افزایش امید به درمان کامل دیابت نوع یک و دو در کانادا

دیابت در ایستگاه پایانی !

مححقان دانشگاه آلبرتا با کمک فرآیندی جدید در سلول‌های بنیادی موفق به درمان دیابت در موش‌ها شدند و امیدوارند بتوانند این روش را در انسان‌ها توسعه دهند.

دیابت چیست ؟

دیابت یا بیماری قند (یا Diabetes Mellitus), به قند خون بالا ی ۹۶ تا حدود ۱۱۲ میلی‌گرم در سی لیتر گفته می‌شود. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است

دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک، تخریب سلول‌های بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو، مقاومت پیش رونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود.
در دیابت نوع دو عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارد.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هیپرگلیسمی می‌گویند.
وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند.
همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد؛ لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد.
تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.

دیابت را میتوان درمان دائم کرد ؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان قم و به نقل از اتاوا‌، شبکه سی تی وی نیوز کانادا اعلام کرد: دکتر جیمز شپیرو محقق ارشد این طرح گفت: گروه وی در دانشگاه آلبرتا با کمک متخصصانی از سراسر جهان موفق شدند تا از خون یک بیمار سلول‌های جزیره‌ای تولید کننده انسولین بسازند.

وی افزود: ما اکنون در جایگاهی قرار داریم که می‌توانیم با اطمینان سلول‌های تولید کننده انسولین را از خون بیماران مبتلا به نوع یک یا دو دیابت تولید کنیم کاری که در چند ماه گذشته در آزمایشگاه انجام دادیم.
شپیرو تصریح کرد: ما این سلول‌ها را در بدن موش مبتلا به دیابت قرار دادیم و موفق به معکوس کردن روند دیابت تا رسیدن به مرحله درمان کامل شدیم.

وی با بیان این که این روش برخلاف استفاده از سلول‌های جزیره‌ای پیوندی از یک اهدا کننده با پس زدن بدن بیمار مواجه نمی‌شود تاکید کرد: آزمون‌های بیشتری برای عبور از مرحله حیوانی به انسانی مورد نیاز هستند.

این محقق افزود: ما نیازمند به بودجه بیشتر برای خرید تجهیزات و تعداد کافی بیمار هستیم تا بتوانیم امکان درمان و سلامت و ایمنی این روش را به دنیا نشان دهیم.
براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی حدود ۴۲۲ میلیون در دنیا به دیابت مبتلا هستند.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷:۴۱

شناسه خبر: 93001

مطالب مرتبط :
دیابت

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

دیابت و شناخت انواع آن

این گزارش تهیه شده تا هر شخص بتواند از سلامت خود تا اندازه ای آگاه شده و هر چه زودتر به درمان قبل از عوارض این بیماری با کمک پزشکان و پرستاران بپردازد.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

پای ماهواره های ایرانی به مدار ۷۰۰۰ کیلومتری زمین باز می شود/ موتور فضایی "آرش" چه ویژگی هایی دارد ؟

به تازگی محققین کشورمان، از موتور فضایی موسوم به «آرش» رونمایی کرده اند که علاوه بر آنکه صنعت فضایی کشورمان را از ماهواره‌برهای غول‌پیکر با مصرف سوخت زیاد بی‌نیاز می کند می تواند پای ماهواره های ایرانی را به مدار بیش از ۷۰۰۰ کیلومتری زمین باز نماید.

دیابت

دیابت از دیدگاه طب سنتی/ بایدهاو نبایدها تغذیه ای مبتلایان دیابت

معینی متخصص طب سنتی گفت: بدن انسان مجموعه ای از ارگان های مختلف بوده و این تصور که با خوردن یک غذا یا داروی گیاهی بتوان از بیماری پیشگیری کرد صحیح نیست بلکه باید سبک زندگی را عوض کرد.

میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

محققان کشف کردند؛

میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

یک پروژه منحصر به فرد نشان می دهد که دیابت می تواند توسط میدان های الکترومغناطیسی درمان شود.این می تواند در آینده بعنوان گزینه سوم درمان دیابت در دسترس باشد.

۹۸

در مدل آزمایشگاهی توسط محققان کشورانجام شد؛

سلول های بنیادی این بار برای درمان زخم دیابتی

زخم پای ناشی از دیابت یا همان زخم دیابتی یکی از عوارض قابل توجه دیابت است و بیشترین قسمت عوارض پای دیابتی را تشکیل می‌دهد.به همین جهت محققان درمان جدیدی را برای زخم های دیابتی با کمک سلول های بنیادی یافته اند.

کووید۱۹ ممکن است باعث دیابت جدید شود/ ثبت جهانی موارد جدید دیابت در بیماران مبتلا کووید۱۹

متخصصان هشدار می دهند که کووید۱۹ ممکن است باعث ایجاد دیابت در افراد سالم شود

متخصصان با هشدار این که کووید۱۹ می تواند باعث شروع دیابت در افراد سالم شود با انتشار نامه ای در مجله نیوانگلند از اجرای پروژه رجیستری CoviDiab، که یک طرح تحقیقاتی بین المللی مشترک برای ایجاد ثبت جهانی موارد جدید دیابت در بیماران مبتلا به کووید۱۹ است خبر دادند.

دیابت

علم و فناوری گزارش می دهد؛

درمان بیماری دیابت با داروی محقق ایرانی آسان تر می شود/ تولید نوعی انسولین از سم حلزون دریایی که عوارض جانبی ندارد

محقق ایرانی همراه گروهی از پژوهشگران دانمارکی با استفاده از زهر نوعی حلزون، انسولینی ساخته اند که سرعت تاثیرگذاری آن نسبت به انسولین های موجود در بازار بیشتر است و عوارض جانبی داروهای فعلی دیابت را نیز ندارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب