دانش آموز نخبه زنجانی:

لایت بردی ساختم که مشابه خارجی ندارد

محمد حسن عباسی با بیان اینکه رطوبت بالا و فشار زیاد و نبود نور کافی مرا به فکر ساختن صفحه ای برای نوشتن در زیر آب انداخت گفت: لایت برد با خودکار مخصوص نوشته می شود که این نوشته ها می تواند پس از مدتی قابل رویت نباشد و در زمان دلخواه دوباره اطلاعات آن بازخوانی و قابل استفاده شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، محمد حسن عباسی دانش آموز مخترع زنجانی در گفتگویی با بیان اینکه اکنون دانش آموز پایه 12 مدرسه استعداد های درخشان است اظهار کرد: بنده دو طرح اختراعی دارم که یکی صفحه لایت برد و دیگری ژنراتور خود تغذیه است.

لایت برد چیست؟

عباسی با اشاره به اینکه با نور امکان نوشتن روی صفحه لایت برد وجود دارد ابراز کرد: با این وسیله که با خودکار نوری مخصوص نوشته می شود می توان اثر ماندگاری نوشته روی صفحه را از چندین ثانیه تا چندین ساعت تغییر داد.

وی کاربرد های مختلفی را برای این وسیله عنوان کرده و گفت: این وسیله را در ابتدا برای غواصان و برای نوشتن در زیر آب ساختم که در رطوبت شدید، فشار بالا و نبود نور کافی می تواند کاربرد یادداشت مطالب و ذخیره آن برای ساعت ها وجود داشته باشد.

دانش آموز نخبه زنجانی با بیان اینکه نور این صفحه با نور ترمال قابل رو نیست بیان کرد: این وسیله در میادین نبرد و نظامی به شدت کاربرد دارد و همچنین گاهی اوقات که نیاز به یادداشت و انتقال مطلبی داریم که پس از مدتی نیازی به محتوای آن نیست، می توان به راحتی از این صفحه استفاده کرد.

عباسی روش تولید این محصول را به دو روش بیان کرده و گفت: در یک روش که روش معمولی است مطلب نوشته شده پس از پاک شدن قابلیت بازیابی ندارد و در روش دوم که با استفاده از نانو ذرات است هر مطلب نوشته شده را با بازتابش یک طیف خاصی از نور آن را دوباره بازیابی کنیم و در دسترس داشته باشیم.

طرح دوم ژنراتور خود تغذیه

محمد حسن عباسی به طرح دوم خود اشاره کرده و گفت: طرح دوم من ژنراتور خود تغذیه است که نوعی موتور است که تولید برق می کند بطوریکه در این روش از میدان مغناطیسی، میدان الکتریکی تولید می شود و ما از میدان الکتریکی برق مورد نیاز خودمان را تولید بدست می آوریم.

وی ادامه داد: من برای تولید ساده ترین نوع آن حدود یک میلیون هزینه کرده ام اما برای کاربردی کردن و تبدیل آن به توربین که با به حرکت در آوردن بخشی از هوا سبب تولید نیروی پیشران جهت بلند شدن یک پرنده را فراهم کند، نیاز به یک الی دو میلیارد بودجه دارد.

دانش آموز زنجانی با اشاره به اینکه در حال انجام تحقیقاتی هستیم که هزینه ها را در تولید توربین کاهش دهیم ابراز کرد: هر چه میدان مغناطیسی قوی تری بسازیم می توانیم هم از آن برق تولید کنیم و هم به راحتی سبب حرکت وسیله پرنده شویم.

عباسی برق تولید شده از این نوع را انرژی پاک دانسته و گفت: این طرح نمونه مشابه خارجی دارد اما در آن نمونه نتیجه موثری نگرفته اند اما ما خوشبختانه توانستیم به تولید برق برسیم.

محمد حسن عباسی نوع پره ها و جنس پرنده ها را برای این امر مهم دانسته و عنوان کرد: نمی توان به طور قطع درباره سرعت به حرکت درآمدن پرنده نظر داد اما مثلا برای یک هواپیمای ملخی ساده، با بدنه کامپوزیتی می توان گفت سرعت حدودی 90 کیلومتر بر ساعت را خواهد داشت.

دانش آموز زنجانی با بیان اینکه اکثر ارگان ها وعده حمایت داده اند و هنوز در عمل اتفاقی مشاهده نشده است گفت: بنده به دفتر علمی و پژوهشی ریاست جمهوری، پارک علم و فناوری استان زنجان مراجعه کرده ام و اما سازمان بسیج علمی و پژوهشی از ابتدا قول کمک مادی نداد اما در ثبت این محصولات واقعا پای حرفش ایستاد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۳:۲۴

شناسه خبر: 93102

مطالب مرتبط :
دکتر رضاخانی

در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری:

۴ طرح زنجانی ها طرح برتر/بسیج علمی و پژوهشی زنجان برتر کشور

دکتر علی رضاخانی رئیس سازمان بسیج علمی، فناوری و پژوهشی استان زنجان با اشاره به اینکه از ۱۵۰ طرح کشوری ۹ طرح برای استان زنجان بود گفت: طرح سیستم ضد انعقاد خون، لایت برد، دستگاه ضد عفونی کننده اتوماتیک و مرکز پژوهشی شهید شهریاری در بخش های مختلف رتبه های برتر شدند

تحقق رویای کودکی یک نوجوان/والدین در پرورش استعداد فرزند خود نقش دارند

نخبه بسیجی برازجانی؛

تحقق رویای کودکی یک نوجوان/والدین در پرورش استعداد فرزند خود نقش دارند

نوجوان بسیجی دشتستانی که از کودکی علاقه به هواپیما، تانک، توپ داشت و هر چیزی از تلویزیون می‌دید مانند آن را نقاشی می‌کرد توانست با کمک خانواده و مسئولین پژوهشی بسیج استعدادهای نهفته خود را شکوفا سازد و پهپاد بسازد و تصمیم دارد اختراعات دیگری نیز به نام خود به ثبت برساند.

بازدید دکتر مراد خانی

در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری مطرح شد:

فعالان علوم فنی نیاز ها و درخواست های خود جهت ارائه به دکتر ستاری را آماده کنند

دکتر مراد خانی در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری ضمن تاکید بر همکاری ها مستمر پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی و پژوهشی ابراز کرد: طرح های بسیجیان قابل تامل است و اگر برخی از شرکت های مستقر ارتقاء سیستم دهند مشمول حمایت های مادی و معنوی این دو مجموعه می شوند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب