سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم مطرح کرد:

زمینه سازی وزیر علوم برای دفن دانشگاه‌ فرهنگیان در روزهای کرونائی

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم،گفت: وزیر علوم می‌خواهد مقدمات دفن دانشگاه فرهنگیان را در سکوت کرونایی تکرار کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،پیشنهاد حذف دانشگاه فرهنگیان و تبدیل آن به مرکز برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها برای ورود به حرفه ی معلمی با واکنش‌های جدی از سوی افراد داری تجربه در این حوزه مطرح شده است.

عبدالوحید فیاضی نماینده سابق مردم نور و محمودآباد و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم در این ارتباط  با ارسال یاداشت اختصاصی برای خبرگزاری علم و فناوری مازندران،اظهار کرد: اخیراً در رسانه‌های جمعی مشاهده نمودم وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری دکتر غلامی در نامه‌ای به محضر مقام معظم رهبری در خصوص دانشگاه فرهنگیان اظهار نظر کردند که شاید بتوانند دانشگاه فرهنگیان را محدود و محدودتر کنند.

استدلال وزیر محترم در این نامه و همچنین توضیحات اصلاحیه ایشان به ماده ۲۸ با لحاظ کاهش زمان و افزایش ضریب اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، برای تامین نیروی انسانی دستگاه عظیم تعلیم و تربیت کشور بوده است این در حالی است که سیاست تاسیس دانشگاه فرهنگیان یا همان تربیت معلم برای پرورش نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش کشور، سیاستی عمیق، دقیق و ریشه دار است.

به نظر می‌رسد وزیر محترم و همه کسانی که بر چنین باوری هستند وزارت آموزش و پرورش را که اساس اصلاح و آبادانی و فردا سازی این کشور است با وزارت کار اشتباه فرض کردند، از این روست که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر و به مناسبت های مختلف به جدیت درصدد تحکیم و توسعه این دانشگاه هستند.

وزیر علوم با مشورت و هماهنگی چه کسانی چنین پیشنهادی را داده‌اند خود محل بحث است و آیا اینکه همان افراد و تفکراتی که در دهه ۷۰ نسبت به تربیت معلم بی‌مهری نشان دادند و به تعطیلی آن اقدام کرده‌اند، اکنون نیز در بدنه دولت عموماً و در وزارتین آموزش عالی و آموزش و پرورش خصوصاً حضور دارند سوال دیگری است.

این در حالی است که پیشینه دانشگاه فرهنگیان در ایران بسیار عمیق‌تر و قدیمی‌تر از آن است که بتوان با استدلالی از این دست در پی تحدید آن برآمد و منطقی‌تر از آن چیزی است که امروز وزیر محترم در پی تهدید آن است.

با واکاوی پیشینه آموزش عالی کشور، آغاز تاسیس دانشگاه معلمان با عنوان "دارالمعلمین مرکزی"به سال‌ ۱۲۹۸ شمسی برمی‌گردد که "دارالمعلمین عالی" و آنگاه به "دانشسرای عالی" و اندکی بعد به "دانشگاه تربیت معلم" و "دانشگاه خوارزمی" تغییر یافت.

 از همین قرار است دانشگاه تربیت معلم حصارک کرج که  با سیاست‌های نادرست دولت وقت، و درپی تعدیلی و تعطیلی تربیت معلم، آن هم تغییر کاربری داده شد به دانشگاه البرز تغییر یافت.

به تعبیر دکتر غلامعلی حداد عادل در یکی از آثار قلمی‌اش شناسنامه آن دانشگاه باطل و اشکی هم بر مزارش ریخته نشد و برای او مراسم تدفین و ترحیمی هم برگزار نگردید.

 وزیر علوم می‌خواهد مقدمات دفن دانشگاه فرهنگیان را در سکوت کرونایی تکرار کند.

خوب است در اینجا به این نکته اشاره شود که دلیل انتزاع آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی از وزارت علوم از قضا همین است که وزارت بهداشت با اشراف، اطلاع و دغدغه درونی و جدی برای جذب دانشجویان پزشکی و تربیت و تیمار آنان بیش از هر مرکز آموزش عالی دیگری یا وزارت علوم صلاحیت دارد. بنابراین دانشگاه فرهنگیان با استناد به چنان پیشینه تاریخی و استدلال منطقی، تربیت، آموزش و تیمار نیروی انسانی مورد نیاز از قضا در شرایط حال و آینده به شدت در معرض تغییرات و نوسانات کمی و کیفی است، اولی به تصدی می‌باشد.

هرگونه تفکری که منجر به حذف، تضعیف و لاغرسازی دانشگاه فرهنگیان به جای تحکیم، توسعه و چابک‌سازی آن اقدامی انحرافی و شاید هدفمند از سوی آنانی باشد که چندان به آینده این کشور و ملت ایران دلخوش نیستند.

بدیهی است ماده ۲۸ که مورد استناد وزیر علوم است فقط یک مسکن مقطعی برای شرایطی است که هنوز کار زیر بنایی تربیت معلم در دانشگاه فرهنگیان به اتمام نرسیده باشد حال اراده آقایان بر آن است که با تمسک به ماده ۲۸ اساس دانشگاه فرهنگیان را از بیخ بر کنند و نیز تحدید دانشگاه فرهنگیان به هر دلیلی از جمله آن وجود تنگناهای بودجه‌ای و افزایش ضریب اشتغال فارغ التحصیلان بی‌کار استدلالی سست و بی‌پایه است.

معلمان و اصحاب تعلیم و تربیت و صاحب نظران در این حوزه چنین نگاه و اندیشه‌ای را برنمی‌تابند و آینده ایران عزیز ما را به دست کسانی نمی‌سپارند که خود در مراکز تخصصی تعلیم و تربیت آموزش ندیده باشند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳:۲۵

شناسه خبر: 93163

مطالب مرتبط :
همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا برگزار می شود

توسط بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان اصفهان؛

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا برگزار می شود

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا توسط بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان اصفهان و همکاری بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان ۹ استان مجاور برگزار می شود.

محسن محمدی

وقتی پای «مد بازی» به زایشگاه باز می شود/قربانیان نوزاد، والدین خرافاتی

متاسفانه فرهنگ های نادرست حتی در دنیا آمدن فرزندان نیز تاثیر گذاشته است،که این امر نیز به مدی تبدیل شده است حتی برخی از زنان پا را فراتر از مد لباس، مد رنگ و حتی نحوه آرایش گذاشته اند و تاریخ تولد فرزندشان را نیز دوست دارند خود انتخاب کنند.

خیراندیش

مسئول بسیج دانشگاه فرهنگیان یزد خبر داد

آموزش ۵۰۰ دانش آموز محروم از تحصیل در یزد

مسئول بسیج دانشگاه فرهنگیان یزد گفت: ۱۵۰ نفر از دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان یزد آموزش به دانش آموزان محروم از دسترسی به سامانه شاد را بر عهده گرفته اند.

مهارت آموزی در فنی و حرفه ای

فرماندار مسجدسلیمان مطرح کرد

حمایت از مهارت آموزان فنی و حرفه ای در مسجدسلیمان

فرماندار شهرستان مسجدسلیمان گفت: در راستای جلوگیری از مهاجرت فرزندان مسجدسلیمان به شهرهای دیگر مهارت های فنی و حرفه ای را مورد حمایت قرار می دهیم.

مسجدسلیمان

سرپرست آموزش و پرورش مسجدسلیمان عنوان کرد

راه اندازی دانشگاه فرهنگیان گام مثبتی برای ایجاد امید در مسجدسلیمان

سرپرست آموزش و پرورش مسجدسلیمان گفت: امیدواریم با راه اندازی دانشگاه فرهنگیان گام مثبت و موثری در ایجاد فضای امید در شهرستان مسجدسلیمان برداشته شود.

مرتضی کریمی

مسئول مجمع جوانان کانون تربیت اسلامی فارس عنوان کرد:

حذف دانشگاه فرهنگیان مانع جدی بر تربیت معلمان در تراز انقلاب اسلامی

مرتضی کریمی در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری در فارس با بیان اینکه حذف دانشگاه فرهنگیان مانع جدی بر تربیت معلمان در تراز انقلاب اسلامی جهت تعلیم و تعلم دانش آموزان در تراز انقلاب اسلامی خواهد بود، اذعان کرد: جامعه فرهنگیان به هیچ عنوان در مقابل گام های مشکوک زمینه سازِ تعطیلی دانشگاه فرهنگیان سکوت نخواهند کرد .

 وزیر علوم

صدیقی: دستور وزیر علوم به دانشگاه‌ها درباره نحوه اجرای شیوه‌نامه جدید انضباطی دانشجویان/ ابهامات به نفع دانشجو تفسیر شود

معاون دانشجویی وزیر علوم گفت: با توصیه وزیر علوم به دانشگاه‌ها، تا زمانی که تغییرات در شیوه‌نامه جدید انضباطی دانشجویان نهایی نشده، هر جا ابهام وجود دارد به نفع دانشجو تفسیر می‌شود.

۰۰

سرپرست دانشگاه فسا منصوب شد

دکتر جمال فتح اللهی در حکمی از سوی منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری به عنوان سرپرست دانشگاه فسا منصوب شد.

صندلی

دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی صندلی برای جذب دانشجو ندارد

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی ضمن گلایه از کمبود فضای آموزشی در این مرکز آموزش عالی گفت: متاسفانه به علت نبود فضا در سال تحصیلی جددی نمی توانیم سهمیه ای که برای دانشجو معلمان به این دانشگاه داده اند را جذب کنیم.

کتاب “روش های تحقیق در زبان شناسی” اثر لیا لیتوسلیتی ترجمه شد

توسط عضو هيأت علمي دانشگاه گيلان

کتاب “روش های تحقیق در زبان شناسی” اثر لیا لیتوسلیتی ترجمه شد

کتاب “روش های تحقیق در زبان شناسی” از سوی انتشارات دانشگاه گیلان چاپ و وارد بازار نشر کشور شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب