توسط مخترع همدانی انجام شد؛

طراحی و ساخت راکتور چند مرحله ای تصفیه پساب های صنعتی با روش نوین تلفیقی

دکتر امید پورئی ، مسئول هسته پژوهشی شیمی بسیج دانشگاه بوعلی سینا موفق به ساخت نوعی دستگاه برای تصفیه آب با فناوری نوین شده است که می تواند صنایع داخلی را از واردات این تکنولوژی برای مراکز صنعتی و کارخانه ها بی نیاز نماید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت آنها و همچنین گسترش صنایع باعث گردیده مسئله آلودگی محیط زیست به چالشی اساسی تبدیل شود چرا که منابع آب شیرین در جهان محدود می باشد و آلودگی این آب ها توسط فاضلاب انسانی و کارخانه ها می تواند در آینده نزدیک باعث به خطر افتادن جان انسان و محیط زیست شود. به همین منظور قوانین زیست محیطی تمام واحدهای صنعتی را جهت استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب ملزم نموده است. در کشورمان نیز این قوانین اجرا می شود اما از آنجا که صنایع تصفیه فاضلاب عمدتاً وارداتی هستند و به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا و افزایش قیمت ارزهای مبادلاتی ، قیمت تمام شده این سیستم برای نصب در کارخانه ها افزایش چشمگیری داشته است به همین دلیل طی سال های اخیر، کارخانه ها و مراکز صنعتی برای تهیه و نصب این تکنولوژی ها با مشکل روبه رو شده اند. برای رفع این مشکل، دکتر امید پورئی ، مسئول هسته پژوهشی شیمی بسیج دانشگاه بوعلی سینا ، موفق به ساخت نوعی دستگاه برای تصفیه آب با فناوری نوین شده است که می تواند صنایع داخلی را از واردات این تکنولوژی برای مراکز صنعتی و کارخانه ها بی نیاز نماید.

دلایل ساخت راکتور چند مرحله اي تصفيه پساب هاي صنعتي

دکتر پورئی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در مورد دلایل ساخت این دستگاه گفت : صنايع توليدي در کشور ما به نحوي درگير مسائل زيست محيطي مربوط به تصفيه پساب خود مي باشند. تعدادي از اين شرکت ها توانايي علمي يا سخت افزاري تصفيه صحيح و رساندن پارامترهاي کمي و کيفي به حداقل هاي مورد نظر سازمان محيط زيست را ندارند و تعدادي از شرکت هاي بزرگ به استاندارد هاي مربوطه مي رسند اما به دليل افزايش هزينه هاي مربوط به تصفيه پساب، هزينه و قيمت نهايي محصولشان افزايش و در نتيجه توان رقابت با محصولات مشابه خارجي را ندارند لذا اين امر مي تواند در بدترين حالت منجر به تعطيلي و ورشکستگي اين صنايع گردد. وی افزود : هدف از ارائه اين طرح، رفع مشکلات مربوط به تصفيه پساب  شرکت هاي صنعتي مي باشد تا با کمترين هزينه، کمترين فضاي مورد نياز و بيشترين بازده پساب اين صنايع به استانداردهاي زيست محيطي برسد. لذا نتیجه این چالش بررسی و امکان سنجی استفاده از روشی کارآمد، ارزان قیمت و نوآورانه برای تصفیه پساب های صنعتی بوده که منجربه تولید محصولی منحصربه فرد گردید.

راکتور تصفیه فاضلاب مراکز صنعتی چگونه عمل می کند ؟

این مخترع بسیجی در مورد نحوه عملکرد این دستگاه گفت : این راکتور ، پساب را در طي سه مرحله تصفيه مي کند در مرحله اول از روش الکتروشيميايي (انعقاد الکتريکي) استفاده می شود. در مرحله دوم از روش فيلتراسيون (جذب سطحي) و در مرحله سوم که نوآوري اين راکتور بيشتر مربوط به اين قسمت مي باشد و با منطبق سازي ماکرو ارگانيسم ها براي تجزيه آلاينده هاي آلي در محيط آلوده طراحي و ساخته شده ، از بيوفيلتر حاوي ميکروارگانيسم ها و ماکروارگانيسم ها به عنوان مرحله بيولوژيکي استفاده می شود.

مراحل تصفیه فاضلاب توسط راکتور محقق همدانی

نتایج بازده آزمایش های راکتور تصفیه فاضلاب

وی افزود: اين دستگاه با توجه به نتايج بدست آمده از پساب واقعي مي تواند تحولي عظيم در بحث تصفيه پساب هاي صنعتي چه از نظر اقتصادي و چه از نظر فني و بازده عملي ايجاد کند. لازم به ذکر است اين طرح در مدت 5 سال و بررسي بر روي پساب واقعي در مقياس هاي متفاوت ساخته و به توليد در مقياس صنعتي رسيده است.

این دستگاه نسبت به نمونه های خارجی چه مزیت هایی دارد ؟

پورئی در مورد ویژگی و مزیت این دستگاه نسبت به نمونه های خارجی نیز گفت: استفاده از این راکتور مزیت های زیادی برای صنایع کوچک و بزرگ دارد، مهمترین مزیت این محصول خلاقانه نسبت به سایر روش ها و محصولات داخلی و خارجی که در بحث تصفیه پساب مورد استفاده قرار می گیرد هزينه اجرايي اين پروژه می باشد که در مقياس واقعي بسيار کمتر از سيستم هاي مرسوم بوده و بازده اين سيستم هم بسيار مناسب است به نحوی که هزینه پیدا سازی این طرح برای یک کارخانه، تقریبا یک پنجم نمونه مشابه می باشد. همچنین لجن توليدي در اين راکتور بسيار کمتر از ساير روش هاي مشابه (انعقاد شيميايي) مي باشد در نتيجه هزينه هاي مربوط به امحا لجن و هزينه هاي جاري آن نیز بسيار کمتر از ساير روش ها مي باشد.

این دستگاه همچنین مزیت های دیگری دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- اين راکتور توانايي حذف بسيار مناسبي براي BOD ،COD ،TSS ،TDS و رنگ را داراست. با توجه به تلفيق روش هاي بيولوژيکي نوين و شيميايي اين راکتور توانايي کاهش مناسب ميزان آلودگي از پساب هاي شهري و حتي صنعتي مي باشد.

2- هر کدام از قسمت هاي اين راکتور مکمل قسمت ديگر بوده است به نحوي که سيستم بيولوژيکي براي افزايش کارايي و راندمان حذف BOD و TSS در مرحله پاياني طراحي شده است.

3- اين دستگاه توانايي کاهش آلودگي پساب هاي صنعتي شامل پساب خروجي کارخانجات نساجي، دامداري هاي صنعتي و کشتارگاه ها را دارد و به عنوان نمونه تاثير اين دستگاه بر کاهش اکسيژن شيميايي مورد نياز از پساب واقعي بررسي شد و نتايج نشان از کاهش حدود 90 درصدي اکسيژن خواهي شيميايي (COD) داشت. همچنين در بررسي تاثير راکتور بر کاهش مواد معلق نامحلول (TSS) در پساب واقعي بازده حذف حدود97 درصد بدست آمد.

4- اين پروسه کاملا سبز و دوستدار محيط زيست بوده زيرا ماده شيميايي در آن استفاده نمي شود.

5- تجهيزات کاربردي در اين راکتور کاملا ساده و راهبري بسيار ساده تري نسبت به روش هاي حساس بيولوژيکي مانند لجن فعال دارد و نيروي انساني کمتري جهت بهره برداري مورد نياز است.

6- با توجه به دانش بومي اين پروژه که در مدت پنج سال بدست آمده است اين راکتور به خوبي مي تواند براي تصفيه پساب هاي شهري و صنعتي در مقياس هاي متفاوت مورد استفاده قرار بگيرد .

جوایز کسب شده طرح

مخترع و عضو هسته علمی بسیج دانشجویی استان همدان در مورد جوایز کسب شده این طرح نیز گفت: خوشبختانه با تلاش های فراوان توانستیم این طرح را ثبت اختراع نمایم و با توجه به آن که این طرح تاکنون نمونه داخلی و خارجی با چنین تکنولوژی و نوآوری نداشته است با شرکت در مسابقات و جشنواره ها، جوایز متعددی را کسب نموده ایم که از جمله این جوایز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رتبه اول جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان برنده جایزه ویژه جشنواره
  • رتبه سوم در بخش ایده پردازی در گروه شیمی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان
  • رتبه اول جشنواره ملی توسکا (بنیاد نخبگان)
  • رتبه برتر جشنواره شمس (شناسایی مبتکران سرآمد)
  • رتبه برتر جشنواره ایده تا محصول دانشگاه تهران

وی در مورد اینکه ایا این طرح مورد استقبال شرکت ها و کارخانه ها قرار گرفته است گفت: خوشبختانه با توجه به مزیت های فراوانی که این راکتور دارد موفق به نصب این دستگاه در چندین شرکت گردیده ایم .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 93082

مطالب مرتبط :
خورشید چینی

چینی‌ها خورشید مصنوعی می‌سازند+عکس

پروژه خورشید هسته ای چینی‌ها برایِ شبیه سازیِ واکنش‌های خورشیدی و به عنوان جزئی از پروژه‌ی تبدیل هیدروژن به مقدار زیادی انرژی کم هزینه طراحی شده است. درواقع چین قصد دارد تا منبعی برای تولید انرژی پاک ایجاد نماید.

۱

توسط مخترع همدانی انجام شد؛

ساخت زنجیرچرخ الکترومکانیکی که بدون نیاز به کمک انسان نصب می شود+عکس

مهندس میلاد فراهانی، مسئول هسته پژوهشی مکانیک بسیج دانشگاه بوعلی سینا موفق به ساخت زنجیر چرخ الکترومکانیکی با قابلیت کنترل لغزش و امکان دستیابی به پایداری جانبی در شرایط گوناگون جاده ای شده است که علاوه بر مزیت های فراوانی که دارد می توان به راحتی آن را نصب و استفاده نمود.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان همدان با شعار "بسیج، مبتکر حل مسئله" برگزار شد

هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان همدان با حضور نخبگان علمی، فرهیختگان، اساتید دانشگاهی و مخترعین برتر بسیجی در سالن جلسات مرکز فرماندهی سپاه انصارالحسین (ع) و با عنوان "بسیج، مبتکر حل مسئله" برگزار شد.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

دستگاه ضدعفونی کننده دست توسط مخترع بسیجی همدانی ساخته شد+عکس

مخترع بسیجی همدانی، به منظور مبارزه با بیماری کرونا موفق به ساخت دستگاه ضد عفونی کننده دست ها شده است که به راحتی می توان آن را در مراکز عمومی نصب نمود و مانع شیوع این بیماری در اداره و بخش های پر ازدحام شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب