علم و فناوری گزارش می دهد؛

محصولات گلخانه ای همدان بر سر سفره کشورهای عربی/ توسعه کشت گلخانه ای باعث اشتغال هزار و ۴۵۰ نفر گردیده است

حجت‌الله شهبازی، مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی همدان ، با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۳۵ هکتار گلخانه در استان احداث شده است اظهار کرد: صادرات محصولات گلخانه‌ای استان از سال ۹۷ آغاز و در سال جاری نیز به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان –  در سال‌های اخیر با توجه به رشد سریع اقتصادی و فرهنگی، علاقه به تولید و مصرف محصولات خارج از فصل در بین مردم بسیار چشمگیر شده است. اما خوب با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی، کشت هر محصولی در هرزمانی ممکن نیست، به همین دلیل نیاز به یک محیطی با شرایط مناسب برای پرورش محصولات باکیفیت در خارج از فصل خودشان وجود دارد که یکی از این محیط ها، "گلخانه " می باشد که میتواند شرایط کشت محصولات مختلف را در چهار فصل ممکن سازد . در این گزارش علاوه بر معرفی کشت محصولات گلخانه ای و مزایا و معایب آن، به بررسی این صنعت پرسود در استان همدان می پردازیم.

کشت گلخانه ای به چه معناست ؟

گلخانه که در زبان انگلیسی به آن " Greenhouse " می گویند؛ محیطی است که با اسکلت یا چهارچوب دارای سقفی با پوشش شفاف مانند شیشه ساخته شده است. این پوشش به این دلیل می باشد که اثر گلخانه ای و انرژی خورشید در آن محبوس بماند.

نمونه ای از محصولات گلخانه ای

کشت گلخانه ای نیز یکی از شیوه های مدرن برای مقابله با تغییرات جوی اثرگذار بر گیاهان همانند گرمازدگی و سرمازدگی و کم آبی محسوب می شود. جالب است بدانید گلخانه می تواند نوعی واحه یا آبادی میان کویر برای گیاهان باشد و نور کافی، تهویه، رطوبت و دمای کافی را برای آنها فراهم  کند. گلخانه های خوب می توانند یک راه حل کم هزینه برای افزایش بهره وری یک کشاورز در کشورهایی با آب و هوای خشک تر باشند و در مقابل محدودیت های اقلیمی یا مقابله با سایر خطرات خارجی مانند تگرگ یا آفات حشرات مقاومت کنند.

کشت گلخانه ای چه معایب و مزایایی دارد ؟

کشت گلخانه‌ای در محیط کنترل شده با به‌کارگیری تکنولوژی گلخانه‌ای و کشت بدون خاک یا کشت خاکی انجام می‌شود و امکان تولید مطلوب انواع محصولات کشاورزی را فراهم می‌کند. این نوع زارعت محصولات دارای مزایایی می باشد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم :

۱- تولید محصول نسبت به کشاورزی در هوای آزاد ۱۰ تا ۱۲ برابر افزایش می یابد.

۲- تولید انواع محصولات کشاورزی مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد .

۳- آبیاری بارانی و قطره ای باعث کاهش میزان مصرف آب می شود.

۴- به کارگیری شیوه های ‌های کنترل بیولوژیکی و کاهش استفاده از سم باعث افزایش کیفیت محصولات می شود.

۵- فناوری‌های پیشرفته در کشاورزی از جمله سیستم هیدروپونیک مورد استفاده قرار می گیرد.

۶- بدون خاک امکان کشت محصول وجود دارد.

۷- تولید محصول به اوضاع اقلیمی محل وابسته نبوده و تنظیم کشت محصول با نیاز بازار می باشد.

۸- در طول سال اشتغال زایی وجود دارد.

۹- محصولات کشت شده در گلخانه در مقایسه با محصولات زمین زراعی سالم تر و طبیعی تر می باشند.

البته این نوع زراعت دارای معایبی نیز است که از جمله آن می توان به پرهزینه‌ بودن راه اندازی و نصب تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، پایش و مراقبت دائمی شرایط محیطی همانند دما، آفت‌های مزاحم و انتقال سریع آفت های واگیر به سایر گیاهان و عدم امکان گرده‌افشانی اشاره کرد.

وضعیت کشت محصولات گلخانه ای در همدان

همدان با دارا بودن بهترين شرايط آب وهوايي وخاك حاصلخيز يكي از مستعدترين شرايط را براي توليدات كشاورزي در ميان استان هاي كشور ازآن خود كرده است . از آنجا كه در چند سال اخيرمحدويت منابع آبي وخاك موجب شده تا كشت ها به صورت مكانيزه انجام پذيرد، لذا كشاورزان همداني نيزازاين مهم غافل نبوده وتوانسته اند با حمايت هاي جهاد كشاورزي وكارشناسان قدم هاي خوبي را دراين رابطه بردارند كه كشت گلخانه اي تنها يكي ازآنهاست.

سطح گلخانه‌های اين منطقه بيش از 132 هکتاربوده كه  با ظرفیت تولید بیش از ۴۶ هزار تن محصولات سبزی و صیفی و ۲ میلیون شاخه‌گل، شاخه بریده و گلدان در سال به توليد اين محصولات مي پردازد. همدان رتبه نخست تولید گردو، رتبه دوم تولید کشمش، رتبه سوم تولید انگور و گیاهان دارویی، رتبه چهارم تولید شلیل و قارچ خوراکی، رتبه پنجم تولید آلو و هلو، رتبه ششم آلبالو و رتبه هشتم سیب و زعفران را در کشور دارد.

صادرات محصولات گلخانه ای همدان به کشورهای خارجی

روند کشت محصولات گلخانه ای در سال های گذشته در استان همدان شتاب خوبی گرفته است . حجت‌الله شهبازی، مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی این استان ، با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۳۵ هکتار گلخانه در استان احداث شده است اظهار کرد: سطح گلخانه‌های استان در سال گذشته  ۱۳۲ هکتار با  تولید بالغ بر ۴۶ هزار تن محصول گلخانه‌ای بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ بیش از ۲۵ هکتار گلخانه به سطح گلخانه‌های استان اضافه شده است افزود: با احداث این میزان گلخانه یک هزار و ۴۵۰ شغل در بخش کشاورزی استان ایجاد شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان از بیمه محصولات گلخانه‌ای خبر داد و گفت: صادرات محصولات گلخانه‌ای استان از سال ۹۷ آغاز و در سال جاری نیز به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق صادر شده است.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین سطح کشت محصولات گلخانه‌ای استان گوجه فرنگی، خیار و فلفل دلمه‌ای است یادآور شد: در حال حاضر محصولات دیگری همچون سبزیجات برگی نیز در گلخانه‌های استان کشت می‌شود اگرچه در آینده نزدیک به دنبال احداث شهرک گلخانه‌ای سبزی در همدان هستیم.

شهبازی در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰۰ تا ۵۰۰ هکتار مجتمع گلخانه‌ای در استان در مرحله برنامه‌ریزی، مطالعه و احداث قرار دارد خاطرنشان کرد: امیدواریم با برنامه‌های تدوین شده در پایان سال ۱۴۰۰ سطح گلخانه‌های استان همدان به ۳۱۰ هکتار برسد.

نبود واحدهای بسته بندی بزرگترین مشکل گلخانه داران همدانی

استان همدان با داشتن دو درصد مساحت کشور، حدود پنج درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کند که در این بین گلخانه‌ها نقش چشمگیری در تولیدات دارند چراکه محصولاتی با کیفیت و با کمترین راندمان آب تولید می‌کنند. وجود ۴۵۰ هکتار مجتمع گلخانه‌ای فعال و ۴۲۰ هکتار مجتمع گلخانه‌ای در حال ساخت در استان نشان دهنده رشد چشمگیر و سوق پیدا کردن کشاورزان به سمت کشت‌های گلخانه‌ای است.

مجتمع‌های گلخانه‌ای اغلب محصولات با کیفیت تولید می‌کنند و به دلیل داشتن واحدهای سورت و بسته بندی هزینه جانبی برای گلخانه‌داران را کاهش می‌دهند. با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، متاسفانه اغلب محصولات گلخانه ای تولید شده در استان همدان از استان‌های دیگر همچون یزد و اصفهان به بازارهای هدف صادر می‌شوند که این امر سبب شده است که باغبانان همدانی سود کمتری را علارغم تلاش های فراوانشان کسب نماید.

در كنار اين مهم، يكي دیگر از مشکلات گلخانه داران این استان در فصول سرد سال، تامين سوخت مورد نياز گلخانه ها می باشد که این امر با فرار رسیدن فصل پاییز و زمستان، شرایط کاری را برای تعدادی از واحدها دوچندان سخت تر می کند .

کلام آخر ...

همانگونه که در این گزارش به آن اشاره شد ، استان همدان با توجه به موقعیت جغرافیای که از لحاظ آب و هوا و همچنین زیر ساخت های مناسب برای پرورش محصولات گلخانه ای که دارد؛ می تواند در صورت توجه بیشتر مسئولین محترم کشوری و استانی به این نوع زراعت ، همدان را به بزرگترین قطب کشت و پرورش محصولات گلخانه ای در کشور تبدیل نمایند که اجرایی شدن این طرح علارغم رفع نیاز داخل کشور و ایجاد شغل برای جوانان، می تواند برای کشور ارز آوری نیز داشته باشد که اولین گام برای رسیدن به این مهم، راه اندازی کارخانه های بسته بندی این محصولات با استانداردهای بین المللی در استان با کمک گرفتن از جوانان فارغ التحصیل بومی می باشد.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 93263

مطالب مرتبط :
۲

با حضور ریاست سازمان بسیج دانشجویی کشور ؛

طرح جامع مجازی راه مهندسی در استان همدان افتتاح می‌شود + فیلم

مراسم افتتاح طرح جامع مجازی راه مهندسی در استان همدان، یکشنبه، ۱۶ آذر، با حضور رئیس سازمان بسیج دانشجویی برگزار می‌شود.

۱

این وسیله کوچک می تواند در هنگام تصادف جان شما را نجات دهد !

یکی از عواملی که در هنگام تصادف جان سرنشینان را به خطر می اندازد گیر افتادن افراد در خودرو به دلیل قفل شدن درب آن می باشد برای رفع این مشکل به تازگی وسیله ای کوچکی به نام "OWL Breaker" ساخته شده است که فرد بعد از تصادف با کوچکترین ضربه می تواند شیشه خودرو را شکسته و از آن خارج شود .

گل رز

نخبه پرورش گل رز؛

مهندس جوان مبتکر طرح پرورش گل رز به شیوه هیدروپونیک / کرمان تنها تولید کننده گل رز گلخانه ایی

جواد ایرانمنش گفت: تفاوت روش کشت هیدروپونک و خاکی در این است که هیدرو پونیک از لحاظ کمی ۵۰ درصد و از نظر کیفی ۱۰۰ درصد افزایش کیفیت دارد که بزرگترین مشکل آن هزینه بالای ثابت اولیه بابت خرید گل و سیستم های هیدروپونیک و هزینه جاری است بطوریکه نیاز به کود شیمیایی با کیفیت و برند گران دارد که در کشت خاکی با کود دامی هم می توان کار کرد و بالطبع هزینه ها هم متفاوت خواهند بود

نهاده‌های گلخانه‌ای  در حفظ خاک و  مشکل خشکسالی  نقش تعیین کننده ای دارد/توسعه این روش به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

نهاده‌های گلخانه‌ای در حفظ خاک و مشکل خشکسالی نقش تعیین کننده ای دارد/توسعه این روش به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان

گلخانه یا Green house به فضای محدودی اطلاق می شود که برای محافظت از گیاهان در برابر سرما یا گرما بیش از حد طراحی شده است و نهاده‌های گلخانه‌ای به ویژه کودها و سموم در تغییر شرایط خاک و محیط زیست پیرامون نقش تعیین کننده‌ای دارند، مصرف بی رویه و نامناسب کودها سبب آلودگی خاک و محیط زیست می‌گردد.

۰

فضای باز، ۱۰ برابر بیشتر از گل خانه ها آب مصرف می کند

تولید محصولات کشاورزی در فضای باز ۱۰ برابر بیشتر از گل خانه ها آب مصرف می کند که تولید گل خانه ای، راهی برای پیش گیری از بحران آب و تولید محصولات در کمترین فضا است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب