تکامل ویروس کرونا ؛ آيا ویروس خود را با واکسن سازگار خواهد کرد؟

ویروس کرونای جدید تاکنون میلیون ها نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده است. اعلام موفقیت کمپانی های فایزر و مدرنا در تولید واکسن خبر امیدوارکننده ای برای پایان همه گیری بود. اما آیا این پایان کار است؟

متخصصان به این نکته اشاره می‌کنند که احتمال دارد ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲)‌ بتواند با جهش‌های اتفاقی‌اش، به نوعی در برابر واکسن و یا داروی توسعه یافته توسط ما، مقاومت کند. تکامل‌ میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا در راستای بقا در مقابله با دارو و واکسن چیز جدیدی نیست و پدیده «مقاومت آنتی‌بیوتیکی» نمونه‌ای از این اتفاق است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، اولین دارویی که برای  ویروس «اچ-آی-وی» ساخته شد توانست بیماران درحال مرگ را نجات دهد و باعث آن شد که بسیاری به کشف درمان موثر این ویروس کشنده امیدوار شوند، به همین جهت پزشکان مشتاق به‌صورت گسترده این دارو را به بیماران جدید می‌دادند ولی خیلی زود این معجزه کارآییش را از دست داد، چراکه دیگر این دارو تاثیری بر بیماران نمی‌گذاشت و معلوم شد که اگرچه دارو به‌صورت خیلی موثری ویروس را می‌کشد، اما ویروس به‌شکل کاراتری دربرابر دارو مقاومت و خود را منطبق می‌سازد.

آیا می‌توانیم مانع انطباق ویروس کرونا با واکسن شویم؟

حال پرسش این است که آیا ممکن است چنین اتفاقی برای واکسن کووید-19 نیز بیافتد؟بشریت در این ارتباط اغلب خوش شانس بوده چراکه بیشتر واکسن‌های ساخته شده، با واکنش و جهش بیولوژیکی عمده‌ای مواجه نشدند.

برای مثال ویروس آبله به‌طور کامل از میان رفت، به‌این دلیل که این ویروس هرگز دربرابر واکسن واکنش و مقاومت خاصی نشان نداد. اما در این میان یک استثنا نیز وجود دارد، باکتری عامل بیماری ذات‌الریه موفق شد که دربرابر واکسن مقاومت کند و هفت سال از اولین سویه‌های مقاومت این بیماری تا صدور مجوز برای واکسن جدید نیز وقت صرف شد.

به غیر از مورد ناکامی، شکست دیگری در تاریخ واکسن‌ها وجود نداشته است، اما بااینحال نباید فراموش کرد که ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها توانایی مقاومت و انطباق را به طورکلی دارا هستند. برای برخی از بیماری‌های انسانی مانند مالاریا، آنفولانزا و ایدز به دلیل آنکه این ویروس‌ها توانایی انطباق سریع دارند، ساختن واکسن غیرممکن و یا حداقل بسیار دشوار می‌باشد.

روسیه نخستین کشوری است که رسماً اولین واکسن کرونا را به نام خود ثبت کرده‌است. از نظر برخی محققان اما این امر بسیار شتاب‌زده بوده و نتایج آزمایش آن هنوز مشخص نیست. پوتین اما فرمان داد تا این واکسن مورد استفاده همگان قرار گیرد. پس از آن موفقیت کمپانی‌های فایزر و مدرنا در تولید واکسن‌های مبتنی بر mRNA توجهات بسیاری را به خود معطوف ساخت.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۷:۱۱

شناسه خبر: 92929

مطالب مرتبط :
بارداری

مادر کرونایی که پس از زایمان به کما رفت+عکس

وقتی ویروس کرونا به ریه‌ها حمله می‌کند، ممکن است باعث اینجاد اختلال «هیپوکسی» در بدن شود، بنابراین برای برخی از بیماران بهتر است که درحالت کما قرار گرفته تا با کمک ماشین نفس کشیدن برایشان آسان‌تر شود. اما برای یک مادر باردار اوضاع بسیار میتواند متفاوت باشد.

کرونا در آفریقا

دلیل موفقیت کشورهای آفریقایی در مهار کرونا چیست؟

گفته می‌شد آفریقا بیش از ۱۰ میلیون مرگ و میر کرونایی را ثبت خواهد کرد. گفته می شد بسیاری از کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی از نظر سطح سلامت و بهداشت فاصله چشم گیری با کشورهای آفریقایی دارند. اما آمارها نشان می دهد آفریقایی ها به مراتب در مهار همه گیری موفق تر بوده اند.

بایون تک

زوج دانشمند سازنده نخستین واکسن کرونا؛ داستان علم، عشق و شاید «جایزه نوبل»

علی رغم آنکه ویروس کرونا روزگار جهان را سیاه کرده است، اما زوج آلمانی ترک تبار و بنیانگذار کمپانی بایون تک روزهای خوبی را سپری می کنند. سهام کمپانی آنها به بیش از ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافته و واکسن کرونای مبتنی بر mRNA آنها احتمالا به عنوان نخستین واکسن کرونا تاییدیه های لازم را دریافت خواهد کرد.

نوزادان

چگونه از نوزادان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

ویروس کرونا در نوزدان و کودکان چه علائمی دارد و چگونه می توان از بروز کووید-۱۹ در آنها جلوگیری کرد؟ مادامی که بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس دچار شده اند، مهم است بدانیم که کودکان یکی از مهمترین گروه ها هستند و ایمنی ‌آنها در برابر این بیماری به شدت در معرض خطر است.

دوقلو

تماشا کنید: کشف دوقلوهای ۳۰ هزار ساله رازهایی از تاریخ انسان را برملا کرد

باستان شناسان در وین اتریش گوری را مورد واکاوی قرار داده اند و اجساد مربوط به یک دو قلو را کشف کرده اند. به نظر میرسد قدمت این گورها به بیش از ۳۱ هزار سال برسد. گمانه زنی ها بر این است که این کشف احتمالا حاکی از قدیمی ترین دفن نوزاد در تاریخ گونه های مختلف انسانی باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب