خبرگزاری علم و فناوری

توسط نخبه بوشهری؛

دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری در راستای پاسخ به مطالعات بر حق رهبر فرزانه انقلاب بر تاکید ویژه بر فعالیتهای علمی و حرکتهای دانش بنیان، تلاش می‌نماید تا با حمایت از نخبگان در این راستا گام بردارد.

 دکتر حامد گرگین پور، مخترع و استاد دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر تاکنون توانسته است با کمک و حمایت بسیج علمی و فناوری سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر فعالیت‌های ارزشمندی به انجام رساند که دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل، یکی از اختراعات وی می‌باشد.

وی درباره اختراعش می‌گوید: تخصص‏های مهندسی متعددی برای طراحی و ساخت و بهره‏برداری یک شناور دریایی مورد نیاز است، در این میان سیستم برق و کنترل و مخابرات شناور از اهمیت فوق‏العاده‏ای برخوردار است و عملکرد مطمئن و با قابلیت اطمینان بالای آن در همه شرایط دریایی و جوی مورد نیاز است.

گرگین پور با اشاره به هدف از ساخت دستگاه گفت: هدف ما از طراحی و ساخت این محصول، تأمین برق اظطراری 24 ولت شناور، افزایش قابلیت اطمینان و تطبیق با سیستم‏های پدافند غیر عامل، بهینه سازی در مصرف سوخت شناور، جلوگیری از ایجاد نوسانات بر روی سیستم‏های کنترلی شناور ناشی از منبع تأمین برق DC است.

 

وی بیان داشت: در انجام این پروژه، تأمین برق 24 ولت شناور با استفاده از سلول‌های خورشیدی جهت افزایش قابلیت اطمینان و استفاده کامل از سیستم‏های ناوبری شناور در مواقع اظطراری و نبود برق اصلی دنبال می‏شود.

استاد دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر گفت:محاسبات و اندازه گیری‏ها در یک شبکه انرژی الکتریکی اهمیت بسیار بالایی برای طراحی، بهره برداری، برنامه ریزی توسعه، کاهش تلفات و عیب یابی دارد و شبکه توزیع در دوسطح MV و LV دارای تعداد زیادی اشعابات فرعی در هر مسیر تغذیه است که عملاً امکان داشتن داده‌های واقعی اندازه‌گیری را در تمامی مسیرهای تغذیه غیرممکن می‏‌سازد.

وی افزود: اما مهندسین طراح و بهره‌بردار شبکه به دلایل گفته شده در برخی مواقع نیاز به داده‏های واقعی شبکه دارند بنابراین نیاز به دستگاهی وجود دارد که بتواند پارامترهای ولتاژ، جریان، فرکانس و ضریب توان خط انتقال و درنتیجه میزان عبور توان‌های اکتیو و راکتیو را اندازه‌گیری نموده و قابل حمل باشد و درحال حاضر کمیت‌های ولتاژ و جریان را توسط اندازه‏گیرهای مجزایی می‏توان ثبت نمود ولی ضریب توان قابل اندازه گیری نبوده و تنها از روی محاسبات شبکه مدل شده در نرم افزارهای کامپیوتری قابل تخمین است.

گرگین پور ادامه داد: هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

این نخبه بوشهری اظهار داشت: این دستگاه جهت تأمین برق اضطراری و بخشی از انرژی مورد نیاز در کارکرد عادی شناورهای کوچک و توسط دریایی کاربرد دارد و کاربر آن مالکان شناورهای کوچک و متوسط و شرکت‌های سازنده شناورهای دریایی می باشند.

 

 

 

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲:۲۸

شناسه خبر: 92895

مطالب مرتبط :


خبرنگار:حسینی مفرد

معاونت جهاد علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر؛

دوازدهمین همایش جهادگران علم و فناوری استان بوشهر برگزار می‌شود

همزمان با هفته بسیج، معاونت جهاد علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر، دوازدهمین همایش جهادگران علم و فناوری به منظورتجلیل از مخترعین و مبتکرین پژوهشگران برتر در روز یکشنبه در حسینیه عاشقان ثارالله برگزار می نماید.

کاتالیزگری ایرانی در چالش نمونه‌های خارجی/ تحولی در آینده داروسازی کشور

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

کاتالیزگری ایرانی در چالش نمونه‌های خارجی/ تحولی در آینده داروسازی کشور

اختراع ماده‌ای کاتالیزگر به دست یکی از «پژوهشگران شهرستان دیر» موجب شده است که ماده اولیه برخی داروهای آلفا آمینو نیتریل‌ها در شرایط بهینه و در دمای اتاق همراه با جداسازی ویژه کاتالیزگر صورت بپذیرد و این درحالی است که نمونه‌های مشابه خارجی با قیمت‌های بالا و کیفیت پایین به دست داروسازان کشورمان می‌رسد.

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

این دستگاه در کل دنیا سفارش محوراست؛

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب