مافیای صنعتی به دنبال نابودی تولیدات داخلی؛

تنها تولید کننده سکسیونر گازی و دژکتور کل کشور در کرمان / لاوان شرکت دانش بنیانی که مورد بی مهری قرار گرفته است

طراحی و ساخت کلیه قالب ها و تجهیزات لازم توسط متخصصان شرکت بارز کلید ، به عنوان یکی از زیر مجموعه های گروه صنعتی لاوان انجام شده است تولیدات این مجموعه توان رقابت با انواع مدل های خارجی را دارد که شامل سکسیونر گازی ۲۴ و ۳۶ کیلو ولت و دیژنگتور با عمقی ۲۴ کیلو ولت و کلیدهای قطع کننده جریان سری یک متوسط در سطح ولتاژ فشار متوسط برای نصب درون تابلو و جهت استفاده های متنوع صنعت برق ، است.

به گزارش خبرگذاری علم و فناوری از کرمان؛ چندی پیش از گروه صنعتی لاوان کرمان بازدید کردیم که مشکلات عدیده ای شرکت های تابعه این واحد صنعتی را به تعطیلی کشانده بود اما این گروه صنعتی موفق ترین چرخه تولید نیروگاه های برقی را با ساخت انواع مشتقات آنها در کارنامه خود داشته که هنوز هم نام آور است لذا بررسی کردیم که این گروه صنعتی چه تولیداتی ارئه کرده است که توانسته ، در مدت زمان کوتاهی  گوی سبقت را از همتایان خود در این صنعت  برباید .

با توجه به رشد روز افزون انرژی و لزوم ساخت و توسعه شبکه‌های برق و با هدف انجام خدمات در پروژه های مختلف در سطح کشور شرکت بارز کلید از مجموعه گروه صنعتی لاوان با هدف حضوری موثر در صنعت برق ایران در زمینه طراحی و ساخت انواع کلید های فشار متوسط صنعت برق طی سال های ۱۳۸۹ در کرمان تاسیس شد و بعد از یک دوره کار فشرده این شرکت موفق به تولید کلیدهای فشار متوسط سکسیونر و دیژینگتور جهت انجام تایپ تست بر اساس استانداردهای بین‌المللی در سال اول فعالیت خود گردید .

طراحی و ساخت کلیه قالب ها و تجهیزات لازم مربوط به این محصول توسط کارشناسان و متخصصان شرکت بارز کلید کرمان به عنوان یکی از زیر مجموعه های گروه صنعتی لاوان انجام شده است تولیدات این واحد صنعتی توان رقابت با انواع مدل های خارجی را دارد و محصولات فعلی ،شامل سکسیونر گازی ۲۴ و ۳۶ کیلو ولت و دیژنگتوربا عمقی ۲۴ کیلو ولت است که کلیدهای قطع کننده جریان سری یک متوسط در سطح ولتاژ فشار متوسط برای نصب درون تابلو و جهت استفاده های متنوع صنعت برق مناسب اند.

کلیدهای سری یک قطع کننده جریان و ایزوله شده توسط گاز sf۶ هستند که برای استفاده در شبکه های توزیع ایده آل می باشند این کلید برای متقاضیان تابلوهای برق فشار متوسط طراحی گردیده است این کلید دارای یک مکانیزم چرخشی سه وضعیتی است که در یک مزرعه مخزن  اپوکسی واقع شده و توسط گاز sf۶ پر و سپس آب بندی می‌شوند حرکت چرخشی محور توسط یک مکانیزم کاری در جلوی کلید تامین می‌شود.

این کلید دارای سه وضعیت قطع ، وصل و ارت و دارای یک سیستم قفل داخلی می باشد که از عملیات غیر صحیح جلوگیری می کند کلید های سری یک از ویژگی هایی مانند سرویس‌دهی طولانی سرویس‌دهی طولانی مدت تجهیزات اصلی بدون نیاز به تعمیر و نگهداری ایمنی کاری و سطح ولتاژ بالای محدود برخوردار است.

کلیدهای قطع کننده جریان سری یک کاربردهای زیادی در شبکه های توزیع برق حفاظت جهت پست های مبدل ترانس های mvm , lvکارخانجات و کارگاه ها بخش صنعتی و مصارف دیگر به کار گرفته می‌شوند.

 گاز اس اف ۶ چیست؟ سولفور هگزا فلوئوریدیک گاز دی‌الکتریک عالی برای استفاده در سطح ولتاژی فشار متوسط و بالا می باشد این گاز به طور گسترده در کلیدهای قطع کننده ولتاژ و در تابلو های مورد استفاده در صنعت برق کاربرد دارد.

 قطع کردن جریان در یک بریکر ولتاژ بالا با استفاده از خاصیت گاز sf۶ به دست می آید که ویژگی خاموش کردن آرک و یک دی الکتریک عالی را دارد پس از جدا کردن کنتاکت ها جریان ازطریق آرک انتقال می یابد که این آرک به وسیله گاز با دانسیته کافی سرد می‌شود.

 گاز sf6   عموماً در بیکرهای ولتاژ بالا و در حد رنج ولتاژ ۲۴ کیلو ولت و غیره به کار می‌رود، برخی از ویژگی های گاز اس اف ۶ که آن را برای استفاده در صنعت برق ایده آل می‌کند شامل؛ مقاومت دی‌الکتریک بالا، توانایی منحصر به فرد در خاموش‌کردن آرک ، پایداری حرارتی عالی، هدایت مناسب گرمایی، امکان به دست آوردن بالاترین عملکرد تا ۶۳ کیلو ولت زمان شکست است.

قطعات اصلی  کلید قطع کننده سری یک از مکانیزم عملکردی پوست اپوکسی رزین است مکانیزم عملکرد سری یک شامل سکسیونر، فریم، دستگیره عملکردی، قفل داخلی درب، میله اتصال ارت، فیلد کنترل میدان، رزین بالایی، رزین پایینی، میمیک و دیاگرام است.

کلید چرخشی سه وضعیتی کنتاکت متحرک بر روی شافت چرخشی که درون پوست رزین ایزوله شده است ثابت می‌شود و کنتاکت های ثابت به طور مستقیم روی بدنه سوار می‌شوند حرکت چرخشی محور توسط یک مکانیزم عملکردی انجام می‌گیرد که در جلوی کلید واقع شده و دارای سه وضعیت قطع و وصل و ارت می باشد که از کاربردهای اشتباه جلوگیری می‌کند.

 مکانیزم عملکردی کلید سری ۱ به صورت از پیش شارژ شده با قلاب قطع و وصل است، اپراتور می تواند به دو صورت دستی و با موتور فنرها را که از انرژی لازم برای قطع و وصل شدن قسمت مکانیکی کلید یا کویین باز و بسته را فراهم می‌کنند، شارژ نماید و وضعیت شارژ فنر در جلوی مکانیزم کلید قرار دارد.

کلیدهای سری ۱ یا BKL1 تمامی تایپ تست ها را طبق استاندارد بین المللی  IEC تحت نظارت وزارت نیرو در آزمایشگاه رسمی پژوهشگاه نیرو و همچنین در آزمایشگاه اروپایی ویکی مجارستان با موفقیت گذرانده است، سیستم کنترل کیفیت شرکت بارز کلید نیز این اطمینان خاطر را به وجود می‌آورد که کل پروسه تولید در سطح کیفی بالا انجام شده و کیفیت ساخت کلید ها حفظ می شود.

با این احتساب و تولید بومی سکسیونر هایی 100 درصد ایرانی می توانیم امیدوار باشیم که در این عرصه موفق بوده و نام اور شویم و قطع وابستگی داشته باشیم زیرا این گروه صنعتی دانش بنیان وجوان همان توجه به داخل و امکانات داخلی ایت که رهبر معظم انقلاب از آن نام می برد اما عدم توجه مسئولان به این واحد تولیدی سبب رکود در این زمینه شده و کمبود نقدینگی این واحد صنعتی را به تعطیلی کشانده است .

انتهای پیام/ طهماسبی

 

زمان انتشار: جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶:۱۲

شناسه خبر: 92893

مطالب مرتبط :

آنچه از گروه صنعتی لاوان باید بدانیم؛

شرکت دانش بنیانی که از تولید سکسیونر در خلا تا اجرای انواع پروژه های برق حرفی برای گفتن دارد

شرکتی که رتبه کارآفرین برتر کشوری را در سال ۹۲ بدست آورده و انواع پروژه های برقی از صفر تا صد را در کشو رهای حاشیه خلیج فارس به نام خود ثبت کرده و در خارج از مرزها نام و نشانی از خود به جای گذاشته است، اکنون طی مناقشات داخلی گرفتار شده است و با کمبود نقدینگی سرمایه در گردش روبه رو گردیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب