خبرگزاری علم و فناوری

ساخت فنی‌ترین دستگاه تولید ماسک کشور در مازندران/ تفاوت قیمتی یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومانی دستگاه تولید داخل با مشابه خارجی

نخبه مازندران با اشاره به حمایت‌های سازمان بسیج علمی از دستگاه تولید ماسک صنعتی در مازندران، گفت: دستگاه تولیدی این مجموعه یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان از مشابه خارجی ارزانتر است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، با شیوع ویروس کرونا بحث تامین ماسک و ضدعفونی کننده یکی از چالش‌های جدی در کشور بوده است.
میثم حسنعلی زاده کلاگری نخبه مازندران فعال در سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران با درک وضعیت کشور، طرح خط تولید ماسک سه لایه پزشکی را در دستور کار خویش قرار داده است.
این نخبه مازندران با اعلام اینکه از روز اول عید شروع به ساخت دستگاه تولید ماسک کرده است، گفت: به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده و بحث تحریم تهیه لوازم مورد نیاز هم بسیار سخت بوده است.
حسنعلی زاده خاطر نشان کرد: تولید ماسک اگر چه به صورت سنتی انجام می‌شد ولی نیازمندی‌های کشور بسیار بیشتر از آنچیزی بود که اعلام می‌شد.


وی ادامه داد: بسیاری از دستگاه‌ها و شرکت‌ها فعال در زمینه تولید ماسک نمی‌توانستند نیازمندی‌های مردم را تامین کنند به همین دلیل بازار سیاه ماسک ایجاد شده بود.
این نخبه مازندرانی اضافه کرد: از طرف دیگر بحث استریل و بهداشتی بودن ماسک یک دغدغه بسیار جدی‌تر در ایام کرونا بود که همزمان باید رفع دغدغه بهداشتی،سرعت در تولید و قیمت مناسب دستگاه تولیدی را مد نظر قرار می‌دادیم.
حسنعلی زاده اضافه کرد: نمونه اولیه دستگاه را در مدت یک ماه راه‌اندازی کردیم، برای خط صنعتی نیاز به تامین لوازم داشتیم که با پیگیری‌ها و همراهی سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران بخشی از نیازهای مادی ما تامین شده است.
وی یادآور شد: برای تکمیل خط تولیدی ماسک کاملا بهداشتی در مجموع 6 ماه زمان برد اما دستگاه‌های تولیدی همه نیازهای داخلی را رفع می‌کند.


این نخبه مازندرانی خاطر نشان کرد: هزینه خط تولید ما حدود 250 میلیون تومان است که مشابه دستگاه خارجی تولید ماسک حدود دو میلیارد تومان هزینه دارد.
حسنعلی زاده خاطر نشان کرد: در حال حاضر این دستگاه با حجم تولیدی بسیار زیاد و متناسب با سرعت کار اپراتورها قادر به تولید ماسک است.


وی اضافه کرد: در کنار دغدغه تولید بحث استریل ماسک مطرح است که در تولید این دستگاه به این مباحث هم دقت ویژه‌ای داشتیم.
این نخبه مازندرانی با اعلام اینکه قابلیت این دستگاه پس از کاهش تقاضا برای تولید ماسک قابل تغییر است، گفت: تولید پاپوش‌های بیمارستانی و کلاه پزشکی را می‌توانیم با تغییراتی در این دستگاه ها اعمال کنیم.
وی با اعلام اینکه بحث مهم در تولید دستگاه‌های از این دست دستیابی به دانش این تولیدات است،افزود: برای سایر نیازمندی‌های می‌توانیم دستگاه را متناسب با خواسته‌ها و نیازها تغییر دهیم.


این نخبه مازندرانی اضافه کرد: سازمان بسیج علمی و پژوهشی همکاری بسیار مناسبی برای ساخت این دستگاه داشته در کنار حمایت‌های مادی از موهبت‌های معنوی این سازمان برای معرفی بیشتر این دستگاه برخوردار شدم.
همچنین در راه اندازی این خط تولید شرکت تولیدی صنعتی تاوتک و مانا الکترونیک نیز با ما همکاری داشتند.


وی ادامه داد: در شرایطی موفق به ساخت این دستگاه شدیم که برای خرید قطعات با مشکل مواجه بودیم اما جمله ما می‌توانیم را به خوبی تعبیر کردیم.
وی در ادامه خواستار حمایت جدی مسئولان استانی و ملی از نخبگان شده است و گفت: ظرفیت‌های بسیار جدی نخبگانی در کشور وجود دارد.
حسنعلی زاده ادامه داد: بروکراسی اداری آزار دهنده یکی از چالش‌های جدی نخبگان در کشور است که کمتر به آن توجه می‌شود.

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 92912

مطالب مرتبط :
نیروگاه فتوولتائیک

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد فارس در گفتگو با علم و فناوری:

احداث و راه اندازی تعداد ۵۴۰ ‪ واحد نیروگاه فتوولتائیک در فارس/ فارس رکوردار تعداد نیروگاه نصب شده در سطح کشور

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد فارس گفت: طرح احداث و راه اندازی نیروگاه های فتوولتائیک در استان فارس با نام طرح برکت آفتاب با همکاری شرکت‌ های توزیع نیروی برق فارس و شیراز اجرا می‌گردد که با احتساب مولدهای خورشیدی که در دو سال گذشته نصب شده، تعداد نیروگاه‌ های فتوولتائیک مددجویان کمیته امداد قریب به ۱۰۰۰ واحد رسیده که بیشترین تعداد نیروگاه نصب شده در سطح کشور می باشد .

حسن زاده

خبرگزاری علم و فناوری خبر می‌دهد

پرش سه گام تشخیص کرونا ۱۵ متر دورتر

نخبه مازندرانی موفق به ساخت دستگاهی شده که امکان بررسی سه مولفه اصلی کرونا تب، وضعیت اکسیژن و ضربان قلب را داشته و مولفه‌های شناسائی شده روی تلفن هوشمند قابل استخراج است.

ضدعفونی کننده

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده منحصر به فرد در یزد

دو تن ازنخبگان بسیجی یزد موفق به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده ای منحصر به فرد شدند که با استقبال خوب بازار نیز مواجه شده است.

میرقانعی

رئیس سازمان بسیج علمی استان یزد خبر داد

حمایت از ۳۰ طرح و پروژه فناورانه در یزد

رئیس سازمان بسیج علمی استان یزد گفت: به طور متوسط بسیج علمی استان یزد سالانه از قریب به ۳۰ پروژه و طرح حمایت مادی و معنوی می کند.

بسیج علمی

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران خبر داد:

حمایت از ۵۰۰ طرح نخبگانی در سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران، گفت: ۵۰ طرح نخبگانی در سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران مورد حمایت قرار گرفته که ۹ طرح در رده ملی بوده است.

آکنه

ویروس کرونا؛ چگونه از آکنه پوستی در نتیجه ماسک زدن جلوگیری کنیم؟

ویروس کرونا در سراسر جهان بیش از ۵۵ میلیون نفر را آلوده کرده و مقامات بهداشت و درمان به استفاده از ماسک توصیه می کنند. اما ماسک برای برخی می تواند به بروز آکنه منجر شود؛ درواقع ماسکنه ( ماسک + آکنه) نیز می‌تواند، یکی از عوارض زدن ماسک باشد.

موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خبر داد

برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران در هفته بسیج خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب