توسط نخبه بوشهری؛

دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری در راستای پاسخ به مطالعات بر حق رهبر فرزانه انقلاب بر تاکید ویژه بر فعالیتهای علمی و حرکتهای دانش بنیان، تلاش می‌نماید تا با حمایت از نخبگان در این راستا گام بردارد.

 دکتر حامد گرگین پور، مخترع و استاد دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر تاکنون توانسته است با کمک و حمایت بسیج علمی و فناوری سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر فعالیت‌های ارزشمندی به انجام رساند که دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل، یکی از اختراعات وی می‌باشد.

وی درباره اختراعش می‌گوید: تخصص‏های مهندسی متعددی برای طراحی و ساخت و بهره‏برداری یک شناور دریایی مورد نیاز است، در این میان سیستم برق و کنترل و مخابرات شناور از اهمیت فوق‏العاده‏ای برخوردار است و عملکرد مطمئن و با قابلیت اطمینان بالای آن در همه شرایط دریایی و جوی مورد نیاز است.

گرگین پور با اشاره به هدف از ساخت دستگاه گفت: هدف ما از طراحی و ساخت این محصول، تأمین برق اظطراری 24 ولت شناور، افزایش قابلیت اطمینان و تطبیق با سیستم‏های پدافند غیر عامل، بهینه سازی در مصرف سوخت شناور، جلوگیری از ایجاد نوسانات بر روی سیستم‏های کنترلی شناور ناشی از منبع تأمین برق DC است.

 

وی بیان داشت: در انجام این پروژه، تأمین برق 24 ولت شناور با استفاده از سلول‌های خورشیدی جهت افزایش قابلیت اطمینان و استفاده کامل از سیستم‏های ناوبری شناور در مواقع اظطراری و نبود برق اصلی دنبال می‏شود.

استاد دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر گفت:محاسبات و اندازه گیری‏ها در یک شبکه انرژی الکتریکی اهمیت بسیار بالایی برای طراحی، بهره برداری، برنامه ریزی توسعه، کاهش تلفات و عیب یابی دارد و شبکه توزیع در دوسطح MV و LV دارای تعداد زیادی اشعابات فرعی در هر مسیر تغذیه است که عملاً امکان داشتن داده‌های واقعی اندازه‌گیری را در تمامی مسیرهای تغذیه غیرممکن می‏‌سازد.

وی افزود: اما مهندسین طراح و بهره‌بردار شبکه به دلایل گفته شده در برخی مواقع نیاز به داده‏های واقعی شبکه دارند بنابراین نیاز به دستگاهی وجود دارد که بتواند پارامترهای ولتاژ، جریان، فرکانس و ضریب توان خط انتقال و درنتیجه میزان عبور توان‌های اکتیو و راکتیو را اندازه‌گیری نموده و قابل حمل باشد و درحال حاضر کمیت‌های ولتاژ و جریان را توسط اندازه‏گیرهای مجزایی می‏توان ثبت نمود ولی ضریب توان قابل اندازه گیری نبوده و تنها از روی محاسبات شبکه مدل شده در نرم افزارهای کامپیوتری قابل تخمین است.

گرگین پور ادامه داد: هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

این نخبه بوشهری اظهار داشت: این دستگاه جهت تأمین برق اضطراری و بخشی از انرژی مورد نیاز در کارکرد عادی شناورهای کوچک و توسط دریایی کاربرد دارد و کاربر آن مالکان شناورهای کوچک و متوسط و شرکت‌های سازنده شناورهای دریایی می باشند.

 

 

 

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲:۲۸

شناسه خبر: 92895

مطالب مرتبط :
پوشش‌های اپوکسی

یک محقق و فعال عرصه رنگ و پوشش‌ مطرح کرد:

پوشش‌های اپوکسی جهت حفاظت تاسیسات زیر زمینی طراحی و تولید شد

عطا محمد بابااحمدی، گفت: پوشش اپوکسی بدون حلال با مقاومت دمایی تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد اولین محصول دانش بنیان برای حفاظت از تاسیسات زیرزمینی در کشور است که توسط محققان شرکت دریا رنگ اصفهان طراحی و تولید شد.

مقاله نخبه  بوشهری به عنوان برتر و پربازدیدترین معرفی شد

در هشتمین کنفرانس منطقه ای سیرد در تهران؛

مقاله نخبه بوشهری به عنوان برتر و پربازدیدترین معرفی شد

در هشتمین کنفرانس منطقه ای سیرد در تهران، مقاله یک جوان نخبه موفق شهرستان خارگ استان بوشهر به عنوان مقاله برتر و پربازدیدترین این کنفرانس انتخاب شد.

از دغدغه اشتغال تا درخواست حمایت‌های مسئولین استان

در گفت و گو با بانوی کار آفرین بوشهری؛

از دغدغه اشتغال تا درخواست حمایت‌های مسئولین استان

این بانوی کارآفرین بوشهری که اکنون به عنوان یک کارآفرین موفق اقتصادی شناخته می‌شود به فکر این است کار خود را گسترش دهد و به فکر صادرات تولیدات خود است تا بتواند شرایط اشتغال برای افراد بیشتری را فراهم نماید و انتظار دارند مورد حمایت مسئولین قرار گیرد.خبرنگار:حسینی مفرد

معاونت جهاد علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر؛

دوازدهمین همایش جهادگران علم و فناوری استان بوشهر برگزار می‌شود

همزمان با هفته بسیج، معاونت جهاد علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر، دوازدهمین همایش جهادگران علم و فناوری به منظورتجلیل از مخترعین و مبتکرین پژوهشگران برتر در روز یکشنبه در حسینیه عاشقان ثارالله برگزار می نماید.

کاتالیزگری ایرانی در چالش نمونه‌های خارجی/ تحولی در آینده داروسازی کشور

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

کاتالیزگری ایرانی در چالش نمونه‌های خارجی/ تحولی در آینده داروسازی کشور

اختراع ماده‌ای کاتالیزگر به دست یکی از «پژوهشگران شهرستان دیر» موجب شده است که ماده اولیه برخی داروهای آلفا آمینو نیتریل‌ها در شرایط بهینه و در دمای اتاق همراه با جداسازی ویژه کاتالیزگر صورت بپذیرد و این درحالی است که نمونه‌های مشابه خارجی با قیمت‌های بالا و کیفیت پایین به دست داروسازان کشورمان می‌رسد.

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

این دستگاه در کل دنیا سفارش محوراست؛

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب