علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

کاتالیزگری ایرانی در چالش نمونه‌های خارجی/ تحولی در آینده داروسازی کشور

اختراع ماده‌ای کاتالیزگر به دست یکی از «پژوهشگران شهرستان دیر» موجب شده است که ماده اولیه برخی داروهای آلفا آمینو نیتریل‌ها در شرایط بهینه و در دمای اتاق همراه با جداسازی ویژه کاتالیزگر صورت بپذیرد و این درحالی است که نمونه‌های مشابه خارجی با قیمت‌های بالا و کیفیت پایین به دست داروسازان کشورمان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ کاتالیزور، کاتالیست یا کاتالیزگرها موادی هستند که درصورت افزودن آن به مخلوط واکنشی سبب تغییر سرعت واکنش می‌شود که اکثرا از این مواد در سرعت بخشیدن به واکنش‌ها صورت می‌پذیرد و شناخت هرچه بیشتر فاکتورهای تبدیل شیمیایی در هر واکنش و ایجاد شرایط بهینه باعث افزایش بازدهی، عملکرد و صرفه جویی اقتصادی می‌شود.

عبدالعزیز بحرانی، رئیس دانشگاه آزاد شهرستان دیر، پژوهشگر و مخترعی است که در دوران دانشجویی کارشناسی ارشد خود دست به تغییر و ایجاد ماده‌ای در واکنشهای شیمیایی زد.

عبدالعزیز بحرانی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری استان بوشهر، اظهار داشت: از سال ۱۳۸۹ در دوران دانشجویی ارشد شیمی الی به کمک استاد راهنمای خود با مطالعه بیش از ۵۰ مقاله از کشورهای اروپایی، روی این ماده کار کردم تا با توجه به پروژه‌های قبلی بتوانم ماده بهتر و بهینه‌تری با بازدهی بالا داشته باشیم و سرانجام، تلاش‌ها نتیجه داد و این محصول در سال ۱۳۹۱ تیتر روزنامه‌ها شد و با شماره ۷۸۶۰۵ و حمایت ۲۰ ساله از طرح، ثبت اختراع گردید و در این زمینه مقاله‌ای بین المللی در JCR انگلستان، با if بالا به چاپ رسید.

یکی ازمشکلات این مخترع، عدم وجود آزمایشگاه‌های مجهز در استان

وی افزود: در تمام طول دوران پژوهش، به دلیل عدم وجود آزمایشگاه‌های مجهز مجبور بودم فعالیت خود را درآزمایشگاه‌های شیراز، تهران و... انجام می‌دادم و در صورتی که اکثر مواد به دلیل تحریم در کشور پیدا نمی‌شد مجبور به خرید مواد از شرکت‌های آلمانی با قیمت‌های بسیار بالا و هزینه شخصی بودم و این درحالی بود که حدودا شش ماه به طول می‌انجامید تا مواد مورد نیاز به دستمان برسد.

استاد دانشگاه آزاد دیر با اشاره به مالکیت فکری۲۰ ساله این محصول بیان کرد: این ماده در سنتز ماده اولیه تهیه برخی داروهای آلفا آمینو نیتریل ها در شرایط بهینه با کاتالیزور ویژه‌ای در دمای اتاق نقش دارد، این ماده از جنبه‌های مختلفی با نمونه‌های خارجی در رقابت است و در بسیاری از موارد از نمونه‌های مشابه خود، کارایی بسیار بالاتری دارد و به دلیل اینکه دوستار محیط زیست است، اهمیت بسیاربالایی بین کشورهای مختلف در زمینه شیمی آلی و داروسازی دارد.

کارکرد کاتالیزگر بدون حلال، خصوصیتی که مشابه خارجی دارا نیست!

وی در ادامه گفت: این محصول به دلایلی از محصولات مشابه کارایی بیشتری دارد که از جمله آنها؛ کارکرد کاتالیزگر بدون حلال، دوستدار طبیعیت، بازدهی ۹۰ درصد به بالا در زمان ۸ تا ۲۰ دقیقه می‌باشد و این در حالی است که در نمونه های مشابه در کشورهای اروپایی در حلال و زمان چند ساعته و دمای بالا انجام می ‌پذیرد.

بحرانی اظهار داشت: تقریبا ۲۵ سال است که همه کشورها به دنبال روش‌هایی برای ساخت و تهیه این مواد در جهت شیمی سبز هستند منتهی در این اختراع، روش‌های جدید و مناسب برای سنتز در نظر گرفته شده که عملکرد آسان و کم هزینه ای به دنبال دارد و همچنین بدون نیاز به تجهیزات خاص آزمایشگاهی در حالی که کاتالیزگر آن به راحتی از محصول جدا می شود، می توان ماده را تهیه کرد.

به دلیل عدم شناخت و اهمیت این اختراع، حمایتی صورت نگرفت

وی با اشاره به موضوعیت بازاریابی محصول و عدم حمایت برخی مسئولان دانشگاهی در سال های ابتدایی ثبت اختراع بیان کرد: در همان سال‌های ابتدایی ثبت محصول، توضیحاتی را به مقامات دانشگاهی و آموزش و پروش مطرح کردم اما شاید به علت عدم شناخت و اهمیت این اختراع، حمایتی صورت نگرفت.

این مخترع افزود: در حوزه بازاریابی نیز به دلیل مشغله زیاد اقدامی انجام نداده‌ام و در آینده‌ای نزدیک طرح‌هایی برای فروش محصول دارم، البته برای تولید این ماده، عدم وجود آزمایشگاه مجهز در شهرستان دیر وکنگان و همچنین طولانی بودن مسافت تا آزمایشگاه استان‌ها و شهر های دیگر، ازجمله مشکلاتی است که با آن روبه رو هستیم؛ چراکه اکثر پژوهشگر‌های بوشهری در مرکز استان بوشهر و استان‌های دیگر ساکن هستند و فعالیت‌های خود را در آنجا انجام می‌دهند اما من برای خدمت به مردمم و ارائه نتایج تحقیقاتم در شهر دیر، ماندم.

عبدالعزیز بحرانی با بیان اینکه موفقیت خود را مدیون استاید خود مخصوصا استاد راهنمایم جناب کریمی هستم ابراز داشت: پس از سخنان مقام معظم رهبری در جهت اهمیت به شرکت‌های دانش بنیان  و درآمد زایی از علم، رویکرد دانشگاه‌ها به سمت کارهای پژوهش محور، مهارتی و کاربردی رفته است که جای امیدواری دارد و قطعا اگر دانشجویان و دانش آموزان علوم را کاربردی یادبگیرند و به صرف حفظیات روی نیاورند قطعا نتایج بهتری در پیشرفت کشور خواهیم داشت.

مصاحبه کننده: فاطمه مظفری پور

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰:۰۵

شناسه خبر: 92897

مطالب مرتبط :
مخترع قمی

سلسله گزارشات مخترعین استان قم با خبرگزاری علم و فناوری :

بومی سازی فیوم سلیکا توسط نخبه بسیجی از قم

خبرگزاری علم و فناوری استان قم گزارش میدهد : گفتگوی دوستانه با مخترع بسیجی که تولید فیوم سیلیکا را بومی سازی کرد

دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

توسط نخبه بوشهری؛

دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

بسیج دانشجویی

بسیج دانشجویی دانشکده های داروسازی کشور:

اتهام زنی به داروسازان پاکدست قابل چشم پوشی نیست

۱۱ بسیج دانشجویی دانشکده داروسازی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه ‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نوشتند: اتهام زنی به داروسازان پاکدست قابل چشم ‌پوشی نیست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب