موفقیت محققان قزوینی در تولید اولیه داروی درمان کرونا

محققان پارک علم و فناوری و دانشگاه علوم پزشکی قزوین به دانش فنی تولید داروی ایورمکتین که در درمان بیماران مبتلا به کرونا موفقیت چشمگیرکارآزمایی بالینی داشته است، دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از قزوین، محققان پارک علم و فناوری استان قزوین و دانشگاه علوم پزشکی قزوین موفق به دستیابی به دانش فنی تولید داروی «ایورمکتین» در داخل کشور شدند و پس از طی مراحل علمی و کسب مجوزهای لازم، با همکاری شرکت داروسازی البرزدارو اقدام به تولید اولیه این دارو کردند.

دکتر نعمت‌الله غیبی در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری اظهار کرد: این دارو به طور متوسط جذب مناسبی دارد و جذب آن با غذای چرب افزایش می‌یابد؛ اثر گذاری و تجویز آن به دلیل اثرات ضد انگلی بیشتر شناخته شده است.

وی دربارۀ محدودۀ دانش داروی «ایورمکتین» افزود: ایورمکتین در سال‌های اخیر بر روی ویروس‌های متعدد از جمله ویروس زیکا دنگی تب زرد و غیره کار شده و اثرات ضد ویروسی آن در دوزهای حدود 200 و 400 میکروگرم بر کیلو گرم و تک دوز در مطالعات کار آزمایی بالینی متعدد بیان شده است.

سرپرست تیم تحقیقاتی عنوان کرد: در خصوص ترند شدن ایورمکتین در موضوع پاندمی کرونا، بررسی برای اولین بار توسط محققین استرالیایی به سرپرستی خانم Caly در حدود اوایل 2020 انجام شد که در همان مراحل اولیه پاندمی بر روی سلول آلوده به ویروس کرونا نشان دادند که ایورمکتین در 48 ساعت لود ویروس را 5 تا 7 هزار برابر کم می‌کند و بر مکانیسم مهاری فوق، تأکید مجدد شد.

دکتر غیبی ادامه داد: ویرایش جدید گاید لاین EVMS ، در 29 اکتبر سال 2020 منتشر شد که حاوی نکات متفاوت و بسیار جالبی نسبت به ورژن قبلی بوده که در زیر به اختصار به آنها اشاره می‌کنم.

وی اضافه کرد: تأکید بر داروی ایورمکتین و نقش پررنگ این دارو هم برای پروفیلاکسی و هم درمان در هر ۳ فاز بیماری (اگر چه در انتهای گاید لاین اشاره شده که اگر چه ایورمکتین می‌تواند یک تحول در درمان کووید باشد اما نیازمند انجام مطالعات اورژانسی است)؛ تأکید بسیار به شروع زودرس و اگرسیو درمان پیش از فاز التهابی شده است.

سرپرست تیم تحقیقاتی یادآور شد: خوشبختانه تجربه و شناخت ما با وجود تلاش همکاران متخصص عفونی و داخلی در استان قزوین و خوزستان به حدود بیش از 9 ماه رسیده و در این مسیر اثربخشی دارو انگیزۀ ما را به کارهای متعدد دیگری در شناخت و کار بیشتر روی این مولکول ترغیب کرده است.

دکتر غیبی مطرح کرد: هم اکنون بررسی‌های پاراکلینیکی در سه فاز بیماری و اثر دارو و نیز کمی سازی لود ویروس در تریتمنت دارو در پروژه‌های متفاوت توسط همکاران تیم تحقیقاتی با عنوان یک تجربه خوب در کار تیمی در حال انجام است.

وی عنوان کرد: این دارو تا به امروز در کشور تولید نشده است اما طی تجربۀ گروه پژوهشی ما و فرمولاسیون دارو و انجام تمام آزمایشات دارو در شرکت البرز دارو، امیدواریم تولید انبوه آن به زودی در شرکت البرز دارو صورت بگیرد و در اختیار هموطنان قرار بگیرد.

سرپرست تیم تحقیقاتی گفت: مهم‌ترین نکته بیماری کوید 19 موضوع پیشگیری و به کارگیری روش‌های بهداشتی برای بیمار نشدن وعدم انتقال آن به همنوعان است؛ استفاده از هر دارویی باید با مشاورۀ پزشکی و بهداشتی صورت گیرد و این دارو نیز مانند هر داروی دیگر اثرات جانبی خود را دارد.

زمان انتشار: یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹:۵۱

شناسه خبر: 93165

مطالب مرتبط :
دستاورد پزشکی

علم و فناوری گزارش می‌دهد:

رونمایی از ۳ دستاورد فناورانه استان قزوین به مناسبت هفته پژوهش

با حضور استاندار و مسئولین استانی از سه دستاورد پزشکی و سلامت حوزه کرونا رونمایی شد

دکتر قدیر

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد :

۳۸بستری جدید کرونایی در قم !

دکتر قدیر : اکنون ۳۸ نفر بستری جدید در بخش ها و تحت نظر اورژانس بیمارستان هستند.

محبی

معاون بهداشتی داشگاه علوم پزشکی قم خبر داد :

توزیع تست تشخیص سریع ایرانی کرونا در قم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت : به زودی تست های تشخیص سریع کورونا از طریق مراکز درمانی توزیع میشود .

دستگاه ضد عفونی کننده دست

مهندس محمد جعفر اثنی عشری:

بازاریابی، مهمترین دغدغه تولید‌‌کنندگان است/ تولید دستگاه هوشمند ضدعفونی کننده دست مجهز به چشمیIR

مهندس اثنی‌عشری بیان کرد: تامین اعتبارات، آگاهی از بازار فروش و همچنین بازاریابی برای محصولات جدید تولیدی مهمترین دغدغه تولید‌‌کنندگان است. با همکاری تیم مهندسین خود توانستیم دستگاه هوشمند ضدعفونی کننده دست مجهز به چشمی IR را طراحی و تولید کنیم.

دستگاه ضد عفونی کننده دست 
مهندس اثنی‌عشری

مهندس محمد جعفر اثنی عشری:

بازاریابی، مهمترین دغدغه تولید‌‌کنندگان/ تولید دستگاه هوشمند ضدعفونی کننده دست مجهز به چشمیIR

مهندس اثنی‌عشری گفت: تامین اعتبارات، آگاهی از بازار فروش و همچنین بازاریابی برای محصولات جدید تولیدی مهمترین دغدغه تولید‌‌کنندگان است. با همکاری تیم مهندسین خود توانستیم دستگاه هوشمند ضدعفونی کننده دست مجهز به چشمی IR را طراحی و تولید کنیم.

ویروس کرونا

کرونا را باید جدی گرفت اما نترسید

یکی از اشکالات اساسی ما آدم ها اینه که؛ یا شور شوریم یا بی­نمک بی­نمک! مثلاً یه عدّه، اصلاً کرونا رو جدّی نمی­گیرند و میرن سفر، یه عدّه هم چنان می­ترسند که زنگ می­زنند به دوست و آشنا، با گریه می­گویند؛ وای همه­مون می­میریم! پس؛ هر دو، غلطه! جدّی بگیر، امّا نترس، زیرا؛ ترس از کرونا، از خودش کشنده­ تره!

۱

آغاز بکار طرح محله محور شهید سلیمانی برای قطع زنجیره کرونا در آذربایجان غربی

با حضور استاندار آذربایجان غربی ،طرح محله محور شهید سلیمانی برای قطع زنجیره کرونا در استان شروع شد.

داروی ایورمکتین

محققان قزوین به دانش فنی تولید داروی آیورمکتین دست یافتند

رییس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: محققان پارک و دانشگاه علوم پزشکی قزوین به دانش فنی تولید داروی آیورمکتین که در درمان بیماران مبتلا به کرونا موفقیت چشمگیر کارآزمایی بالینی داشته است، دست یافتند.

جلسه مسئول بسیج علمی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین

در نشست مسئول علمی پژوهشی سپاه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مطرح شد؛

گسترش همکاری های بسیج علمی پژوهشی و دانشگاه علوم پزشکی قزوین

در دیدار مسئول علمی و پژوهشی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین راه های گسترش همکاری و تعامل دو جانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب