شوخی با کارت ملی هوشمند غیر ممکن می شود

سرانجام پس از سال ها کارت هوشمند ملی وارد مدار صحیح مصرف شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ کارت هوشمند ملی یا کارت ملی نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده‌است. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های ملی شده‌اند. کارت هوشمند ملی، یک کامپیوتر ساده و کوچک است که با اتصال به یک کارتخوان، می‌توان به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کرد.

با پیاده‌سازی طرح کارت هوشمند ملی، این امکان فراهم می‌شود که خدمات به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شوند. این موضوع می‌تواند موجب بهبود سطح کیفی زندگی مردم و بالا بردن سطح رضایت مردم از دولت شود. اطلاعات درون کارت هوشمند ملی به ‌صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند که خود کارت از دسترسی‌های غیرمجاز به آن جلوگیری می‌کند.

از جمله کاربرد‌های کارت ملی هوشمند شناسایی شخص و تصدیق هویت، وجود عکس و اثر انگشت الکترونیکی صاحب کارت، امضای دیجیتال، ثبت اطلاعات محرمانه با ضریب اطمینان بالاتر و انتخابات است.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با نیم روایتی درباره کارت‌های ملی هوشمند، در پیج اجتماعی خود نوشت: حتما دیده بودید که از «کارت ملی هوشمند» کپی می‌گرفتند و شاید هم با لبخند تلخی، خاطره‌ای از این کار، در ذهنتان مرور شود.

آقای محمدجواد آذری جهرمی افزود: برای اینکه از کارت ملی هوشمند، «استفاده هوشمند» شود، باید کاربرد‌های آن را ترویج کرد و به دلیل فراگیر نبودن کارت هوشمند بین همه، تا به حال دستگاه‌های مختلف سراغ استفاده‌ی کاربردی از کارت ملی هوشمند نرفتند.

وی ادامه داد: با توجه به فراگیری مطلوب، از پست بانک خواسته بودم که کارت‌خوان‌های کارت ملی هوشمند را در تمام شعب نصب کند. اگر حسابی میخواهد افتتاح یا چکی وصول شود، دیگر با کپی گرفتن از کارت و تشخیص هویت توسط مسئول باجه نباشد تا جعل و پولشویی دشوارتر از قبل شود و از فساد پیشگیری کند.

آقای آذری جهرمی خبر داد: امروز این اتفاق مهم در پست بانک عملیاتی شد و شاید نخستین کاربری صحیح و فراگیر کارت ملی هوشمند در دولت الکترونیکی را با حضور تصویری (ویدیٔو کنفرانس) در جمع مدیران پست بانک رونمایی کردیم.

بزودی این کار در همه دستگاه‌ها فراگیر خواهد شد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸:۰۲

شناسه خبر: 93270

مطالب مرتبط :
تصویر

مدیرکل ثبت احوال استان خراسان شمالی:

۷ هزار کارت ملی هوشمند در خراسان شمالی بلاتکلیف مانده است

مدیرکل ثبت احوال استان خراسان شمالی گفت: بیش از ۷ هزار کارت ملی هوشمند صادر شده در دفاتر پستی این استان مانده و صاحبان آنها برای دریافت مراجعه نکردند.

کارت ملی

رئیس اداره مهندسی عملیات سازمان ثبت احوال؛

استفاده از ۲۳ لایه امنیتی در کارت های هوشمند ملی / طرح حذف درخواست کپی مدارک شناسایی در سازمان ها و ادارات اجرایی می شود

کارت هوشمند ملی دارای ۲۳ لایه مختلف امنیتی است به طوری که این کارت دارای یک تراشه است که برای آن پین کد و اثر انگشت تعریف شده و طبق خدمتی که به سرویس گیرنده قرار است داده شود می توان از این ظرفیت استفاده کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب