برنامه های بسیج دانشجویی در هفته بسیج تشریح شد

برنامه های بسیج دانشجویی در هفته بسیج توسط رئیس علمی وپژوهشی ناحیه دانشجویی تشریح شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، فراهانی رئیس علمی و پژوهشی ناحیه دانشجویی استان مرکزی به مناسبت تشکیل بسیج دانشجویی گفت: در راستای موج تحول خواهی و تحول تعالی که درمجموعه سپاه اتفاق افتاد سازمان بسیج دانشجویی نیز یک سند بنیادین و تحول تدوین کرد. در راستای همین سند تحول و تعالی ، طرح بسیج دانشجویی نوشته شد. شاه بیت همه این تحولات طرح بسیج دانشجویی با مقوله مسأله محوری و مطالبه گرانه است که با فرمان امام خمینی راه اندازی شده است.

فراهانی افزود: مسئولین محلی ، استانی و کشوری در حوزه کارها و اقدامات فرهنگی در محدوده دانشگاه و دانشجویی و حتی ورود به مسائل بین الملل اقدامات مختلفی داشته اند که تمامی این اقدامات وجهه علمی به خود گرفته و در راستای برنامه توسعه کشور است که برنامه پیامد محور می باشد.

وی با بیان اینکه اقداماتی که بسیج دانشجویی انجام می دهد در آخر یک هدف را محقق خواهد کرد تأکید کرد: اگر اهداف و اقدامات پراکنده باشد مطمئناً به هدف نخواهیم رسید.

فراهانی گفت: معاونت پژوهشی و فناوری که در قالب بسیج دانشجویی شناخته می شود در مسیر این تحول عالی به عنوان لوکوموتیو بسیج دانشجویی و قطار دانشجویی در حرکت است. دراین فرایند هدف این است که هر رخدادی در هر کدام از معاونت های مأموریتی بسیج دانشجویی اتفاق می افتد سرمنشاء آن تغییرات در معاونت پژوهش و فناوری باشد.

در راستای برنامه های بسیج دانشجویی 3 ماموریت اساسی تا به حال تدوین شده است که به شرح ذیل می آید:

 

ماموریت اول:دبیرخانه طرح شمسا-شناسایی نظام مسائل و مشکلات عمومی استان

اقدام اولیه شناسایی نظام مسائل ومشکلات عمومی استان در رأس سازمان بسیج دانشجویی اتفاق افتاده و قرار است همه استانها به آن ملحق شوند و هر کدام از استان ها با تشکیل تیم های تخصصی واحصاء مسائل عمومی و شناسایی مسائل و مشکلات اقدام به حل آن کنند.

سازمان بسیج دانشجویی و معاونت دانشجویی جزو معدود معاونت های سازمان است که جامعه هدف آنها صرفاً دانشجو یا بسیجی نیستند و حتی فارغ التحصیلان هم می توانند از این امکانات استفاده کنند.

 در دبیرخانه طرح شمسا در استان مرکزی2مدل کار انجام شده است.

1-احصاء نظام مسائل در بعد عمومی

2-احصاء نظام مسائل در بعد تخصصی

*احصاء مسائل در بخش عمومی که از طریق سامانه کندو انجام شد از طریق گزارش های دانشجویی و مردمی بود. ما از طریق تبلیغات گسترده که در بستر شبکه مویرگی خود داشته ایم توانستیم حمایت مردمی را از طرف دانشجوها و غیر دانشجوها به خود جلب کرده، مسائل زیادی که در استان وجود داشت از این سامانه به دست آورده و به مرکز مسائل و مشکلات عمومی گزارش دهیم.

نامگذاری سامانه کندو به این علت است که زنبورعسل به دنبال بهترین شهد گل است تا آن را تبدیل به عسل کند .همه مردم می توانند در این پورتال وارد شده و مسایل و مشکلات را مطرح کنند. بعد از جمع بندی کلی آنها را به تیم تخصصی سپرده تا پالایش کنند. طرح هایی که قابلیت بهره برداری داشته در قالب مسائل و مشکلات استانها مطرح کرده و نتیجه  و خروجی آن برای مسئولان استان و کشور ارسال خواهد شد.

*احصاء مسائل به صورت تخصصی تشکیل تیم های تخصصی است. فراخوانی به تمام دانشگاه ها داده شد و از دانشجویانی که توانمندی کار دانشجویی را داشتند درخواست شد در صورت تمایل با تشکیل تیم های پژوهشی اقدام احصاء مسائل را برای ما انجام دهند. در نتیجه رزومه های زیادی برای ما ارسال شد که از بین تمامی رزومه ها 2تیم  در اراک پذیرفته و تشکیل شد. یکی از دانشگاه اراک و دیگری از دانشگاه فرهنگیان بودند.

 

موضوع دوم قرارگاه نوآوري شهید طهرانی مقدم

ایده آل است بتوانیم در مدت کوتاهی در همه دانشگاه های سطح یک استان یک مرکز پژوهشی و تحقیقاتی طراحی کنیم.

ذیل این مراکز هسته ها به صورت سازماندهی شده در زیر مجموعه قرار میگیرند.

 برنامه ما این است که در دانشگاه های سطح یک در هر دانشکده حداقل 3هسته دانشجویی و در دانشگاه های سطح دو درهر دانشکده یک هسته طراحی و سازماندهی کنیم.

تا امروز 9هسته سازماندهی شده و به نتیجه رسیده است. نتیجه آن 9محصول در حوزه های سیاست گذاری و حکمرانی تا تولید محصولات فناورانه است و تلاش ما بر این است که تا آخر سال تعداد هسته ها را به 30عدد برسانیم.

معاونت آموزش و پژوهش عزم خود را جزم کرده تا از مراکز تحقیقاتی که زیر نظر بسیج دانشجویی می باشند حمایت جدی به عمل آید. برای این کار 14مدل حمایت تدوین شده است.

1-اعطای بعد شخصیت حقوقی به این مراکز

2-رزومه شغلی و کاری  که افراد در این زمان به دست می آورند .

3-اتصال به یک شبکه علمی گسترده که متشکل از نخبگان و خبرگان در مسائل متفاوت می باشد.

4-برقراری ارتباط بین مراکز تحقیقاتی و سایر مراکز

5- تشکیل سالانه نمایشگاه و سمینار علمی که دستاوردهای آن در قالب شرکت در جشنواره و دادن غرفه برای عرضه محصولات فناوری می باشد که می تواند یک رقابت سالم بین همدیگر باشد. جشنواره نجم .جشنواره جهاد گران علم و فناوری و نمایشگاه هایی که در زمینه بسیج دانشجویی اتفاق می افتد.

6-ثبت ایده و مسائل نوآورانه آنها

7-حمایت مالی از پروژه ها و محصولاتی که در راستای اهداف بسیج وکلان ملی باشند.

8- تسهیل ثبت شرکت ها برای تبدیل شدن به شرکت دانش بنیان

9-فراخوان های متعدد به صورت ماهانه برای موضوعاتی که به هسته های مطالعاتی ما ارائه شده و حمایت مالی از این موضوعات. مانند جایزه شهید طهرانی مقدم، فراخوان جهش تولید. در موضوعات متفاوت مانند فناوری اطلاعات و صنعت و محیط زیست و ... به صورت کاربردی روی موضوعات کار می شود.

10- تفاهم نامه ای با مراکز خاص مثل قرارگاه خاتم، وزارت معاونت صنعتی و پروژه هایی که مورد نظر این افراد است را پوشش دهند حمایت ویژه ای به عمل می آید.

مانند پروژه هوا فضا، نفت و گاز،

11- تفاهم نامه با هلدینگ های علمی مانند قرارگاه خاتم الانبیاء

12- ارائه امکانات سخت افزاری به گروه ها زیرا خیلی از افراد ایده خوبی دارند اما زیرساخت در آن شهر، دانشگاه و ... فراهم نیست .

13-کسر خدمت سربازی  به مدت 6ماه برای کسانی که فعالیت کرده و بتوانند به نتیجه خوبی برسند.

14-با اعلام فراخوان هایی برای اشتغال در سطح کشور و استان سعی می کنیم با نوشتن تفاهم نامه های آکادمیک و صنعتی نیازهای شغلی جوانان را پیدا کرده و آنها را به متخصصین از ابتدای سال در قرارگاه طهرانی مقدم ارائه داده و از فرصتهای سند نقش آفرینی بسیج رسانه ای استان که ایجاد شده است استفاده کنند.

 

موضوع سوم: ناظر بر نظام آموزشی کشور تحت عنوان هدایت تحصیلی

علت اصلی ورود سازمان بسیج دانشجویی به هدایت تحصیلی و نظام آموزشی نقاط ضعف نظام آموزشی بوده است.

مهم ترین نقطه ضعف نظام آموزشی

 عمده دانشجویان، دغدغه مند به مسائل کشور تربیت نمی شوند  و تفکر مسأله محوری ندارند و ثمره نظام آموزشی ما افرادی تعلیم گیرنده می باشد که توانایی شناسایی مسائل را ندارند. با پژوهشی که انجام شد تمامی مسائل و مشکلات نظام آموزشی احصاء شد. با مدیریت بسیج طرح هدایت تحصیلی تدوین شد. و در دانشکده های مختلف به نام طرح های اختصاصی شناخته شد. دانشکده فنی به نام راه فنی ،دانشکده پزشکی به نام راه پزشکی ، در دانشکده فرهنگیان به نام راه معلمان و برای دانشکده های انسانی به نام راه انسانی محتواها با هم فرق دارد ولی روش اجرا یکی است.

برنامه هدایت تحصیلی مختص دانشجویان ترم اول و دوم است که تازه تحصیل را آغاز کرده اند. این دانشجویان می توانند در سامانه راه مهندسی ثبت نام کنند .

 در هفته دوم آذرماه طرح مشکلات دانشجویان و دانشگاه با 7گام افتتاح می شود.

1-گام اول:شناسایی مشکلات دانشجویی(به عنوان گام اول حضور دانشجویان، اساتید و هیأت علمی دانشگاه ها در شناسایی مشکلات )

2-گام دوم:آشنایی با رشته تحصیلی(تمامی ابهامات دانشجویان در این مرحله حل خواهد شد)

3-گام سوم: شیوه درس خواندن به دانشجویان آموزش داده می شود تا سطح مطالعات جنبه کیفی و کاربردی به خود بگیرد.

4-گام چهارم:شیوه های موفقیت آموزش داده می شود.(تنها نمره 20گرفتن از 20نمره ملاک ارزیابی نیست )

5-گام پنجم:آشنایی با آینده شغلی هر کدام از رشته ها(افق کاری رشته تحصیلی دانشجویان چیست)

6-گام ششم:آشنا کردن دانشجویان با افراد موفق ( از دهه 90 وارد مرحله ای شده ایم که تمامی مسائل پیچیده شده و نمی توانیم به مسائل نگاه تک بعدی داشته باشیم. مسائل امروز جهان چند بعدی است و در نگاه دانشجویان باید تفکر سیستمی ایجاد کنیم)

7-گام هفتم :راهیان پیشرفت: دانشجویان را با توجه به رشته تحصیلی آنان به میدان عملیاتی (صنعت ، علوم پزشکی، مزارع و...) می بریم.

با توجه به شرایط امروز که کرونا بزرگترین تهدید برای بشر است به ناچار این هفت گام به صورت مجازی انجام خواهد شد.

پایان خبر/ج

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶:۳۶

شناسه خبر: 93053

مطالب مرتبط :
واگن پارس

رونمایی از لوکوموتیو پارس۳۳ در شرکت واگن پارس اراک

نخستین لکوموتیو تولیدی واگن پارس با عنوان پارس ۳۳ تحویل راه آهن شد و سفارش ۱۰ دستگاه لکوموتیو به این شرکت داده شده است.

واگن پارس

موانعی که مسیر تولید را ناهموار می کنند

شرکت واگن پارس اراک از صنایع مادر کشور است با ایجاد موانع ،رونق تولید در این کارخانه مورد تهدید است.

جوز قند

علم و فناوری گزارش می دهد:

با جوزقند، انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنید.

تولید جوز قند، گرانترین شیرینی سنتی و فرهنگی ایران متشکل از مغزهای مفید در شهرستان نراق می باشد.

تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد کرد / در مرکز رشد حسان ۸پروژه به نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی رسیده است

مسئول مرکز رشد حسان و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان؛

تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها /تکمیل ۸ پروژه در مرکز رشد حسان

مسول مرکز رشد حسان با اشاره به این که مرکز رشد حسان بعنوان برترینهای جایزه ملی شهید طهراتی مقدم انتخاب شده است، گفت: تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد کرد بطوری که تا به امروز در مرکز رشد حسان ۸پروژه به نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی رسیده است.

شمسا

کسب رتبه سوم کشوری مدیریت پژوهش و فناوری ناحیه بسیج دانشجویی استان در طرح شمسا

ناحیه بسیج دانشجویی استان اردبیل در طرح شمسا موفق به کسب رتبه سوم کشوری شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب