محققان آکسفورد بالاخره فهمیدند چرا سیاه پوستان بیشتر به دلیل کرونا می‌میرند

در ایالات متحده بیش از نصف مرگ‌های ناشی از ویروس کووید-۱۹ به سیاهپوستان و اقوام هیسپونیک اختصاص دارد. آیا نرخ مرگ و میر بالاتر این افراد به دلیل استعداد بیشتر آنها در ابتلا به بیماری است؟ مطالعات محققان دانشگاه ‌آکسفورد یافته های جدیدی را در این حوزه فاش کرده است.

مطابق با تحلیل جدیدی که به دست آمده ، در 6 ماه اول سال 2020 دقیقا 53 درصد مرگ‌های ناشی از ابتلا به ویروس کووید-19 در 88 بیمارستان در کل آمریکا، متعلق سیاهپوستان و اقوام هیسپانیک بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌نیوزتودی، محققان درصدد آن بودند که در ابتدا متوجه شوند که این نرخ بالاتر مرگ و میر به دلیل پذیرش بیشتر این افراد در بیمارستان بوده یا خیر. پس از بررسی عوامل اقتصادی-اجتماعی به همراه داده‌های بالینی، محققان دانشگاه علوم پزشکی «استنفورد» ‌به‌همراه همکاران خود در دانشگاه «دوک» به این نتیجه رسیدند که تفاوت‌های نژادی تاثیری چندانی بر نرخ مرگ و میر ندارد.

دلیل مرگ و میر کرونایی بیشتر سیاه پوستان ؛ ویروس نژادپرست؟

میزان متوسط نرخ مرگ و میر در بین بیمارانی که در بیمارستان بستری می‌شود، 18.4 درصد بوده است. همچنین عوارض قلبی و عروقی دلیل مهمی در مرگ بیماران مبتلا به ویروس کووید-19 است، چراکه این ویروس مستقیما بر روی عضله قلب تاثیر گذاشته و احتمال سکته مغزی ، حملات قلبی و یا لخته شدن خون در ریه را بالا می‌برد.

دانشمندان تا به حال نمی‌دانستند که آیا نژاد چگونه می‌تواند بر این خطر بیافزاید یا خیر. در این مطالعه اما پس از بررسی عوامل مختلف هیچ تفاوتی از نظر نژاد در حوادت عمده جانبی قلب و عروق، یعنی مرگهای ناشی از دلایل قلبی و عروقی و وقوع حوادثی مانند سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی وجود نداشت.

درنهایت، محققان نتیجه گرفتند که تعداد زیاد بستری‌های افراد سیاهپوست و اسپانیایی تبار (هسپونیک) باعث مرگ و میر بالای این جمعیت است. در واقع تعامل این دسته از افراد با ویروس بیش از سایرین است. بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری عدم تماس با افراد و اشیای آلوده‌ است.

عدم تماس دست به چشم، دهان و بینی و شستن دست‌ها به صورت مداوم با صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه نیز در جلوگیری از انتشار بیماری موثرند. ماسک‌های یک بار مصرف باید به‌طور کامل روی دهان و بینی افراد را جهت پیشگیری پوشانده و هر دو ساعت، یک‌بار تعویض شوند، استفاده از دستکش لاتکس در محیط بیرون نیز مفید است.

 

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲:۴۰

شناسه خبر: 92931

مطالب مرتبط :
تست سریع

ادعای پژوهشگر هاروارد: پایان همه‌گیری کرونا طی ۶ هفته ممکن بود+عکس

دنیاگیری کروناویروس، ناشی از ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) است. این بیماری برای اولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان استان هوبئی، کشور چین شناسایی شد. در ۱۱ مارس، سازمان جهانی بهداشت شیوع بیماری را دنیاگیری اعلام کرد.

بارداری

مادر کرونایی که پس از زایمان به کما رفت+عکس

وقتی ویروس کرونا به ریه‌ها حمله می‌کند، ممکن است باعث اینجاد اختلال «هیپوکسی» در بدن شود، بنابراین برای برخی از بیماران بهتر است که درحالت کما قرار گرفته تا با کمک ماشین نفس کشیدن برایشان آسان‌تر شود. اما برای یک مادر باردار اوضاع بسیار میتواند متفاوت باشد.

کرونا در آفریقا

دلیل موفقیت کشورهای آفریقایی در مهار کرونا چیست؟

گفته می‌شد آفریقا بیش از ۱۰ میلیون مرگ و میر کرونایی را ثبت خواهد کرد. گفته می شد بسیاری از کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی از نظر سطح سلامت و بهداشت فاصله چشم گیری با کشورهای آفریقایی دارند. اما آمارها نشان می دهد آفریقایی ها به مراتب در مهار همه گیری موفق تر بوده اند.

هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

تبعیض نژادی

مطالعات علمی در خصوص تعصبات نژادپرستانه چه می‌گوید؟

در ایالات متحده آمریکا، یکی از بزرگترین اعتراض‌ها علیه تبعیض نژادی در سال‌های اخیر و به دنبال قتل یک شهروند سیاهپوست به نام «جورج فلوید» توسط افسر پلیس سفیدپوست از حدود دو هفته پیش آغار شده و ادامه دارد. نژادپرستی ابعاد گسترده ای دارد و مطالعات گوناگونی بر روی آن انجام می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب