مدیر عامل ملی مس خبر داد:

تخصیص اعتبار ۵ میلیارد تومانی به ایجاد مرکز نوآوری و صنایع هایتک رفسنجان / تولید ۸۵۰ هزار تنی مس کشور از کرمان

سعد محمدی گفت: در جهت استفاده بهتر از تکنیک های جدید فنیدر افزایش کیفیت برتر مس تولیدی کشورمان در راستای صادارت مبلغ ۵ میلیارد تومان برای ایجاد مرکز نوآوری و صنایع هایتک در شهرستان رفسنجان استان کرمان تخصیص داده شده است تا از محیط نخبگانی بهترین استفاده صورت بگیرد.

اردشیرسعد محمدی مدیر عامل شرکت ملی مس ایران (ایمیدرو) در خصوص نتایج برگزاری مجمع عمومی مس با سهام داران که روز گذشته برگزار شده بود به خبرنگار علم و فناوری از کرمان، گفت:  با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک مرکز نوآوری در رفسنجان شکل دادیم تا نخبگان را برای صنایع هایتک و صنایع نانو شناسایی کنیم و بتوانیم تکنیک های جدید فنی استفاده از کیفیت برتر مس تولیدی کشور را تعریف و برای آن سرمایه گذاری کنیم. تاکنون پنج میلیارد تومان اعتبار برای راه اندازی این مرکز تخصیص یافته است.

 

وی گفت: هرچند در صنایع پایین دستی مس همچون مفتول و سیم و کابل سرمایه گذاری شده و بیش از 800 هزار تن در این زمینه ها ظرفیت تولیدی ایجاد شده، اما همچنان نیازمند سرمایه گذاری هستیم تا بتوانیم حرف های جدید در این زمینه داشته باشیم. این مسیر است که تنها با حضور نیروی انسانی شایسته، با ذکاوت و عاشق کار به پیش خواهد رفت.

 

وی افزود: اکنون تقاضای بازار برای مس 24 میلیون تن است و با توجه به اتفاقات اخیر که رشد کامودیتی ها را رقم زده پیش بینی می شود طی سه تا چهار سال آینده میزان تقاضا از میزان تولید بسیار بیشتر شود.

 

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: هفت موسسه بین المللی برای سال 2025 متوسط سالیانه قیمت مس را بالای هفت هزار دلار پیش بینی کرده اند، بنابراین سرمایه گذاری در این بخش می تواند منطقی و اقتصادی باشد.

 

سعدمحمدی تاکید کرد: از آنجایی که فرصت تا آن زمان کوتاه است، ایران باید بتواند بخشی از این افزایش تقاضا را پوشش دهد و اگر دیر بجنبیم رقبا جایگزین ما خواهند شد و گوی سبقت را از ما خواهند ربود.

 

وی به روند رو به رشد تغییر انرژی در ۳۰ سال آینده اشاره کرد و گفت: در ۳ دهه آینده مصرف انرژی از ۳۹ درصد فعلی به ۱۳ درصد کاهش یافته و در عوض بخش برق از سهم ۱۳ درصد کنونی به ۴۹ درصد افزایش خواهد داشت که مهمترین عنصر این مسیر مس است، بنابراین نباید از تفکرات بین المللی جا بمانیم.


سعد محمدی بیان کرد: نوع ژنز خاک های ایران، همچنین تکنیک های مورد استفاده در کشورمان، مس ایران را در رده مس های خوب و با کیفیت جهان قرار داده و به همین دلیل، عمده سرمایه گذاری های ما در کشور به سمت تولید کنسانتره خواهد بود.

 

وی ادامه داد: اکنون ظرفیت تولید 1.1 میلیون تنی کنسانتره مس در کشور وجود دارد که 700 هزار تن آن در مس سرچشمه، 150 هزار تن آن در خاتون آباد میدوک و 300 هزار تن آن در سونگون آذربایجان شرقی است.

 

مدیرعامل شرکت ملی مس اضافه کرد: در نظر داریم این ظرفیت را به 2.5 میلیون تن افزایش دهیم و بر این اساس برای احداث و راه اندازی کارخانه های جدید تولید کنسانتره به ظرفیت 1.4 میلیون تن سرمایه گذاری شده است و  در سال 1400 به دنبال افتتاح سه کارخانه هستیم که شامل واحد 100 هزار تنی کنسانتره دره آلو، 150 هزار تنی دره زار و همچنین کارخانه تولید فلوتاسیون از سرباره های ذوب است.

سعدمحمدیبا بیان این مطلب که بیش از 50 سال است که سرباره های ذوب بر روی زمین مانده که ثروتی عظیم است و با تبدیل آنها به کنسانتره، ارزش افزوده بالایی ایجاد خواهد شد، افزود: احداث کارخانه 200 هزار تنی سرچشمه، فاز 2 میدوک به ظرفیت 150 هزار تن، فلوتاسیون سرباره های ذوب خاتون آباد، فاز 3 سونگون به ظرفیت 150 هزار تن و برنامه ریزی برای فاز 4 کنسانتره سازی سونگون، از جمله دیگر پروژه های این شرکت در چشم انداز توسعه است.


وی بیان کرد: در مجموع برای دست یافتن به این استراتژی 29 طرح تعریف شده که تحقق آنها نیازمند دو میلیارد و 480 میلیون یورو و 25 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است. در این پیوند سعی داریم تا از پول های کم هزینه از جمله افزایش سرمایه بیش از 10 هزار میلیارد تومانی ناشی از سود انباشته شرکت استفاده کنیم که قطعا سود سرشاری برای شرکت ملی مس و سهامداران به دنبال خواهد داشت.


سعد محمدی گفت: سال گذشته 528 میلیون تن ذخیره جدید با عیار نیم درصد اکتشاف کردیم و امسال با توجه به کشف یک محدوده بسیار خوب در اندازه های بزرگ در کرمان و همچنین اکتشافات انجام شده در آذربایجان، به عددی چشمگیر در اکتشافات خواهیم رسید که به زودی این خبر مسرت بخش را اعلام خواهیم کرد.


مدیر عامل ملی مس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به 36.5 میلیون ذخیره مس خالص و هفت میلیارد تن ذخایر کانسنگ در رتبه هفتم جهان قرار دارد، با این حال با اینکه 4.2 درصد ذخایر جهان را در اختیار داریم اما تنها 1.3 درصد تولید جهانی را انجام می دهیم که در تلاشیم تا این اعداد را متوازن کنیم ، هر یک میلیون تن ذخیره با عیار چهار دهم درصد که اکتشاف شود، ارزشی حدود 10 میلیارد تومان دارد و به داریی های شرکت ملی مس اضافه می شود.


وی از تهیه برنامه جامع مس  که تا سال 1410 به ظرفیت کامل در بخش مس خواهد رسید خبرداد و گفت: این برنامه اکنون به منظور نقد، تحلیل و ارزیابی در اختیار پیشکسوتان صنعت مس قرار داده شده است و در مجموع، استراتژی ما بر اساس یک تفکر بین المللی و اقتصاد بازار شکل داده شده تا به جایگاه بالاتری در عرصه جهانی دست یابیم.

این مقام مسئول اذعان کرد: پیش بینی ما  در سال جاری کسب 108 تومان سود به ازای هر سهم بود که این رقم در 6 ماهه نخست سال محقق شد، همچنین میزان فروش شرکت تا پایان شهریور‌ماه به 166 هزار تن رسیده و 70 هزار تن صادرات داشته ایم که همه این آمارها نشان دهنده رشد در مقایسه با مدت مشابه پارسال است لذا در مجموع 40 درصد افزایش سود شرکت مربوط به عملکرد مدیریتی و رشد تناژ تولید، فروش و صادرات و 60 درصد نیز مربوط به تسریع ارز است.


مدیر عامل ملی مس اظهار کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران سال گذشته با تولید 250 هزار تن مس کاتدی، رکورد دار شد. با توجه به اینکه در 6 ماهه نخست امسال عملکرد 140 هزار تنی محقق شده، انتظار می رود تا پایان سال به رکورد 280 هزار تنی برسیم و امیدواریم این رکود سال آینده به 300 هزار تن برسد.

وی با تاکید بر این‌که در هشت ماهه هم به لحاظ تولید و هم سود صعودی عمل کردیم گفت: طرح‌ معدن مس در آلو در حال حاضر بیش از 70 درصد پیشرفت دارد که در اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. به گفته سعدمحمدی طرح معدن مس  دره زار نیز با هدف تولید 150 هزار تن کنسانتره مس نیز در اوایل سال 1400 نیز افتتاح می‌شود.


وی با اشاره به این‌که طرح تولید کنسانتره از سرباره‌های ذوب در مجتمع سرچشمه با هدف تولید 70 هزار تن کنسانتره در مجتمع مس سرچشمه در حال پیاده سازی است اظهار داشت: این یک طرح فوق‌العاده در صنعت مس به حساب می‌آید چرا که سرباره‌های ذوبی که طی 4 دهه گذشته بدون استفاده بودندو دارای عیار مس خوبی هم هستند به کنسانتره مس تبدیل می‌شوند و سودآوری بالایی برای مس دارند.


سعدمحمدی گفت: همچنین بر پایه نتایج خوب اکتشافی جدید طرح فاز 3 تغلیظ سرچشمه با ظرفیت 200 هزار تن برای نخستین بار در منطقه و فاز 3 تغلیظ سونگون و فاز 2 تغلیظ میدوک نیز مطالعات فنی و اقتصادی آن صورت گرفته است و در مرجله اجرایی و عملیاتی قرار دارد.

انتهای پیام / طهماسبی 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵:۵۱

شناسه خبر: 93237

مطالب مرتبط :
مس

دراولین رویداد استارت آپی مس رخ داد؛

افتتاح مرکز شتاب دهی و نوآوری شهید ستاری مس رفسنجان/ با معرفی ۸ طرح برتراین رویداد به کار خود پایان داد

سعد محمدی گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در دو سال اخیر جهش تولید خاصی داشته است اما ادامه حیات با ساختار سنتی برایمان امکان پذیر نیست، بنابراین باید با افراد متخصص، با تجربه و متعهد ساختار جدیدی برای چهار سال آینده برنامه ریزی کنیم که این مرکز راه را هموار خواهد کرد.

​ترور شهید فخری زاده موجب بالندگی بیشتر در سطح نخبگان علمی خواهدشد

مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی:

​ترور شهید فخری زاده موجب بالندگی بیشتر در سطح نخبگان علمی خواهدشد

​صلاحی با بیان اینکه دشمن با ترور دانشمندان ایرانی درصدد کند کردن حرکت علمی وفن آوری در کشور است، گفت: ترور شهید فخری زاده موجب رشد و بالندگی بیشتر در سطح نخبگان علمی خواهدشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب