علم و فناوری گزارش می دهد :

خط شکن دیروز؛ کشاورز نمونه امروز

در دوران دفاع مقدس همه‌ی اقشار کشور برای پیروزی ملت و دفاع از خاک این مرزو بوم تلاش کردند و امروز جنگ اقتصادي است باید بسیج وار برای نجات اقتصاد کشور تلاش کرد.

گفتگوی صمیمانه ای با جانباز، تخریبچی لشکر 7 ولی عصر (عج ) ، بسيجي و کشاورز نمونه علیرضا سلیمان پور فرزند حسن  در سال 1345 در شهرستان دزفول متولد شد. وی پس ازعزیمت به جبهه در چهارم مرداد ماه سال 1367 درمنطقه عملیاتی جنوب کشور(کوشک) بر اثر انفجار مین از ناحیه پا  دچار مجروحیت شد.

سلیمان پوراز دلایل حضور خود در جبهه های نبرد حق علیه باطل اینگونه یاد مي كند: اگردفاع از مملکت، شرف وناموس در آن زمان نبود، امروز این موقعیت را نداشتیم و نمی توانستیم مقابل دشمن عرض اندام کنیم  و حقمان را از دشمنان بگیریم، باید دفاع را ادامه دهیم چه به صورت جنگ و چه درعرصه علم و کشاورزی.

به گفته وی بعد از دوران جنگ و گذراندن دوران نقاهت در سال 1369 با ورود به عرصه کشاورزی خدمتش به ایران اسلامی از سر گرفته شد وي در ادامه مي گويد:نباید دست روی دست بگذاریم تا رهبرمان به سختی بیفتد و اعلام خطر کند بلکه باید به محض احساس کمبود و یا نیاز خاصی در کشور  به صورت بسيجي شروع به کار کرده و پایه های اقتصاد را محکم کنیم زيرا خواسته رهبرمان اين است كه علاوه برمضاعف کردن تولید، از ادوات و امکانات داخلی و تولید ملی نیز استفاده کنیم تا به دیگران وابسته نباشیم.

جانباز دفاع مقدس که همواره در عرصه کشاورزی فعال بوده است می گوید:در زمینه کشاورزی باعث اشتغال برای جوانان شده و به اقتصاد کشوردراین زمینه کمک کرده ام علمی کردن کشاورزی برای افزایش سطح زیر کشت و بهبود عملکرد تولیدات کشاورزی از کارهای است که به دنبال آن هستم.

سلیمان پور با بیان اینکه محصول تولید کشاورزی علاوه بر تأمین نیازاستان مرکزی به استان های همجوار از جمله قم، تهران، کرج، اصفهان و حتی لرستان و خوزستان هم ارسال می‌شود.

وی وضعیت کشاورزی استان را اینگونه بیان می کند: استان مرکزی دارای ظرفیتهای بالقوه و بالفعل خوبی در زمینه کشاورزی است و لازم است با برنامه ریزی دقیق و تلاش مضاعف در جهت توسعه آن گام برداشته شود.

سلیمان پور در ادامه می گوید: یکی از عمده مشکلات کشاورزان نبود صنایع تبدیلی تولیدی و بسته بندی برای برخی محصولات است که با وجود زحمات فراوان کشاورزان، دلالان و واسطه ها از محصولات سود بالایی می برند .

اين رزمنده دفاع مقدس از روش هاي نوين كشاورزي براي جهاد در اين راه مي گويد:براي استفاده بهينه از آب كل زمينهای کشاورزی که استفاده می کنم را آبياري قطره اي كرده ام در اين صورت 50درصد صرفه جويي بيشتر در انرژي و آب مي شود، بازدهي بالاتر است و منابع غذايي خاك هم از بين نمي رود و فرسايش خاك هم صورت نمی گیرد.

سليمان پوردر ادامه صحبتهاي خود مزاياي آبياري قطره اي را اینگونه بیان می کند: كاهش علف هاي هرز، بهبود كمي و كيفي در توليد محصول ، افزايش بهره وري ، امكان همزمان آبياري و كوددهي در مزارع می باشد.

این روش باعث می شود تا با برداشت عملکرد حداکثری بهترین بازده را در این زمینه  داشته باشد. او معتقد است که امروز کشاورزان باید استفاده بهینه از آب را سرلوحه کارشان قرارداده و یکدیگر را در این زمینه آگاه کنند.

وي با اشاره به  فرمايشات آقا ادامه مي دهد: اقتصاد مقاومتي  تولید ملی و جهش تولید يعني اينكه توليد كيفي را در واحد سطح بالا ببريم مصرف منابع آب را كاهش داده و زمينه وابستگي به خارج را از بين ببريم.

سلیمان پور می افزاید: میدان جنگ امروز میدان نبرد اقتصاد است.

و در ادامه صحبتهای خود کشاورز پیشرو را الگو و سرمنشاء اقتصاد کشور می داند : کشاورزان نمونه مانند فرماندهان زمان جنگ الگوی دیگر کشاورزان و سربازان میهن هستند و باید تمام داشته ها و تجارب خود را با آنها به اشتراک گذاشته و در واقع از جان کشاورزی کشورعزیزمان دفاع کنند. کشاورزان نمونه باید از نظر اخلاقی، علمی و عملی نیز نمونه بوده و با انتقال تمام تجربیات و دانش خود به کشاورزان دیگر به تحقق رونق و شکوفایی اقتصاد کشور کمک کنند.

جانباز کشاورز، مردم و مسئولین و کشاورزان را به هم دلی دعوت نموده و از مسئولین و تصمیم گیران بخش کشاورزی می خواهد که تولید کننده های داخلی و کشاورزان را حمایت و تشویق کنند. او می گوید: تنها خواسته ام از مسئولین این است که از فکر و ایده های جوانان این کشور فقط حمایت کنند تا با کمترین هزینه ها بتوانیم به نفع مردم حرکت کنیم و باهم متحد شویم و نتیجه آن دیدن یاس دشمن  می باشد.

پایان خبر/ج

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶:۴۲

شناسه خبر: 93074

مطالب مرتبط :
طلاكوب

بي نيازي كشور از وادات فويل هاي طلاكوب به همت كارآفرينان استان مركزي

كارآفريني كه با تعصب در توليد و تعهد در كيفيت باعث بي نيازي كشور از واردات فويل هاي طلاكوب شد.

مناسب سازی

رتبه نامناسب شهرستان اراک در مناسب سازی

سال گذشته شهرستان اراک در زمینه مناسب سازی اماکن برای معلولان و سالمندان رتبه مناسبی کسب نکرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب