محققان دانشگاه سانفرانسیسکو،

شواهد جدیدی از مکانیسم روده و مغز درگیر در شعله ور شدن بیماری مولتیپل اسکلروزیس

تحقیقات جدید به سرپرستی تیمی از محققان دانشگاه سانفرانسیسکو نشان داده است که سلولهای ایمنی تولید شده در روده در هنگام شعله ور شدن بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) نقش محافظتی دارند. برای اولین بار، دانشمندان نشان داده اند که این سلولهای ایمنی چگونه به مغز می روند و به طور بالقوه به شیوع بیماری در بهبودی کمک می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نیو اطلس، تحقیقات جدید به سرپرستی تیمی از محققان دانشگاه سانفرانسیسکو نشان داده است که سلولهای ایمنی تولید شده در روده در هنگام شعله ور شدن بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS)  نقش محافظتی دارند. برای اولین بار، دانشمندان نشان داده اند که این سلولهای ایمنی چگونه به مغز می روند و به طور بالقوه به شیوع بیماری در بهبودی کمک می کنند.

یک مطالعه پیشگامانه منتشر شده در اوایل سال 2019 توصیف کرد که چگونه نوع خاصی از آنتی بادی ایمنی، به نام ایمونوگلوبولین A (IgA) ، در نمونه های مدفوع بیماران MS که از التهاب عصبی فعال رنج می برند، اندازه گیری می شود. این مطالعه قبلی همچنین نشان داد که افزایش حجم این سلولهای IgA در مدل های موش منجر به مقاومت در برابر التهاب مغزی مرتبط با MS می شود.

آنتی بادی IgA بیشتر توسط سلولهای روده تولید می شود و فرضیه جدید مطرح شده در مطالعه سال 2019 این بود که التهاب مغزی مربوط به MS می تواند تا حدی با مکانیزمی که از روده منشا می گیرد، تعدیل شود. اکنون یک مطالعه جدید، به سرپرستی همان تیم و در ساینس ایمنولوژی منتشر شده، فراتر از مدل های حیوانی حرکت کرده است تا نشان دهد این سلول های ایمنی روده در بیماران MS MS انسان در طی شعله ور شدن بیماری وجود دارد.

تحقیقات جدید به دنبال این آنتی بادی های IgA روده در مایع مغزی نخاعی بیماران MS بود. این یافته ها تأیید کرد که سلول ها در مایع نخاع وجود دارند، اما فقط در هنگام شعله ور شدن و نه در زمان بهبود بیماری.

این نشان می دهد این سلولهای ایمنی که از روده منشا می گیرند قطعاً در شعله ور شدن بیماری MS نقش دارند. سوال بعدی محققان برای پاسخ به این سوال این بود که آیا این سلولهای ایمنی به تخریب شعله ور کمک می کنند یا به طور فعال در فعالیت بیماری نقش دارند.

محققان با بررسی چگونگی پاسخ این آنتی بادی های خاص IgA به سایر مولکول ها، دریافتند که به پروتئین میلین متصل نیستند. این بدان معنی است که آنتی بادی ها نقشی مستقیم در آسیب رساندن به سلول های مغزی ندارند. در عوض، محققان کشف کردند این سلولهای IgA علاقه بیشتری به حمله به باکتریهای مضر دارند.

یک فرضیه ارائه شده در مطالعه این است که این سلولهای ایمنی در پاسخ به باکتریهای مضر در روده تولید می شوند. سپس عوامل ایمنی بدن باکتری های مضر بدن را تعقیب می کنند و در نهایت یک دفاع در مغز ایجاد می کنند.

 

پس چرا این سلولهای ایمنی نسبتاً شایع قبلاً تاکنون با MS در ارتباط نبوده اند؟ سرجیو بارانزینی، نویسنده اصلی مطالعه جدید، دو دلیل را بیان می کند:

وی می گوید: "این ایده بسیار جدیدی بود." " پس چرا این سلولهای ایمنی نسبتاً رایج قبلاً تاکنون با MS در ارتباط نبوده اند؟. فقط در زمان حمله این سلولها و آنتی بادیهایی که تولید می کنند افزایش یافت. این واقعاً توجه ما را جلب کرد."

معنای این مطالعه جدید این است که اکنون یک تحقیق کاملاً جدید می تواند راه های جدیدی را برای تعدیل درمانی این مسیر ایمنی روده و مغز کشف کند. جمعیت باکتریهای روده تغییر یافته قبلاً به MS مرتبط بوده اند اما هیچ باکتری منفرد یا مشخصات میکروبیوم وسیع تری مستقیماً با پیشرفت بیماری ارتباط نداشته است.

 

نه تنها می توان از این سلولهای IgA به عنوان نشانگر زیستی موثر برای فعالیت حاد بیماری در آینده استفاده کرد، بلکه مطالعه جدید شواهد بیشتری از محور دو طرفه روده و مغز را با پیامدهای نه تنها در درمان MS بلکه در بسیاری از بیماری های مغزی که با التهاب عصبی مشخص می شوند، ارائه می دهد.

مطالعه جدید در مجله Science Immunology منتشر شد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://newatlas.com/health-wellbeing/immune-gut-brain-mechanism-multiple-sclerosis-ms-flare-up/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۵:۵۷

شناسه خبر: 93225

مطالب مرتبط :
یک بیمار کووید مبتلا به سپسیس به دنبال مگادوز ویتامین C بهبودی

یک مورد گزارش داده شد :

بیمار کووید مبتلا به سپسیس به دنبال دریافت ویتامین C بهبودی "چشمگیری" یافت

به گفته پزشکان، یک مرد جوان استرالیایی که به سختی به کووید۱۹مبتلا بود و از مراحل اولیه سپسیس رنج می برد، پس از دریافت مقادیر زیادی ویتامین C بهبود چشمگیری یافت، این روش تحت مراقبت ویژه روی بیمارانجام شد.

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

نوزادی که تازه در تنسی متولد شده است می تواند ادعا کند که بزرگترین نوزادی است که تاکنون به دنیا آمده است، از این نظر که طولانی ترین جنین منجمد شده است که با موفقیت در یک تولد زنده به دنیا آمده است وتقریباً هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است.

درخواست ۶۵۰ استاد دانشگاه در اصفهان برای خروج سریع و بی قید و شرط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از کشور

در پی شهادت مظلومانه دانشمند هسته ای "شهید دکتر محسن فخری زاده"

درخواست ۶۵۰ استاد دانشگاههای استان اصفهان برای خروج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از کشور

در پی شهادت مظلومانه دانشمند هسته ایی و دفاعی کشور، "شهید دکتر محسن فخری زاده" ۶۵۰ استاد دانشگاه های استان اصفهان در نامه ای به سران سه قوه کشور که با تاسّی از آیه۱۲۳ سوره توبه و توسط نهضت استادی بسیج استان اصفهان تنظیم شده است، خواستار ورود عملیاتی مسئولان شده و در همین راستا اخراج سریع و بی قید و شرط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از کشور را بعنوان اولین گام پیشنهاد داده اند.

زمین ۲۰۰۰ سال نوری به مرکز کهکشان نزدیک تر از آن چیزی است که فکر می کردیم

آخرین تجزیه و تحلیل پروژه نجوم رادیویی VERA ژاپن؛

زمین ۲۰۰۰ سال نوری به مرکز کهکشان نزدیک تر از آن چیزی است که فکر می کردیم

آخرین تجزیه و تحلیل پروژه نجوم رادیویی VERA ژاپن نشان می دهد که زمین ۲۰۰۰ سال نوری به مرکز کهکشان نزدیکتر است و ۴.۳ مایل در ثانیه (۷ کیلومتر در ثانیه) سریعتر از آنچه برآورد شده بود، طی می کند.

لبنیات

هشدار یک متخصص تغذیه:

بیماران تنفسی از مصرف لبنیات اجتناب کنند

حاجی میرزاده گفت: افرادی که درگیر بیماری کرونا هستند و علائم ناراحتی تنفسی خود را نشان داده نباید از شیر استفاده کنند.

کشف مولکولی که در پاسخ به میدان های مغناطیسی سلامت ماهیچه ها را تقویت می کند

دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور؛

کشف مولکولی که در پاسخ به میدان های مغناطیسی سلامت ماهیچه ها را تقویت می کند+ عکس

دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور با هدف بهبود کیفیت زندگی برای افراد مسن و ضعیف، مولکولی را کشف کرده اند که در صورت قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی ضعیف، می تواند باعث سلامت ماهیچه شود. تیم امیدوار است که بتوان از این روش برای تحریک بازیابی عضلات برای افراد مسن و بیمار و بهبود طول عمر استفاده کرد.

ویروس

جلوگیری ویروس کشنده سرطان از ایجاد واکنش در سیستم ایمنی

محققان دانشگاه Emory و Case Western Reserve یک ویروس انکولیتیک را مهندسی کرده اند که می تواند در سراسر بدن به کار گرفته شود تا مزیت شکار سرطان های متاستاتیک جدیدی را برای درمان ایجاد کند.

شهادت دانشمندان متعهد و دلسوز، تقویت روحیه جوانان آینده ساز ایران اسلامی را رقم خواهد زد

بیانیه معاونت علمی و پژوهشی بسیج خمینی شهر؛

شهادت دانشمندان متعهد و دلسوز، شتاب علمی بیشتر و تقویت روحیه جوانان آینده ساز ایران اسلامی را رقم خواهد زد

معاونت علمی و پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج خمینی شهر با صدور بیانیه ای شهادت مظلومانه شهید دکتر محسن فخری زاده را به مقام معظم رهبری و ملت انقلابی و خانواده آن شهید تبریک و تسلیت عرض نموده، اعلام کرد: شهادت دانشمندان متعهد و دلسوز، شتاب علمی بیشتر و تقویت روحیه جوانان آینده ساز ایران اسلامی را رقم خواهد زد.

نخبگان بسیجی عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

به مناسبت هفته بسیج،

ده عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

ده عضو پایگاههای بسیج علمی پژوهشی و فناوری شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب