فرمانده جدید سپاه ناحیه عشایر فارس منصوب شد

با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهری، مراسم تکریم و معارفه فرمانده سپاه عشایر استان فارس در سالن اجتماعات آموزش و پرورش عشایر سیار استان فارس برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، مراسم تکریم و معارفه فرمانده سپاه عشایر استان فارس در سالن اجتماعات آموزش و پرورش عشایر سیار استان فارس برگزار گردید.

 این مراسم با حضور سردار بوعلی فرمانده سپاه فجر استان، مهندس بهرامی مدیر کل امور عشایر استان، حیدری مدیر آموزش و پرورش عشایر استان، نواب قائدی عضو شورای شهر شیراز، فرماندهان حوزه‌های مقاومت سپاه عشایر و جمعی از فعالین فرهنگی و مذهبی جامعه عشایری برگزار شد .

در پایان مراسم طی حکمی سرهنگ سید محمد شکوهی به سمت فرمانده سپاه عشایر استان فارس منصوب و از زحمات 4 ساله سرهنگ عیسی افسری تقدیر به عمل آمد.

لازم به ذکر است، سرهنگ شکوهی از عشایر امیر سالار حوزه شهرستان فیروزآباد می باشد که قبل از این مسئولیت فرماندهی سپاه شهرستان سروستان را به عهده داشته است.

 

گفتنی است، استان پهناور فارس یکی از قطب‌های مهم عشایر کشور محسوب می‌شود. جامعه عشایر استان فارس شامل سه ایل  بزرگ قشقایی خمسه و لر و8 مستقل  ۲۷ هزار و ۲۸۹ خانوار و تعداد ۱۴۷ نو هزار و ۷۹۰ نفر جمعیت می باشد که از این جمعیت عشایری بیش از ۱۱ هزار نفر آن را دانش آموزان عشایری تشکیل می‌دهند

این مدارس عشایری در قالب مدارس سیار چادری  و نیمه سیار کانکس  شبانه روزی در حال تحصیل هستند جامعه عشایر فارس 3/5 درصد از جمعیت استان و 12/5 درصد از عشایر کل کشور را به خود اختصاص داده است. ایل قشقایی ۴۹ درصد، ایل خمسه25/5، ایل لر 15درصد، و طوایف مستقل و 9/8درصد از جمعیت گوچنده فارس را تشکیل می دهند. از 8/5 میلیون هکتار عرصه های قابل تعریف استان فارس حدود ۵/۷ میلیون هکتار آن یعنی( ۶۷ درصد) قلمرو زیست محسوب می‌شود.

 این جامعه مولد با پرورش و نگهداری بیش از 3میلیون راس دام سبک سالانه بالغ بر 20هزار تن گوشت قرمز معادل ۲۵ درصد گوشت تولیدی استان بیش از ۵۷ هزار مترمربع انواع دست بافته های نفیس معادل ۴۴ درصد کل صنایع دستی استان و سایر فراورده های دامی را تولید و به بازار مصرف عرضه می‌نمایند.

این جامعه عشایری با تقدیم 2000 هزار شهید سرافراز ۶۱۳ جانباز نفر را هم با ۱۴۷ نفر آزاده خدمات ارزنده ای را در هر سال دفاع مقدس به میهن عزیز اسلامی ارائه نمودند. 13 درصد از ۱۵ هزار شهید استان پهناور فارس  از عشایر غیور استان فارس است .  دبیرستان عشایری شهید بهشتی با تقدیم ۹۲ شهید دانش‌آموز برگ زرینی در تاریخ این کشور رقم زد  و ماندگار شد، این دبیرستان با داشتن بیشترین آمار شهید  در بین مدارس کشور در سال 95 عنوان مدرسه ایثار ایران رو کسب کرد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱:۳۴

شناسه خبر: 93232

مطالب مرتبط :
عشایر

حضور پررنگ عشایر در هشت سال دفاع مقدس؛

گرامیداشت هفته دفاع مقدس با ۲۰۰ برنامه در حوزه بسیج عشایر فارس

فرمانده سپاه عشایر فارس گفت: به منظور روشنگری و روشن ماندن چراغ دفاع مقدس و با وجود تمام دشواری ها، بسیج عشایر فارس ۲۰۰ برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار خواهد کرد.

بسیج عشایر حامی عشایر فارس

فرمانده سپاه عشایر فارس گفت: سپاه عشایر فارس از ابتدای شیوع ویروس کرونا در حوزه مبارزه با این ویروس اقداماتی توسط گروه های جهادی بسیج عشایر و همکاری گروههای مردمی عشایر و مواکب عشایری در اقدامات پیشگیرانه و تهیه محصولات بهداشتی با توزیع رایگان انجام شده و همچنان ادامه دارد .

عیسی افسری

فرمانده سپاه عشایر فارس در گفتگو با علم و فناوری:

با حرکت‌های انقلابی، بیانیه گام دوم عملی می‌شود

افسری گفت: گفت: برای تحقق گام دوم انقلاب ، بسیج عشایر فارس بر روی اصولی اقتصاد و دو مولفه سیاست های بسیج عشایر شامل ابلاغ طرح همگام با عشایر و اعتلای بسیج عشایر یا همان زندگی رمه گردانی وگسترش و تحکیم آن، هدف گذاری شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶:۵۶

باسلام تشکر از زحمات خبرنگاران محترم در موضوع عشایر. خداوند به شما توفیق دهد

اشتراک گذاری مطالب