی استراتژی که چیده ایم گفتیم که اگر کسی بیاید پای کار حاضریم با قیمت خیلی خوب که اگر حتی خودش بخواهد این کار را انجام دهد شاید چند برابر هزینه کند دانش فنی را واگذار کنیم که تو گنجه خاک نخورد.

 

 با تکنولوژی و قطعات گرانقیمت نمونه اولیه دستگاه را ساختید هیچ حمایتی داشتید؟ 

این مخترع گفت: تیم ما دانشجو فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی اصفهان بودیم، آنچنان پولی نداشتیم بتوانیم هزینه کنیم اما نیاز کشور بود ما هم علاقمند و توانمند بودیم پیگیر شدیم برای حمایت به سازمان بسیج علمی استان مراجعه کردیم خوشبختانه حمایت کردند.

مطهری تصریح کرد: بسیج علمی غیر از این که از نظر مالی حمایت کردند و ما را به چند ارگان دیگر برای تجاری سازی معرفی کردند که چندبار رفتیم تهران رایزنی کردیم خیلی هم علاقمند بودند و چراغ سبز نشان دادند اما بعدها که زنگ می زدم انگار نه انگار.

 

 انتهای پیام/

 معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴:۰۶

شناسه خبر: 92884

مطالب مرتبط :
لل

گفتکو با مخترع ایلامی احسان شاکری :

نبود سرمایه گذار و مشکلات مالی اصلی ترین چالش مخترعان

مخترع گیت ضدعفونی کننده هوشمند گفت :فرایند تبدیل ایده به طرح و شرکت دانش بنیان نیازمند سرمایه گذار مطمئن است . اما متاسفانه بسیاری از طرح های دانش بنیان که کاربردی و مورد نیاز کشور نیز هستد بدلیل نبود سرمایه گذار بدون استفاده باقی مانده و بی انگیزگی نخبگان از تولید محصولات و اختراعات بعدی را به دنبال دارد.

ضدعفونی کننده

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده منحصر به فرد در یزد

دو تن ازنخبگان بسیجی یزد موفق به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده ای منحصر به فرد شدند که با استقبال خوب بازار نیز مواجه شده است.

میوه خشک

فناوری جدید در صنعت خشک کردن میوه

محققان با استفاده از فناوری باد یونی برای خشک کردن میوه‌ها باعث صرفه‌جویی در انرژی و حفظ مواد مغذی میوه‌ها شدند و توانستند تحول بزرگی در این صنعت ایجاد کنند.

گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

بیانیه معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه در گرامیداشت هفته بسیج؛

روحیه مقاومت و روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه با صدور بیانیه ای به مناسبت هفته بسیج، امیدورا است گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی مد نظر همگانی باشد و ترویج گردد.

پروژه موشک استارشیپ قابلیتهای منحصر بفرد اما دو چالش اصلی

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی؛

پروژه موشک استارشیپ دو چالش اصلی دارد/ آغاز عصر جدید با پرتاب موشک فالکن ۹

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی گفت:پروژه موشک استارشیپ قابلیتهای منحصر بفرد اما حداقل دو چالش اصلی(قابلیت سوخت گیری در مدارها و فضا است و چالش دیگرسیستم خنک سازی است) که می تواند منجر به شکست پروژه شود، با پرتاب موشک فالکن ۹ عصرجدیدی در صنایع فضایی آغاز شد؛ و اگر پشتیبانی باشد ما هم می توانیم شکاف با پیشتازان صنایع فضایی را پر کنیم.

نخبگان بسیجی عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

به مناسبت هفته بسیج،

ده عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

ده عضو پایگاههای بسیج علمی پژوهشی و فناوری شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند.

مخترع قمی

سلسله گزارشات مخترعین استان قم با خبرگزاری علم و فناوری :

بومی سازی فیوم سلیکا توسط نخبه بسیجی از قم

خبرگزاری علم و فناوری استان قم گزارش میدهد : گفتگوی دوستانه با مخترع بسیجی که تولید فیوم سیلیکا را بومی سازی کرد

دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

توسط نخبه بوشهری؛

دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

جایزه

کیت تشخیص سرطان پستان در خانه و پنجره های برداشت اشعه ماورا بنفش برنده جوایز جیمز دیسون هستند

یک آزمایش خانگی ساده برای تشخیص سرطان پستان و پنجره برداشت انرژی خورشیدی ساخته شده از مواد بازیافتی، برندگان بزرگ جوایز جیمز دیسون ۲۰۲۰ هستند.

اختتامیه

خبرگزرای علم و فناوری استان قم خبر داد

اختتامیه همایش ملی کتاب سال حوزه‌های علمیه بانوان

اختتامیه دومین همایش ملی کتاب سال حوزه‌های علمیه بانوان با پیام تصویری آیت الله نوری همدانی و تجلیل از آثار برتر همراه بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب