خبرگزاری علم و فناوری خبر می‌دهد

پرش سه گام تشخیص کرونا ۱۵ متر دورتر

نخبه مازندرانی موفق به ساخت دستگاهی شده که امکان بررسی سه مولفه اصلی کرونا تب، وضعیت اکسیژن و ضربان قلب را داشته و مولفه‌های شناسائی شده روی تلفن هوشمند قابل استخراج است.

احسان حسن‌زاده نخبه مازندران در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری اظهار کرد: در پایش اولیه کرونا دمای بدن در مراکز مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: باید توجه کرد که تشخیص دمای بدن یک پارامتر لازم برای تشخیص کرونا بوده اما کافی نیست در کنار آن مولفه‌های اکسیژن خون و ضربان قلب هم باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

این نخبه مازندران خاطر نشان کرد: در مراکز درمانی دما بدن را نشان دهنده قطعی کرونا نمی‌دانند به همین دلیل ضربان قلب، اکسیژن خون را بررسی می‌کنند که اگر ضربان قلب بالا و اکسیژن خون پائین باشد مباحث آزمایش تهاجمی مطرح می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در مراکز درمانی برای ارزبابی تب،اکسیژن خون و ضربان قلب با سه دستگاه متفاوت انجام می‌شود که این موضوع زمان بر و هزینه بردار است و از طرفی قابلیت استفاده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است با توجه به روند رو به گسترش بیماری و علاقمندی به زندگی تجمعی انسان امکان کنترل و پایش تک تک افراد به روش مراکز درمانی وجود ندارد.

حسن‌زاده ادامه داد: مزیت دستگاه ساخته شده این است که در یک دستگاه تب سنجی، بررسی ضربان قلب و اکسیژن خون انجام می‌شود و دیگر مزیت هم بررسی سه مولفه اولیه کرونا در فاصله 15 متری است.

وی یادآور شد: این دستگاه در ورودی مراکز تجمعی نصب شده و افرادی که وارد می‌شوند روبری دستگاه قرار گرفته و فرد کنترل کننده با نصب یک اپلیکیشن می‌تواند ورود و خروج افراد مشکوک به کرونا را به راحتی شناسائی کند.

این نخبه مازندران ادامه داد: در حال حاضر دستگاه موجود تا 10 سانتیمتر کالیبره پزشکی دارند اما این دستگاه تا 30 سانتیمتر کالبیره دارد.

حسن زاده با اعلام اینکه استقال ساخت این دستگاه خوب بوده ولی باید به مرحله تولید برسد، گفت: برای تولید انبوه نیاز به یک مجموعه حمایتی دارم.

وی ادامه داد: مهمترین موضوع در ساخت محصولات دانش بنیان بحث دست‌یابی به دانش فنی است که بومی شده و قابلیت تبدیل، بسته به نیازهای اجتماعی دارد.

این نخبه مازندرانی گفت: این دستگاه علاوه بر اینکه هوشمند بوده  قابلیت استفاده برای بسته فرودگاهی و فروشگاهی، بانکی یا اداری دارد، هوشمند از این جهت که اگر بازهای این دستگاه تغییر کند آلارم داده و تغییراتی در صحفه نمایش دستگاه ایجاد می‌شود.

وی در توضیحات تکمیلی، گفت: حتی در حوزه فرودگاهی و فروشگاهی این دستگاه قابلیت نصب به گیت  را داشته و اگر سه مولفه حجم اکسیژن، ضربان قلب و  تب مورد تایید بود گیت بازگشائی می‌شود.

حسن زاده با اعلام اینکه این دستگاه مشابه داخلی و خارجی ندارد، گفت:  اقدامات لازم برای ثبت اختراع در دستور کار است.

وی میزان هزینه خط تولید برای راه اندازی این محصول را بستگی به تعداد محصولی که قرار است تولید شود عنوان کرد و گفت: حدود یک میلیارد تومان برای تولید انبوه این محصول نیاز است.

این نخبه مازندرانی ادامه داد: برای ساخت این دستگاه 6 ماه زمان صرف شده و مبلغ 20 میلیون تومان هزینه اولیه ساخت این دستگاه را پرداخت کردم که در صورت تولید انبوه تا یک میلیون تومان برای هر دستگاه قابل قیمت گذاری است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا دستگاه در ارزیابی‌های پزشکی هم تست شده است، افزود: تست اصلی بعد از اتمام طرح صنعتی انجام می شود اما یک سری تست های اولیه در مراکز درمانی، مطب‌ها انجام شده و طرح در قالب طرح پژوهش فناوری به دانشگاه علوم پزشکی مازندران ارسال شده و مورد تایید قرار گرفته است که پس از داوری درباره طرح نظر داده می‌شود.

این نخبه مازندرانی خاطر نشان کرد: غیر این موارد سایر دستگاه‌های تب سنج موجود در کشور پروانه ساخت وزارت بهداشت را در اختیار ندارند به این دلیل که پروسه پروانه بسیار طولانی است، شرکت‌های که در این زمینه فعال هستند فاقد پروانه هستند.

حسن زاده ادامه داد:تست‌های اصلی بعد از تولید دریافت می‌شود تا پروانه وزارت بهداشت را دریافت کند.

وی درباره نحوه دریافت مشارکت برای ساخت صنعتی این دستگاه، بیان کرد: بیشترین بحثی که در حال حاضر مد نظر بنده است فروش دانش فنی این دستگاه است و قیمت 400 میلیون تومان برای تولید انبوه ارزش گذاری کرده‌ام و اگر شخص و شرکتی بنا ورود برای خرید این دستگاه را داشته باشد حاضر هستم دانش فنی اعم از سخت افزاری و نرم افزاری را واگذار کنم.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸:۴۸

شناسه خبر: 93060

مطالب مرتبط :
مازندران

مدیر عامل بیمه سلامت کشور:

حلقه محاصره کرونا در کشور تنگ‌تر می‌شود

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت کشور از همکاری وزارت بهداشت، بیمه سلامت و بسیج برای کنترل کرونا به صورت محله محور خبر داد.

ساسان اسدی

طراح دستگاه الیت؛

حمایتی از جانب مسئولان نشده ام/صفر تا صد هزینه ها با خودم بوده است

ساسان اسدی طراح دستگاه الیت گفت: از زمانی که شروع به ساخت این دستگاه نموده ام از صفر تا صد هزینه ها با خودم بوده و تا کنون هیچ مسئولی من را حمایت نکرده است.

شهادت این شهید،  امضای خونینی بر این حقیقت است که دستیابی به پیشرفت  علمی تنها راه اقتدار است

نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران:

شهادت دانشمند هسته‌ای تعللی در پژوهش‌ها و نوآوری‌های کشور ایجاد نمی‌کند/ راه شهدای هسته‌ای را ادامه می‌دهیم

نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی اعلام کردند: انقلاب اسلامی ایران با شهادت بالنده‌تر شده و شهادت دانشمند هسته‌ای تعللی در فعالیت‌های پژوهشی و نوآوری کشور ایجاد نمی‌کند.

حیدری

هدف طرح شهید سلیمانی تغییر وضعیت قرمز قم است

اجرای طرح شهید سلیمانی مبارزه با کرونا در قم

حیدری هدف اصلی طرح محله محور شهید حاج قاسم سلیمانی (ره) را مبارزه خانه به خانه با کرونا و تغییر وضعیت قم از وضعیت فعلی قرمز به وضعیت‌های خفیف‌تر اعلام کرد.

تنفس ممنوع

از سوی حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد صورت گرفت

چاپ کتاب " تنفس ممنوع" خاطرات رئیس بیمارستان جلیل یاسوج

به همت واحدآفرینش های ادبی حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد کتاب خاطرات دکتر سعید جاودان سیرت سرپرست بیمارستان معین کرونا یاسوج منتشر می شود.

نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹+ عکس

در مقاله محققان ایرانی بررسی شد؛

نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹+ عکس

اکنون، تیمی از محققان از چند دانشگاه معتبر ایران، در مقاله ای نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹ را بررسی و گزارش کردند: miRNA های میزبان، می تواند عفونت را تقویت کند و همچنین بسته به نوع آن می تواند به عنوان یک ضد ویروس عمل کند. بنابراین"MiRNA ها می توانند به عنوان وسیله ای برای پیشگیری، تشخیص و بهبود عفونت های ویروسی عمل کنند" ، و زمینه تحقیق در مورد توسعه درمان موثر برای کووید۱۹ را فراهم می کنند.

​طراحی و سازنده ماشین آلات صنعتی و اتوماسیون خطوط تولید توسط جوان بیرجندی

همراه با نخبگان بسیجی/ ۲

​طراحی و سازنده ماشین آلات صنعتی و اتوماسیون خطوط تولید توسط جوان بیرجندی

سجاد عباسی نخبه علمی بیرجندی طراحی و سازنده ماشین آلات صنعتی و اتوماسیون خطوط تولید است که توانسته این محصولات را به مرحله تجاری سازی برساند و نیازمند حمایت بیشتر مسئولان در این عرصه است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب