بومی سازی فناوری روز ژاپن توسط بسیجی نخبه از قم

فناوری ژاپن در ید بسیجی نخبه از قم

مصاحبه اختصاصی و دوستانه خبرگزاری علم و فناوری استان قم با نخبه بسیجی که فناوری روز ژاپن را در حوزه نانو مواد ترمو الکتریکی بومی سازی کرده

مصاحبه اختصاصی با پژوهشگر و نخبه بسیجی قمی که در حوزه نانو تکنولوژی فناوری روز ژاپن را بومی کرد .


محمد کاظم تقوایی,دکتری رشته نانوفناوری _نانومواد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری قم درباره رشته تخصصی و مربوط به اختراع خود توضیح داد : رشته نانوفناوری همانطور که از اسمش مشخصه به زمینه های مرتبط با حوزه علم نانو می پردازد. در سال های اخیر نام این رشته خیلی در بین عموم مردم شنیده شده است و پژوهشگران زیادی در کشور از رشته های مختلف وارد این بخش از حوزه تکنولوژی شدند.

وی افزود : نانوتکنولوژی نوعی نگاه به علم از یک دریچه جدید است که این امکان رو برای کشف و گسترش علوم مختلف فراهم کرده است. همین نگاه خاص به ساختار و مطالعه مکانیزم های جدید این امکان را برای ارتقاع تکنولوژی های مرسوم در اختیار پژوهشگران و صنعت قرار داده است.


تقوایی درباره دغدغه اصلی اختراع خود گفت : یکی از مواردی که امروزه مورد توجه سیستم های خنک کننده از قبیل کولر، آب سرد کن و یخچال قرار گرفته است استفاده از سیستم های تبریدی غیر سیال و غیر گازی است. این سیستم ها اغلب دارای راندمان کمی هستند به همین منظور توان رقابت با مبرد های گازی یا سیال را ندارند. سیستم مبرد حالت جامد مبتنی بر مواد ترموالکتریک  می تواند در ساخت انواع سیستم های خنک کننده مورد استفاده قرار گیرد.

او ادامه داد : ساخت انواع کولرها و اب سرد کن های ترموالکتریکی در کنار یخچال هایی با این مکانیزم علاوه بر امکان صرفه جویی در مصرف انرژی می تواند در کوچک سازی آن ها مورد استفاده قرار گیرد همچنین مخاطرات زیست محیطی معمول را نداشته باشد.

این نخبه بسیجی شرح داد : متاسفانه نمونه های خارجی این محصولات که در صنعت وجود داره اغلب بسیار گران هستند و با توجه به قیمت دلار برای خریداران متوسط از نظر اقتصادی به صرفه خواهد بود. لذا تصمیم گرفتیم با کمک برخی از دوستان در کنار پروژه ارتقا مواد ترموالکتریکی (پروژه دکتری) نمونه های صنعتی و بازار پسند این محصول رو تولید کنیم.


وی در رابطه با ضرورت ساخت این اختراع برای کشور تصریح کرد : این محصول علاوه بر اینکه از خروج ارز از کشور جلوگیری میکند , میتواند  به عنوان یک وسیله مفید و ارزان قیمت مورد استفاده قرار بگیرد همچنین تحقیق و توسعه روی این دسته از مواد میتونه به افزایش راندمان این یخچال ها کمک کند. افزایش بیشتر راندمان  سیستم های خنک کننده و سیستم های مولد انرژی از طریق گرما، امکان تولید انرژی از گرمای اتلافی را هم فراهم میکند.

 


همچنین مهندس تقوایی از حمایت بسیج و دیگر ارگانها گفت :یکی از خوش شانسی های ما قرار گرفتن در بین دوستان علاقه مند به حوزه علم و تکنولوژی در بخش بسیج مهندسین استان قم و خانه صنعت بود. همکاری و اعتماد دوستان در خانه صنعت استان قم همچنین حمایت های اقای هاشمی به عنوان مدیر بخش صنعت استان باعث شد فضای مناسب برای امکان انجام ازمایشی پروژه ساخت این یخچال ها فراهم بشود که جا داره از مسئولین امر تشکر کنم.

 


وی همچنین به مشکلاتی که با آن  در طول تحقیقات و پژوهش روبرو بود اشاره کرد : یکی از مواردی که همه پژوهشگران در عرصه صنعت متاسفانه درگیر آن هستند بحث تامین هزینه ها و فضا برای انجام تحقیقات هست. نگرش صنعت و ارتباطش با دانشگاه و حوزه های پژوهشی متاسفانه سازنده نیست و اغلب زبان مشترک ندارند. انتظار میرود فعالان صنعت برای افزایش بهره وری و پویایی کارخانه به طرح های نوین توجه بیشتر کنند و بخش تحقیق و توسعه را صرفا به عنوان یک بخش  فانتزی در نظر نگیرند.

او افزود : امروزه تمامی شرکت های بزرگ برای اینکه بتوانند در بازار رقابت کنند بخش تحقیق و توسعه رو در کنار بازاریابی و تکنولوژی ساخت ارتقا داده و حمایت میکنند . خوشبختانه کشور ما مملو از جوانان دوست دار علم و تحقیق است  که با تمام وجود تلاش میکنند  برای اعتلای این سرزمین  کار و افتخار کسب کنند اما ظاهرا برخی از مسئولین و حتی مجموعه های صنعتی به این رخوت در عرصه تولید عادت کردند.

تقوایی در آخر ضمن تشکر از متولیان امر پیام خود را به دیگر محققین و پژوهشگران گفت : برادران و خواهران جهادگر و محقق ناامید نباشند و تلاش کنند همین! هیچ جهشی با راحتی به دست حاصل نمی شود, یک محقق وظیفه اصلیش تلاش و توکل به خداست. البته گاهی تلاش محققین انجام میگیرد ولی تلاش صنعتگران و مسئولین برای استفاده از این ظرفیت کافی نیست.
امیدوارم یا متولیان صنعت نگرش خودشان رو عوض کنند یا سیستم کم کم توسط افراد خوش فکر در پست های کلیدی به سمت پویایی برود .