با وجود تاکیدات کارشناسان و پزشکان کشور؛

پرهیزجدی از مصرف خودسرانه دارو/هشدار رئیس علوم پزشکی شاهرود ازخوددرمـانی کرونایی

متأسفانه گاهاًمشاهده می شود تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا بدون مراجعه به پزشک، به خود درمانی در منزل پرداخته‌ و در کمال تأسف برخی از بیماران با حال وخیم و رو به فوت به بیمارستان مراجعه می نمایند.

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری؛ در این روزهای پرالتهاب کرونایی که سرتاسر جهان و نیز کشورمان درگیر این همه گیری خطرناک شده است متأسفانه گاهاًمشاهده می شود تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا بدون مراجعه به پزشک، به خود درمانی در منزل پرداخته‌ و در کمال تأسف برخی از بیماران با حال وخیم و رو به فوت به بیمارستان مراجعه می نمایند.

همانطور که می دانیم کرونا در ابتدا خفیف است و فرد آن را به عنوان یک بیماری شدید، جدی نمی‌گیرد.با گذر زمان علایم کم کم تشدید شده و بعد از یک هفته تا ۱۰ روز شرایط بیمار‌ وخیم‌تر خواهد شد و متأسفانه تعدادی موارد مرگ در بدو ورود به بیمارستان با همین وضعیت اعلام شده است.

در حال حاضر درمان ضدویروسی مشخصی برای کرونا پیشنهاد نشده است. افرادی که مبتلا هستند، می‌بایست مراقبت‌های پشتیبانی برای کاهش علایم دریافت کنند. برای حالت‌های بیماری شدید، درمان بایستی شامل مراقبت جهت ارتقای عملکرد ارگان‌های حیاتی باشد.

از طرفی برخی از دارو­های تجویز شده در دنیا، سنتی یا خانگی، ممکن است باعث تسکین و کاهش علائم ویروس کرونا شود، هیچ مدرکی مبنی بر اثربخش بودن این داروها در روند پیشگیری یا درمان بیماری وجود ندارد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای پیشگیری یا درمان کرونا، مصرف خودسرانه هیچ دارویی (ازجمله آنتی‌­بیوتیک­‌ها) را توصیه نمی‌­کند. هرچند در حال حاضر، چندین آزمایش بالینی، شامل داروهای غربی و سنتی در حال انجام است. سازمان جهانی بهداشت به محض دستیابی به یافته­‌های بالینی جدید، اطلاعات به دست­‌آمده را منتشر خواهد ساخت.

به گفته تمام کارشناسان سلامت "درخانه‌مـاندن" مؤثرترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. این بهترین راه پیشگیری از کرونا به‌‌خصوص برای افرادی که دچار مشکلات آسم و بیماری‌‌های زمینه‌‌ای هستند البته باید دقت داشت ضمن رعایت اصول اولیه بهداشتی، از خوددرمانی جداً پرهیز کنند.

دکتر رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود دراین باره اظهارداشت:

در حـال حاضر شاهد مصرف داروهای تجویز نشده و خوددرمانی مردم برای درمان بیماری کرونا هستیم؛ درحالی‌که مقوله درمان کاملاً تخصصی و دارای فرآیندی پیچیده است.

وی عمل به دستورات علمی در زمینه درمان را یک ضرورت مهم و قابل توجه دانست و بیان کرد: یکی از مهم ترین توصیه های اعلام شده به افراد پرهیز از استفاده داروهای بدون تجویز علمی است؛ چراکه هر دارو و درمانی باید با مستندات تحقیقاتی لازم تجویز شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مردم را به رعایت هرچه بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی دعوت نمود و خواستار شد:انتظار ما این است که مردم با رعایت اصول بهداشتی نهایت تلاش خود را برای پیشگیری از ابتلا به کار برند.

دکتر چمن افزود: همچنین لازم است از انجام فرآیند درمان که کاملاً تخصصی است پرهیز کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از مردم خواست تا از حضور در تجمعات غیرضروری پرهیز کنند و در صورت نیاز به انجام کار ضروری حتماً از ماسک استفاده کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 92911

مطالب مرتبط :
زارعی

رئیس مجمع نمایندگان مازندران:

دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت اساتید دانشگاهی استفاده کنند

رئیس مجمع نمایندگان مازندران با اشاره به فاصله‌ای که صنعت با دانشگاه دارد،گفت: ضعف عدم استفاده از ظرفیت کارشناسان دانشگاهی در مدیریت دستگاه‌های اجرایی هم به چشم می‌آید.

۱

۲۳ آذرماه برگزار می شود؛

دومین همایش ملی التهاب با رویکرد «التهاب شدید در بیماری COVID-۱۹» (با امتیاز بازآموزی)

"دومین همایش ملی التهاب با رویکرد «التهاب شدید در بیماری COVID-۱۹» (با امتیاز بازآموزی)، آذر ۹۹" در تاریخ ۲۳ الی ۲۷ آذر ۱۳۹۹ توسط مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در شهر تهران - به صورت مجازی برگزار می گردد.

۴۷

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛

سمنان|اشتغال زایی توسط بانوی معرق کار بسیجی در شاهرود

بانوی کارآفرین شاهرودی از فعالیت هنری، کسب و کار و ایجاد شغل برای دیگر بانوان هم شهری خود شرح می دهد.

۰۲۴۷

در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به انجام رسید؛

محلول نگهداری قرنیه چشم ساخت ایران/راه اندازی اولین پژوهشکده چشم در ایران

به همت متخصصان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همزمان با افتتاح اولین پژوهشکده چشم در کشور از محلول بومی نگهداری قرنیه چشم رونمایی به عمل آمد.

واکسن کرونا

خبرهای خوب از واکسن ضدکرونا برای جهان

کرونا رسما واکسن دار شد !

به گزارش توئیت پرس :واکسن های کرونا مدرنا با موفقیت ۹۵ درصدی و بدون نیاز به حمل و نقل خاص , احتمالا واکسن مورد مصرف جهان شود .

ویروس کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد؛

آمار ابتلا و فوتی های جدید کرونا در قم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم آخرین وضعیت ابتلا به ویروس کرونا در استان قم تا دوم آذر ماه را اعلام کرد.

تست کرونا

معاون علوم پزشکی خبر داد

اختصاص ۱۰۰ هزار تست تشخیص کرونا به کهگیلویه و بویراحمد/مشارکت سپاه و بسیج در فاز دوم مبارزه با کووید ۱۹

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰۰ هزار تست تشخیص کرونا به استان اختصاص داده شده که تا پایان هفته جاری وارد استان می‌شود.

نخبگان بسیجی عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

به مناسبت هفته بسیج،

ده عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

ده عضو پایگاههای بسیج علمی پژوهشی و فناوری شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند.

رمدسیویر

سازمان بهداشت جهانی:

رمدسیویر برای درمان کرونا استفاده نشود

سازمان بهداشت جهانی با استناد به نتیجه گیری‌های یک گروه بین‌المللی متخصصان توصیه کرد، از داروی رایج ضد ویروس رمدسیویر برای درمان کووید ۱۹ استفاده نشود.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آخرین اخبار از وضعیت واکسن ایرانی کرونا/ مردم چه زمانی می توانند از واکسن بومی سازی شده کووید ۱۹ استفاده کنند ؟

با توجه به اعلام مسئولین، ۸ واکسن ایرانی کرونا در فهرست کاندیداهای واکسن سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و البته ۸ واکسن دیگر نیز در آستانه ورود به این فهرست قرار دارد که این بدان معناست که تقریبا تمام استراتژی‌های احتمالی دستیابی به واکسن کووید۱۹ در ایران از مرحله تولید آزمایشگاهی عبور کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب