جلوگیری ویروس کشنده سرطان از ایجاد واکنش در سیستم ایمنی

محققان دانشگاه Emory و Case Western Reserve یک ویروس انکولیتیک را مهندسی کرده اند که می تواند در سراسر بدن به کار گرفته شود تا مزیت شکار سرطان های متاستاتیک جدیدی را برای درمان ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ ویروس ها تا حد زیادی پوشش بدی دارند، اما ممکن است برخی از آنها مفید باشند. ویروسهای آنکولیتیک سلولهای سرطانی را به طور انتخابی شکار کرده و از بین می برند، اما این روش درمانی در حال ظهور می تواند در صورت هشدار به سیستم ایمنی بدن بی اثر یا حتی خطرناک نباشد. اکنون دانشمندان با ویرایش این ویروس ها از شناسایی سیستم ایمنی جلوگیری کرده و به آنها امکان ردیابی سرطان را حتی پس از انتشار در بدن می دهند.

به نظر می رسد ویروس های oncolytic روی کاغذ یک درمان عالی هستند. این ارگانیسم ها دقیقاً تنظیم می شوند تا فقط سلولهای سرطانی را آلوده کنند، سلولهای سالم را تنها بگذارند - بنابراین از یکی از عوارض اصلی پرتودرمانی و شیمی درمانی جلوگیری می کنند.

اما مطمئناً همه چیز به ندرت ساده است. سیستم ایمنی بدن یک ماشین روغن کاری شده است که مهاجمان خارجی را مانند ویروس ها فیلتر می کند، صرف نظر از اینکه اینجا برای کمک به ما باشند. مشکل می تواند بدتر از پاک کردن ویروس ها قبل از از بین بردن تومور باشد - در بدترین حالت، سیستم ایمنی بدن می تواند بیش از حد رانده شود، و در نتیجه یک وضعیت بالقوه کشنده به نام طوفان سیتوکین ایجاد می شود.

برای مطالعه جدید، محققان دانشگاه Emory و Case Western Reserve یک ویروس انکولیتیک را دوباره مهندسی کرده اند تا به آن اجازه دهد از سیستم ایمنی بدن جلوگیری کند. این رویکرد "بمب افکن پنهانکار" می تواند در سراسر بدن به کار گرفته شود تا مزیت شکار سرطان های متاستاتیک جدیدی را برای درمان ایجاد کند.

دیمیتری شایاخمتوف، نویسنده اصلی این تحقیق گفت: سیستم ایمنی ذاتی هنگام ارسال ویروس به کبد کاملاً کارآمد است. به همین دلیل، اکثر ویروسهای آنکولیتیک مستقیماً به تومور منتقل می شوند، بدون اینکه متاستازها تحت تأثیر قرار گیرند. در مقابل، ما فکر می کنیم که می توان ویروس اصلاح شده خود را به صورت سیستمی در دوزهای کافی بالا برد تا رشد تومور بدون ایجاد سموم سیستمیک تهدید کننده زندگی را سرکوب کند .

A 3D rendering of the adenovirus modified to avoid triggering the immune system

محققان سه سایت را در آدنو ویروس متداول که آنتی بادی های ایمونوگلوبولین M (lgM) طبیعی به آنها متصل می شود، شناسایی کردند. با اصلاح این سه منطقه، آنتی بادی ها دیگر نمی توانند به آنها متصل شوند، و مانع از هشدار سیستم ایمنی از حضور آنها می شوند.

این تیم سپس آزمایش جدید را در موش های دارای پیوند سلول های سرطانی ریه انسان، در کنار آدنو ویروس انکولیتیک استاندارد آزمایش کرد. در دوزهای بالا که به صورت داخل وریدی تحویل داده می شود، ویروس اصلاح شده توسط موش تحمل می شود، در حالی که درمان استاندارد باعث پاسخ ایمنی می شود که در طی چند روز آن گروه را از بین می برد.

حدود 35 درصد از حیوانات تحت درمان با ویروس اصلاح شده پاسخ کاملی به درمان داشتند، بدون تومورهای قابل تشخیص و مدت زنده ماندن طولانی تر. این کمی کم است، اما در این مرحله مطالعه بیشتر روی فرار از سیستم ایمنی بدن متمرکز بود. این تیم می گوید که گام های بعدی کار، کشف راه هایی برای افزایش تعداد پاسخ دهندگان کامل است.

محققان می گویند این ویروس در ابتدا می تواند در بیماران مبتلا به سرطان ریه متاستاتیک آزمایش شود و دیگران باید آن را پیگیری کنند. طولانی تر، این مطالعه می تواند منجر به استفاده از این وکتورهای ویروسی غیر تحریک کننده برای طیف وسیع تری از انواع سرطان شود.

شایاخمتوف افزود: این راهی جدید برای درمان سرطان های متاستاتیک است. شما می توانید آن را با ژن ها و پروتئین هایی که ایمنی بدن را نسبت به سرطان تحریک می کنند مسلح کنید و می توانید کپسید، پوسته ای از ویروس را مانند نمونه هایی که در بلوک های لگو قرار داده اید، جمع کنید.

این تحقیق در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

انتهای پیام

زمان انتشار: دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸:۲۸

شناسه خبر: 93209

مطالب مرتبط :
سرطان

با همکاری دانشمند ایرانی مطرح شد؛

ترکیبی جدید از درمان های ایمنی نویدبخش خوبی برای درمان سرطان ریه است

محققان دانشگاه مک مستر با همکاری دانشمند ایرانی خود، در محیط آزمایشگاه ثابت کرده اند که ترکیبی جدید از دو نوع سیستم ایمنی درمانی می تواند برای درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد، که این نوع سرطان باعث مرگ بیش از هر نوع دیگر سرطان می شود.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

واکسن سرطان چیست و چگونه عمل می کند ؟/ درمان همزمان سه نوع سرطان با یک بار تزریق امکان پذیر شد

دانشمندان انگلیسی برای اولین بار در جهان موفق به ساخت نوعی واکسن شده اند که با تزریق آن می توان بدن خود را برای درمان و پیشگیری همزمان سه نوع سرطان مقاوم نمود.

شواهد جدیدی از مکانیسم روده و مغز درگیر در شعله ور شدن بیماری مولتیپل اسکلروزیس

محققان دانشگاه سانفرانسیسکو،

شواهد جدیدی از مکانیسم روده و مغز درگیر در شعله ور شدن بیماری مولتیپل اسکلروزیس

تحقیقات جدید به سرپرستی تیمی از محققان دانشگاه سانفرانسیسکو نشان داده است که سلولهای ایمنی تولید شده در روده در هنگام شعله ور شدن بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) نقش محافظتی دارند. برای اولین بار، دانشمندان نشان داده اند که این سلولهای ایمنی چگونه به مغز می روند و به طور بالقوه به شیوع بیماری در بهبودی کمک می کنند.

زمین ۲۰۰۰ سال نوری به مرکز کهکشان نزدیک تر از آن چیزی است که فکر می کردیم

آخرین تجزیه و تحلیل پروژه نجوم رادیویی VERA ژاپن؛

زمین ۲۰۰۰ سال نوری به مرکز کهکشان نزدیک تر از آن چیزی است که فکر می کردیم

آخرین تجزیه و تحلیل پروژه نجوم رادیویی VERA ژاپن نشان می دهد که زمین ۲۰۰۰ سال نوری به مرکز کهکشان نزدیکتر است و ۴.۳ مایل در ثانیه (۷ کیلومتر در ثانیه) سریعتر از آنچه برآورد شده بود، طی می کند.

کشف مولکولی که در پاسخ به میدان های مغناطیسی سلامت ماهیچه ها را تقویت می کند

دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور؛

کشف مولکولی که در پاسخ به میدان های مغناطیسی سلامت ماهیچه ها را تقویت می کند+ عکس

دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور با هدف بهبود کیفیت زندگی برای افراد مسن و ضعیف، مولکولی را کشف کرده اند که در صورت قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی ضعیف، می تواند باعث سلامت ماهیچه شود. تیم امیدوار است که بتوان از این روش برای تحریک بازیابی عضلات برای افراد مسن و بیمار و بهبود طول عمر استفاده کرد.

۰۲۴۷

در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به انجام رسید؛

محلول نگهداری قرنیه چشم ساخت ایران/راه اندازی اولین پژوهشکده چشم در ایران

به همت متخصصان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همزمان با افتتاح اولین پژوهشکده چشم در کشور از محلول بومی نگهداری قرنیه چشم رونمایی به عمل آمد.

ثث

معاون متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان در گفتگو با علم وفناوری :

سهمیه مناطق محروم به هرمزگان اختصاص یابد/هرمزگان نیازمند عدالت آموزشی

معاون متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان گفت: با توجه به تغییر سهمیه برخی مناطق کشور به منطقه ۳ و سطح و امکانات آموزشی مناطق محروم، برای برقراری عدالت آموزشی باید سهمیه مناطق محروم به هرمزگان برگردد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب